26.11.2017, 12:08 | czytano: 8674

"Inni nas trują, a co robią władze miasta Nowy Targ?" - pyta mieszkanka Miasta

NOWY TARG. "Miasto kompletnie nie radzi sobie z problemem smogu i trucia mieszkańców" - pisze w liście skierowanym do władz Miasta i radnych - Anna Ujwary. "Żądam od władz miasta stanowczych i konsekwentnych działań w tej sprawie. Dość pobłażania. Jeśli nie radzą sobie Państwo z problemami tego miasta, to proszę poszukać innego zajęcia" podsumowuje swoje pismo.
Radni, naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego oraz dziennikarze otrzymali list od nowotarżanki, w którym skarży się na brak reakcji na zgłoszenia o zatruwaniu powietrza. Oto on:
"Inni nas trują, a co robią władze miasta Nowy Targ?
Szanowny Panie Burmistrzu,
Szanowny Panie Wiceburmistrzu,
Szanowny Panie Przewodniczący,
Szanowna Rado,
Szanowne Starostwo Nowego Targu,

Nie zliczę, ile razy dzwoniłam i interweniowałam w sprawie *** (ul. Nadmłynówka), który regularnie mnie i moją rodzinę truje oraz wszystkich sąsiadów (nie tylko on!). BEZ JAKIEJKOLWIEK REAKCJI ze strony Policji i władz miasta. Policja interweniowała owszem, nawet latem, zastali ich na gorącym uczynku -i co z tego wynikło? ABSOLUTNIE NIC.

Człowiek pozostaje nadal całkowicie bezkarny za przyzwoleniem władz miasta i odpowiednich służb. Załączam dzisiejsze nagranie (dosłownie sprzed 10 minut temu (nagrałam go też latem), tutaj nagrałam datę błędną, powinno być 21.11, a nie 22.11). To, co dzieje się w tym mieście pokazuje, że miasto kompletnie nie radzi sobie z problemem smogu i trucia mieszkańców.

Dzisiaj (tj. 21.11.2017) o godz. ok. 15.40 próbowałam dwukrotnie dodzwonić się na numer 182664888 - bez powodzenia! Pytanie zasadnicze, w jaki sposób Państwo Urzędnicy chcecie walczyć ze smogiem i rakotwórczymi substancjami spalanymi w piecach, jeśli mieszkaniec nie ma żadnych szans nigdzie w tej sprawie się dodzwonić? To Policja podała mi ten numer. A co z konsekwencjami? Dlaczego w innych miastach egzekwowane jest prawo, a tutaj nie?

(fragment przesłanego z listem filmu)
Szanowny Panie Burmistrzu - mieszka Pan z rodziną niedaleko - czy sądzi Pan, że Pana to nie dotyczy, to winszuję dobrego samopoczucia? Ja i z pewnością inni mieszkańcy chcemy żyć w zdrowiu. Żądam od władz miasta stanowczych i konsekwentnych działań w tej sprawie. Dość pobłażania. Jeśli nie radzą sobie Państwo z problemami tego miasta, to proszę poszukać innego zajęcia. Bycie RADNYM - to służba dla NAS mieszkańców. Czas wreszcie to zrozumieć.

Z poważaniem - Anna Ujwary".

opr.s/
komentarze
Świadoma29.11.2017, 13:47
Człowieku wiedza nie boli, a zdrowie i życie ludzkie jest bezcenne. Co do samego węgla, jeśli kupujemy dobrej jakości, mamy wiedzę jak go spalać, mamy nowe piece to proszę mi wierzyć ze nie ma takiego smrodu który piecze w płucach i powietrza którym nie da się oddychać. Ja nie twierdze ze wszyscy spalają śmieci i ze pała w piecach najgorszym syfem, ale właśnie osoby które to robią trzeba uświadamiac.
@Świadoma29.11.2017, 11:12
Świadoma kobieto, czytając te komentarze, na pewno przeczytałaś, że ci wszyscy ludzie palą po prostu węglem. Nie sądzę, aby płacąc za śmieci, po prostu ich nie wyrzucać, bo byłoby to nielogiczne?! Zakładam, że jesteś bogatą panią, którą stać na gaz lub nawet prąd.
A tak na marginesie czy Pani wie co je??? Wiele produktów jest szkodliwych :) Tam też Pani protestuje? Czy może tego tematy Pani nie zna???
Świadoma28.11.2017, 19:29
Przyglądam się od dłuższego czasu tej ?wymianie? zdań i tylko jedno zdanie przychodzi mi do głowy. Palcie czym chcecie, ale nie dziwcie się ze umieracie na raka w wieku 40-50 lat, ze Wasze dzieci rodzą się chore, ze co drugi chory na astmę, alergie. Możecie być z siebie dumni. Wsadzajcie największy syf do tych pieców, ale pretensje miejcie do siebie a nie do ludzi którzy zwracają uwagę na to ze problem jest i trzeba działać!!!
miejscowy28.11.2017, 12:31
Karać palaczy innych niż gazemi pelletem.
ogrzewający gazem28.11.2017, 08:37
pytam dlaczego nie nacisków na rządzących !!! pierwszy krok to obniżka stawek vat na gaz !!! trzymanie za morde jakości gazu !!! Karać tylko za co ? za brak kasy na opał ?
PAN SIĘKA DOBRZE MÓWI28.11.2017, 08:04
Ludzie przestańcie tak donosić na innych, czy sami nie macie naprawdę nic na sumieniu;
- praca za łapówkę bez kwalifikacji
- wykorzystywanie pracowników
- wyrzucanie śmieci na ulicę
...........................................
- wielu z Was komentujących truje własne rodziny szkodliwym dymem papierosowym w DOMU!!!

I CO !!!!
NAJCIEMNIEJ POD LATARNIĄ !!!28.11.2017, 08:00
Ja proponuję, żeby KAŻDY ZACZĄŁ OD SIEBIE - prawdą jest, że najciemniej pod latarnią.
Każdy widzi drzazgę w oku sąsiada a nie nie widzi KŁODY u siebie!!!!

Ludzie opamiętajcie się, przecież "unii eu" chodzi o to aby Nas skłócić, ABY JEDEN NA DRUGIEGO DONOSIŁ Z BYLE GŁUPSTWA !!!!

POSŁUCHAJCIE PANA SIĘKI
Kasiaaaa27.11.2017, 22:12
Kontrole bywają również w późnych godzinach wieczornych sama taką miałam i kontrolowali policjanci około 21
alcatrsas27.11.2017, 22:11
czytający komentarze ja mam pomysł zatrudnij się na drugą nocna zmianę jako kontrolujący albowiem kodeks pracy wyraźnie określa ilość godzin pracy w tym kraju....
czytający komentarze27.11.2017, 19:01
Jest dobry pomysł - kontrole urzędników po zmroku. Ale z tym jest pewien problem - jak każdy (?) wie, urzędnik pracuje do 15. KONIEC A później nie ma kto odebrać telefonu ze zgłoszeniem a co dopiero wyjść w zimnie na nocny "spacer". Póki to się nie zmieni, palenie czymkolwiek nadal będzie bezpieczne dla palącego.
Jan Sięka27.11.2017, 16:09
Szanowni Państwo!

Pieniactwo, ani szczucie jednych na drugich nie pomaga w rozwiązaniu problemu, a wręcz szkodzi. Kopcący komin w 80-90% przypadków świadczy o tym, że palacz pali w sposób niewłaściwy węgiel i to nierzadko dobrej jakości. Nie pomogą kontrole, ani wysokie mandaty, bo nie ma podstaw do ich nakładania. Analiza danych z kilku straży miejskich w Małopolsce i na Śląsku wskazuje, że 80-90% kontroli kończy się się stwierdzeniem, że kontrolowany pali tylko węglem. A mimo to kopci. To w takim razie gdzie leży problem?

Rozwiązaniem doraźnym jest zmiana sposobu palenia. Można zacząć rozpalać od góry, można dodawać węgla małymi porcjami, można stosować palenie kroczące. Wszystko jest opisane w internecie na stronie CzysteOgrzewanie.pl jak również w ulotkach, które mieszkańcy dostali w ramach akcji "Palmy czysto!". Można zamontować np. palnik Wery, który kosztuje w granicach 1-2 tys. a umożliwa dużo czystsze spalanie. Ostatecznie oczywiście najlepiej wymienić kocioł na czystszy, ale to zadanie na lata i wymaga sporych funduszy.

Narzekający na kopcące kominy muszą (tak, muszą) niestety zrozumieć, że tego problemu z dnia na dzień nie rozwiąże nikt samodzielnie. Ani burmistrz sam niewiele zdziała bez współpracy mieszkańców, ani znaczna część mieszkańców nie poradzi sobie bez wsparcia finansowego. Potrzebna jest współpraca i porozumienie, a nie szczucie, narzekanie i przerzucanie się odpowiedzialnościa.

Jan Sięka
osioł27.11.2017, 15:36
alez kobieto to jest sprawiedliwosc społeczna pomysl nowotarzanie sa jako pracodawcy bardzo oszczedni srednia krajowa nieosiagalna a wymagaja od swoich pracownikow aby palili gazem olejem lub wysokiej jakosci weglem wiec sprawiedliwosc społeczna polega na tym ze biedni pracownicy truja swoich oszczednych pracodawcow przez cały rok palac wszystko jak sie im pensje podniesie to kupia lepszy wegiel.......a w dzielnicy robotniczej czego sie spodziewac zapachu fiołkow.....
Turbo kominiarz27.11.2017, 14:53
Prawdziwie zatruć życie człowiekowi może nie dym z komina tylko taka sąsiadka
grajek27.11.2017, 12:56
niech każdy zagląda do swojego pieca a nie pilnuje cudze ..... najlepiej widać u kogoś a u siebie nie wszyscy kopcą ....a wam już mózgi zżera wasza głupota
Kasiaaaa27.11.2017, 12:33
Dżolo ale mamdat za co za palenie węglem? Bo to stwierdzono w trakcie kontroli a Ty jak siłę ogrzewasz???
MieszkankaDomuOgrzewanegoWęglem27.11.2017, 12:31
Widzę że oskarżenia wysnute również z palca podobnie jak Pani Ujwary rzuca w moją stronę mieszkaniec podhalańskiej, czytam i oczą nie wierzę osoby które mieszkają w blokach w większej części o paleniu w piecu zielonego pojęcia nie mają... siedzisz sobie mieszkańcu podhalańskiej w ciepłym bloku który ogrzewany jest przepraszam czym??? Również śmierdzacym WĘGLEM. Nie tak dawno bodajże we wtorek z twojego komina bo tak trzeba to przedstawić czyli kotłowni znajdującej się na przeciw mnie szedł dym , śmierdzący, duszący szczypiacy w gardło a kolor i gęstość to jakaś masakra no ale przecież tego nie widziałeś i nie czułeś pewno ważne że ciepło masz ???? sytuacja ta miała miejsce po zdjeciu filtrów dlatego nie jest to widoczne na codzień... a wracając do mnie to od 3 lat mam po kilka kontroli w roku i zaznaczam zawsze wszystko było ok nigdy policja, straż miejska ani młodzież która propaguje palenie od góry która również przeprowadzała takową kontrol nieprawidłowości nie stwierdzono!!! 3 lata temu zmieniliśmy również piec klasyfikowany kocioł o numerze 4 czyli nie pospolity kopciuch i 3 lata temu opalaliśmy torfem który jest paliwem ekologicznym przy rozpalaniu szły kłęby dymu, i również mieszkańcom śmierdziało gdyż kontrol po kontroli .Tak samo jest przy węglu zawsze przy rozpalaniu zwłaszcza no nie pachnie fiołkami , a skąd węgiel z najpopularniejszych składów gdzie twierdzą że węgiel pochodzi z najpopularniejszej kopalni wspieranej zresztą przez Państwo bo nie ukrywajmy że wparcie dla górnictwa jest duże ... więc po co jeśli jesteśmy przeciwni po co wpierać kopalnie nie lepiej wymienić ludziom piece za tą kasę??? I uprzedze jeszcze że nie miałam wpływu na wybór pieca 3 lata temu gdybym miała był by to pellet lub ekogroszek poprostu ekologiczna wygoda. Mam nadzieję że będziesz miał okazję mieszkańcu podhalańskiej to przeczytać jak również kieruje tą wypowiedź do reszty którzy skargi składali. Pozdrawiam
jaro27.11.2017, 12:16
Po prostu przyzwolenie jest na to ciche. Przepisów dyrdymałów a nikt tego nie respektuje. Trzeba sobie jasno powiedzieć ze gdyby skorzystać naprawdę z możliwości jakie posiada Państwo to problem sam by się rozwiązał w dwa trzy lata. Przykładnie ukarać kilkudziesięciu psycholi którzy trują nas bezkarnie a pozostałych kilkuset zaraz by zmądrzało i smog mamy o połowę mniejszy.
Halusja27.11.2017, 10:41
Najwięcej w sprawie polepszenia powietrza może zrobić presja sąsiadów wywierana na zadymiarzy.
Pamiętajcie zadymiarze powietrze nie jest wasze.
Halusja27.11.2017, 10:37
To, że kominy wypuszczają gęsty czarny dym to wina palących w piecach. Można palić od góry lub delikatniej dokładać opał i już nie będzie czarnego dymu. Ale lenistwo i brak jakiejkolwiek wiedzy ekologicznej większości palaczy na to nie pozwala.
Każdy palący w piecu powinien wyjść na zewnątrz i zobaczyć co wypuszcza z komina.
Wstydźcie się smrodziarze!
VVL27.11.2017, 10:28
Popieram Pani działania i determinację !!! Proszę nie odpuszczać.

Kiedy usłyszymy głos władz miasta w tej i podobnych tej sprawach? Panie Burmistrzu prosimy o komentarz. Co Pan i Pana podwładni robią żeby poprawić powietrze w tym mieście? I proszę nie mydlić oczu planami geotermii na "kiedyś" (pomijam fakt, że problem stanowią domy prywatne w centrum a nie bloki na południu miasta) i rozdawaniem ulotek.

Chcielibyśmy odpowiedzi co Pan robi z takimi przypadkami jak ten? Takich domów jest pełno (Waksmundzka, św. Anny, Nadwodnia etc). Kopcą i trują nas cały rok. Co Pan robi żeby eliminować te najbardziej kopcące kominy z miasta?

Chcemy czystego powietrza !!! To, że pewna grupa ludzi lubi spacerować w smrodzie węglowego dymu i nie rozumie konsekwencji zdrowotnych wdychania tej trucizny, nie znaczy, że ludzie wykształceni mają to tolerować. Pana i Pana podwładnych obowiązkiem jest eliminować prawnie takie zachowania.
Z takimi ludźmi się nie rozmawia na temat benzoapirenu etc.. (do nich takie argumenty nie dotrą nigdy. Przypuszczam, że część dalej wierzy, że ziemia jest płaska...). Konieczne są rozwiązania prawne.

Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte od ludzi, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków? Wasza pensja jest finansowana z naszych podatków, więc proszę się rozliczyć z pracy jaką Pan wykonał.
zatroskany27.11.2017, 09:16
Jeden jest tylko sposób na rozwiązanie tego trującego smogu zlikwidować całą ekipę kontrolerów bo oni i tak nic nie robią ino marnują nasze pieńądze ci co trują muszą za to płacić Kupujesz samochód płacisz utylizacje paliwo na to akcyza żarówka to utylizacja itp węgiel to podatek i to duży a środki pozyskane w całości na ekologie i w nie długim czasie problem się sam rozwiąże
wicek27.11.2017, 08:58
Premier Donald Tusk powiedział jak nie podoba się to wyjedź.
Prezydent Kaczyński powiedział na twoje miejsce sprowadzi chińczyków.
Jak będziesz zarabiać 1500-2000 zł to będziesz palić śmieciami .
nt27.11.2017, 08:25
Mieszkam w okolicy i widzę,że czarny,gęsty dym wydobywa się zwykle z tych samych kominów.Nie jest to więc problem wszystkich palących węglem.Druga rzecz,to postawa tych ludzi.Mimo że mogliby zmienić kotły(mam na myśli szanowanego przedsiębiorcę )lub sposób palenia,to wolą udawać,że nie ma problemu.Zgodzę się z tym,że mentalności ludzi nie zmienimy,ale zdecydowane działania urzędu i policji mogłyby w dużym stopniu rozwiązać tę trudną dla nas wszystkich sytuację.
BRAVO BRAVO27.11.2017, 07:49
Panie Książkiewicz i bravo w końcu ktoś w tym mieście odważył się na walkę z tymi co szczują zdjęciami jakim prawem i na jakiej podstawie ktoś ma prawo na podstawie dymu wymierzać komuś lincz. Ogromne Brava Panie Ksiązkiewicz trzeba z tym walczyć może jak zapadnie jeden wyrok o zniesławienie to się odechce dręczenia ludzi palących węglem
Paweł27.11.2017, 07:23
Do Pana K
A jak w lecie ? Normalnie strach grilla rozpalić !!! Żeby policja się nie zjawiła współczuje sąsiadki
Kuupa śmiecchu27.11.2017, 06:44
Zabawni jesteście ludzie , wy wszyscy którzy widząc czarny dym z komina wpadacie w paranoje . Pierwsze sprawdźcie swoje samochody , co się wydobywa z waszych rur samochodowych.
Albo te wasze teksty o piekarniach . Wy serio uważacie że można palić plastikiem w piecu ? Może jeszcze opony wszyscy spalają ? Ciekawe jak wyglądałby piec jakby zaczęło się to wszystko topić , za grosz wyobraźni.
Sam palę tylko węglem i zawsze jest wydobywa się czarny dym. Nie stać mnie na nowy piec eko, nie przestanę palić żeby dzieci zamarzały przez zimę w domu , bo jakaś **** zobaczyła czarny dym.
Jak się nudzą ...
NT106927.11.2017, 06:38
Do Ujwary
Cała sytuacja przypomina polowanie na czarownice współczuje pani sąsiadom nie chciał bym mieć tak *** osoby za sąsiada
manga27.11.2017, 06:19
Sprawa jest prosta - ci którzy palą kaloszami w piecu to potencjalni wyborcy. Władza jedyne czym się przejmuję to rok wyborczy i właściwe skreślenie w okienku na karcie do głosowania. Zobaczycie w 2018 jak tuba wyborcza ruszy z kopyta
do wszystkich "świętych" komentujących27.11.2017, 01:47
Ostatnio głośno było o mocnym zanieczyszczeniu u naszych zachodnich sąsiadów (w wielu miastach przekroczone normy), ale jak zwykle problem mamy w POLSCE.
"unia" chciała karać za katalizatory w samochodach, a zachodni sąsiedzi sprzedawali auta wyposażone w urządzenia do fałszowania testów emisji ...
Uważam, że Polska jest OK
To "unia eu." jest pokręcona
pl27.11.2017, 01:46
....KW....a czy byś chciał takiego sąsiada,że przez cały rok nie otworzysz okna?Nie dziwię się ludziom,że nie wytrzymują i dzwonią.Wszyscy powinniśmy walczyć o czyste powietrze .
Do K.K.27.11.2017, 01:16
Skoro jest Pan szanowanym przedsiębiorcą, jak Pan pisze, czy działa Pan uczciwie? Czy ma Pan pozwolenie na skład kamienia przy Zakopiance? Czy ma Pan pozwolenie na składowanie ciężkiego sprzętu przy ścieżce rowerowej?
Szopen27.11.2017, 00:34
To że Policja nic nie robi to fakt. Ale o co ta kobieta ma problem skoro byli i nic nie stwierdzili poza zapewne węglem w piecu? /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
mam węgiel26.11.2017, 23:12
To jest chore! Ludzie palą węglem bo olej i gaz drogi a tu tylko zdjęcia kominów! To jest normalne szczucie ludzi!
KNT26.11.2017, 23:02
Do lol - ty tak codziennie jezdzisz i o rozmyslasz czy tak kopiuj wklej
miejscowy26.11.2017, 22:17
do lol pewnie ciebie ogrzewa miejska kotlownia eko groszek to wygoda a gorne spalanie jest dobre na chwile bo musisz czekac az w piecu wygasnie by muc rozpalic na nowo to ci budynek i piec ostygnie,pomysl zanim napiszesz
zori26.11.2017, 21:17
wielkiblad, pio, bolek - no i pewnie jeszcze nasypać cały kocioł węgla i od dołu zapałke wtykać, normalna sprawa, co?
P.W.26.11.2017, 21:05
Pani Ujwary myślę że nikt by nie chciał takiej sąsiadki.
Pozdrawiam i życzę miłych donosów
besala26.11.2017, 20:46
Gratuluję Pani Ujwary determinacji i odwagi. Liczne kometarze krytykujące Jej zdecydowane działania dowodzą, że wielu mieszkańców naszego miasta mentalnie funkcjonuje w wieku XIX. Gdyby woda z miejskich wodociagów była zanieszczona w podobneym stopniu jak powietrze, to wodociąg zostałby zamknięty a sprawą zająłby się prokurator. Przykre, że także w w wieku XIX tkwią jeszcze władze Nowego Targu. Faktem jest, że bez ogólnoplskich programów zmierzających do zastąpienia wegla czystymi źródłami energii władze lokalne mają ograniczone możliwości działania w tym zakresie. Jednak wymiana starych kopciuchów na kotły najwyższej klasy, kontrolowanie, upominanie i karanie nagminnie łamiacych prawo w tym zakresie oraz nieustające naciskanie na posłów i włądze centralne do wprowadzania oczekiwanych rozwiązań jest konieczne, jeżeli chce się ten problem rozwiązać, a nie tylko przetrwać kolejny okres grzewczy, bo z wiosną mieszkańcy mniej będą tymi tematami zainteresowani. Nie słyszłem jednak, aby burmistrz Watycha poprzez posłankę Paluch lub posła Siarkę kierował petycje w sprawie zakazu handlu weglem niskiej jakości, miałem lub tzw, mułami węglowymi, żeby upominał się (w naszym imieniu) o dopłaty do ekologicznych źródeł energii (które tanie nie są), żeby z troską o zdrowie następnego pokolenia upominał sie o stworzenie realnego planu odchodzenia w Polsce od tzw. brudnej energii. Powołanie doradczej komisji, w której brakuje specjalistów od ochrony środowiska i która "rozpoznaje" na swoich posiedzeniach problemy, jest tylko zasłoną dymną dla braku działań śmiałych i skutecznych.
Kicia26.11.2017, 20:13
Anna na burmistrza.
K.K26.11.2017, 19:58
Witam.Zacznę od tego iż jestem właścicielem domu z którego wydobywają się te kłęby dymu i owszem jest to piec węglowy do którego włożyłem węgiel kupiony kilka godzin wcześniej. Od wielu lat kupuję u jednego sprawdzonego sprzedawcy p. Andrzeja z ul. Ludźmierskiej który nigdy nie sprzedawał "byle czego" Nigdy nie pytałem o cenę ! zawsze była ważna jakość(można porozmawiać z tycz człowiekiem). Zakupiłem 300 kg węgla jaki był w tym dniu w sprzedaży. Wszystkie składy na Podhalu borykają się z ograniczonym dostępem do zakupu dobrego materiału który jak już przyjdzie to rozchodzi się w mgnieniu oka. Zapewne zapytacie dlaczego 300 kg i nie w lecie ? otóż odpowiadam:
W mojej kotłowni montuję pompę ciepła gruntową CO która jeszcze nie funkcjonuje i żeby moje dzieci nie marzły dokupiłem "co było" na składzie węglowym. Pani ... faktycznie w tym roku w lecie wysyłała wielokrotnie kontrole do mnie i sąsiadów, z tym że od dwóch lat mam zamontowaną pompę ciepła powietrzną na CWU z której wydobywa się tylko zimne powietrze. Kontrola spowodowana donosem była potwierdzeniem aspołeczności niektórych mieszkańców. Jeżeli chcemy walczyć ze smogiem nie możemy "szczuć" ludzi przeciwko sobie tylko wykorzystywać państwo żeby z naszych podatków pomagało ludziom których nie stać na wymianę pieca. Jestem szanowanym przedsiębiorcą i zapewniam że takie oszczerstwa nie pozostaną bez echa i dziwię się władzą iż nie wyciągają konsekwencji w stosunku do ludzi o pomówienia typu "kolesiowstwo"
Wykształceni ludzie powinni walczyć dla ludzi a nie przeciwko nim, wykorzystywać nasze podatki na poprawę bytu dla tych którzy to potrzebują.
Pozdrawiam K.K
Z poważaniem K. Książkiewicz
bolek26.11.2017, 19:53
wielkiblad - popieram w 100%
furman26.11.2017, 19:45
dla???-tu masz to o co Ci chodzi!Palisz śmieciami i mędrkujesz?Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza pyłami, nawet jeśli jest ono stosunkowo niewielkie, może zwiększać ryzyko raka płuca ? wynika z analizy 17 badań przeprowadzonych w Europie. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Lancet Oncology?.
ww26.11.2017, 19:43
A ja uważam, że najpierw trzeba dać ludziom zarobić, żeby ich było stać na ten dobrej jakości węgiel. Jak mamy kupić węgiel na zimę skoro tona kosztuje prawie całą pensję, bo nie oszukujmy się ale większość zarabia w przedziale 1500.-2000 mają rodziny i inne płatności.
frenk26.11.2017, 19:39
???-nie mędrkuj tylko zainteresuj się statystykami zachorowań na raka płuc z powodu zanieczyszczeń powietrza!!:(https://...
ognisty26.11.2017, 19:25
Dym węglowy i wielkie halo.
ctrl+c26.11.2017, 19:03
Dym dymem,ale nikt mi nie wmówi, że smród palonego plastiku,gumy i innych tworzyw sztucznych gryzący w gardło pochodzi ze spalania jakiegokolwiek węgla.
pio.26.11.2017, 17:49
wielkiblad - 100% poparcia.
Ludzie którzy nie mają pojęcia jak wygląda piec zawsze będą myśleli że pali się bez dymu!
Ale nie twierdze że co niektórzy ludzie palą byle czym, długa zima, zarobki marne a dobry opał drogi jakby był ze złota!
wielkiblad26.11.2017, 16:28
Nie ma pani bladego pojecia czym ludzie pala naslala pani na mnie I sasiadow kilkanascie razy policje ktora sprawdzala czym sie pali I zawsze przy rozpalaniu sie kopci palac wegiel jezeli nie ma pani nic do roboty prosze wybrac sie na silownie a nie glupotami ludzi oskalowac mieszkam niedaleko tej osoby co pani wyslala zdjecie na podhale24 I na drugi dzien byla policja u niego mieszka tam osoba ktora jest anty wzucania wszelakich innych rzeczy do pieca niz wegiel , a jak jeszcze po silowni sie pani nudzi to prosze przejsc ulicami w strone rynkui ten sam bedzie efekt , jeszcze jak sie paniu nudzi rano to prosze sprawdzic jaki sprzedaja wegiel na skladach. Albo pisac o uproszczenie I latwiejsze dofinansowanie na piec albo gaz wtedy ludzie sami by chodzili wymieniac , sam bylem kilka razy o dofinansowanie I wychodzilem z kwitkiem..
Nowotarżan26.11.2017, 16:25
Prosze sprawdzać jakość węgla kupowanego po okazyjnej cenie tonami.No ul.Kolejowej w domu przed Magdusia idac od rynku tak zakopcona jest ulica tą ,,okazja' ' że nie ma czym oddychac .Nie ma kiedy przewietrzyć .I tak pali w piecu bodajże strażak.Trucizna wydostaje sie kominem.Niktt z urzędu nie reaguje mimo zgloszeń.
bronx26.11.2017, 15:55
Ja nie rozumiem czemu Pani Anna nie wyciąga konsekwencji wobec Policji która nie zrobiła w jej mniemaniu nic zastając na gorącym uczynku. Nie sądzę,żeby Burmistrz Watycha jako jedyna rzecz miał gapić się na kominy sąsiadów.
bajabango26.11.2017, 15:49
jesteście ludzie ofiarami rozgrywek politycznych w tym mieście......sami niedługo zrozumiecie...Panie Przewodniczący niech Pan zapamięta karma wraca...Pana rozgrywki są poniżej pasa.....
ojoj26.11.2017, 15:29
O jacie....dym widać :D pewnie ktoś pali w piecu....smokiem :D
???26.11.2017, 15:27
frenk, jakieś dane, statystyki potwierdzone badaniami że to smog w nt wywołał raka? Bo bez tego to puste hasła i frazesy...
Magda26.11.2017, 15:23
Zgadzam sie władza nie robi nic Nic.codziennie rano ide do pracy kolejowa ,nie ma czym oddychać,w gardle piecze.W bezpośrednim sąsiedztwie burmistrza pali sie syfem.Wladza nic nie robi z tym problemem.Ruszyc tyłki za biurka i na kontrole ,a nie czekać na donosy,z którymi sie nic nie robi.Od czego jesteście..Smrodzą te same kominy .....A piekarnia ***? A garbarnia na Ludzimierskiej ?wszyscy wiedza ....i co .I NIC.
pps26.11.2017, 14:49
POLSKA węglem stoi
frenk26.11.2017, 14:44
popieran Pania!!!Nowy Targ to komora gazowa!Smierć (rak pluc)zbiera straszliwe żniwo!!A Miescany nowotarskie nadal palą w piecach plastik i inne śmeci!Poziom wiedzy na temat działania na organizm na poziomie ameby!Kiedyś jedna z miescanek nowotarskich udawadniała mi że nie ma żadnych wirusów bo ich przecież nie widać!Taraz też pewnie wielu myśli że jak spali plastikowe reklamówki ,butelki czy stare buciory to też nic się nie dzieje bo przecież dym się rozpłynie w powietrzu a on nie musi płacić za odbiór śmieci!Ludzie-zrozumcie że sami się zabijacie!!!Smród z waszych palonych plastików czuć że nawet okien nie można otworzyć!"Pozdrawiam trucicieli z Ulicy Na Równi oraz Ku Studzionkom!
MF26.11.2017, 14:06
Pani Ujwary prosze o monitowanie tej sprawy do naszego Rzadu o dotacje na olej opalowy i gaz do ogrzewania
Zaskoczony26.11.2017, 14:03
Film dowodzi tego ze dymi się z komina
sąsiad26.11.2017, 13:27
Widać że coś się zmienia. Kilka lat temu po publikacji listu, Pani Ujwary uznana zostałaby przez komentujących za "upierdliwą"
lol26.11.2017, 13:21
Dzisiaj tak sobie jechałem na trasie przez wioski naszego regionu, o tym mieście myślałem też, to wszystko, bo mijałem te reklamy kotłów 5 klasy, z dotacjami, cuda wianki, a to jest po pierwsze kosztowne po drugie nie ma z tego kasy. A żeby z palenia w piecu była kasa i nie trzeba było dokladać to jest prosty sposób: nakazać palić od góry w piecach konstrukcji górnego spalania czyli 80% kotłów, w porze wieczornej puścić na przechadzkę uprawnionych urzędników do kontroli palenisk, widać od kopa kto jak pali, wystarczy na komin spojrzeć, tym sposobem mamy wykroczenie, które kara się mandatem (kasa z tego jest) i w dodatku taki delikwent sam o sobie daje znać jak tylko wsadzi zapałke do pieca, więc proste.
miejscowy26.11.2017, 13:19
a mnie choćbyście dawali nie wiem i le , to i tak nic nie będę robił .Tak mi jest lepiej .
nowotarzanka26.11.2017, 13:11
Najwyższa pora aby były kontroler bo nie da się wieczór wyjść na zewnątrz budynku palą panelami i śmieciami a ten co kupuję drogi ekogroszek to na tym cierpi a ci idioci chyba nie zdają sobie sprawy że tak samo trują siebie i swoje wnuki .
R26.11.2017, 13:06
Niestety wyjście z zaistniałej sytuacji jest tylko jedno. Nie da się zmienić mentalności i przyzwyczajenia ludzi w jeden czy dwa sezony grzewcze. Tu potrzebne jest konkretne działanie, plan rozłożony na powiedzmy 5-10 lat.
Po pierwsze zdobycie dużych środków na modernizacje kotłowni plus termomodernizację budynków. I nie kilkaset tysięcy tylko kilkanaście milionów (programy unijne, fundusze ochrony środowiska, bank ochrony srodowiska?) co rok w sezonie wakacyjnym takim modernizacjom powinno być poddanym około 200 budynków do których podpięty jest gaz w centrum NT. Po 5 latach mamy 1000 mniej kopciuchów. Ludzie za własne środki NIGDY nie zmodernizują swoich starych instalacji. Nikt nie wyłoży 40 tysięcy. W Szczawnicy udało się zrobić w setkach budynków panele słoneczne. Kwestia 3 lat. Wystarczyło dofinansowanie.
Druga sprawa to edukowanie i konsekwentne karanie niereformowanych ?palaczy?. Nieuchronność kary działa najlepiej.
Cena węgla rodnie bardzo szybko. Ludzie tym bardziej pała czym się da.
Geotermia problemu nie rozwiąże !!!!
Dobrym pomysłem są ulgi w podatkach od nieruchomości dla osób ogrzewających dom ekologicznie.
Może idźmy tym śladem ... darmowy parking w centrum ... edukowanie dzieci w szkołach ... itp
Jozef26.11.2017, 13:06
Obecny burmistrz sobie z niczym nie radzi jak i cala rada.tylko własne interesy zalatwiane w restauracji czarna owca.tyle w temacie
mieszkaniec podhalańska26.11.2017, 13:00
To samo się dzieje na ul Szaflarskiej (dom w którym został otwarty pub alibi)
codziennie po zmroku z komina wydobywa się śmierdzący dym próbowałem to zgłaszać ale telefonu który podaje policja nikt nie odbiera !
?26.11.2017, 12:55
"zastali ich na gorącym uczynku " ale o co dokładniej chodzi, że wydobywał się dym? Spalanie węgla nie jest karalne.
Wyborca26.11.2017, 12:51
Władza nie ma czasu , zajęta jest organizacja kampanii wyborczej
mieszkaniec26.11.2017, 12:48
Ja również popieram Panią,to samo jest z brudem t.j zaśmieconym miastem.Brak koszy oraz firm które robiły by porządek.Prosicie o segregację a zobaczcie na przepełnione pojemniki na plastik i walające się butelki jeden wielki syf.Kiedy to się skończy?Pisałem już o tym wielokrotnie,ale chyba nie ma sensu bo to się nie zmienia.Może po nowych wyborach będzie lepiej.
sen26.11.2017, 12:38
Trzeba pisać do posłów,senatorów - tańsza akcyza na gaz załatwi sprawę. Powietrze jest jakie jest od lat, aż dziw że wszyscy teraz się obudzili.
Ryszard26.11.2017, 12:28
Na niwie to samo. Tylko Ż*** palą zarówno śmieciami jaki i skórami i niewiadomo jeszcze czym...
Nie lubie dziadostwa totalnego26.11.2017, 12:28
W Gronkowie też trują smrodami .
Inny temat : pasą owce na śniegu,
psy bez zadaszenia na polu marzną.
skandal odebrać rolnikom dotacje a GMINA NOWY TARG śpi!!!!!!!!
PK26.11.2017, 12:23
Wielokrotnie tutaj pytałem poza sezonem grzewczym o tym co robi się u nas w kwestii zanieczyszczonego powietrza.Niestety władze miasta mają zawsze inne pilniejsze sprawy-wydatki jak dbanie o zdrowie mieszkańców.Ile pieniędzy poszło na budowę wieży widokowej,czy budowę muzeum drukarstwa itd..,czy to były najpilniejsze wydatki?...
Dżolo26.11.2017, 12:15
Popieram Panią Ujwary !!!Mandat 20.000 zł załatwiłby sprawę .