22.01.2018, 13:05 | czytano: 5421

Nowy Targ chce się pozbyć reklam przy zakopiance

Arch. Podhale24.pl
Miasto rozpoczęło prace nad porządkowaniem krajobrazu. Na pierwszy ogień idą reklamy. Urząd Miasta w Nowym Targu przygotował projekt uchwały określającej zasady sytuowania urządzeń reklamowych na terenie miasta. Teraz w tej sprawie mogą się wypowiedzieć mieszkańcy.
Jak informuje magistrat, przygotowana koncepcja zakłada między innymi całkowity zakaz sytuowania reklam wzdłuż istniejącej i projektowanej zakopianki w pasie od 50 do 200m od krawędzi jezdni. Jest to zgodne z zasadami przyjętymi przez większość gmin, przez które przebiega ta jedna z najsłynniejszych polskich dróg. Pozostały obszar Nowego Targu został podzielony na strefy, gdzie sytuowanie reklam czy szyldów będzie podlegało regulacjom określonym w uchwale.

"Dowolne i niekontrolowane umieszczanie tablic i urządzeń reklamowych szpeci krajobraz miasta i Podhala. Uchwalenie w przyszłości powyższej uchwały winno zapobiec dalszej degradacji przestrzeni publicznej, czego obecnie jesteśmy świadkami. Dotyczy to szczególnie obszaru historycznego centrum miasta oraz terenów wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych, w tym zakopianki, które są niechlubnym przykładem degradacji krajobrazu w skali kraju" - czytamy w komunikacie UM w Nowym Targu.
Miasto włączyło się w kampanię społeczną „Krajobraz mojego miasta” zainaugurowaną w 2016 r. przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Przygotowywana uchwała jest z kolei odpowiedzią na program zainicjowany przez Marszałka Województwa Małopolskiego pod nazwą „Montevideo” czyli „widzę góry”.

W sprawie tzw. uchwały reklamowej mogą się wypowiedzieć mieszkańcy Nowego Targu. Konsultacje trwają do 5 lutego. 25 stycznia o godz. 13.00 w Sali Obrad Urzędu Miasta odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami miasta, na którym zostanie omówiona koncepcja uchwały.

Wszelkie szczegółowe informacje oraz treść przygotowanej koncepcji uchwały dostępne są na stronie internetowej miasta oraz w Wydziale Rozwoju i Urbanistyki Urzędu Miasta, pok. 231.

oprac. r/ źródło: Urząd Miasta w Nowym Targu
zobacz także
komentarze
olo29.01.2018, 09:55
A wśród tych reklam nie widać znaków drogowych i nazwy ulic
Smok26.01.2018, 08:52
Na dobrą sprawę to te reklamy to jedno wielkie g**no, robią z mózgu sieczkę ludziom, próbują manipulować umysłami, szpecą i są nieprawdziwe często gęsto.

W mojej ocenie nie można zrobić tak, że zakażemy reklam przy zakopiance, było by to krzywdzące dla właścicieli gruntów, według mnie ustawodawca powinien przewidzieć jakieś odgórne prawo, które wyraźnie zakazuje reklam w konkretnej formie tj. bilboardów i innych wielkich formatów. Tak samo powinno być prawo chroniące konsumenta, które dale mu pole do popisu żeby nieuczciwych przedsiębiorców dojeżdżać.

Dla przykładu w jednej wiosce po drodze do Sącza wisi reklama apteki (sklepy z chemią i legalnymi truciznami dla ludzi), uwaga: MOJEJ MAMY.

Reklama skierowana przeciwko najmłodszym, bo jak rodzic nie uświadomi dziecku, że w aptece zdrowia nie kupi i raczej winno unikać, pojawiać się tam tylko w sytuacji koniecznej to dziecko będzie miało zakodowane, że przecież mama też tam kupowała to na pewno dla mnie też się coś znajdzie. Jakieś rakotwórcze g**no na zatoki, czy jakies inne suplementy zaburzajace naturalne procesy w ogranizmie czlowieka, czy co tam chcecie...

Reklamy tylko w tv/prasie i to stricte komercyjnej, bo nie po to kuckiemu daje abonament, żeby patrzeć na reklamy.

Ale co ja mam tu do gadania, jak to wy kreujecie świat, konsumenci, jak to dumnie brzmi co nie?

Tfu.
nowotarżanka25.01.2018, 17:30
a co z reklamami w samym mieście w postaci wystawionych koszy na śmieci którymi właściciele posesji zajmują sobie miejsca postojowe, stoją na chodnikach i nikt tego nie widzi , ładna reklama, w osoby pijane na ławkach w rynku w letnie dni to też reklama naszego miasta , może z tym ktoś zrobi porządek.To jest nasze miasto a nie prywatne działki i reklamy tam stojące.
paszka 200725.01.2018, 17:18
Jak rekllamowali PANIĄ z Krościenka ,to było dobrze , teraz reklamy przeszkadzają.
Robert25.01.2018, 11:56
BRAWO!!! nie ma innego wyjścia, trzeba ten bajzel uregulować.
W końcu ktoś się tym zajął!
marcin24.01.2018, 21:40
Billboardy na scianach domow ktore zajmuja cala ich powierzchnie zreszta zaliczam do tej samej kategorii co wolnostojace reklamy.
marcin24.01.2018, 21:19
Dede,

piszac w tym watku glownie mowilem o reklamach wokol zakopianki, ktore wyrastaja w polach albo wmurowane na stale albo wolno stojace z betonowymi obciaznikami. I w tym zakresie kibicuje inicjatywie wywalenia reklam. Kwestia reklam, szyldow NA budynkach gospodarczych to dla mnie osobna rzecz i w tym temacie sie nie wypowiadam, bo nie mozna wlascicielom odmowic prawa do reklamy. Niemniej jednak wieksze miasta wprowadzaja wytyczne co do tego jak taki reklamy maja wygladac - m.in. zeby zachowac spojnosc w wygladzie fasad budynkow.
Esteta24.01.2018, 20:40
Dość reklam zasłaniających świat!!!
K.S.24.01.2018, 16:23
ie powinno się stawiać tak ogromnych reklam nie dość że wszędzie one są TV Radio Internet gazety itp. Bardzo brzydko to wygląda jak powstają bilbordy wielkości dużego domu. Oby udało się to w jakiś sposób opanować życzę powodzenia UM :)
Dede24.01.2018, 14:17
Do Marcin potwierdzasz to co myślałem nie myl podatków które każdy płaci do urzędu skarbowego nawet emeryt ja mówię o tych które idą do urzędu miasta i z których wszyscy w mieście korzystają choćby nawet ławka na której gdzieś tam siądziesz mam budynek gospodarczy przez ileś lat co najmniej 50 000 zapłacone lokalowe i ja nie mogę sobie reklamy jakiej chce zawiesić na ścianie kpina.Tacy ekolodzy jak ty bronią puszczy a Kórnik wpierdziela w najlepsze następne drzewa ale co tam szkoda gadać
Śliski Joe24.01.2018, 12:35
Reklama reklamie nie równa... czym innym jest reklama wykonana z pomysłem przyciągająca wzrok nietypowym wyglądam czy kształtem. (niekiedy powodująca uśmiech na twarzy) a czym innym bilbord zazwyczaj z półnaga kobieta reklamująca wszystko począwszy od butów paznokci czy ubrań skończywszy na skórach czy oscypkach ważne żeby była ładna i najwięcej rozebrana, nie wspomnę o bilbordzie zespawanym z rurek z odpadów i przywalonych kamieniem na odpiernicz... w tym jest problem, o psuje krajobraz w koło.
mm24.01.2018, 09:21
Janusze i Grażyny biznesu!
Zrozumcie że wszyscy rzygają tymi waszymi reklamami i że jak wywiesicie szmatę na płocie to w dobie internetu nic wam nie da
marcin24.01.2018, 09:15
Dede, pracuje na etacie i place podatki w NT. Nie ma to znaczenia czy prowadze dzialanosc gospodarcza i nie rozumiem jakie to ma znaczenie dla przedmiotu rozmowy. Reklama na posesji stoi sama - mocno sie nad nie raczej nie napracujesz. Grila na Twoim podworku nie bede palic, podobnie jak nie wybuduje niczego na nie swoim i nie zrobie wielu innych rzeczy na ktore nie pozwoliloby mi prawo i sumienie. A ustawy krajobrazowe sa wlasnie po to zeby ograniczyc tych, ktorzy nie rozumieja ze krajobraz podobnie jak powietrze jest dobrem wspolnym.
paszka 200724.01.2018, 09:06
Panie Burmistrzu i Świta ,zajmijcie się korkami w N.T. Turyści blokują Kowaniec ,Ś.w Anny Grcie podatki ,,nie mówiąc o Niwie . Z reklam też bierze podatki ,a oto Wam chodzi .
gość24.01.2018, 09:06
@marcin - jaka hipokryzja! Najpierw zabrania komuś na swojej działce reklamy postawić, a potem mówi o wolności. Jak chcesz sobie widoki pooglądać to zapraszam w góry, a Zakopianką ma się dotrzeć w określone miejsce samochodem. Na drodze nie ma reklam, więc nie przeszkadzają mi w jeździe. A jak chce sobie pooglądać widoki, to jadę przez Ząb i nawet czasami stanę samochodem i pooglądam.
Dede23.01.2018, 22:36
Do Marcin, ciekawe czy oddałeś choć złotówkę podatku miastu z tytułu prowadzenia działalności podejrzewam że nie ale tacy właśnie mają najwięcej do powiedzenia a propo może zaczniesz palić grill na moim podwórku bo to dobro wspólne
marcin23.01.2018, 21:52
Bardzo dobrze. Pozbyc sie reklam. Jadac zakopinka prawie krajobrazu juz nie widac. A co do tych mówią że ich obszarze to ich własność: krajobraz to wartość wspólna. I nie rozumiem czemu ktos stawiajac reklamy, zwykle ochydne, ktorych i tak nie czytam, ma mi mowic co ja mam ogladac. Moje prawo jako obywata tego kraju i mieszkanca Podhala, zeby przyrode widziec.

"Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka"
osioł23.01.2018, 17:42
widac u tych pomyslodawcow genetyke ''hadziaja'i probe dzialania na szkode Polakow i ich rodzin no potomkowie banderowcow polacy widza ze coraz smielej wchodzicie do samorzadow i sabotujecie uchwalajac coraz wiecej utrudnien POLAK POLAKOWI CZEGOS TAKIEGO NIE ROBI a genetyczny......zawsze
@lb23.01.2018, 17:30
Lubisz widzę wtykać nos w nie swoje sprawy i prowokować do bezpodstawnej szczekaniny. Zajmij się lepiej czymś produktywnym, bo inaczej odparzysz se swoje cztery litery przed tym komputerem.
I jeszcze jedno, jak ci nie pasuje ten " dziadoski naród " to pakuj manele czym prędzej i wypad stąd. Zaręczam, że nikt płakał za tobą nie będzie. Pa.
Ww23.01.2018, 15:38
przeczytajcie projekt tej ustawy na stronie urzędu aż mnie głowa rozbolała praktycznie 90 procent reklam do wypalenia,totalny skandal,płacisz 3500 podatku lokalowe i nawet będą regulować co se na własnej ścianie zaznaczam bocznej możesz powiesić,kto to Wymyślił?
lb23.01.2018, 15:00
"Pierdołami się zajmują,smogiem itp"
Polacy nie potrzebuja wrogow z zewnatrz, sami sobie wrogami. zostaw ich samych, to sie potruja, powystrzelaja, zaciupia wszystko reklamami, wytna wszystkie lasy, zatruja wszystkie rzeki, a na koniec rozwala sie po pojaku, a przy okazji kilka innych osob.
nad tym dziadowskim narodem to tylko bicz i za mordy trzymac, tylko wtedy to jakos funkcjonuje...
B.23.01.2018, 14:06
W tym kraju już dawno nie ma prawa własności więc nie dziwi ,że właściciel działki już nic nie będzie mógł postawić ale za to będzie zmuszony do porządku i ułożenia wszystkiego zgodnie z tym co "góra" wymyśli.Takie coś nie prowadzi do niczego dobrego choć nie jestem zwolennikiem reklam.
Oburzony23.01.2018, 12:50
Tak jasne boli innych że ktoś pare złotych ma z tych reklam ,najlepiej zlikwidujcie od razu wszystkie ,podnieście lokalowy podatek ,zróbcie strefy parkowania na ludzkich posesjach.Pierdołami się zajmują,smogiem itp. Szanujcie prywatną własność dajcie ludziom żyć ,planujcie nowe drogi ,dajcie się ludziom budować ,czekasz na plany za które płacisz grube pieniądze,bierzecie 20 złotych za metr lokalowego i zamiast udostępniać strefy komercyjne za które bierzecie haracz to uprzykszacie ludziom życie jak ino wy potraficie najlepiej
wyśmiewany ale bogaty JANUSZ23.01.2018, 12:24
ale 23 zł z m2 od powierzchni handlowej to pan panie burmistrzu bierzesz jak swoje...bez obciachu + inne podatki;
jak się nie zareklamuję to nie uhandluję a wtedy dam wam wielkie g....
kapiitalisci mówią ;reklama dzwignią handlu ale przecież NT nie(?)
jest miaste handlowym !!!!
gość23.01.2018, 08:45
Time Square w Nowym Jarku, Tokio, tam jakoś nie przeszkadzają reklamy. Podnieście trochę wyżej głowę i oglądajcie góry, a nie przydrożne reklamy. Ja jak jadę do Zakopanego, to nie zwracam uwagi na reklamy, tylko na widok gór i mi bilbordy wcale nie przeszkadzają w podziwianiu widoków, jedynie są kolejnym drogowskazem pokazującym gdzie jestem i ile drogi mi pozostało.
Reklama dzwigną Handlu !!!23.01.2018, 06:36
Urzędnicy chcą pozbyć się Polskiego przedsiębiorcy przez brak opcji reklamy .!?
Precz z Komuną i Szkodnikami !!!23.01.2018, 06:32
Reklamy powinny być a wręcz są konieczne to jedyny sposób na przetrwanie handlu ,a te bezrozumne szkodniki miejskie całkiem chcą zniszczyć drobnych przedsiębiorców .
Robią wszystko aby utrudniać .Pod pozorem krajobrazu chcą szkodzić przedsiębiorcą to to jest działanie na szkodę Miasta i Państwa.
Color parkowi zgodzili się na wszystko //?
Urzędnicy swoje brudne łapy wtykają wszędzie i ograniczają wolność i swobodę handlu i reklamy, Skrajny kretynizm !!!
baciok@22.01.2018, 23:15
Powinna być Ustawa Sejmowa w tej kwestii. Samorządy nic nie zrobią. Kto chce stracić trochę głosów przed wyborami, Tylko idiota.
@fobia22.01.2018, 22:17
w d... byłeś, g.... widziałeś,
weź się lepiej za lekcje....
osioł22.01.2018, 21:13
pozbyc sie zrodeł dochodu normalnie geniusz geniusz wszystkich proponuje przyjac na bezpieczny etat panstwowy i nieh robi na nas kto chce pieniadze maja byc i trzynastki i wczasy pod grusza no i premie jeszcze
daswer22.01.2018, 19:57
Moja dzialka moje reklamy i co to kogo obchodzi? Nie chcesz nie patrz... Moze brzydkim osoba tez trzeba zakazac wychodzenia z domów?
jola22.01.2018, 19:01
I tak tych reklam nikt nie czyta
Halny22.01.2018, 18:40
Tzn że te ochydne banery allmedici i cliniki jakieś tam już znikną ?
Dla mnie super
fobia22.01.2018, 18:20
byłem tu i tam, ale takiego syfu reklamowego jak w Polsce nie widziałem nigdzie. byle wyżej, byle więcej, byle bardziej pstrokato... banery, bilboardy, tablice, nasrane wszędzie jak u cyganki w tobołku. a najlepsze jest to, że już nikt na to uwagi nie zwraca, wisi bo ma wisieć... szkoda kasy "janusze"...
miejscowy22.01.2018, 18:07
tak , a od Nowego w stronę Białki Tatrzańskiej to kto się tym chłamem zajmie ?
25 TA LIFE HARDCORE22.01.2018, 18:05
Reklama mówimy stanowcze NIE!!!!!
Góral z Miasta22.01.2018, 17:46
I bardzo dobrze! Odsłońmy w końcu nasze piękne miasto!
Ala22.01.2018, 16:50
W końcu, Wielkie brawa
wyborca22.01.2018, 16:03
Gdzie zawisną reklamy kandydatów na posłów,senatorów,radnych...skoro
wybory wkrótce.
Teddy22.01.2018, 15:39
Może niech miasto zacznie ściągać reklamy ze swoich obiektów! Lodowisko oblepione w każdym wolny miejscu. Kto za to bierze pieniądze? Stadion to samo!
lb22.01.2018, 15:20
tak naprawde powinien byc calkowity zakaz jakichkolwiek reklam przy drogach i szosach. to nie miejsce do tego, a samochod podczas jazdy to nie miejsce na czytanie reklam. pomijam juz nawet aspekt estetyczny, bo tutaj to juz wogole bangladesz. a i odczytac sie w tym nie sposob, bo zmysl estetyczny rozwinal sie przeciwnie proporcjonalnie do ilosci tychze reklam...
ens22.01.2018, 15:18
Jak najbardziej, aż wstyd jak ktoś przyjeżdża z zagranicy i musi patrzeć na ten obraz nędzy i rozpaczy. Zamiast skupiać się na walorach krajobrazowych podziwia widok jak ze slumsów.
stan22.01.2018, 14:46
reklama dżwignią UM Miasta
kierowca22.01.2018, 14:41
Te reklamy są szpetne i ohydne, jeśli komuś się to podoba, to współczuję gustu.
To co jest wzdłuż zakopianki , to po prostu straszy!!!
mieszkanka Nowego Targu22.01.2018, 14:37
Niby dlaczego pytać mieszkańców o " tak czy nie ". Zrobić ustawę na zakaz ustawiania jakichkolwiek reklam i koniec. Odsłonić ten nasz piękny krajobraz ,a w miastach przywrócić ład pięknych elewacji. Bo pamiętajcie gdzie 2 Polaków tam 3 zdania.
mieszkaniec22.01.2018, 14:35
Szczególnie niebezpieczna jest reklama przy Aptece Słonecznej przy ul. Kowaniec. Ona zasłania widok na ulicę przy wyjeździe z parkingu.Należałoby ją odpowiednio przesunąć, gdyż są problemy z wyjazdem z tego parkingu.
Bombel22.01.2018, 14:06
I bardzo dobrze. Reklamowe śmietnisko won z krajobrazu
MI622.01.2018, 14:02
Te reklamy są ochydne i z pewnością nie nagonią klientów a odstraszą od "Janusza biznesu i reklamy"
Kumoter22.01.2018, 13:55
Absurdalnie miasto się do tego zabiera.
Moim zdaniem należy skutecznie usunąć zalegające w mieście i do tego niebezpieczne rusztowania reklamowe dwóch tutejszych klinik. W trakcie silnych wiatrów widać jak miota nimi na lewo i prawo, częstokroć też wywracają się i stanowią nie lada niebezpieczeństwo.

Dlaczego mieszkańcom i inwestorom odbierać prawo do reklamowania się, ograniczając w ten sposób? Rozsądniej byłoby wymagać legalizacji reklam, czyli pozwoleń na ich budowę. Bez tego każdy Kowalski może postawić reklamę, która nawet nie będzie bezpieczna.

Tędy moim zdaniem droga - nie każdy bowiem będzie chciał i nie każdego będzie stać na wybudowanie legalnej reklamy i to skutecznie ukróci tego typu praktyki.

Mam nadzieję że Nowy Targ podejdzie do tego tematu poważnie ale bez nonsensownego blokowania mieszkańców i lokalnego biznesu.
mieszkaniec22.01.2018, 13:53
I bardzo dobrze. Okropnie te wszystkie reklamy wyglądają
jasiek22.01.2018, 13:49
a mcDonalds pewnie do usuniecia um nie pasuje
ocenka z Krakowa22.01.2018, 13:47
Na reklamie zawiśnie tradycyjnie A .Gut Mostowy , który w nowej partii J.Gowina jest :
Okręg wyborczy 14 (Nowy Sącz)
Andrzej Gut-Mostowy
Prezes Zarządu Okręgowego
Jarosław Baziak
Maciej Rybczak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl