07.12.2017, 02:13 | czytano: 5500

Generał Nosek z zarzutem "świadomej współpracy z obcym wywiadem"

zdj. arch. SKW
Pochodzącemu z Nowego Targu generałowi Januszowi Noskowi, byłemu szefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego postawiono zarzut przekroczenia uprawnień podczas podpisywania umowy o współpracy z FSB Federacji Rosyjskiej. "Nie mam sobie nic do zarzucenia. Stawiane mi zarzuty są nieprawdziwe i oparte wyłącznie o przesłanki o charakterze politycznym" - odpowiada w mediach generał.
O sprawie jako pierwsza napisała "Gazeta Polska Codziennie". Jak czytamy - Wydział Wojskowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie postawił Januszowi Noskowi oraz jego następcy na stanowisku szefa SKW Piotrowi Pytlowi zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści. Postępowanie jest tajne.
Wspomniana umowa o współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej - zdaniem śledczych - pozwalała rosyjskim służbom specjalnym możliwość infiltracji polskiego kontrwywiadu wojskowego.

Były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego został wezwany w środę do prokuratury. Po wyjściu z prokuratury generał Nosek powiedział dziennikarzom, że "odmówił składania wyjaśnień i nie przyznał się do zarzucanych mu czynów". Ponieważ rzecznik prokuratury mówił o generale nie wymieniając jego nazwiska, dziennikarze zapytali samego zainteresowanego, czy mogą posługiwać się w publikacjach całym nazwiskiem. Otrzymali zgodę, bo jak powiedział - "nie ma sobie nic do zarzucenia, wykonywał swoje obowiązki wyłącznie w interesie państwa polskiego". Stawiane mu zarzuty określa jako nieprawdziwe i mające charakter polityczny.

Generał Nosek został odwołany ze stanowiska szefa SKW w październiku 2013 roku. Trzy lata później usłyszał zarzuty dotyczące umowy zawartej z Rosją. Generałowi zarzucono, iż "przekroczył uprawnienia funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW".

"Gazeta Polska Codziennie" poinformowała, że śledczy badają m.in. wizyty Rosjan w siedzibie Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz delegacje gen. Janusza Noska oraz Piotra Pytla w Rosji.

Janusz Nosek urodził się w 1968 roku w Nowym Targu. Jest absolwentem Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył studia podyplomowe w Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie w zakresie racjonalizacji działania służb prewencyjnych i kontrolnych. W latach 1991/1992 był nauczycielem historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.
Karierę wojskową zaczął jako naczelnik wydziału zamiejscowego UOP w Zakopanem (1996-1998), potem zastępca szefa Delegatury UOP w Krakowie (1998 – 1999), dyrektor Zarządu Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa UOP (1999 – 2002), dyrektor Delegatury ABW w Krakowie (2002 – 2006), dyrektor Inspektoratu Nadzoru, Kontroli i Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW (od listopada 2007 do lutego 2008). Uczestniczył w wielu szkoleniach krajowych i zagranicznych m.in. w FBI w Quantico. Jest odznaczony Brązowym i Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2008 roku, premier Donald Tusk powołał Janusza Noska na stanowisko Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski nadał mu stopień generała brygady. 8 października 2013 roku gen. Nosek został odwołany przez premiera Tuska z funkcji szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

GPC, TvP, opr.s/
zobacz także
komentarze
andrzej_c10.12.2017, 10:34
Rewelacja.. i pracuj tu dla tego kraju... a za pare lat trafia sie oszolomy ktore wspolprace z amerykanskim wywiadem uznaja za zdrade... pare chwytliwych frazesow dla mediow a tepy ciemny lud to kupi...
Skała09.12.2017, 15:39
do @Skała.
Nie wiesz co to jest TARGOWICA? To obóz zdrady narodowej, sprzedawczyków, którzy frymarczą Polską. PIS w końcu zabrał się za porządki w naszym kraju. Boli cię utrata przywilejów dla SB-ków? A może martwi cię przywołanie do porządku KASTY NADLUDZI w czarnych togach? Jeśli ktoś ma czelność mówić o rozliczaniu patriotów robiących reformę dla wzmocnienia Państwa Polskiego to jest po złej stronie lub jest chory psychicznie. Tyle w temacie.
@ Skała09.12.2017, 13:05
Targowica? Czyli co? Aż strach pomyśleć co to się będzie działo jak kolejna ekipa rządowa zabierze się za rozliczanie obecnej. Masz jakieś gotowe określenie czy uruchomisz wyobraźnie.
Skała09.12.2017, 10:20
Jeśli nominację generalską otrzymał od TARGOWICY , to musi być umoczony i basta. PO - paprańcy przypadkowo nie wybierają ludzi na wysokie stanowiska. trzeba się najpierw zasłużyć...
Obiektywny08.12.2017, 22:22
Panie generale, niech Pan się nie poddaje. Nadzieja umiera ostatnia. Nie tylko Pana dotknęła "dobra zmiana"... w moim otoczeniu są ludzie ,których też spotkało wiele przykrego w ciągu ostatnich dwóch lat ze strony tej ekipy, ludzi którzy byli apolityczni od początku do końca a może to był błąd...Wiem jedno przyjdzie czas ,że będzie rozliczać się tych którzy innych teraz rozliczają i maja zero pokory w sobie a gęby pełne frazesów. Historia lubi się powtarzać.
@08.12.2017, 14:30
Tusk to tez historyk. Ratunku!
Do zuch08.12.2017, 13:28
a Ty naprawdę wierzysz że historyk/praca magisterska z tematu Solidarność/jest spec-majstrem od gospodarki w Polsce. Wierzysz że Morawiecki przeprowadzi reformy które poprawią nasz byt? Ja osobiście mam dość historyków. Na samo zawołanie historyk reaguję alergicznie.Jeszcze trochę a zastąpią lekarzy . Wszędzie ich pełno i do wszystkiego się ryją. Pożytku z nich żadnego .
harcerz08.12.2017, 13:21
IPN, nie wiesz o czym piszesz. Należałaś do ZHP i tylko to poznałaś. W dodatku w żałosnej wersji. Nie sądź że wszyscy harcerze do tego należeli. O tym że w ZHP były drużyny i szczepy którym było bardzo nie po drodze z władzą to pewnie nawet nie słyszałaś. Czarna Jedynka chociażby, najbardziej znana (tam działał m.in. Macierewicz , Naimski, ale też Onyszkiewicz, Kuroń, Komorowski i inni). A od 1980 roku działało ZHR i KIHAM.
@zuch08.12.2017, 11:27
A czym się różnią obecne nominacje od tych z przed lat. Nie dość ze działa to tak samo ,albo jeszcze sprawniej to oderwana od rzeczywistość armia zuchów uwierzyła w /no właśnie? w co?/ Bo wszystkie znaki na niebie i ziemi przeczą euforycznej paranoi rządowego zachwytu nad każdym elementem funkcjonowania państwa. Kończy się populistyczne paliwo z 500+To teraz trzeba doładować. np.mieszkaniem+. Oczywiście w myśl działania.Chcecie,to macie i zapłaćcie sobie. I płacimy słano. Wszyscy. A rozanielony wyborca PIS-u uważa że ludzie od rządu w końcu coś dostali. Ale zapytany skąd na to rząd wziął pieniądze już traci parę i albo niejasno coś pokrętnie opowiada o podatkach,wacie ,złodziejach przekrętach .Tusk bredził o zielonej wyspie. A teraz nam zafundowano tez wakacyjny odlot tylko że stery skierowane są na Grecję. Tam tez rozdawano ,obiecywano, czarowano aż pie........I zaczął się niewyobrażalny kryzys,bieda,brak kasy w bankomatach .Jak można uważać że jest dobrze bo rząd rozdaje kasę i na ten cel zadłuża kolejny raz państwo. Niech mnie ktoś gloryfikujący poczynania tego rządu przekona że moje obawy są niesłuszne. Czekam.
Kot08.12.2017, 11:18
Panie generale! - niech Pan się nie poddaje!
mn08.12.2017, 10:40
do góralka:
oj góralka, góralka chyba przyczadziałaś od tego górskiego smogu! hahaha
Janusz Nosek gen.bryg.rez.08.12.2017, 09:53
Żyjemy w czasach, w których niemal nic nie wygląda na to czym jest. Wywiad i kontrwywiad to w tym zakresie szczególnie skomplikowana materia. Dziękuję Tym Wszystkim, którzy mnie znają i wiedzą, że nigdy nie zrobiłbym nic przeciwko Polsce. Rozumiem Tych, którzy w to wątpią, bo nie rozumieją. Współczuję Tym, którzy bezkrytycznie wierzą w haniebną propagandę dnia dzisiejszego. Teraz los postawił przede mną nowe wyzwanie. Muszę bronić swojego dobrego imienia i sensu ostatnich 27 lat. Serdecznie pozdrawiam.
Nowotarżanka08.12.2017, 03:15
No coś podobnego taki *** mieszka między nami w NT
IPN07.12.2017, 22:54
Harcerswo w PRL nie oslabiaj mnie! Moja ulubiona druhna z podstawowki nr 5 to TW SB od swojej pełnoletniości do emerytury w policji.
zuch07.12.2017, 22:46
Naprawdę wierzycie że z nauczyciela w liceum został generałem bez czerwonego parowozu który pchał jego plecy? Harcerstwo w NT było głównie po to aby kontrolować dzieciarnię partyjnych szyszek. Udokumentowane akcje patriotyczne harcerzy były dobrze dokumentowane i pełniły funkcję haków na rodziców harcerzy zapatrzonych w dzielnego druha harcmistrza. Polecam strone IPN i katalog osób z rejonu NT. Przecież wiedział kto mu awanse zatwierdzał i po co.
Szary07.12.2017, 21:16
Jak widzę i czytam wasze posty ,to ... naprawdę zaczynam wątpić ,wątpić w jedność Narodu! Kłucie się między sobą...A to już zjadanie własnego ogona. Mam zaszczyt znać Drucha Noska,najlepszego z Patriotów ,kiedy komuna s,spała On wprowadził nas do Katedry Gdańskiej czwórkami ,poczym odśpiewaliśmy Bogórodzice .To Patriota jakich mało! Jeżeli coś robi to dla naszej kochanej RP !
***07.12.2017, 20:27
Przerażające, jak wam łatwo przychodzą wyzwiska - "zdrajcy, pohybel, konfident". W prawie jest tzw. domniemanie niewinności. Ten człowiek ma na razie postawione zarzuty! Nic nie wiecie, a wyrok przez was już wydany!
Ważcie ludzie słowa, którymi obrzucacie innych.
franio07.12.2017, 20:16
Generale wracaj do domu. Tu jesteś lubiany i szanowany. My Cię znamy. Poza tym obiecałeś mi autograf na książce o gen. Borucie Spiechowiczu i nadal czekam na okazję do spotkania i pogadania.
baciok@07.12.2017, 19:56
Kiedy przyjdą podpalić dom,
ten, w którym mieszkasz - Polskę,
kiedy rzucą przed siebie grom,
kiedy runą żelaznym wojskiem
i pod drzwiami staną, i nocą
kolbami w drzwi załomocą -
ty, ze snu podnosząc skroń,
stań u drzwi.
.................
Wiersz Broniewskiego jak najbardziej aktualny chociaż autor przeklęty przez dobrą zmianę.
Obserwator07.12.2017, 19:04
do @kmt obyś się nie zdziwił pewnego ranka i na własnej skórze nie przekonał, jaki kolor ma ta"demokracja " w wykonaniu obecnej partii...pracuję tam gdzie pracuję i wierz lub nie, że wiem co piszę...
góralka07.12.2017, 19:03
Do szarejeminencji: Masz rację, ta władza kiedyś odejdzie - 25 lat zleci jak z kopyta. Mam tylko nadzieję, że przez te 25 lat odejdą na wieczną wartę te wszystkie konuchy i ich potomkowie POpaprańcy.
góralka07.12.2017, 19:00
"Zarzuty o charakterze politycznym" Dobre sobie, a jakie miałyby być - kulinarne??? Kto mieczem wojuje i tak dalej... Jedno jest pewne - Tusek *** cię nie uratuje - tym bardziej. że jemu też dobiorą się do d..., i Angela mu nie pomoże. NA POHYBEL ZDRAJCOM!
kmt07.12.2017, 18:52
Do @Obserwator - nie widzisz, że jesteś śmieszny w tym płaczu o braku demokracji, wolnych mediów i zamordyźmie?

Skoro czytamy te twoje wypociny, a ty nadal nie siedzisz w kazamatach - to chyba wolności ci u nas dostatek.
Jakby było tak jak usiłujesz nam wmówić, to byśmy nie mogli (a szkoda hahhhaa ha) być raczeni tym twoim bełkotem, bo nie miałbyś gdzie głosić tych swoich prawd objawionych.
Tiaaa objawionych np. przez panią sędzię, która się boi ciemności i się cieszy że ma świeczkę :))))))))))))))

Inna sprawa, że pisanie na portalu, będącym tytułem prasowy, że nie ma wolnych mediów jest obraźliwe dla podhale24. To właśnie ten wolny portal cię nie zablokował i pozwala na publikowanie twoich poglądów.
maria07.12.2017, 18:00
komuna wraca, myślałam że już tego nie dożyję...tak samo robiła władza z ludźmi niepokornymi i do tego ta propaganda w dzienniku telewizyjnym...
!?!?!?!07.12.2017, 17:13
@Apolityczny historyk

Poziom i styl Twojej pisowni, mówi wiele o Tobie, jako człowieku.... więc już wiesz, co o Tobie myślę :)
Idą niezależne Sądy07.12.2017, 17:02
Wolne media POdwarunkiem że są liberalne i poprawne politycznie ,prawa człowieka dla przestępców ,Wolne Sądy dla znajomych i handlarzy roszczeń
Tak panie Obserwator to się skończyło 2 lata temu
Obserwator07.12.2017, 15:46
No cóż , demokracja,wolne media i prawa człowieka,skończyły się dwa lata temu... i niestety nic nie zapowiada ,że to koniec zamordyzmu...
@Apolityczny historyk07.12.2017, 15:46
Twoje komentarze są tak samo aPOlityczne jak sędziowie wychodzący z siedziby PO
szaraeminencja07.12.2017, 15:29
Ta władza kiedyś odejdzie... Na razie wydaje im się że wiecznie będą rządzić i przez to mogą pomiatać ludźmi.
Ale kiedyś dostaną za to rachunek.
Nawet "tysiącletnia" rzesza przetrwała 12 lat. A inni podobni stylem rządzenia do połowy tego nie doszli. Historia uczy jednego - że nikogo niczego nie nauczyła. Panów z PISu też nie, więc zachowują się jak panowie świata, co mogą każdego zgnoić. Ale - do czasu.
Trochę to potrwa, ale ci wszyscy których teraz wariat zwalnia wrócą.
Wszystkie oszczerstwa, pomówienia i kłamstwa wyjdą na jaw i będzie za to siedział. Jak nie w więzieniu to w kaftanie w Tworkach. Chyba że go wcześniej Putin przygarnie w nagrodę za zasługi dla zniszczenia polskiej obronności.
Apolityczny historyk07.12.2017, 15:27
@??!!? - a ty jesteś pisowskim trolem i umiesz tylko pisowskim sposobem opluwać przeciwnika? Skoro nie mam pojęcia o czym piszę, to może mnie oświecisz? Bodaj jeden argumencik??? PS jakoś dziwnie zbieżna składania i leksyka z @niszczyc zło. Czyżby twoje alter ego? Wstydzisz się pisać pod jednym nickiem?
....07.12.2017, 15:20
Szkoda, że nie można dawać łapki, może portal pomyśli o czymś takim???

Brawo AM :)
Rufio07.12.2017, 15:16
Apolityczny historyk - masz rację. Tylko co z tego skoro propaganda TVPis, radia z Torunia, prawicowych gazetek tak wyprały mózgownice większości, że nic z tego nie rozumieją. Widać w komentarzach jak powtarzają to co spece z PISu podsunęli. Uwierzą w każde kłamstwo, powtórzą każdą brednię ze świętym przekonaniem że mają rację. Toż nawet nie ma co dyskutować bo racjonalne argumenty nie docierają.
Najwiekszego agenta Putina uznali za zbawce armii :) , ludzi którzy dowodzili w NATO - prześwietlani przez wywiad na wszystkie strony nazwą agentami i kolaborantami, powiedz im prawdę to odpowiedzą że historii nie znasz, jak braknie argumentu to coś o PO i Nowoczesnej, albo że ostatnie osiem lat bla bla bla.... - no pogratulować specom od propagandy że tak skutecznie otumanili.
AM07.12.2017, 15:15
Panie @Apolityczny .. ubliżanie osobom, które oddały swój głos na PiS - dobitnie pokazuje, jaki z Pana cham i prostak.

Jednak zniżę się do napisania kilku zdań do Pana.

Nikt nie podważył uczciwości wyborów. Zamiast utyskiwać, że wybór obecnej władzy to dzieło tej części społeczeństwa, którą Pan pogardza - proponuję zadać sobie dwa pytania:
1. dlaczego do urn nie poszli przeciwnicy PiS i nie zagłosowali?
2. dlaczego PO i PLS straciło władze skoro byli tacy świetni?

ps. mała autoprezentacja: mam wyższe wykształcenie, własną firmę, zatrudniam pracowników, biegle władam 5 językami, a posługuję się w sumie 9, głosowałam na Prawo i Sprawiedliwość.
To tyle w kwestii kiepsko wykształconego elektoratu PiS. A takich jak ja znam wielu.
baciok@07.12.2017, 14:38
,,Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie" - jak mawiał prokurator ery stalinowskiej w ZSRR, Andriej Wyszyński.
Polak07.12.2017, 14:30
Zdrajca!
!?!?!?!07.12.2017, 14:26
@Apolityczny historyk
a Ty to uczyłeś się historii w Moskwie czy Berlinie ??? :)
Bo nie masz bladego pojęcia o tym co piszesz !!!!!!
Do raportu z nim.07.12.2017, 14:02
Za zdradę postawić .......
Ja tu tylko przelotem07.12.2017, 13:08
@niszczyć zło
Hmm to znaczy że podjęto niesłuszne działania które miały zabezpieczyć powrót naszych żołnierzy z Afganistanu.Zbrodnią był również zakup w ostatniej chwili zakup od ruskich śmigłowców dla naszej misji.
Brawo.Jednocześnie można nosić papiery do rosyjskiej tłumaczki...
Pewnie nie dopełnili obowiązku poinformowania premiera i nic więcej ale to jest normą w naszym kraju,bajzel musi być i basta o współpracy z ruskami wiedzieli jednak w NATO z którego zapewne wg Ciebie powinniśmy zapewne wystąpić bo przecież tam są Niemcy.
ola07.12.2017, 12:35
przecież Noska odwołał Tusk to o co chodzi apolityczny historyku
mn07.12.2017, 12:31
do niszczyć zło:
Twój Antoni to najważniejszy agent Putina!
obiektwyny07.12.2017, 12:21
Zemsta i kombinacja obecnego ministra ?
Apolityczny historyk07.12.2017, 12:20
@trąbka, czyli co? Nie prawdą jest że PiS dzięki i skłóca kolejne grupy społeczne - trzeba żyć w kosmosie chyba żeby nie widzieć tej totalnej szczujni. Nie prawdą jest że Macierewicz to przykładny *** a jego działanie jest wprost zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa? Nie prawda jest że wyborcy PiS to najsłabiej wykształcony elektorat, najbardziej podatny na manipulację? Nie prawdą jest że PiS najpierw aresztuje zniesławia a później wypłaca po cichu odszkodowania jak w przypadku dr G. Nie prawdą jest że na kremlu piją szampana kiedy Macierewicz wywala około dwustu (!) wyższych rangą wojskowych i zastępuje ich jakimiś leśnymi dziadkami? Napisałem o faktach nie odnosząc się do opinii PO która warta jest PiSu i N- wszyscy działają we własnym interesie a Polska się stacza w przepaść - tak właśnie było przed rozbiorami - to tez fakt, wiec tak naprawdę to o co ci chodzi?
Apolityczny historyk07.12.2017, 11:32
@ niszczyć zło- oto właśnie przykładny pisowiec, stwierdził ze jestem jego przeciwnikiem więc na początek - nie znając mnie ani ociupinkę - poddał obszernej krytyce moje wykształcenie, świadomość polityczną i światopogląd (tzw. opluwanie przeciwnika żeby umniejszyć jego racjom, typowe dla pisaków - patrz artykuł powyżej i opluty Generał), po czym przedstawił swoją wizję Polski zaczerpnięta z TVP i RM, zapominając że to jednak Macierewicz ujawnił wszystkich polskich szpiegów w latach 90 czyniąc nasz wywiad bezbronnym, ze obecnie płaci na Rydzyka i otacza się ładniutkim Misiewiczami zamiast fakchowcami którzy wysyłaliby mu liczne błędy, zapomniał też mój przedmówca o zatrudnieniu przez Macierewicza tłumaczki powiązanej z rosyjskim wywiadem. To jest minister wojny? Nie rozśmieszaj mnie pan!
tadek07.12.2017, 11:25
Mam nadzieję że za demolowanie państwa Polskiego Rydzyk Macierewicz i ta cała pisbolszewia będą siedzieć w pierdlu.
wystraszony07.12.2017, 11:22
dajcie człowieka a paragraf się znajdzie
ccc07.12.2017, 11:19
Odpowiedź na wszystko w dzisiejszych czasach "to są sprawy polityczne"
cv07.12.2017, 10:39
goral potrafi
www07.12.2017, 10:34
demokratyczny konfident, widzę że kolejny obrońca konfidentów i UBecji się odezwał.
trąbka nie apolityczny07.12.2017, 10:32
Apolityczny historyk, chłopie przedstawiłeś dokładną retorykę i sposób działają PO, Nowoczesnej:D:D:D:D amnezję masz?
niszczyć zło07.12.2017, 09:54
@apolityczny historyk: To nie jest apolityka w Twoim przypadku, tylko brak jakichkolwiek znajomości tematycznej. Natomiast historii to Ty prawdopodobnie nie znasz, albo nie tą prawdziwa. Nie pisałbyś wtedy głupstw. Bardzo dobrze, że Minister Wojny Antoni robi czystki w armii. Koniec z kolaborantami z obcym wywiadem, szczególni rosyjskim, czy niemieckim.
wacek07.12.2017, 09:39
Kolejny historyk. Tylko problemy z nimi. Jak nie historycy to politolodzy.I tak na przemian kotłują pod płaszczykiem walki o dobro kraku.
m07.12.2017, 09:27
Janusz, Janusz w co Ty się wpakowałeś...
Apolityczny historyk07.12.2017, 08:56
Cały PiS. Postawić swoim politycznym przeciwnikom najcięższe zarzuty - nie ważne ze z palca wyssane - ważne że przeciwnicy zostają zniszczeni. W tym przypadku to na kremlu muszą szampana otwierać. Iluż to ludzi Macierewicz w ten sposób od lat 90-tych zniszczył? W imię urojeń i walki politycznej. Dzieci powinno się na przykładach działań PiSu uczyć mechanizmów jakie doprowadziły do rozbiorów Polski. Ale jacy wyborcy tacy politycy. Czy można się spodziewać czegoś więcej po typowym wyborcy PiSu? Takie same urojenia, spiskowe wizje dziejów i niekończące się opluwanie ludzi myślących (inaczej).
Kim07.12.2017, 08:25
Najgorsi są ci, którzy współpracują z wywiadem watykańskim.
demokratyczny konfident07.12.2017, 04:18
Macie dobrą zmiane.Może ojczulka Tadzia mianować na szefa kontrwywiadu,z warcholem do spółki oboje się nadają...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl