10.01.2018, 22:59 | czytano: 3013

Spotkanie z marszałkiem: do Szczawnicy popłyną miliony

pieniny24
SZCZAWNICA. W kinoteatrze „Pieniny” odbyło się spotkanie mieszkańców Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Stanisławem Sorysem, Radnym Województwa Małopolskiego Stanisławem Barnasiem oraz z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą.
Było to zwieńczenie wielomiesięcznych starań uzdrowiska o pozyskanie dofinansowań na 3 główne projekty, których realizacja dotyczy poprawy jakości powietrza oraz rewitalizacji centrum miasta - marszałek przywiózł do Szczawnicy 3 umowy gwarantujące przyznanie dofinansowania, o łącznej wartości 9 mln zł. z czego unijne dofinansowanie stanowi ponad 7,2 mln zł.
Pierwszy z projektów „Ograniczanie niskiej emisji na terenie Miasta – biomasa i paliwa gazowe” przewiduje wymianę 126 szt. źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na kotły na biomasę, paliwa gazowe oraz pompy ciepła. Łączną wartość projektu to 1 mln 830 tys. zł.

Kolejna umowa przewiduje wsparcie finansowe w wysokości 1 mln 817 tys. zł dla 199 gospodarstw domowych. - Projekt "Ograniczanie niskiej emisji na terenie Miasta Szczawnica – paliwa stałe” polega na wymianie dotychczasowych źródeł energii na kotły V klasy – przypomina burmistrz Niezgoda.

Marszałek Sorys dodaje, iż "w trosce o poprawę jakości powietrza w całym województwie wymieniamy tysiące starych pieców na nowe i ekologiczne. Dzięki przekazanym dziś umowom uda się wymienić 325 pieców w mieście i gminie. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył prawie 3,6 mln zł."

Trzecim projektem jest „Rewitalizacja uzdrowiska” związana z przebudową kilku miejsc w centrum Szczawnicy. Projekt o łącznej wartości 5 mln 416 tys. zł przewiduje przebudowę centrum Szczawnicy: ulicy Zdrojowej, Alei Parkowej, ul. Jana Wiktora, alejek przylegających do Parku Dolnego i łączących park z ulicą Zdrojową oraz z promenadą spacerową nad Grajcarkiem.

- W ubiegłym roku do Małopolski przybyło prawie 15 mln turystów z kraju i zagranicy. Oprócz Krakowa turyści chętnie odwiedzają mniejsze miejscowości, chociażby ze względu na ich uzdrowiskowe walory. Jedną z nich jest – położona w malowniczym zakątku regionu – Szczawnica. Teraz dzięki prawie 3,7 mln zł dofinansowania z RPO centrum tego miasta przejdzie gruntowną rewitalizację, co pozwoli stworzyć jeszcze bardziej przyjazną przestrzeń do rekreacji, wypoczynku i poprawy zdrowia – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.
Wszystkie dofinansowane projekty powinny być zrealizowane i rozliczone do końca 2019 roku.

Na spotkanie przybyło wielu mieszkańców, zainteresowanych przede wszystkim wymianą pieców na kotły 5 generacji. Uroczystość swoim śpiewem umilały dzieci z zespołu Juhasy przy akompaniamencie Ewy Zachwiei.

Urząd Marszałkowski, UMiG Szczawnica, opr. JD
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
logik13.01.2018, 08:33
Zrobili promenadę eliminując obwodnicę dla Szczawnicy zrobili rynek łemkowski na jaworkach likwidując postój dla samochodów i miejsce zawracania .Oddali dworzec PKS w Szczawnicy w dzierżawę efekt brak miejsca dla licznych autokarów do jakiekolwiek manewru. Wszystkie samochody nawracają na skrzyżowaniach a jest ich bardzo dużo Takich bezsensów wykonali mnustwo..Jeszcze niech zrobią rondo w centrum Szczawnicy a na środku postawią pomnik trzech króli burmistrza byłego sekretarza i przewodniczącego rady .KONKLUZJA dzieciom się pieniędzy nie daje bo i tak je roztrwonią
Obserwator12.01.2018, 08:42
W Szczawnicy niech najpierw przebudują te dziadowskie i zabłocone ulice trudne do przejścia i przejechania w strefie A ,a później niszczą to co jest już względnie ładne.
zenuś12.01.2018, 07:37
Co racja to racja - kiełbasa się zaczęła a Niezgoda myśli że jak zaprosi marszałka który również wszędzie chce się pokazać to ma wybory w kieszeni. Niestety to już jego ostatnia kadencja bo Szczawnica upada i marnieje a ludziom żyje się coraz gorzej.
???11.01.2018, 20:20
Kiełbas wyborcza dla Niezgody przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. A swoją drogą co można chcieć od ul.J.Wiktora ? No chyba że trzeba zamienić porządną kostkę granitową na bruk bo ta "granitówka" się przyda do wyłożenia podwórka i podjazdu do domu ?
somjaja11.01.2018, 11:58
Jaka różnica? Wójt Krościenka jeździ do marszałka składać mu życzenia a burmistrz Niezgoda jeździ odbierać grube miliony na inwestycje!! Będą się tylko szczycić ,że naciągnęli szydło na budowę parkingu.Taka wspaniała premier,nieomylna, premier nad premierami ..tak gadali jeszcze z rana a wieczorem łep ucięli :-)
edek11.01.2018, 09:09
A co zrobiła w temacie RABKA!!!!!! Jak zwykle NIC. I daleko w tyle za Szczawnicą.
koniec PSL11.01.2018, 07:59
PSL mając w szeregach niejakiego S.Sorysa to tylko dołowanie tej partii - tytuły naukowe zdobywane na słowackich uczelniach i megalomania to grób dla PSL w Małopolsce
po 2019 roku PSL znika z mapy partii politycznych Polski
poparcie w powiecie nowotarskim na poziomie 2 %, tatrzanskim 2,3 %
góral z Łącka11.01.2018, 07:34
Droga wojewodzka sacz -targ klepisko zle oznakowane ,w zimie nie odsniezana, droga smierci , wybory sie zblizaja wiec panowie Sorys i Barnas szykujcie sie do wymiany.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl