17.09.2017, 15:24 | czytano: 4072

Profesor Zbigniew Kojs otrzymał Krzyż Małopolski

zdj. Piotr Korczak
O profilaktyce, nowoczesnych metodach wykrywania nowotworów oraz terapii dyskutowali w Zakopanem uczestnicy XXII Konferencji Naukowej „Postępy w ginekologii onkologicznej”. Podczas spotkania wicemarszałek Wojciech Kozak uhonorował prof. Zbigniewa Kojsa Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski.
- Jako organy tworzące jednostki służby zdrowia mamy obowiązek dbać o najwyższe standardy w naszych placówkach i wdrażać nowoczesne technologie medyczne. Dzięki tak znakomitej kadrze medycznej, która pracuje w małopolskich jednostkach każdego roku obserwujemy ogromne postępy w ich rozwoju. W chwili obecnej w województwie działają cztery jednostki, które zajmują się ginekologią onkologiczną oraz dwanaście jednostek obwodowych, gdzie funkcjonuje pakiet onkologiczny. Wiemy, że wczesne wykrywanie i profilaktyka są elementami, które nie tylko ułatwiają pracę lekarzom, ale przede wszystkim pomagają pacjentom, bowiem ratują ich zdrowie i życie - mówił wicemarszałek Wojciech Kozak, odpowiedzialny w województwie za obszar zdrowia.
Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski został odznaczony prof. dr hab. med. Zbigniew Kojs, Konsultant Krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

- Z pozycji Małopolski trudno nie dostrzec ludzi, którzy tworzą postępy. Połowa 2014 roku była szczęśliwym czasem dla Małopolski, bowiem to właśnie wtedy profesor Zbigniew Kojs rozpoczął pracę, jako konsultant wojewódzki ds. ginekologii onkologicznej. Mam zaszczyt wyróżnić dziś najwyższym małopolskim odznaczeniem – Krzyżem Małopolski – osobę niezwykle zaangażowaną w tworzenie infrastruktury i wdrażanie technologii medycznych w naszym regionie – mówił wicemarszałek Wojciech Kozak podczas dekorowania laureata.

Prof. dr hab. n med. Zbigniew Kojs od 1980 r. pracuje w Klinice Ginekologii Onkologicznej Instytutu Onkologii w Krakowie. Jako jeden z pierwszych w Polsce posiadał specjalizację z ginekologii onkologicznej. Jest specjalistą z radioterapii onkologicznej oraz ginekologii i położnictwa. Od 2004 r. był konsultantem wojewódzkim, od maja 2014 r. jest konsultantem krajowym ds. ginekologii onkologicznej. Jest również członkiem zespołu ekspertów ds. onkologii Województwa Małopolskiego. W 1990 r. podjął współpracę ze Szpitalem Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu jako doświadczony specjalista z zakresu radioterapii onkologicznej i ginekologii onkologicznej. Jest współinicjatorem uruchomienia pierwszej w sądeckiej placówce komórki o profilu onkologicznym tj. Poradni Ginekologii Onkologicznej.

opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
fortynbras17.09.2017, 17:12
Na zdjęciach w tle znajduje się ekran, z którego można przeczytać że "ciekawość wzrasta wraz z wiedzą". A zatem co już wiemy? Wiemy że radioterapia to bombardowanie tak zdrowych jak i chorych komórek organizmu, oraz że terapia radioaktywnym jodem to porażka medycyny. Dlaczego to tutaj piszę? Ponieważ mam nadzieję że nagrodzony laureat wykorzysta otrzymane odznaczenie by pójść w ślady prof. Juliana Aleksandrowicza, lub prof. Linusa Paulinga, który prestiż otrzymanych nagród wykorzystywał dla mówienia prawdy społeczeństwu na temat wiedzy którą posiadał. Czy w pakiecie onkologicznym o którym tu jest mowa jest miejsce na medycynę ortomolekularną?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl