05.11.2017, 15:40 | czytano: 2064

Ukazały się "Zeszyty Rabczańskie"

Fot. Piotr Kuczaj
W piątym wydaniu rocznika poświęconego historii, ludziom i kulturze Rabki-Zdroju znalazło się dziesięć artykułów.
Promocja wydawnictwa odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju. Obok autorów artykułów, w spotkaniu wzięli udział miłośnicy historii z Rabki-Zdroju, władze miasta w osobie burmistrz Przybyło i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek, która odebrała statuetkę Kulturowe Miejsce Rabki-Zdroju przyznaną kinu "Śnieżka".


Tegoroczne "Zeszyty Rabczańskie" mają różnorodny charakter. Znajdziemy w nich m.in. artykuł o pobycie znanego w świecie antropologa Bronisława Malinowskiego w Ponicach i jego wpływie na badania autora słynnego "Życia seksualnego dzikich". Jest też artykuł o etyce dnia codziennego w latach 70. i 80. XX w. na Słonem, w także o tajnym nauczaniu w Rabce-Zdroju w czasie okupacji. Są też opisane związki błogosławionego księdza Władysława Bukowińskiego z Rabką, biografia ostatniego garncarza Edwarda Gacka oraz opis rekordowego gradobicia, które nawiedziło Kotlinę Rabczańską w sierpniu 1805 r., a które opisał Stanisław Staszic. Wydawcą "ZR" jest Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, a ich redaktorami Katarzyna i Jan Ceklarzowie.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert Roberta Kasprzyckiego.r/ zdj. Piotr Kuczaj
zobacz także
komentarze
Gh06.11.2017, 09:22
Rabka jest tak niesamowicie zaniedbana jak na zdrój że nie mogę tego pojąć. Dlaczego inne zdroje potrafią tętnić życiem. Lądek Zdrój.Polanica,Szczawnica. Latem fajfy,dansingi, koncerty,dyskoteki zabawa na całego. W Rabce cicho ,smutno szaro i coraz bardziej depresyjnie. Miasto się rozwijać popada w ruinę. Piękne stuletnie wille nikt nie remontuje. Nieliczni kuracjusze snuja się po parku,bo poza nim nie ma gdzie nawet przyzwoicie pospacerować . Dlaczego tak jest.Nie mam pojęcia. Fatum jakieś ?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl