04.02.2018, 19:20 | czytano: 3793

Metropolita krakowski z wizytą duszpasterską u górali (zdjęcia)

zdj. Joanna Adamik
ZAKOPANE. - Polska bardzo potrzebuje waszego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski do górali podczas uroczystej Mszy św. dla Związku Podhalan, sprawowanej w zabytkowym Kościele przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.
Metropolita apelował, aby żyć Ewangelią i kierować się jej słowami w życiu codziennym: - Im więcej w danej społeczności zakotwiczenia w Ewangelii, tym większa gotowość, by kochać drugiego miłością ofiarną, pełną poświęceń i oddania.

Na zakończenie arcybiskup zwrócił się bezpośrednio do Podhalan, przypominając wizytę Jana Pawła II w Zakopanem. Papież wzywał do obrony krzyża w przestrzeni prywatnej i publicznej. Jego słowa brzmią aktualnie również po 21 latach, kiedy w imię wolności i tolerancji usuwa się krzyże ze sfery życia publicznego na zachodzie Europy.
- Usuwając krzyż, usuwa się z serca Ewangelię. Nie ma wtedy miejsca dla Boga, nadziei, radości życia, które staje się dramatyczną skargą, wyrażoną przez Hioba. Nie możemy się zgodzić na taką wizję naszego życia - mówił hierarcha.

Metropolita podziękował góralom za piękny śpiew, muzykę i ubiór, które jednoznacznie świadczą o ich tożsamości i poczuciu przynależności do podhalańskiej ziemi. - Niech ten skarb waszej kultury, miłości do Boga i drugiego człowieka będzie nieustannie pomnażany, byście mogli powiedzieć o sobie, że pomimo trudów i wyzwań współczesności, jesteście ludźmi nadziei, mającymi poczucie, że jest z wami Bóg. Mając świadomość tego skarbu duchowego, jaki jest waszym udziałem, dzielcie się nim z innymi, którzy tak licznie tu przybywają.

Po skończonej Eucharystii wierni udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobie ks. Józefa Stolarczyka - pierwszego, wieloletniego proboszcza parafii, taternika i Apostoła Podhala, a także do siedziby Związku Podhalan na ulicy Kościuszki w celu zawieszenia tam krzyża, poświęconego w La Salette.

Joanna Folfasińska, opr.s/ zdj. Joanna Adamik
zobacz także
komentarze
jo05.02.2018, 18:34
ciekawe ile zainkasował abp marek za tą wyprawę do górali
coco05.02.2018, 16:25
Ludzie odchodzą od kościoła. Wiadomo, że chodzi o kasę. Wojtyła namawiał na zmiany, a mamy to co jest. A jest do d.... Ludziska szukają pracy i godności do życia za granicą. Rodziny się rozlatują, tylko dzieci na tym cierpią. Po co nam konkordat.
k05.02.2018, 11:02
Jakiegoż to świadectwa Polska tak bardzo potrzebuje od ZP? Może by tak jegomość jaśniej precyzował przekaz. No chyba że chodzi o kościół. Potrzeby jak najbardziej przejrzyste,sprecyzowane i wątpliwości żadnych być nie może. Z definicji.
Członek ZP05.02.2018, 09:58
Związek Podhalan Oddział Zakopane wymaga gruntownej zmiany. Czy nie ma tam ludzi młodych, prężnych, którzy odświeżyliby wizerunek i działalność? Za poprzedniej kadencji były spotkania, prelekcje, informacje o nich. A teraz? Czasem jakieś spotkania o których można dowiedzieć się z mediów. Lepiej rozwiązać taki Oddział niż robić sobie prywatne spotkania. Bo tak to przynajmniej wygląda.
ens05.02.2018, 09:10
Dziadostwo i tyle. Śpiewanie psalmu przez chórek. O sodoma! o gomora!. Wstęp do mszału rzymskiego przewraca się w grobie.
Un05.02.2018, 08:39
Zdjęcie nr 11 chyba. Dzieciarnia i młodzi "siedzom" a starzy "stojom".Piknie!
kuba05.02.2018, 08:16
a mnie tan dziwny związek lotto...
taka sobie atrakcja turystyczna.
kółko w kółku ...
qwe05.02.2018, 07:00
Kiedyś w pewnej gazecie był bardzo wymowny rysunek oddający rzeczywistość górali . W jednej ręce Różaniec a w drugiej flaszka .
Nic dodać nic ująć
Wujek zygi04.02.2018, 21:33
Scyzoryk w kieszeni się otwiera jak widzi się tego pseudo górala, ośmiesza gwarę i nasz strój mądrząc się nie mając o tym zielonego pojęcia
Wujek zygi04.02.2018, 21:31
No jeszcze chwila i biołej izbie zrobią kaplice kościelną
Wujek zygi04.02.2018, 21:28
Dobrze że prezes i jego zastepcy majä duże rodziny, bo sala była by pusta ... cóż raz mniej członków.
pritomny04.02.2018, 20:49
W najbliższych wyborach do władz ZP Oddział Zakopane trzeba zrobić wszystko żeby ten oddział zaczął ponownie normalnie funkcjonować bo widać po frekwencji już kolejny raz, że jest słabo, trzeba wsłuchać się w słowa Metropolity i wziąć sobie je do serca.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl