05.02.2018, 14:24 | czytano: 10983

Znowu wypadek na Al. Tysiąclecia. Czy urzędnicy z Krakowa zmienią ustawienia świateł?

Fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. Samochody zderzyły się na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną Al. Tysiąclecia z ul. Szaflarską. To już kolejna kolizja w tym miejscu, a radni pytają, kiedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zmieni ustawienia świateł.
Jak informuje mł.asp. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, do zderzenia doszło, gdy jeden z samochodów nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu innemu. Wskutek wypadku do szpitala trafiła jedna osoba.
Prawie trzy tygodnie temu na skrzyżowaniu odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o to, że od czasu zmiany ustawienia świateł, na skrzyżowaniu doszło do ok. 20 kolizji. Kierowcy i samorządowcy domagają się od GDDKiA przywrócenia wcześniejszych ustawień, ale urzędnicy z Krakowa niczego nie obiecali poza tym, że odpowiedzą na piśmie. Minęły trzy tygodnie i ustawienia świateł się nie zmieniły.

Na ubiegłotygodniowej sesji radni Rady Miasta Nowego Targu pytali, czy i kiedy GDDKiA zmieni ustawienia świateł, aby skrzyżowanie z powrotem stało się bezpieczne. Na razie nie ma odpowiedzi na to pytanie.

Na styczniowej wizji lokalnej Kinga Obyrtacz z nowotarskiego rejonu GDDKiA zapowiedziała, że do marca rozstrzygnięty zostanie przetarg na przebudowę skrzyżowania poprzez dodania pasa do lewoskrętu. Prace mają rozpocząć się w tym roku.

r/ zdjęcia Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mieszczanin07.02.2018, 15:08
@Królowa Jadwiga
Od kiedy miasto odpowiada za drogi krajowe, wojewódzkie czy powiatowe? To wszystko nie są drogi miejskie
Królowa Jadwiga06.02.2018, 12:47
Ponoć poszło 400 tyś. naszych zeta na przeprogramowanie świateł na skrzyżowaniach,Szaflarska,Kopernika,Dekada i to za zgodą obecnie ,miłościwie panującego nam Burmistrza.Jest lepiej?
wicek06.02.2018, 09:34
Przeczytajcie Ustawę to zrozumiecie że winny jest zawsze kierowca.

?4.2.1. Sygnały o sekwencji podstawowej
Dla kierujących pojazdami stosuje się następujące sygnały świetlne:
? sygnał czerwony oznaczający zakaz wjazdu za sygnalizator,
? sygnał czerwony i żółty nadawane jednocześnie oznaczające zakaz wjazdu za
sygnalizator; sygnały te oznaczają także, że za chwilę nadawany będzie sygnał
zielony,
? sygnał zielony oznaczający zezwolenie na wjazd za sygnalizator, z
zastrzeżeniem, że jeśli brak jest możliwości opuszczenia skrzyżowania w trakcie
nadawania sygnału zielonego lub wjazd na skrzyżowanie spowodowałby
zagrożenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu, nie wolno wjeżdżać za
sygnalizator,
? sygnał żółty oznaczający zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili
rozpoczęcia nadawania tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora,
że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania; sygnał ten
oznacza jednocześnie, że za chwilę nadawany będzie sygnał czerwony.
ciekawski05.02.2018, 22:21
Czy czasem narazanie zycia lub zdrowia innego czlowieka nie podlega pod paragraf? Moze warto by to bylo zglosic do ''sprawa dla reportera'' zajeli by sie tym a przynajmniej by to naglosnili to moze by kto za to beknol.
Codziennie tam skręcam05.02.2018, 22:04
...brawo "kierowcy" jesteście najlepsi ,macie problem przy takim skrzyżowaniu gdy światła świecą się na 2 autka ,to po ch.... się pchacie na skrzyżowanie jeżeli nie możecie z niego zjechać ?
Pewnie że jest gorzej niż było ale przepisy zostały te same ,nie przestrzegasz masz wypadek .Ot cała filozofia tego przypadku.
Kazimierz05.02.2018, 20:57
Dziś pozwoliłem sobie zadzwonić do GDDKiA w Krakowie do pana Tomasza Gocała który się tymi światłami zajmuje ( nr 12 417 11 33 ) i jak wynika z rozmowy, jemu ta sytuacja nie przeszkadza, a poza tym będzie przebudowa skrzyżowania i dlatego nie przywrócą poprzedniego systemu. Czy Wy to rozumiecie? Tam faktycznie powinna wkroczyć CBA, bo tam coś śmierdzi. Ile to już lat to trwa? Czekają na śmierć? Proponuję złapać za telefony i wziąć sprawę w swoje ręce, bo skoro burmistrz Watycha ani starosta Faber nie dają rady to my sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo i swoich dzieci. Wszyscy odpowiedzialni powinni wylecieć ze swoich stanowisk, bo żeby takiego g...a nie załatwić to głowa mała
Ormowiec05.02.2018, 20:03
Aż dziwne, że przy skręcie w lewo z Alei Tysiąclecia do Dekady jeszcze żadnego pieszego nie potrącono. Tam podobnie jeżdżą kierowcy, sygnał zielony oni traktują jakby to była strzałka bo widzą,że auta z naprzeciwka stoją.Niestety w tym samym czasie zielone mają i piesi a kierowcy fruu.
bbb05.02.2018, 19:55
ci od dróg to sa idioci,przeciez nawet jak zrobia 3 pas do lewoskrętu to ustawiene swiateł będzie takie same jak przed zmiana tylko koszty wysokie,debile nie potarafia się przyznać do błędu
Tadek05.02.2018, 17:25
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o/Kraków
powinni odpowiadać finansowo za poniesione straty materialne i szkodzie na zdrowiu ofiar wypadków od co najmniej 2 lat ( modernizacja sygnalizacji na tym skrzyżowaniu ) .!!!
danka furmanka05.02.2018, 17:02
chaciałbym aby jeden z krakowskich urzędników był uczestnikiem kolizji albo ktoś z jego rodziny wtedy by zrozumiał jaki sens jest przywróceniem byłej sygnalizacji świetlnej
e205.02.2018, 17:00
Kiedy w końcu wkroczy ABW do GDDKiA w Krakowie? ,za to co zrobili z tymi światłami w Nowym Targu. Może też ma powiązania z Powiatowym Zarządem Dróg w Nowym Targu?. Bo to jest już nienormalne i "śmierdzi" ze strony GDDKiA, który naraża kierowców na śmiertelne wypadki.To jest porażające i aspołeczne! Ktoś wziął kasę za zmianę świateł, teraz kolejne zmarnowane pieniądze na przebudowę skrzyżowania, po co? Po to aby ktoś zarobił? Pytam Kto? Kto wydał tak durną decyzję? Dalej czekacie aż ktoś ważny zginie? Bo jak widać interwencje nie pomagają.
Tutu05.02.2018, 16:56
Zmienią ustawienia świateł jak ktoś od nich będzie miał wypadek na tym skrzyżowaniu.Po co zmieniać światła i prosić się cętusiów krakowskich o zmianę lepiej wyłączyć te światła i postawić tam policję do kierowania ruchem i po problemie
prawnik05.02.2018, 16:44
Jedyne wyjście - podać GDDiA do sądu o umyślne wprowadzenie zagrożenia w ruchu lądowym.
alik05.02.2018, 16:19
Nie można wrócić z do "starego" ustawienia świateł gdyż to było za POoooo i działało dobrze. A to obecnie nie honor dla władzy!!!!!!!!!!!!!!!!
Lolita05.02.2018, 16:16
Oczywiście kulson znowu sprawca KTT !!!
Świadek05.02.2018, 16:12
Autor źle to opisał. Oba auta stały na szaflarskiej od strony Castoramy i chciały wjechać na aleje. Z tym że nowosądeczanin się zatrzymał a pan z NT jadący oplem chciał się zmieścić między nim a słupkiem .. ale sie nie zmieścił i łupnął mu w pupę... i tyle w tym temacie..
franek05.02.2018, 16:11
I pomyśleć, że z naszych podatków, z naszej ciężkiej pracy idą pieniądze na takich urzędasów. Siedzi to sobie takie coś w biurze i a to kawka, a to ciasteczko i byle jak najszybciej do domku, a potem po znajomościach dzieciaka wkręcić, żeby miał dobrze jak rodzic. I dzięki temu mamy takich pożal się Boże fachowców. Zajmą się i wami panowie z CBA, może i z ABW. Do prześwietlenia 20 lat wstecz.
Baca05.02.2018, 16:02
Co robi radny sejmiku malopolskiego Stasek lubisie fotografowaz?
z Podhala...05.02.2018, 15:54
A mi marzy się estakada Alei nad Szaflarską . Kierowcy skręcający na Szaflarską jada dołem a Ci na Chyżne lub NS górą.
Wypadków będzie mniej i przepustowość lepsza .
Inaczej zawsze będą Tu korki i podobnie jak turystów tak samo samochodów na pewno nie będzie mniej.
W KRK da się wybudować a My niczym od niego nie jesteśmy gorsi .
MJ05.02.2018, 15:14
Faktem jest, że skrzyżowanie (sygnalizacja) jest niebezbieczne. Należy je jak najszybciej zmodernizować. Niestety duży wpływ na ilość kolizji ma również bezmyślna jazda kierowców na zasadzie mam zielone - jadę. Jak ten baran jeden za drugim bez rozgladniecia się w około. O ile mniej kolizji miałoby miejsce gdyby kierowcy zachowywali czujność, nawet gdy mają oczywiste pierwszeństwo przejazdu.
licz do 100?05.02.2018, 15:08
To już 27 wypadek
leming doskonały05.02.2018, 15:04
Kiedy Ci kierowcy nauczą się prawidłowo jeździć ??? Pokonuję to skrzyżowanie - jadąc od Waksmunda na Szaflarską kilka razy w tygodniu i nigdy nie miałem problemów.
Jola05.02.2018, 15:02
Az wierzyć sie nie chce w takie absurdy. Urzędnik siedzący w Krakowie ma wydac decyzje jak mają się świecić swiatla na skrzyżowaniu w Nowym Targu. Nie może tego zrobić pracownik z nowotarskiego rejonu GDDKiA? Nie ma żadnego Pana Technicznego ze śrubokrętem i miernikiem żeby przystawił drabinke i ustawił prawidlowo światla?
Nowy05.02.2018, 15:00
na brak umiejętności jazdy żadne światła nie pomogą a GDDKIA już odpowiedziała że jest ustawienie prawidłowe więc nie wiem po co te głupkowate pytania co chwile
STAŚ05.02.2018, 14:50
Aż żal, że nikt nie dba o dobro ludu !
audytor05.02.2018, 14:34
Ale zanim będzie pas dla lewoskretu można doraźnie zmienić ustawienie świateł. To będzie bez kosztów. Albo powiadomić prokuratora o celowym działaniu na szkodę kierowców.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl