27.02.2018, 19:45 | czytano: 5545

Radni Liszka i Sroka proponują, by przy "dwójce" stanęła i hala pneumatyczna, i nowa sala gimnastyczna

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Podczas sesji Rady Miasta, Paweł Liszka i Krzysztof Sroka złożyli interpelację dotyczącą planowanej inwestycji - czyli zakupu hali pneumatycznej, zaproponowali też budowę nowej sali gimnastycznej obok Szkoły Podstawowej nr 2. Padło pytanie, czy UM stara się o środki z Ministerstwa Finansów na budowę sali.
- Bardzo ważnym dla nas jest zdrowie naszych mieszkańców, a zwłaszcza dzieci. Aby najmłodsi mogli się dobrze rozwijać, potrzebne jest stworzenie odpowiednich warunków do zajęć wychowania fizycznego w szkołach - przypomniał Paweł Liszka.

Oto treść złożonej interpelacji do burmistrza:

"W ramach budżetu obywatelskiego został złożony projekt Mieszkańców Miasta dotyczący zakupu hali pneumatycznej na jednym z boisk przy Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Targu. Zadanie to otrzymało bardzo dużo punktów, bo aż 3611, co świadczy jak ważne jest zdrowie i wychowanie fizyczne dzieci. Szkoła Podstawowa nr 2, to placówka oświatowa z bardzo duża liczbą uczniów i małą, niewystarczającą salą gimnastyczną. W związku z tym prosimy o jak najszybszą realizację zadania wraz z przeznaczeniem dodatkowych środków pieniężnych, aby zakupiona hala pneumatyczna mogła jak najpełniej spełniać potrzeby lokalnej społeczności. Przy wyborze hali prosimy, aby zakup był uzgodniony nauczycielami wychowania fizycznego, którzy są ekspertami w tej dziedzinie i najlepiej znają potrzeby w tym zakresie. Dodatkowe środki na realizację zadania, które mogą być potrzebne, aby obiekt spełniał jak najwięcej potrzeb, proponujemy przesunąć w budżecie z rezerwy inwestycyjnej.

Jednocześnie chcieliśmy poinformować, że na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki został ogłoszony Program lokalnej infrastruktury sportowej, na realizację którego Ministerstwo Sportu i Turystyki zaplanowało na rok 2018 r.21 mln zł. W ramach wspomnianego programu można skorzystać z dofinansowania trzech grup zadań inwestycyjnych:

Pierwsza grupa
Zadania inwestycyjne mające na celu poprawę stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej, przeznaczonej na potrzeby realizacji zajęć wychowania fizycznego, służącej jednocześnie lokalnym społecznościom do aktywnego spędzania czasu wolnego, jak również – w miarę możliwości – umożliwiającej współzawodnictwo sportowe. Mając na uwadze fakt, że obiekty przyszkolne nie tylko pełnią funkcje związane z poprawą warunków realizacji zajęć wychowania fizycznego, ale również powinny stanowić sieć podstawowych obiektów sportowych, ogólnodostępnych dla każdego, obiekty tego typu zasługują na szczególną uwagę w niniejszym Programie. 

Druga grupa
Zadania, których celem jest poprawa warunków treningowych dla sportowców, w tym przeciwdziałanie procesom utraty wartości użytkowej obiektów sportowych, znajdujących się w niedostatecznym stanie techniczno-funkcjonalnym, służących przede wszystkim uprawianiu sportów olimpijskich, jak również obiektów umożliwiających szerokie upowszechnianie sportu. W tej grupie wsparcie finansowe będą mogły otrzymać zadania dotyczące przebudowy lub remontu już istniejącej infrastruktury sportowej. Obiekty dofinansowywane w tej grupie zadań, dedykowane są w szczególności klubom sportowym, mogącym poszczycić się wymiernymi sukcesami sportowymi, jak i takim, dla których zrealizowanie zadania inwestycyjnego będzie silnym bodźcem do rozwoju obecnej działalności.

Trzecia grupa
Zadania dotyczące budowy nowej (nieprzyszkolnej) infrastruktury sportowej, dającej możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, stanowiącej ważny element profilaktyki zdrowotnej oraz umożliwiającej współzawodnictwo sportowe. Ministerstwo Sportu i Turystyki zachęca do tego, aby nowo tworzona baza infrastrukturalna uzyskiwała uprzednio aprobatę społeczną oraz korelowała ze sportami uprawianymi na terenie oddziaływania inwestycji.
Najlepszym docelowym rozwiązaniem będzie budowa nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, dlatego też równocześnie obok realizacji zakupu proponujemy rozpocząć działania zmierzające do budowy nowej sali i pozyskania środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Po wybudowaniu nowego obiektu, zakupioną halę pneumatyczną, w ramach budżetu obywatelskiego, będzie można przenieść na teren innej naszej placówki oświatowej, która w danym momencie będzie miała największa potrzebę.

W związku z powyższym chcieliśmy zapytać, czy jest przygotowywany jakikolwiek wniosek na pozyskanie środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki na którąkolwiek z możliwych grup zadań inwestycyjnych?

Jeżeli nie to prosimy o podjęcie stosownych działań i złożenie wniosku: termin przyjmowania wniosków został wyznaczony na bieżący rok: 01-31 marca 2018 r."

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
chudy05.03.2018, 11:57
I jakiś fast food i gitara.
Emirates04.03.2018, 13:23
No akurat to pomysł Liszki.
Gdzie tak już sie podszyli oboje pod cudze propozycje.
k01.03.2018, 11:37
Kto handluje tymi płachtami zwanymi szumnie pokryciem pneumatycznym. Nie tak dawno Stegowa nam chciała zadaszać lodowisko w teraz Liszka się uaktywnił. Toż to syf jakich mało. Po jednym sezonie brudne od sadzy zagrzybiałe,zapleśniałe. Po wystąpieniu Liszki odnoszę wrażenie że ktoś handlujący tym badziewiem złożył niezwykle korzystną ofertę w urzędzie i na siłę szukają szczęśliwego posiadacza owego zadaszenia.
n01.03.2018, 11:25
bardziej potrzebna niz dom kultury
Pijak01.03.2018, 10:46
Uwaga uwaga wybory do Samorządu ogłaszam za otwarte co będzie z Lodowiskiem inaczej z halą Lodową ? Nasi radni włącznie z burmistrzem miasta Nowy Targ już zapomnieli ? tylko kasa i stołki się liczą reszta Won do diabła
Matka01.03.2018, 09:39
Co do inwestycji wokół szkoły dla rzekomego korzystania przez dzieci poza zajeciami lekcyjnymi to trochę przesada. Niestety orlik który stoi przy szkole nr2 jest dostępny raczej dla amatorów piłki nożnej ktorzy codziennie praktycznie zajmują orlik uniemożliwiając dzieciom dostęp do niego. Miało służyć dzieciom ich rozwojowi a tymczasem staruchy niejednokrotnie z piwskiem na dopajanie i takimi przeklęstwami na ustach wyrzucają stamtąd dzieci. Pytam sie to dla kogo to chcecie robić? Ile razy tak było że boisko bylo zamknięte o takiej porze w której normalnie wszystkie dzieci powinny korzystać z obiektu!
baciok28.02.2018, 22:37
Wstążki na drzewie i balowanie.
Joanna już pewnie zleciła opracowanie koncepcję hali sportowej SP 2 pełnowymiarowej z trybunami na 2500 osób. Przedwyborczo puszczą film nakręcony przez kablówkę.
Tak28.02.2018, 16:07
Ciekawa inicjatywa tylko szkoda ze zaraz przed wyborami.Mimo wszystko popieram inicjatywę. Koniecznie są potrzebne sale przy szkole nr 2 i 11. Ma Pan mój głos jak tylko obieca Pan ze projekt zostanie zrealizowany w następnej kadencji.
doinformowany28.02.2018, 15:04
Liszka zaczął kampanię wyborczą na burmistrza..............
Ciekawy28.02.2018, 14:43
A w której szkole żona Liszki jest nauczycielka? Tak z ciekawości pytam
Joanna28.02.2018, 14:26
Po co budować salę gimnastyczną dla uczniów?
Lepiej.
Zasadzić drzewo, powiesić wstążki.
Z wizją i konsekwencją.
Tu i teraz.
Dla nas i dla naszych dzieci!
xxx28.02.2018, 13:38
a na co komu te obiekty?
rodzic28.02.2018, 13:26
A dlaczego nie przy sp nr 11 tam jest miejsce i piłkarze z NKP, uczęszczający do tejże szkoły mogliby zimą trenować nie wdychając smogu nowotarskiego.
odpoweidź28.02.2018, 13:24
Do hokeista: o naszych hokeistach to, po prostu, lepiej nie mówić. Szkoda na nich każdej złotówki. Poziom, jaki reprezentują to porażka! Niech 11 dalej bawi się hokejem, a mnie chodzi o to, że w "Dwójce" warunki prowadzenia lekcji wf są karygodne! 11 po likwidacji gimnazjum będzie miała do dyspozycji cały budynek, w tym salę gimnastyczną. "Dwójka" na taki luksus nie ma szans. jaki z tego morał? Budowa sali gimnastycznej w "Dwójce" jest konieczna i kropka.
kpina28.02.2018, 13:13
Termin przyjmowania wniosków 1-3 marca 2018 r. - powodzenia w pisaniu, nie da się napisać dobrego wniosku w 2-3 dni. Radni się obudzili i nic z tego nie wynikło.
oko28.02.2018, 13:05
No właśnie !!! Gdzie był Liszka i co robił w poprzednich kadencjach ???
Najpierw z PWS i Fryźlewiczem ( rodzina dyrektorki szkoły) nic nie zrobił. Później z PIS z Burmistrzem Fryźlewiczem ( rodzina dyrektorki) też nic nie zrobił. I nagle teraz, kiedy namaszczony z PISu startować będzie po raz kolejny na stanowisko burmistrza miasta "walczy" o sale pneumatyczną, która w naszych warunkach klimatycznych nie ma szans bytu ( pomysł nauczycieli i dyrekcji szkoły). Trzeba przymierzyć się do budowy sali gimnastycznej przy Szkole. Z rozwagą, z mądrym i przemyślanym podejściem do realizacji. Nie na chybcika a już na pewno nie wolno tematu wykorzystywać politycznie jak czyni to radny Liszka.
fan28.02.2018, 12:48
Brawo Panowie Radni ! Ciekawi mnie, jaką otrzymacie odpowiedź, bo na MOK nagle znalazły się 2 mln, chociaż to i tak kropla w morzu, a taka kwota byłaby bardzo znacząca przy budowie naszej sali gimnastycznej. Trzymam mocno kciuki.
edzio28.02.2018, 12:45
Wymiana radnych potrzebna od zaraz - cała ekipa do wymiany koniec koryta plus dla radnych
pneumatyk28.02.2018, 12:39
Szkoda, że powiela się to co już wcześniej było mówione przez innych radnych. No, ale trzeba zbierać punkty, za nie swoje zasługi.
na pewno byłby28.02.2018, 12:27
Liszka musi zdobywać punkty jak chce być burmistrzem . Zapomniał ,że za czasów MF dał ciała właśnie MF i wówczas postawił na swojej kandydaturze krzyżyk , a teraz jeszcze mieszkańcy to mu wypomną . Wtedy gdyby nie był lizusem MF , to zostałby na pewno burmistrzem .,.,.,.
Wirus28.02.2018, 11:39
Już się cieszę z sali pneumatycznej. Ogromnego białego, szmacianego balona, który z czasem zrobi się szary od brudu i zacznie walić grzybem. Jak niema na co kasy wydawać to proponuję pospłacać zadłużenie miasta. No chyba, że radni przewidują nam epidemie to balon będzie w sam raz na zwłoki.
kuba28.02.2018, 11:04
...bardzo ważnym jest dla nas zdrowie mieszańców a zwłaszcza dzieci ...(mówi p Liszka), dlatego stworzenie odpowiednich warunków ...
aby dzieci mogły dogonić i złapać smoga...wybudowanie sali pneumatycznej...podjęcie stosownych działań mówię NIE ta kolejność.
rodzic28.02.2018, 09:53
Do Hokeisty co mnie obchodzi że w 11 wychowało się tylu hokeistów, moje dziecko chodzi do 2 i ma podłe warunki na sali gimnastycznej. Teraz mam problem żeby je wysłać na sanki bo woli siedzieć przed tabletem, a wuef ma na sali która pamiętała młodość moich rodziców. Nowa sala przy dwójce jest potrzebna i to na tyle
SWWEW28.02.2018, 09:52
Trzena zmienic cala ekipe radnych
koza28.02.2018, 09:48
A kto się zajmuje pozyskiwaniem środków unijnych w Urzędzie Miasta? Bo po ożywieniu Liszki i Sroki jeszcze ktoś by mógł pomyśleć jakie to wysoko lotne chłopak są w tym PIS ie. No dobrze ze powiedzieli o funduszach bo nikt o tym nie wiedział. Niech jeszcze na wzór kapłanów egipskich zaczną przepowiadać zaćmienie księżyca to sukces w wyborach murowany. Bu ha ha ha.
www28.02.2018, 08:58
Piękne słowa, ale bez konkretów. Gdyby to nie były przedwyborcze gierki, a poważna propozycja to radni powinni uzasadnić skąd wziąć środki na te plany. Są już 4 lata radnymi i wiedzą jak analizować budżet. Powinni pokazać skąd przesunąć środki i komu dać.
wzrokowiec28.02.2018, 08:06
PIS w Nowym Targu ta jakiś kabaret a może dramat.
jaro28.02.2018, 07:57
Festiwal obietnic. ostatnie kilkanaście lat bycie radnym i kampania wyglądają bardo podobnie. Zróbmy salę tu zróbmy boisko tam. Świetnie tylko że tych obiektów sportowych mamy już bez liku. I defakto w mieście mamy już i basen i boisko sportowe z prawdziwego zdarzenia, lepsze drogi nowy jarmark, bezliku sklepów i galerii . Mieszkańcy coraz ładniejsze domy i lepsze samochody.Generalnie podsumowując mamy już wszystko.
Brakuje nam tylko jednego.
Brak nam powietrza rzeczy podstawowej. Nawet bez chleba i igrzysk można chwile pociągnąć a bez powietrza słabo.
Czekam na radnego lub przyszłego radnego który swoją kampanie skupi na rzeczach naprawdę istotnych. Nie będzie to łatwe i nie będzie można liczyć na tani poklask. Takich ludzi nam potrzeba na dziś. Ambitnych z celem który może faktycznie zmienić jakość naszego życia.
Podsumowując Panowie i Panie weźcie się w końcu do roboty.
Wyborca28.02.2018, 07:38
A gdzie był pan Liszka w poprzedniej kadencji za Marka Fryzlewicza ? Był nawet przewodniczącym rady miasta a nie pamietam aby cokolwiek zrobił w kwestii sali przy SP2. Wtedy nie była potrzebna ??? Miej pan troche przyzwoitości panie Liszka !
kosa27.02.2018, 23:53
Interpelację składają radni z PISu, to jak mówią że jest możliwość sięgnięcia po środki z ministerstwa to chyba jest taka możliwość. Logika podpowiada że trzeba powalczyć o te pieniądze
Agata27.02.2018, 23:28
Radni zauważyli oczywisty fakt dopiero przed wyborami. Co zrobili w miejscu w którym byli wybierani przez prawie 4 lata. Niech każdy oceni, prawie nic ? Sala gimnastyczna tak, ale raczej dla 11 bo tam kwitnie sportem, a i 2 się cos z tego dostanie.
Hokeista27.02.2018, 21:43
Wronka, Jaśkiewicz, Tomasik, Wielkiewicz, B. Kapica, D. Kapica, Michalscy, Neupauer,Mrugała itd... To nie tylko lista nowotarżan, którzy grają w PHL, ale też uczniowie sp11 - szkoły, która wychowuje w ostatnich latach najwięcej sportowców w naszym mieście, a na salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia nie może nadal się doczekać. Skończmy z polityką, doceniajmy osiągnięcia.
milołaj27.02.2018, 21:32
a to nie Stegowa obiecywała zadaszenie w Rynku
może teraz się wykaże na Kopernika
ds27.02.2018, 21:24
dla SP 2 konieczna jest sama gimnastyczna. Dobrze , że ktoś to zauważył
alik27.02.2018, 21:21
Sale gimnastyczne do godz. 15 w szkołach na terenie NT są wykorzystywane tylko w około 50 % . I nic t tej sprawie się nie robi!!!!
Ponoć brak na ten cel funduszy?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl