18.10.2017, 11:00 | czytano: 3711

Księgarnia nie może wystawić stojaka z pocztówkami

Właścicielka jednej z najstarszych zakopiańskich księgarni „Poraj” chciałaby zmian w przepisach o parku kulturowym. Według Anny Osińskiej-Namaczyńskiej, uchwała przyjęta przez radę miasta nie pozwala jej na ustawienie stojaka z widokówkami z wizerunkiem stolicy Tatr.
Prośba od prowadzącej księgarnie o złagodzenie przepisów, trafiła do radnych komisji kultury Rady Miasta. Osińska - Namaczyńska przypomina, że stoisko z widokówkami było w tym miejscu od lat. – Obecne zapisy nie uwzględniają miejsc kultury m.in. księgarni. Zawód księgarza został wpisany na listę ginących zawodów. Z tego właśnie tytułu wiele miast obejmuje szczególną ochroną istniejące jeszcze księgarnie – przypomina.
W piśmie do radnych właścicielka przypomina, że tradycje jej rodziny związanej z księgarstwem sięgają jeszcze końca XIX w. Firma do dzisiaj wydaje wiele własnych publikacji. Wśród nich znaleźć można kalendarze, przewodniki oraz reprodukcje starych widokówek tatrzańskich.

Według Tomasza Filara, naczelnika wydziału gospodarki gruntami w Urzędzie Miasta w Zakopanem, wniosek ten trzeba będzie rozpatrzyć wraz z innymi, które dotyczą przepisów o parku kulturowym. – Wszystkie zmiany zostaną poddane konsultacjom społecznym – twierdzi naczelnik Filar.

js/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Edmund1218.10.2017, 15:24
Nie nie i jeszcze raz nie... nie po to był robiony Park Kulturowy, aby wracać do tego dziadostwa co było przedtem. A jaki problem aby sprzedawać widokówki w środku? Jak będziemy robić wyjątki to zaraz kolejna osoba będzie chciała i powie, że jej zawód też jest ginący... szkoda gadać.
Zakopianka18.10.2017, 11:30
Pieniactwo Namaczynskiej jest znane nie od dziś.Może pora wrócić do Nowej Huty, skąd pochodzi?
Równe prawo dla wszystkich18.10.2017, 11:19
Niech Namaczyńska /.../ nie żąda specjalnego traktowania, które ma zapewnić jej dodatkowy dochód. Prawo równe dla wszystkich.

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl