05.10.2017, 08:50 | czytano: 5336

Śmigłowcem wywieźli ponad 3 tony śmieci z Tatr

Fot. Marcin Szkodziński
Ponad 20 tys. złotych kosztował transport śmieci z Doliny Suchej Kasprowej na Kalatówki. Słowacki śmigłowiec trzykrotnie musiał kursować, aby zabrać zapakowane odpady. Akcję dodatkowo utrudniały warunki atmosferyczne i trudny teren.
– Są dwa zespoły trudności technicznych. Pierwszy to zejście ludzi do Doliny Suchej Kasprowej. Pracownicy, którzy będą podczepiali worki ze śmieciami muszą być odpowiednio wyszkoleni i muszą tam dostać się na linach używając technik alpinistycznych. Drugi, to zgranie ludzi ze śmigłowcem przy bardzo zmiennej pogodzie – zaznacza Wojciech Masewicz, dyrektor generalny AVIBEKS-u nadzorujący całą akcję.
Transportowane śmieci zbierały się w dolinie przez kilka lat. Znaleźć tam można było niemal wszystko, począwszy od śmieci, pozostawianych w Tatrach przez turystów, po fragmenty dachu uszkodzonego przez wiatr halny.

Trudno dostępny teren wykluczył możliwość tradycyjnego transportu nagromadzonych śmieci na dół. Worki z odpadami podczepiano do trzydziestometrowej liny, która gwarantowała większe bezpieczeństwo. – Praca na tak dużej linie zwiększa bezpieczeństwo śmigłowca. Nie ma też obawy uszkodzeń w drzewostanie. Zapewni to także bezpieczeństwo remontowanego dachu schroniska na Kalatówkach. Stąd taka długość liny i wysokość śmigłowca nad ziemią – mówi Masewicz.

Za akcję sprzątania tatrzańskiej doliny zapłaciły Polskie Koleje Linowe, których górna stacja Kolei Linowej na Kasprowy Wierch znajduje się tuż nad Doliną Suchą Kasprową.

ms/ zdjecia Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jas05.10.2017, 23:14
Moim zdaniem to powinni robić więźniowie i cygany drobni złodziejaszki alimenciarze pijani kierowcy lasy obrzeża miast wsi był by czysto jak w Niemczech podpisać papier ze do 20 metrów się oddali strzelac po nogach a tak żreja za nasze pieniądze sk....... daro.....dy
jaga205.10.2017, 17:59
Ciekawe ile ton by się uzbierało z okolicznych gór i lasów
wolnepokoje05.10.2017, 17:55
Warszawa da się lubić.
Seba05.10.2017, 12:16
Ale ludzie śmiecą, masakra.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl