08.10.2017, 10:31 | czytano: 2598

Abp Jędraszewski w Zakopanem: Różaniec jedynym ratunkiem dla świata (zdjęcia)

zdj. Archidiecezja Krakowska
W sobotę abp Marek Jędraszewski spotkał się z mieszkańcami Zakopanego w ramach akcji modlitewnej "Różaniec do granic". W kościele św. Krzyża przewodniczył Mszy św.
Zwracając się do zebranych przekonywał, że gdy ludzie przestają oddawać Bogu chwałę, przestają tym samym cieszyć się darem pokoju. Przykładem tego - zdaniem arcybiskupa - może być I wojna światowa, czyli czas, w którym ludzie zapomnieli o Bogu, zapatrzeni jedynie w siebie i podzieleni żądzą władzy nad całym światem.
Przypomniał słowa papieża Franciszka, który zauważył, że obecnie trwa już trzecia wojna, tyle, że inna od dotychczasowych, bo we fragmentach. Metropolita krakowski przestrzegł również, że ta sytuacja, w której ludzie zamykają na Boga swoje serca, niesie ze sobą ogrom nieszczęść. - Nie ma innego ratunku dla świata niż modlitwa różańcowa - podkreślał.

Zdaniem metropolity, inicjatywa „Różańca do granic" zrodziła się pośród ludzi świeckich z ponownego zrozumienia, czym jest Fatima i jej tajemnica. - Zrodziła się w sytuacji bardzo konkretnej, kiedy tyle sił wewnętrznych i zewnętrznych wobec naszej ojczyzny jest żywo zainteresowanych tym, aby swoją wiarę zamknąć do wstydliwie zakrywanej prywatności, aby w przestrzeni publicznej nie było miejsca dla krzyża Jezusa - zauważył.

Zastanawiał się też, do czego taka sytuacja może doprowadzić Polaków. - Do tego, żebyśmy się wstydzili się Matki Najświętszej, naszej Królowej? - pytał. Dodał, że trzeba podnieść głowy, mieć odwagę w sercach i dążyć do przemiany, która nie może być jedynie zwykłym pragnieniem lepszego życia. - Trzeba odnowy, którą daje sam Pan Bóg. Odnowy, o którą wspólnie modlimy się dla siebie, dla naszej ojczyzny i dla świata - tłumaczył.

Przekonywał też, że sobotnia modlitwa do granic to nic innego, jak otoczenie Polski wspaniałym kręgiem Bożego światła, rodzącego się ze wspólnotowej modlitwy z Matką Najświętszą i jej orędownictwa u Boga. Zdaniem arcybiskupa, jest to potrzebne, aby Polska pozostała wierna swojej Królowej, a obywatele mieli poczucie odpowiedzialności za dalsze losy swojego narodu i państwa. - Nie ostaniemy się i nie zbudujemy trwałych fundamentów, jeśli nie będą budowane na chrześcijańskich wartościach i dialogu - przekonywał.
Dodał, że sobotnia modlitwa pozwoli na nowo odzyskać wiarę poprzez rozważanie z Maryją na Różańcu całego życia Jezusa, który okazał się ostatecznym zwycięzcą nad śmiercią, grzechem i szatanem. - Będąc razem z Nią możemy mieć nadzieję, że z Nią będziemy się cieszyli pełnią chwały w domu Ojca bogatego w miłosierdzie /.../ Dlatego wznosimy nasz wzrok, do granic i wyobrażamy sobie, że w wielu miejscach naszego kraju ludzie myślą to samo: „Matko Boża, bądź naszą Królową. Matko, Królowo Różańca Świętego, miej nas w swojej obronie. Matko niosąca pociechę, spraw, aby nigdy nasze serca nie popadały w zwątpienie". Broń nas Królowo Polski - zakończył.

Po wizycie w Zakopanem metropolita krakowski pojechał do Ludźmierza, gdzie odmówił Różaniec z dziećmi.

Paulina Smoroń zdj, J.Adamik, K.Katarzyńska
zobacz także
komentarze
ej tam08.10.2017, 19:33
Dobrze że jest. Przypomina słowa naszego ,,PAPY,, I Co Z tego,? (my wierni?) :) .
Latawiec08.10.2017, 17:19
Polska jest bacówką Watykanu...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl