30.01.2018, 13:16 | czytano: 7846

Walka z dymiącymi kominami: kontrola za kontrolą i są kary

Arch. Podhale24.pl
W ciągu ostatniego miesiąca pracownicy Urzędu Miasta w Nowym Targu przeprowadzili 29 kontroli w budynkach, sprawdzając, czym nowotarżanie i właściciele tutejszych firm palą w piecach.
- Efektem kontroli jest skierowanie dwóch kolejnych wniosków o ukaranie przedsiębiorców do Sądu Rejonowego w Nowym Targu w związku z potwierdzonym procederem spalania w piecu odpadów - poinformował na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Nowego Targu burmistrz Grzegorz Watycha.
Burmistrz przekazał też informację, że 23 stycznia Sąd Rejonowy w Nowym Targu wydał, w podobnej sprawie, wyrok nakazujący przedsiębiorcy zapłatę 2 tys. zł grzywny i pokrycie kosztów postępowania sądowego.

W styczniu Urząd Miasta w Nowym Targu skierował apel do mieszkańców informując o konsekwencjach spalania odpadów i o możliwości ubiegania się o dofinansowanie wymiany kotłów na ekologiczne. Apel został m.in. odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach. Burmistrz podziękował proboszczom za włączenie się w tą akcję. - Mam nadzieję, że nasze wspólne działania przyniosą oczekiwany efekt - dodał.

r/
zobacz także
komentarze
zatruty12.02.2018, 14:20
codziennie rano czarny dym z komina Spóldzielni Mleczarskiej w Nowym Targu, czarny dym z domu prywatnego na ul.Ku Sudzionkom /czwarty albo piaty licząc od Oberży pod Różą/ czarny dym z okolic piekarni Hajnos .Wszystkie "kopciuchy" nic sobie z tego nie robią.
Podajcie adres gdzie przesyłać te zdjęcia.
List z apelem do nich nic nie da. Tylko dokuczliwa kara zadziała
jaga205.02.2018, 06:38
Co ten rdzenny nowotarżanin taki pobłażliwy dla tych -bo mi wolno-Gdybyś chociaz raz przyszedł do przychodni i zobaczył ile dzieci choruje na drogi oddechowe a zresztą sam idź na spacer wieczorem , powiedzmy na Kokoszkow to się przekonasz.
Igor31.01.2018, 22:10
@Besala Jak zwykle wiele słów Napisałeś i tradycyjnie nic mądrego. "... dopiero na końcu prowadzenie kontroli i karanie notorycznych trucicieli." Na końcu? Karanie cwaniaczków próbujących zaoszczędzić kosztem zdrowia innych ludzi na końcu? Chyba należysz do tych trucicieli. Nie. Zgłaszanie, upominanie się o kary, monitorowanie prowadzonych spraw, egzekwowanie - NA POCZĄTKU. Nie mówimy o paleniu z biedy. Takim ludziom można pomóc np. pisząc pismo o przydział drewna z wycinek miejskich. Mówimy o cwaniactwie. Mówimy głównie o mechanikach którzy palą przepracowanym olejem, plastikami, oponami, gąbkami. Mówimy o kuśnierzach, garbarniach. Mówimy o zamożnych właścicielach pensjonatów. I cwaniaczkach co mają ogrzewanie olejem opałowym i dolewają przepracowane oleje. Kiedy kary staną się powszechniejsze. Jakość powietrza znacznie się poprawi. Dziwi mnie jak dużo na tym forum takich osobników którzy ochronę własnego i innych zdrowia nazywają donosicielstwem. To cywilizowana forma walki z okaleczaniem. Tak naprawdę takiego sk...syna co mnie truje powinienem wyciągnąć za szmaty z jego kotłowni i spuścić mu taki w...l żeby długie miesiące dochodził do siebie w szpitalu. Ale żyjemy w miarę cywilizowanym kraju i mamy inne metody radzenia sobie z przestępcami- trucicielami. Nie ma różnicy między wlaniem trucizny do wody pitnej a wyemitowaniem kancerogennych związków które i tak trafią do wody pitnej. Naprawdę jesteście tak ciemni i tak prymitywni że tego nie rozumiecie? Jeśli zachorujecie na nowotwór lub wasze dziecko urodzi się z ciężką wadą rozwojową to wspomnicie moje słowa i jedno co poczujecie to ogromne wyrzuty sumienia że nie mieliście odwagi zgłosić truciciela. Mail do WIOŚ do Nowego Sącza. Podajecie tylko swoje imię i nazwisko, okoliczności, adres truciciela i ZASTRZEGACIE ANONIMOWOŚĆ. WIOŚ nie ma litości i jest to jedyna skuteczna instytucja. Nie czekajcie.
besala31.01.2018, 21:16
Tak sie jakoś składa, że burmistrz Watycha budzi się ze snu, gdy albo ogólnoplskie media straszą Nowym Targiem, albo, jak tym razem, ktoś kompetentny nazwie właściwie mieszanke, którą oddychamy i która jest bardziej szkodliwa niż ta w Krakowie! Cztery sprawy: edukacja ekologiczna, wymiana starych kotłów, nieustające apele do rządzących o wprowadzenie dopłet do czystych źródeł ciepła oraz zlikwidowanie handlu węglem niskiej jakości, dopiero na końcu prowadzenie kontroli i karanie notorycznych trucicieli. I te działaania trzeba prowadzić nieustannie! Trzeba je prowadzić latami, do skutku. Powoływanie doradców, którzy w wiekszości sa laikami w tym temacie i zwoływanie dorażnych konferencji prasowych nie poprawi powietrza w naszym mieście nawet za sto lat! Ale znowu czekamy do wiosny i problem sam sie rozwiąże. Gdyby woda w miejskich wodociagach była w podobnym stopniu zanieczyszczona jak nasze powietrze, to natychmiast zadziałalyby odpowiednie służby sanitarne oraz prokuratura. Musimy mieć tego świadomość. Smog nie tylko śmierdzi, ale przede wszystkim truje.
staś31.01.2018, 21:02
idioci Ci którzy nazywają kogoś konfidentem czy donosicielem. Ci co łamią prawo, truja innych (w tym swoich bliskich) powinni za to odpowiedzieć i ponieść karę.. Uważają że zaoszczędzą...a tak na prawdę o welel więcej wydadzą na lekarzy i leki
góral31.01.2018, 20:30
przestańcie jeden na drugiego donosić nie jest tak źle pomału wymienią piece trochę optymizmu większość i tak już nie pali śmieciami a tym co tak nagle zaczęło śmierdzieć ...nie ma nic gorszego jak z dziada robi się pan i ekolog czy oby na pewno wszystko macie w porządku i zacznie się zabawa ty doniesiesz na mnie ja doniosę na ciebie .....i zabawa będzie trwać
Byly newtarżanin31.01.2018, 16:10
Przez takie ameby intelektualne wstyd sie przyznac ze jest sie z nowego targu, @ nowotarzanin daj spokoj szkoda czasu na donosicieli.
A wy donoscie dalej..."nosil wilk razy kilka...."ale tego tez nie zrozumiecie.
Igor31.01.2018, 13:48
@Ekolog Problemem nie jest spalanie nawet najgorszej jakości węglem. Problemem jest spalanie oleju przepracowanego przez mechaników i tych co dolewają taki olej do ropy którą palą. Problemem jest spalanie plastików, opon, śmieci z odkurzacza gdzie są plastikowe włókna z dywanów. Problemem jest spalanie pozostałości po produkcji w tym skór nasyconych chemikaliami - farbami, chemią do garbowania. Żadnego zlituj się dla trucicieli. Oni was okaleczają i mordują. Czy dostaniecie nożem czy umrzecie na raka skutek jest ten sam.
ekolog31.01.2018, 13:18
Co dadzą kontrole u odbiorców jeśli nie postawi się warunków składom węglowym, które sprowadzają węgiel podłej jakości, byleby tylko jak najwięcej zarobić. Czy miasto kontroluje jakość węgla na składach i skąd jest on sprowadzany. Sam ze swojego doświadczenia wiem, że węgiel który kupuję jest coraz gorszy, ale przecież w dobrej wierze kupuje się go jako węgiel z "'Wieczorka", uchodzący za węgiel dobrej jakości. Proszę postawcie warunki składom węglowym, by węgiel który kupujemy był jak najmniej zanieczyszczony.
takie tam31.01.2018, 12:52
elektrofiltry kominowe
@Zaskale31.01.2018, 12:28
Nie tłumacz temu tępemu burakowi , bo to jakiś jaskiniowiec. Mam tylko nadzieję że tak naprawdę nie ma nic wspólnego z Nowym Targiem.
eko31.01.2018, 11:47
Panie Nowotarżanin,ja natomiast nie zniżę się do tego poziomu żeby nie reagować i chować głowę w piasek gdy komuś dzieje się krzywda na przykład taka gdy nasze dzieci muszą wdychać rakotwórczy dym z odpadów.
zatroskany31.01.2018, 11:46
Do nowotarżanina to nie są donosy to obowiązek katolicki powiedziane jest NIE CZYN DRUGIEMU CO TOBIE NIE MIŁO ujawnij się sam ja mogę zrobić w każdej porze ja jestem z tym aby dron służył do korkowania kopcących kominów I POZDRAWIAM NOWOTARSKICH KOPCIUCHÓW
Zaskale31.01.2018, 10:44
@Nowotarżanin Puknij się w główkę. Jeśli ktoś morduje kogoś na ulicy to zadzwonienie na policje też jest grzechem? Jeśli dostanę raka przez sąsiada i umrę to skutek jest ten sam jakbym został zaatakowany nożem w tętnice. To co ty reprezentujesz to upośledzone sumienie i fałszywa wiara. Występek, klepanie grzechów do konfesjonału, pokuta czyste konto. Tak religia upośledza sumienie. Prosty człowiek przy takim mechanizmie nigdy nie zdąży zastanowić się nad swoimi relacjami z ludźmi i ze światem. Dla trucicieli ŻADNEJ litości.
Igor31.01.2018, 10:35
Wypisujcie miejsca gdzie macie podejrzenie że spalany jest plastik, opony, olej przepracowany, skóry. Wypisujcie miejsca gdzie wlewane są chemikalia do rzek. Ludzie którzy to robią to są przestępcy. Powodują czyjąś ciężką chorobę, śmierć z powodu nowotworu, zdeformowane płody. Nie ma litości. Wypisujcie miejsca.
aaa31.01.2018, 10:25
@bbb
To trzeba zgłosić do odpowiedniej instytucji:

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oddział Nowy Sącz
ul. Fabryczna 11, nowy Sącz
Telefon 443 80 27
Igor31.01.2018, 10:14
Wypisujcie miejsca gdzie macie podejrzenie że spalany jest plastik, opony, olej przepracowany, skóry. Wypisujcie miejsca gdzie wlewane są chemikalia do rzek. Ludzie którzy to robią to są przestępcy. Powodują czyjąś ciężką chorobę, śmierć z powodu nowotworu, zdeformowane płody. Nie ma litości. Wypisujcie miejsca. Zadzwonię dzisiaj gdzie trzeba żeby służby zainteresowały się listą z tego artykułu. Nie ma zmiłuj dla ukrytych morderców.
Nowotarżanin31.01.2018, 08:40
Tacy jestescie ważni donosiciele? Wielcy chcrzescijanie...co niedziela prawie przed samym ołtarzem. Donosicielstwo jest grzechem wiec odpowiecie za to w odpowiednim momencie...a jak tacy jestescie odwazni dlaczego nie podpiszecie sie pod donosem...wielcy odwazni...jestescie maluckimi ludzikami...tez mam ogrzewanie olejowe ale nigdy nie znize sie do tak płytkiego poziomu jak donos na sąsiada...to dno i 10 metrow mułu
bbb31.01.2018, 07:05
na starej targowicy zakład mechaniki samochodowej pali z uzytym olejem i oponami ,proszę o kontrol!!!
cygaro z kotłowni31.01.2018, 02:26
@115.Se sprzedaj, jak coś masz(rozumu chyba nie bo na pewno nie masz).Leci biały dym? Z papierochów,rur wydechowych autek też biały dym leci.
diabeł31.01.2018, 00:33
Palę pod kotłem w piekle konfidentami,trucicielami,itd.(opału mam nadmiar)
115KM30.01.2018, 22:38
Nie ma zmiłuj dla trucicieli. Powtórzę po raz któryś: nie stać Cię na ekologiczne ogrzewanie, to sprzedaj dom z działka i kup mieszkanie w blokowisku. Kotłownia miejska nie truje, każdy widzi, jaki biały dym leci z tego komina. Nawet drewno z lasu miękkie i niewysuszone kopci się, jak diabli. Donosicielstwo...? Jeżeli idzie o zdrowie i życie - oczywiście, że tak.
Igor30.01.2018, 21:44
@Optymista Oddział WIOŚ pod który podlega Podhale jest w Nowym Sączu ale sprawy można zgłaszać do Krakowa. Dlatego nazywa się "wojewódzki". Pomyśl czasem zanim coś Napiszesz...
ekonomia30.01.2018, 20:54
Dajcie zarobić to będę grzał prądem :)Jak wy sobie wyobrażacie że osoba samotna za rentę 700 złotych gazem będzie ogrzewać ? Ale wy macie w głowach nas***e.Ja palę drewnem suchym i ogrzewanie mnie kosztuje około 2000 przez cały rok , ale dla was jestem trucicielem bo nie płacę akcyzy od opału.Tu nie chodzi o ekologie tylko o ekonomie o płacenie akcyzy bo Polska będzie płacić kary za emisje pyłów . Więc za około 3-5 lat tona ekogroszku będzie w granicach 1500 złotych . Taka jest prawda. Pozdrawiam;)
człowiek w masce antysmogowej30.01.2018, 20:46
wystarczy zobaczyć jak sobie radzi z darmowymi ciuchami ze szmateksu cygan z górnego kowańca...dba o ekologie i nie pierze tylko bierze następne a brudne zamiast trującego węgla lądują w piecu...
Sasiad30.01.2018, 20:11
A ja sie pytam gdzie jest ten dron za nasze pieniadze....jakos go nigdzie nie widac
do baca z jajca30.01.2018, 20:07
Panie baco proszę komin skierować sobie do pokoju i się inhalować a nie głupoty pisać.
Do Nowotarżanin30.01.2018, 20:03
Donosiłem, donoszę i donosić będę, palę olejem to mogą mnie kontrolować, a wdychać dioksyn nie mam zamiaru
baca z jajca30.01.2018, 19:45
co to kogo obchodzi czym pale w moim piecu i w moim domu!!!! niech sie w koncu od** i zajma robota urzedasy j**!!!
Staszek30.01.2018, 19:42
Zarządcy Miasta NT są nieudolni od parudziesięciu lat i mało skuteczni.Ostatni tydzień pokazał mimo niskich temperatur co w tym mieście się dzieje. Kominy Kopcą w biały dzień a Służby miasta nie reagują,prędzej zapłacisz mandat za picie piwa nad Dunajcem niż za palenie wszelkimi syfami w kotłach.Są KOMINY KTÓRE KOPCĄ CAŁY ROK,CZYLI WIDAĆ ŻE SĄ BEZKARNI A MOŻE CHRONIENI.Rozwiązanie jest proste, na Dekadzie usytuować stanowisko kontrolne z którego widać całe miasto i monitorować. Zatrudnić dwie trzy osoby do reagowania natychmiastowego i od jednego roku maksymalnie do dwóch lat sprawa jest załatwiona.Albo wam się nie chce albo macie interes.A jak się ma zakaz sprzedaży papierosów do 18-go roku,a jak się ma bardziej toksycznego powietrza w mieście NT.Gratulacje dla rządzących miastem Nowy Targ.
DD30.01.2018, 19:16
Te kontrole to śmiech na sali skoro chodzą na nie stażyści na piechotę albo prywatymi pojazdami bez żadnego oprzyrządowania do badania pieca. Żałosne... Tyle kopcących kominów i taka skuteczność?! Straż Miejska potrzebna od zaraz...
Tlen30.01.2018, 18:53
Sprawdzić zakłady ,które tną płyty meblowe kto odbiera odpady i pył,przecież to takie proste zakładów w mieście jest kilka,a odpady to dopiero chemia
Optymista30.01.2018, 18:31
Igor widziałeś żeby w Nowym Targu kiedykolwiek Wioś był? Bo ja nie
Igor30.01.2018, 18:15
Sprawdzić wszystkie warsztaty samochodowe pod kątem spalania przepracowanego oleju oraz elementów z tworzyw sztucznych i opakowań po częściach. Olej przepracowany spalany w normalnym piecu tworzy niewyobrażalnie toksyczne, rakotwórcze substancje. Taki olej oprócz dodatków chemicznych które będą krążyć w wodzie i organizmach przez długo czas, wchłonął duże ilości metali ciężkich. Dlatego jeśli macie w pobliżu mechanika z którego komina dziwnie śmierdzi to natychmiast dzwońcie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. WIOŚ się nie lituje. Ustawowe kary nałożone przez WIOŚ zaczynają się od 20 tyś zł. Tak samo jeśli spalany jest plastik. Biorą wymaz z komina, paleniska. Jeśli nie wpuścisz - wyznaczony jest kolejny termin. Kolejne niepuszczenie kończy się dużą karą. Następne wejście jest z nakazem. Nie ma różnicy miedzy wlaniem trucizny do wody pitnej a truciem ludzi przez palenie takim syfem. To i tak znajdzie się w wodzie, w organizmach zwierząt hodowlanych, warzywach mleku. Poczytajcie o spalaniu przepracowanego oleju. To wasze zdrowie. Dla świadomych trucicieli nie może być litości. Kiedy zachorujecie na raka taki sk...syn wam nie odda pieniędzy za leczenie ani za stracone życie.
Jan30.01.2018, 17:27
To jeszcze widać za mało tych kontroli, Nadwodnia, Krasińskiego,Sobieskiego to nadal dramat! Uduszą nas, ciemnota tkwi w społeczeństwie. Jego komin to myśli-kto mnie zmusi do jakiejś tam ekologi, środowisko, zdrowie po co to komu. Lepiej dutki oszczędzań i palić np.połamanymi starymi meblami, ścinkami wyprawianych skór, śmieciami wyciąganymi z kosza na przystanku autobusowym, bo jest nieopodal posesji to trzeba,tak,tak znam i takich!
Nie pal już tego świństwa!30.01.2018, 17:04
@MF -Wystarczy że dostałeś dotację tytułem "Korepetycje z Języka Polskiego"
zzz30.01.2018, 16:34
Pobierać próbki popiołu jak jest wystawiony do odbioru!!!!
Nowotarżanin30.01.2018, 16:19
Do wszystkich wszechwiedzacych DONOSICIELI mam nadzieje ze niedlugo beda tez was sprawdzac...najpierw upewnijcie się ze wasz donos ma podstawy. Za pomówienia i zniesławienia tez mozna odpowiedziec...
q30.01.2018, 15:12
@Płucka na jakiej podstawie UM mi sprawdzi odbiór śmieci ? :) płace ? płace, to nara. :)
osioł30.01.2018, 15:04
rzad i parlament ma narzedzia aby obnizyc cene oleju opałowego gazu czy pradu nie musi stosowac stawki 23proc. wat moze 15 proc ale wymagało by to reformy wydatkow panstwa[czyt zwolnienia zbednych urzedow np powiatu .....itd] a tak wczesniejsze zgony spowodowane zyciem w toksycznym otoczeniu powoduja wczesniejsze umorzenie konta w ZUS no bo ile przecietny człowiek pozyje jedzac konserwanty pijac kiepska wode i oddychajac kiepskim powietrzem cos tam skubnie z tych składek ale nie za duzo ale ile wpłaci......nikt nic nie zmieni nawet najnowsze piece nadal spalaja wegiel tylko sa z podajnikiem i proces trwa cały rok a pchanie sie w gaz czy olej opałowy no coz nie sa to porodukty masowo wystepujace na terenie RP wiec to jest dalsze uzaleznienie od Rosji a co bedzie jak zrobia trzeci rurociag pod bałtykiem a nasz rurociag ''przyjazn'' zlikwiduja lub zaczna remontowac jak na Litwie[Mozejki] czym wtedy te nowoczesnosc gaz i olej dostarczycie
mieszkanka30.01.2018, 14:54
Ile kontroli robi gmina wiejska na wsiach dookoła miasta?
MF30.01.2018, 14:54
Panie Burmistrzu gdzi sa dotacje doogrzewania gazem iolejem opalowym?????
Kupczyk30.01.2018, 14:38
Normalka, w Krakowie też 95% domów gdzie była kontrola to nic nie wykazano bo po prostu ludzie palą węgiel który dymi.

Druga sprawa dlaczego wzorem Krakowa nie ma ekopatrolu z samochodem który ma czujniki i sprzęt do badania? Jak znam życie to w NT będzie amatorka
Płucka30.01.2018, 14:11
Tylko tyle, przecież to zerowa skuteczność. Jeśli chodzi o firmy w NT to sprawa jest prosta, żeby więcej czadowników wyłapać. Mój pomysł jest w dwóch rzutach. Najpierw przejść się po wszystkich sklepach w NT i sprawdzić miesięczne koszty za śmieci z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, od razu walić kary za brak gdy wiemy ,że śmieci na pewno są. Potem wpaść takiemu delikwentowi do domu, zakładu i zajrzeć w piec. Jak coś się znajdzie, to druga kara. Jak padnie blady strach za brak opłaty komunalnej z tytułu prowadzenia działalności, to taki właściciel zacznie ją płacić i raczej już nie będzie palił w piecu wszystkiego co mu w ręce wpadnie.
Jan Sięka30.01.2018, 13:53
29 kontroli i 2 przypadki spalania odpadów. Daje to 6,7 % kontroli w których wykryto nieprawidłowości. Pozostałe ponad 90% legalnie kopci. I będzie kopcić do momentu wymiany kotłów, czyli jeszcze przez parę lat. A można by szybciej i taniej uzyskać znaczącą poprawę ucząc prawidłowego palenia w piecu. Gdynia może, Kielce mogą, a my?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl