ZAKOPANE. Od dzisiaj do 5 września trwać będzie tegoroczna edycja Spotkań z Filmem Górskim. Wśród zakwalifikowanych 21 filmów możemy znaleźć produkcje nie tylko z Europy, ale również z Nepalu, czy Kanady. Zanim jednak filmy zostaną pokazane podczas konkursu muszą przejść ocenę organizatorów.
- Zwracamy uwagę na narrację i na ciekawą historię, która nie daje natychmiastowych i oczywistych odpowiedzi. Oprócz tego są elementy techniczne jak dźwięk, zdjęcia i muzyka. Czy ta muzyka dobrze gra z obrazem, czy pozwala wczuć się w klimat filmu – opowiada Gabriela Kuhn, wicedyrektor Spotkań z Filmem Górskim.W trakcie Spotkań organizatorzy chcą zwrócić uwagę na prawa człowieka oraz ich łamanie. - Przyjedzie do nas Susan Gluth, reżyserka filmu „Urmila - moja pamięć jest moją siłą”, która opowie o sytuacji dzieci w Nepalu, które są wykorzystywane do przymusowej pracy – mówi Magda Ziaja, dyrektor Spotkań z Filmem Górskim. W trakcie spotkań poruszone będą tematy pomocy Nepalczykom, którzy dwa lata temu przeżyli potężne trzęsienie ziemi, a obecnie ich kraj niszczony jest przez powodzie.
W trakcie spotkań ludzi gór w Zakopanem zabraknąć nie może zawodów wspinaczkowych. Ścianka w tym roku ustawiona została na górnej Równi Krupowej, gdzie w sobotę i niedzielę odbędą się zawody Pucharu Polski w Boulderingu. - Zawody w tym roku rozgrywane będą na zupełnie nowej ściance wspinaczkowej, której właścicielem jest Polski Związek Alpinizmu – zaznacza Magda Ziaja. - Ściana ma 20 metrów rozpiętości i aż 8 metrów wysokości – dodaje.
W trakcie zawodów będziemy mogli zobaczyć najlepszych polskich zawodników w tym Marcina Dzieńskiego, Mistrz Świata we wspinaniu się na czas.
Jak co roku do Spotkań z Filmem Górskim włącza się Tatrzański Park Narodowy. Warsztaty „Leave on Trace” w ramach Akademii Górskiej mają uświadomić jak korzystać z gór, aby ich nie niszczyć. - Program ten od wielu lat działa w Stanach Zjednoczonych i innych krajach gdzie turystyka w obszarach chronionych jest rozwinięta. Jest to coś w rodzaju etyki środowiskowej i filozofii korzystania z przyrody – mówi Jan Krzeptowski – Sabała z TPN. - Jest siedem podstawowych zasad, które mogą zmniejszyć nasz wpływ na przyrodę – dodaje.
- Odpowiednio zaplanuj wycieczkę i przygotuj się do niej
- Korzystaj z odpowiedniego podłoża, czyli chodź szlakiem turystycznym, a nie obok wydeptując kolejne ścieżki.
- Produkuj jak najmniej śmieci i nie pozostawiaj ich w nieodpowiednich miejscach.
- Używaj ognia w odpowiedzialny sposób w miejscach do tego przeznaczonych.
- Nie płosz i nie dokarmiaj dzikich zwierząt
- Nie zabieraj ze sobą żadnych pamiątek i nie zmieniaj krajobrazu.
- Pamiętaj, że nie jesteś sam. Nie przeszkadzaj innym.
Cały festiwal odbywa się w zakopiańskim kinie Giewont oraz na górnej Równi Krupowej.
Spotkania z Filmem Górskim współfinansowane są przez Narodowe Centrum Kultury, Województwo Małopolskie, realizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
ms/ zdj. Marcin Szkodziński