22.11.2017, 15:28 | czytano: 2507

Samorządy, dbajcie o krajobraz Podhala! Wojewoda proponuje utworzenie strefy ochronnej dziedzictwa

Fot. Piotr Korczak
W Zakopanem odbyła się konferencja dotycząca kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”. Kampania skierowana jest do samorządów. Jej głównym celem jest edukowanie władz lokalnych, które są na etapie wprowadzania Uchwał Krajobrazowych.
Prace nad wprowadzeniem Uchwały Krajobrazowej porządkującej miedzy innymi kwestię reklam i szyldów przy drogach rozpoczął m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego, który wspólnie z podhalańskimi gminami chce uporządkować zakopiankę. Swoje uchwały, które obowiązywać mają na terenie gmin, przygotowują również Kościelisko i Zakopane.
W konferencji wzięły udział władze miasta i powiatu tatrzańskiego, członkowie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który kampanię przygotował oraz Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Oprócz kwestii uporządkowania otaczającego krajobrazu, uczestnicy konferencji zajmowali się również tematem ochrony zabytków drewnianych, które bardzo często niszczeją ze względu na brak środków na ich renowację.

Wojewoda podkreślał, że Małopolska jest regionem naszpikowanym wręcz zabytkami, ale Podhale jest regionem wyjątkowym pod względem dziedzictwa kulturowego i powinno być w sposób szczególny chronione. Piotr Ćwik zaproponował, aby władze regionu wspólnie z władzami województwa lobbowały do Ministerstwa Kultury, aby na Podhalu utworzyć podobną strefę ochronną dziedzictwa, jaka funkcjonuje w Oświęcimiu. Dzięki temu udałoby się może pozyskać dodatkowe fundusze na ochronę zabytków.

pk/ zdjęcia Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
Zibi23.11.2017, 13:56
Trzeba skrzyknąć paru radnych i zaprowadzić ich pod Instytut Meteo wieczorową porą. Jak dostaną tym światłem po oczach, to od razu tego Furmanka ustawią na swoim miejscu.
Jadwiga23.11.2017, 11:54
W pełni popieram stanowisko Zakopianki. Mnie to też drażni. Może w końcu ktoś zajmie się tymi reflektorami.
Zakopianka23.11.2017, 09:39
Bardzo dobrze, że takie konferencje się odbywają. Może w końcu urzędnicy zajmą się skandalicznym, kłującym w oczy oświetleniem wokół Instytutu Meteorologii przy górnej Równi Krupowej. To jest jakieś kuriozum, żeby w strefie chronionej, w ścisłym centrum Zakopanego instalować reflektory jak na składzie budowalnym ! Czy pomyślał kierownik M. Furmanek jak szpeci nasze miasto? Raczej zabrakło tej refleksji.
pytanie z Orawy23.11.2017, 08:20
a co na to poseł A.Paluch - co innego mówiła w Jabłonce
zabity klin22.11.2017, 22:07
ja proponuje strefe ochrony dziewictwa
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl