14.12.2017, 13:43 | czytano: 8045

Śmierdzący dym z komina? Napisz do sąsiada list

Arch. Podhale24.pl
Nowotarski Alarm Smogowy namawia mieszkańców Nowego Targu do wysyłania listów do sąsiadów, których komin kopci i truje całą okolicę. NAS przygotował gotowy list, który wystarczy wydrukować i wysłać lub przesłać e-mailem.
Oto jego treść:
"Drodzy Sąsiedzi,

Piszemy do Was w bardzo ważnej sprawie, dotyczącej naszego wspólnego dobra, czyli powietrza, na którego jakość my wszyscy mieszkańcy miasta mamy bezpośredni wpływ.

Niestety z komina Waszego domu wydobywa się ogromny, kłębiący dym. Możliwe, że nie zdajecie sobie sprawy z tego, co się dzieje na zewnątrz, gdy przebywacie w kotłowni, rozpalając w kotle, bo z pewnością nie pozwolilibyście świadomie emitować do naszego otoczenia takiej ilości toksycznych substancji, które degradują na raty nasze i Wasze zdrowie.

Niestety Nowy Targ zajmuje najwyższe miejsca w rankingach zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Niska emisja z domowych palenisk prowadzi według aktualnych badań do zwiększenia ryzyka wystąpienia poważnych chorób układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, nowotworów i upośledzeń płodu. Zarówno Wy jak i wszyscy mieszkańcy oddychamy tym samym i chorujemy, w szczególności nasze dzieci. Dlatego jest to nasz wspólny interes i odpowiedzialność, aby zlikwidować jak najszybciej ten problem.

Liczymy na Państwa rozsądek i zrozumienie powagi tego problemu który możemy rozwiązać jedynie poprzez wspólny wysiłek wszystkich mieszkańców. Prosimy o podjęcie działań naprawczych bez konieczności nakładania mandatów karnych, co przyniesie pożytek nam wszystkim (ponieważ wszyscy oddychamy tym samym powietrzem). Każdy właściciel nieruchomości jest odpowiedzialny za to jak wpływa na otoczenie i każdy powinien mieć poczucie odpowiedzialności społecznej.

Ponadto uprzejmie przypominamy i prosimy o stosowanie się do następujących przepisów prawa:

1. Od 1 lipca 2017 obowiązuje w Małopolsce uchwała antysmogowa, która zakazuje spalania odpadów węglowych, flotów, mułów oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% (niesezonowanych), które emitują bardzo dużą ilość pyłów zawieszonych (PM10), trując nas wszystkich!
2. Zaostrzeniu uległy procedury kontroli spalania śmieci, odpadów i niedozwolonych paliw przez Urząd Miasta Nowy Targ, za które grozi wysoka kara finansowa – od 500 do 5 tysięcy złotych.
3. Od 1 lipca 2017 r. nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe, czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy.
4. Do końca 2022 r. konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5,5 roku na wymianę tych kotłów.
5. Do końca 2026 r. trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy mają na ich wymianę 10 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.
Pomocą służy Ekodoradca, który przyjmuje w Urzędzie Miasta w pok. 205 IIp. (tel: 18 261-12-91), i z którym możecie Państwo porozmawiać.

Bardzo Was prosimy, pomyślcie co zrobić, żeby tak nie kopcić i nie produkować tyle pyłu.

Z góry dziękujemy.

Sąsiedzi".

oprac.r/
zobacz także
komentarze
poldek17.12.2017, 17:58
W czym jest problem by podłączyc do ciepła z miejskiej kotłowni wszystkich domów z KU STUDZIONEK,Równi i Szaflarskiej?
I zakazac ścislej zabudowy ściana w ścianę ! Brak przewiewu i to stojące powietrze zniechęca mnie do wychodzenia z domu po południu.
Robienie zdjęć jednym i tym samym kominom nie skutkuje.
fifirafafa17.12.2017, 14:41
Dlaczego NAS nie robi bardziej interesujących akcji? Ot chociażby rozdawanie roślin... sadzenie drzew... itp itd...
sylwek17.12.2017, 08:48
Proszę go skierować do tych co mieszkają naprzeciw Urzędu Miasta. Stamtąd to dopiero śmierdzi
ppf16.12.2017, 09:51
Uchwalono zakaz spalania tzw odpadów węglowych flotów, mułów ale nie zakazano sprzedaży gdzie tu logika gdzie tu sens
józek15.12.2017, 17:34
Co wy nam tu proponujecie DONOSZENIE na siebie . Moi sąsiedzi mam ich kilku smrodzą palą w piecach jakimś miałem . ALE jadę na wakacje dopilnują mi posesji ,psa nakarmią trawkę wykoszą . A jak na nich zakabluje to co ja zrobię. Wiadomo będzie ze to ja bo nikt inny gazem nie grzeje. Do bani z takimi poradami.
czego Jaś się nie nauczył...15.12.2017, 17:14
Twórca tego wspaniałego listu napisał również, że są procedury spalania śmieci, odpadów i niedozwolonych paliw przez Urząd Miasta Nowy Targ.
Delikatne wskazanie błędu nie wywołuje żadnej reakcji, więc powiem krótko:
Popraw b.....e ten punkt 2 bo zniesławiasz UMNT.
250KM15.12.2017, 15:17
115KM...to wiadro na łeb ci czasem nie upadło? Sąd cię uniewinni jak wlejesz do SWOJEGO komina na SWOIM terenie...jak już wierzysz w te świeczkowe sądy.
odpowiadam15.12.2017, 15:15
pytanie do wiadomo kogo...tiaaa....LOT też był nierentowny.... :DDD logika leminga - sprzedać k...a wszystko sprzedać....a potem kupować wszystko za granicą...
ha ha ha15.12.2017, 15:13
he,he,he...a twoi mocodawcy ***- Niemcy otwierają nowe kopalnie... czary jakieś?
mieszczuch15.12.2017, 11:34
czy podobny list mogę napisać do właścicieli "czterech kółek" którzy setkami a może tysiącami dziennie przejeżdżają koło mojego domu?
pol15.12.2017, 10:34
Narzekacie na cenę gazu, a prawda jest taka, że cena jest stabilna i przez ostatnich 10 lat nie było żadnych dramatycznych podwyżek (wręcz przeciwnie, było kilka obniżek dla klientów indywidualnych). A jak poszybowała cena węgla ?
Oczywiście rozumiem jak ktoś broni węgla, bo lubi go kupować na składach, zrzucać do piwnicy, chodzić codziennie i palić nim w piecu, wynosić popiół, sprzątać po wszystkim etc. Takim ludziom proponuje też wykopanie studni na wodę, wykopanie szamba i zakup dużej ilości świec (prąd drogi, więc proponuje odłączyć od domu). Ale będziecie mieli oszczędności !!!
he,he,he15.12.2017, 01:05
A PiS stawia na górnictwo.
pomysłowy Dobromir14.12.2017, 23:53
Napiszcie do Premiera,Ministra Finansów,Ministra Środowiska żeby urealnił
cenę za gaz i energię elektryczną do ogrzewania oraz olej opałowy i zwolnił z akcyz i VAT pompy ciepła i klimatyzatory.
LIST NA SĄ SIA DA14.12.2017, 23:40
Ja uprzejmie dziś donoszę
Sąsiad spalił dziś kalosze
Drugi zaś to łotr jest wielki
Pety pali -te butelki
Obok zaś Koryntu córy
wolą z dołu niż od góry
Inni tez spalają śmieci
Tacy moi są sąsiedzi
Piszę to i ciężko wzdycham
GDY ODPADEM
PIEC ZAPYCHAM
edek14.12.2017, 21:27
Do ,,Pijak?
Weź się wyśpij bo już chyba za dużo wypiłeś
olo14.12.2017, 21:02
Dopóki nie zaczną się kontrole w składach z opałem a węgiel sprzedawany w nich nie będzie spełniał najwyższych norm nigdy nie zlikwidujemy dymiących kominów. Czy ktoś widział jak wygląda "prawdziwy'" węgiel? Nie bo sprzedawany jest na eksport a w kraju zostaje tylko to czego za granicą nie kupią. Za to my musimy kupić bo innego nie ma.
ecomaja14.12.2017, 19:46
Brawo asan z Kli-wki!!
Znam wielu ludzi którzy maja gaz w domu, ale skorzystali z dotacji na piec na "ecogroszek" i tym zlepem najgorszych rodzajów węgla palą, myśląc na dodatek że są ECO. KOMPLETNA BZDURA! Eco groszek nie jest paliwem ekologicznym! Dawniej kupowano węgiel od klasy 1 do 3. Zawierał zanieczyszczenia które naturalnie występowały w pokładach, ale to był węgiel, często błyszczał jak diament. Eco groszek to zlepek miału węglowego (odpadu, śmieci ze składów, lub najtańszy z węgli) z lepiszczem nie wiadomo jakim. Może nawet trującym. Powinny być dopłaty do rachunków dla ludzi którzy palą gazem lub korzystają z geotermii, a przyłącze gazowe i geotermalne dotowane przez miasto lub/i gminę. Zamiana pieców węglowych na węglowe "ecogroszki" to interes zgodnie z przysłowiem: Zamienił stryjek siekierkę na kijek.
Pijak14.12.2017, 19:28
Ja chcę by kominy dymiły bardzo mocno będą przypominać mi dawne czasy i jeżdżące po torach Parowozy tego sobie życzę i już
wicek14.12.2017, 19:14
Zachód rozpoczął inwestować w ekologię w latach 70 jak mieli kasę aktualnie Chiny wzięli się za ekologię i też mają kasę a w Polsce dziad robi ekologię jak dług bieda .
Tusk powiedział jak się wam nie podoba wypad z kraju.
Lech Kaczyński-sprowadzi Chińczyków .
urzednik14.12.2017, 18:39
cytuje 2. Zaostrzeniu uległy procedury kontroli spalania śmieci, odpadów i niedozwolonych paliw przez Urząd Miasta Nowy Targ, za które grozi wysoka kara finansowa ? od 500 do 5 tysięcy złotych.

Nowotarski Alarmie Smogowy nie obraźcie się ale Wasza inteligencja gdyby umiała latać to by po rynku niczym gołębica w tym smogu dryfowała......chyba sami nie wiecie co piszecie proponuje korepetycje z polskiego
pytanie do wiadomo kogo14.12.2017, 18:32
Nierentowne kopalnie zatrudniają 15 tys ludzi. Średnia strata na tonie węgla to coś ok.28 zł skali całej górniczej branży. Ciągłe dokapitalizowanie kopalń nie dość że obciąża budżet to wpędza nas w raka płuc i inne choroby. Jakim trzeba być .......żeby zrozumieć że to co się nie opłaca i przynosi straty nie ma prawa bytu. Do zobaczenia przy urnach.
@14.12.2017, 18:11
Tu jest potrzebny PROGRAM RZĄDOWY a nie alarm smogowy. Ale jak rząd ma wdrożyć program kiedy to posłowie i senatorowie siedzą cicho i boją się wychylić z drużyny promującej kopalnie ,które dawno trzeba było pozamykać ,zalać i przejść na gaz.
NT G14.12.2017, 18:10
Żadne listy, bo na nic się one nie zdadzą. Proponuję za pierwszy przypadek zatruwania, zaśmiecania kolegium 1000 zł, za drugim razem 5000 zł, za trzecim razem 10 000 zł. Nic tak nie zaboli trucicieli jak uderzenie po kieszeni.Trzeba też zmienić przepisy, bo są złe, gdyż nie każdy kto ma gaz ziemny na ulicy może się podpiąć do gazociągu. Jeżeli budynek posiada dwóch właścicieli i jeden z nich nie zgodzi się na przyłącz to się po prostu nie da... Tam gdzie jest gaz pozwolenie na przyłącz powinno być wydawane z automatu, tymczasem przepisy do spółki z uciążliwymi sąsiadami tym którzy chcieliby ogrzewać ekologicznie robią pod górkę.
@115KM14.12.2017, 17:40
Nie zapomnij spadochronu
czego Jaś się nie nauczył...14.12.2017, 17:39
Twórca tego wspaniałego listu napisał, że za procedury kontroli grozi wysoka kara finansowa. Chyba nie to chciał napisać, ale tak mu jakoś wyszło. Polska język trudna język.
irek14.12.2017, 17:33
ekologia super 12 lat temu paliłem na gaz ale musałem zrezygnować z tego ogrzewania bo we dwoje z zona nie byłem wstanie zarobić na te ogrzewanie a gdzie reszta
asan z Kli-wki14.12.2017, 17:30
Nie kupuj pieca na ekogroszek , żądaj od samorządów, radnych , posłów działań na rzecz taniego gazu , ciepła geotermalnego!!!
.............................
W hurtowniach- składach "uzdatniają ekopaliwo" od wielu lat.
"Uzdatnianie" czyli mieszanie- mielenie naszego dobrego węgla z tanim rosyjskim . Do tego reklama pieców jakoby nowoczesnych , ale koniecznie na ekogroszek, które pracują bez przerwy , cala dobę.
Z kominów , wydobywa się piękny, bezbarwny trujący dym!.
W pogardzanych kopciuchach ten dym, to 95 % para wodna, a i w piecu pali się 5 góra 6 godzin dziennie i to tylko wtedy kiedy trzeba.
Piece zielonogroszkowe z dopłatami ! urzędu miasta chodzą na okrągło- całą dobę.
Gdy już wszyscy przejdą na "ekogroszek" czytaj drobny potłuczony węgiel, to w Polsce tlen, zastąpi tlenek węgla.

Ci co takie krótkowzroczne rozwiązanie wymyślili robią mieszkańcom domków jednorodzinnych ogromną krzywdę i mogą być posądzenie o sprzymierzenie się z producentami kotłów.
............................................
Nikt nie bedzie kupował uciążliwego paliwa stałego jakim jest węgiel(1000 zł za tonę ), a kupi gaz , ale cena zniechęca.
Cena alternatywnego paliwa musi dostosowana do możliwości finansowych mieszkańców i to trzeba akcentować na wszystkich spotkaniach " z Panami ... od ''smogu"
Na Podhalu czekamy na możliwość podłączenia się do sieci gazowej, geotermalnej szczególnie na obrzeżach miasta. Władze Miasta powinne gromadzić fundusze na ten cel i okręślić termin kiedy problem zostanie rozwiązany.!!!
Konieczna w tej sprawie petycja do naszych wybrańców; posłów , senatora.
A w przyszłych wyborach do Samorzadu, Sejmu podnosić ten żywotny problem dla mieszkańców Miasta i okolicznych wsi.
..................................
Mamy dość jednego rozwiązania problemu tj. reklamowania " nowoczesnych " pieców na ekogroszek.
górnik14.12.2017, 17:23
Przysyłajcie będzie na podpałkę.
konserwatysta14.12.2017, 17:21
a może by tak NAS zajął się samochodami z dymiącymi rurami gorzej niż nie jeden komin z domów, które koniecznie aktywiści chcą kontrolować pouczać itp, bo właściciele tych domów to głupcy i zbieracze śmieci którymi późnej pala chodząc w maskach gazowych a może im smog nie szkodzi.
mieszkanka14.12.2017, 17:08
Do - Paląca weglem - otoż to! nie kazdy kto ma taki dym z komina pali czym popadnie.... teraz sprzedaja taki syfiasty wegiel że głowa mała! czlowiekowi komin po paru dniach tak zawala że cała klatka jest zadymiona.... trzeba minimum raz w tygodniu kominiarzy brac... miasto powinno dawac dotacje do piecow bez wymogow ze trzeba miec nowe okna i ocieplony dom bo nie kazdego na to stac! ale lepiej utrudniac zycie niz pomagac faktycznie... dobrze ze od tego tygodnia palimy olejowym piecem... i oby koszty nie przekroczyly sumy wydanej na wegiel i drzewo bo inaczej trzeba bedzie wrocic do wegla... ;/
:)))))14.12.2017, 17:07
No to wymyslili :)))) A moj sasiad na to jak na lato na pewno.. Po co ludziom takie bajki opowiadac, trzeba wziasc sie do roboy, patrole, kary pieniezne albo najlepiej demontaz pieca, temu kto pali scierwa.. o i niech sobie ognisko na srodku pokoju z tych swoich smieci rozpali i sam wdycha.. Nie wiem jak sobie cala wladza polska nie moze z tym problelem poradzic, smog jest dla nas bardziej niebezpieczny niz np zagrozenia terrorystyczne, ale tak.. napisze do sasiada, zaniose list przy okazji pozyczania cukru :))))
jaga214.12.2017, 17:05
W tym roku jest lepiej, niektóre domy na Szaflarskiej nie kopcą
Gazda zza potoka14.12.2017, 16:52
PasterzPPP, widać mało wiesz jak działa ten "oddolny" i "obywatelski ruch". Jest tak samo obywatelski jak milicja o czym się przekonali Ci, którzy z nimi chcieli działać z chęci dbania o środowisko a nie listy wyborcze
prawdziwek14.12.2017, 16:48
Ho ho, czuć wybory w powietrzu :D Młoda B*** robi za tubę a za plecami Glonek ramię w ramię z Bakalarzową i ekipą Marka Stanisława.

PS. Póki rząd wspiera górnictwo a nie odnawialne źródła energi i gaz tak smog był, jest i będzie.
Haka14.12.2017, 16:30
@MF - opalam dom gazem. Nie pobieram ani nie zamierzam pobierać dotacji, jednak jeśli kogokolwiek sytuacja finansowa ogranicza, nie mam nic przeciwko dopłatom, z moich podatków, do wymiany kotła albo nawet dopłatom do rachunków. Chcę po prostu móc wyjść na ulicę i nie śmierdzieć czadem po powrocie.

Nie rozumiem jak komuś może nie przeszkadzać obecna sytuacja w mieście (generalnie w całym kraju, chociaż NT jest w ścisłej czołówce).
Pomyślcie o swoich dzieciach. Pomyślcie o nowotworach, które powoduje smog, a nie o paru złotych zaoszczędzonych w portfelu.
Jak usłyszycie diagnozę u lekarza będzie już za późno a zaoszczędzone pare złotych nic nie warte.
Logik14.12.2017, 16:11
Do ochrony środowiska nie pisać? Dlaczego już nie? Mieszkańcy mają sami te sprawy załatwiać? SM zlikwidowana to może i ten wydział UM też już nie jest potrzebny?
palaca weglem14.12.2017, 16:06
List nalezy wyslac do burmistrza Watychy aby znalazl srodki pieniezne i doplacal do mieszkancow ktorzy pala ekologicznie bo koszty sa wieksze niz paleniem weglem.Uwazam ,ze jakby koszty byly takie same jak przy paleniu weglem to kazdy by przeszedl na ekologie.
Góralka mieszkająca na Ślasku14.12.2017, 16:05
Witam. Ja ze Śląska. W Rybniku w zeszłym roku oglaszano kilkakrotnie przekroczenie norm 7-setkrotnie, jako najwyższe w świecie zanieczyszczenie powietrza substancjami zabójczymi dla zdrowia i życia nie tylko człowieka.
W rejonie Rybnika funkcjonuje elektrownia, która musi schładzać wodę, by móc ją wypuścić do zalewu. Ale żeby było śmieszniej, to gęsto zabudowane prywatnymi domkami dzielnice Wielopole i Orzepowice kopcą na potęgę, bowiem urzędnikom nie w głowie, by tę gorącą wodę z elektrowni pozyskać i ogrzać nawet pół Rybnika. Osiedle przy Elektrowni, gdzie mieszkam nie ma gazu, ocieplane jest tą wodą, lecz OPEC stosuje takie same stawki jakby mial koszty ogrzewania wody. Polityka cieplna zmierza do tego, że wykańcza się ludzi nie tylko finansowo. Składy opałowe handlują byle jakim gatunkiem sprowadzanego z zagranicy węgla. Tam urzędnicy nie idą na kontrolę, nie sprawdzą, jaka jest kaloryczność i wydajność. Wolą drukować list, który w swojej treści nic nowego nie wnosi, jedynie prowokuje normalnych ludzi do okazania złych emocji. 40 lat temu nie było plastikowych reklamówek, woreczków, butelek, kubków do jogurtów, czy i innych używek. Dlaczego ktoś pozwolił, by te opakowania staly się tak powszechne? Sklepów było 1/10. Na kartki wszyscy mogli tyle samo kupić i wyglądali na zadowolonych. Dziś sfrustrowani i ciągle roszczący swoje potrzeby dorosłe dzieci ,,doją" rodziców, a ci, by w imię miłości oddają ostatni grosz,sami nie mając na opał. Palą śmieciami, co dzieci zostawią po rodzinnej imprezie.
Pozdrawiam świątecznie wszystkich czytelników.
baca14.12.2017, 15:53
Nowa epoka konfidentow!!! Wracaj komuno....
115KM14.12.2017, 15:47
Zbyt grzecznie. Grzecznie już było. Jak nie przestaniesz kopcić, to wyjdę na twój dach i wleję ci wiadro betonu do komina. Każdy sąd mnie uniewinni, bo działam w obronie koniecznej przed powolnym uśmiercaniem mojej rodziny.
PasterzPPP14.12.2017, 15:35
Proszę zauważyć, że Alarm Smogowy proponuje tutaj by rozmawiać z sąsiadami i ich przekonywać. Zawsze można by albo naskarżyć do urzędu miasta albo wysłać zdjęcie jego komina na p24. A tutaj o proszę proponują najpierw porozmawiać z sąsiadem i załatwić to we własnym zakresie, a widać że "palacze" już jęczą.
mieszczuch7414.12.2017, 15:33
Żenada, po prostu dramat...... Napisz list do sąsiada. Może laurkę? Panie burmistrzu, dlaczego zlikwidował Pan Straż Miejską! Jak na ulicy sąsiad kopcił, zwracaliśmy mu uwagę i nic, w końcu zadzwoniłem do SM przyjechali i wlepili mu mandat. Wiem, bo ich przeklinał ile wlezie, i potem się pilnował. Teraz kopci na całego i się śmieje bo Urząd Miasta może mu skoczyć... To samo było ze ściekami chodziło cyklicznie dwóch Strażników Miejskich i sprawdzało kwity. Ludzie się pilnowali, a teraz zobaczcie jaki ściek wpływa do Dunajca potokiem z Kowańca albo Klikuszówki. Nie wspomnę już o parkowaniach na zakazach itp. Trzeba było reformować a nie likwidować SM w Nowym Targu. To największa porażka obecnej władzy!!!
Kominiorz14.12.2017, 15:18
Przewodniczący razem z Królową Sanepidu zaczynają kampanię wyborczą by podpierniczać sąsiadów i nękać.... Gorzej niż za komuny!!!
MF14.12.2017, 15:16
Do Haka uwazam ze nalezysz do grupy sredniowiecza poniewaz nie wystepujesz o dotacje do urzedu na ogrzewanie ekologiczne na gaz iolej opalowy ..
jxc14.12.2017, 15:08
jakby była przyzwojta cena na rope gaz węgiel to dziś by tego problemu niebyło ale władzy ciągle mało
bystry jan14.12.2017, 14:51
Nowotarski Alarm Smogowy nawołuje do podpierniczania sąsiadów nie wytrzymam do czego to doszło...
...14.12.2017, 14:49
Eee..tam... lepiej napiszcie że tym z "alarmu smogowego" leci z komina tęcza o zapachu kwiatów wiosennych... jpd..co za debile...
$14.12.2017, 14:27
Dlaczego władze miasta nie udostępniły nam maseczek antysmogowych. Jakoś w innych miastach dało się rozdać maseczki mieszkańcom np. w przychodniach rodzinnych. A my mamy pisać list do sąsiada. Jeszcze brakuje podpisu i mamy przy każdych imieninach szwagra albo brata szwagra wroga pod płotem.
nowotarżanka14.12.2017, 13:59
A czy to nie jest dom pana ,który pracuje w Urzędzie Miasta ?
Nieładnie tak kopcić,pan też może dostać dotację do pieca ekologicznego,przepisy tego nie zabraniają.
Haka14.12.2017, 13:55
Do większości ludzi taki list nie trafi. Oni sobie układają życie wokół palenia w piecu. Dziwne, że po wodę do studni nie chodzą, bo przecież to taniej niż płacić MZWiK.
Gdyby im nawet gaz podłączyć za darmo i opłacać rachunki do końca życia to by się nie zgodzili, bo "to jego piec i on będzie palił czym mu się podoba".
To intelektualne i mentalne średniowiecze a czasami nawet epoka kamienia łupanego. Tu trzeba odgórnego nakazu i kar, a nie listów.
Arturo14.12.2017, 13:46
Ci "aktywiści" mają jakąś zabawę by każdy donosił na sąsiada bo ten do pieca dokłada? Ah ta polityka, wybory blisko....
Paleta Garysa Blat14.12.2017, 13:45
Wzruszające. Płakam gwoździami.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl