24.03.2018, 10:03 | czytano: 11442

Jak rozpoznać, że nasze dziecko pali trawkę?

Fot. KPP Nowy Targ
Po zatrzymaniu 16-latka z Nowego Targu, który miał przy sobie marihuanę, nowotarscy policjanci wystosowali apel do rodziców z informacją, jak rozpoznać, że dziecko może mieć kontakt z miękkimi narkotykami.
- Sygnałem ostrzegawczym dla rodziców powinny być pozytywne wypowiedzi na temat narkotyków, świadczące o akceptacji ich posiadania, czy zażywania - wyjaśnia mł. asp. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Nietypowy zapach włosów i ubrania, nadmierna wesołość, przekrwione oczy, kaszel, zwiększony apetyt, zaburzenia koordynacji ruchowej powinny wzbudzić podejrzenia, że dziecko może palić miedzy innymi marihuanę. Znajdujące się w pokoju, czy w kieszeniach ubrań szklane fifki, bibułki, zapalniczka, czy foliowe torebki również powinny wzbudzić uwagę rodziców. Starajmy się bliżej interesować sposobem spędzania wolnego czasu przez swoje dzieci, bądźmy wyczuleni i nie bagatelizujmy nawet najmniejszych oznak sięgania po substancje odurzające.
Mylne jest przekonanie wśród młodzieży, że posiadanie narkotyków tylko na własny użytek jest dozwolone. Kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli przedmiotem czynu będzie znaczna ilość tych środków, zagrożenie karą wzrasta do lat 10. Z kolei przypadek mniejszej wagi zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

oprac. r/ źródło: KPP Nowy Targ
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
leming doskonały27.03.2018, 11:22
@StraightXEdge
Polak jak chce legalnie zapalić trawkę, to robi weekendowy wypad do Polskiego Cieszyna - przejście mostem nad Olzą i już jesteśmy w Czeskim Cieszynie, gdzie można się upalić trawką legalnie i ile kto chce. (lub kupić ją nielegalnie i zapalić rekreacyjnie - od tego jeszcze nikt nie umarł) Gdybyż to wszystkie leki jakie Polacy zażywają, konsultowali z lekarzem, to kolejki w poradniach byłyby gigantyczne. Co do Boskości tej rośliny, to kto ją stworzył - skąd się wzięła. Stwórca nam ją dał, abyśmy z niej mogli korzystać. W kilku stanach USA marycha jest legalna nawet do celów rekreacyjnych, skutkiem czego przestępczość zmalała, a Stany z tego tytułu zyskały miliardy dolarów dochodu. W Polsce jest wiele firm PAŃSTWOWYCH, które mogłyby pod pełną kontrolą uprawiać marihuanę do celów medycznych, ale z "niewiadomych" powodów Polska sprowadza ją z Izraela wielokrotnie przepłacając. Po raz kolejny powtarzam, że chodzi tylko o kasę,kasę i to olbrzymią kasę - oczywiście dla swoich.
StraightXEdge26.03.2018, 20:57
@leming doskonały
Nie neguję leczniczych właściwości tej rośliny (nie mieszaj w to Boga),tylko przyjmowanie każdego leku konsultuje się z lekarzem,na każdej ulotce to przeczytasz.Niech mi jeden z drugim ćpunek wytłumaczy na co choruje,bo ta przedziwna choroba urasta już w niektórych kręgach do rangi epidemii.Chcesz zalegalizować,chcesz drugiej Holandii?To już jest narkopaństwo.Niby na legalu,a policja nie radzi sobie z gangami narkotykowymi.
fobia26.03.2018, 12:53
@zły: widzisz, w przeciwieństwie do Ciebie, wypowiadam się logicznie, natomiast twój bełkot świadczy o kompletnym "niedo***" mózgowym.
leming doskonały26.03.2018, 07:06
do : StraightXEdge
Jakim trzeba być człowiekiem, żeby zabraniać - jakim prawem !!! - uprawy BOSKIEGO ZIELA, która dla bardzo wielu jest jedynym skutecznym lekarstwem. Paranoją prawną jest to, że marihuanę i jej naturalne substytuty można w Polsce LEGALNIE kupić - spełniając odpowiednie warunki - a zarazem ściga i karze się ludzi za posiadanie 0,5 grama. Lobbing farmaceutyczny a szczególnie tych co uzyskali prawo do handlu marihuaną jako lekarstwem jest bardzo silny i skuteczny a chodzi tylko i wyłącznie o kasę, kasę i jeszcze raz kasę - nie dla Państwa, tylko dla tych co nią handlują. Nie porównuj marihuany do innych legalnie dostępnych używek - alkohol, papierosy - które zbierają corocznie śmiertelne żniwo z powodu których umiera kilkadziesiąt tysięcy ludzi rocznie. Ile ludzi dotychczas zmarło z powodu marihuany - odpowiem Ci na to pytanie - ZERO. Również odsyłam Cię do wujka google, gdzie można obejrzeć tysiące filmów o leczniczych właściwościach marihuany, dzięki której tysiące chorych ludzi może normalnie funkcjonować. Problem jest w tym, że nie można marihuany opatentować i czerpać z tego powodu zysków, bo każdy za wyj. Polski i kilku państw może ją sobie wyhodować na własne potrzeby na własnym balkonie. Jestem przekonany o tym, że za kilka lat i w Polsce będzie to dozwolone.
zły26.03.2018, 00:58
@fobia .Ty jesteś miękki.Gó#&* z ciebie (trawa dożycia potrzebna bydłu,obyś nie sr@@ł za chwilę pod siebie).Takie czasy.Se mamy z debili wyższym....
Sarcastaball26.03.2018, 00:51
StraightXEdge00
Masz tępy, krótkowzroczny sposób myślenia. A tak w ogóle, to nie masz prawa nazywać mnie narkomanem, nie znając mnie jako osoby.
filtr26.03.2018, 00:45
@fobia.Powalasz powiem Ci sorki CAPIE.Przez takich jak ty durnych,pewnych, ,/.../ mięczaków,,,inżynierów,, zawodowych ,,żołnierzy,, etc.jest ten Świat dziwny przez (z małej literki bidoki) was.
StraightXEdge25.03.2018, 00:48
@Wiadereczko. TV nie oglądam,a z autopsji wiem tyle,że można żyć i bawić się bez żadnych używek.Na youtube jest parę filmików jak Prawy Sektor na Ukrainie rozprawia się z dilerami i ćpunami.Polecam.Mam nadzieję,że nastanie taki czas i u nas.,bo gdy państwo nie spełnia swoich zadań, pozostaje inicjatywa obywatelska.Wszystko w trosce o zdrowie narodu.
Sarcastaball24.03.2018, 23:50
@Bezstronna
Radzę nie bawić się w internetowego psychologa, tylko się kompromitujesz. To co napisałem, to żadna filozofia, to sama prawda. Palę, bo lubię. Stało się to częścią mojego życia. Kiedyś mi może przejdzie. Może nie. Życie bywa barwne.
W sumie ja nie palę24.03.2018, 23:29
Jak przychodzi do domu, ma takie puste spojrzenie, śmieje się i jest wesoły, a w tym samym czasie zjada pół lodówki to wiedz, że coś się dzieje, a konkretnie to pali coś co jest zdrowsze niż 90% rzeczy które kupisz w sklepie :)
student24.03.2018, 21:11
Pytasz czy jaram...? Oczywiście, ze jaram pale tak duzo ze nie wiem co gadam..
ŻOŁNIERZ24.03.2018, 20:09
Jjozek w stanach system jest tak rozbudowany, ze stany poszly na wojne z afganistanem krajem najwięksZej produkcji haszyszu i metaamfetaminy ogarnij sie troche i nie jedz tego czym Cię karmi TV
Bezstronna24.03.2018, 18:57
Do Sarcastaball- rzeczywiście palisz, skutki widoczne, nikt nie namawia do picia czy palenia. Dorabiasz filozofię do usprawiedliwienia uzależnienia.
cebula z poronca24.03.2018, 18:47
Ustawa to powinni zakazać pisanie idiotycznych komentarzy. A kto chce cmic piłka i tak będzie palil
bukkake na 99724.03.2018, 18:28
Chyba tylko ta nasza nowotarska ma taki tupet, sami cpaja a beda innych instruowac i udawac, swietoszki, co drugi z kryminalnej na nocnej zmianie nacpany jak pies doslownie, ale kto by sie tam przejmowal co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie, co nie.
r32dr224.03.2018, 18:07
@Sarcastaball,

Hehe, beka w opór z tych flustratów zakazywaczy, wróżycieli trawa-żyła, cuda wianki, co nie? Wiadomo, że lepiej zachlać ryja jak świnia i pierdzielić głupoty 3 po 3 albo lać żonę/dziecko.

@prostak
Ja nie wiem skąd wy się bierzecie tacy jak ty prostyXkąt, ale wiem jedno, ta pierwsza część twojego nicku jest trafna w stu procentach, bo tylko prostak, bez własnego życia jest w stanie umoralniać innych i wmawiać jak mają żyć, bo sam ma jakieś tam, przekonania.

Już całkowicie pomijając fakt, że przekonania idiotyczne.

No i tutaj chciałbym, jak zwykle zmierzyć miarą bardzo uniwersalną, bo to doskonale pokazuje, ile jesteś dzisiaj wart, w sensie chciałbym zajrzeć panu panie prostak do portfela, w senise no niech się pan pochwali jaki ten dochód netto pan osiąga w ciągu miesiąca? Strzelam, że jakiś średni etat i w granicach 2,5 tysiąca? Trafiłem?

p.s. pamiętajcie o proxach!
WolneKonopie24.03.2018, 17:58
Proponuje więcej kasy ładować na skutecznych policjantów !!!
Polska jeden z nielicznych krajów gdzie za giecika możesz dostać 3 lata :)

Czechy
1 stycznia 2010 roku Czechy zliberalizowały politykę narkotykową, i od tego czasu można tam uprawiać 5 roślin na włsny użytek, a posiadanie do 15g marihuany nie jest przestępstwem a jedynie wykroczeniem

HOLANDIA
SZWAJCARIA
BELGIA
URUGWAJ
USA które ładują ogromną kasę na walkę z narkotykami !! przestępczość spadłą po zalegalizowaniu i robią dobra kasę po opodatkowaniu ;) mam wymieniać więcej ?
Nawet sobie nie zdajecie sprawy ile +++ może wnieść legalizacja trawki jedynie kto ucierpi to dilerzy i hodowcy KTO CHCE ZAPALIĆ TEN I TAK ZAPALI czego wy ludzie nie rozumiecie tylko ze każdy mógłby sobie sam wyhodować albo kupić w coffe shopie z zyskiem dla państwa.
Jeśli Cie uraziłem to wyjdz do sklepu kup 0.7 przecież to takie dobre,zdrowe,tak czilluje nikt nie bedzię czuł się zagrożony I PRZEDE WSZYSTKIM TO LEGALNE !!!!! chociaż moje dzieci się doczekają legalizacji i bd mogły same zdecydować co jest dobre a co złe nie martwiąć sie o to czy pójdą za to siedziec :)
Abeta24.03.2018, 17:57
Nie wstyd panu panie /r przykładać do tego wariackiego systemu rękę?
Mi by honor nie pozwolił na publikację takiego steku bzdur, propagandy.
kroku24.03.2018, 17:42
Aleksander Kwaśniewski:
?Banalne dla naukowców stwierdzenie, że skręt jest mniej groźny od wódki, to dla wieku polaków trudna do przyjęcia rewelacja?
Jeśli to Olek powiedzial to juz cos w tym musi byc ;)
Wiadereczko24.03.2018, 17:40
@StraightXEdge13 wywnioskowales to z autopsji czy z tvn? sam palilem dobre pare lat i w zyciu nawet nie pomyslalem o jakis dopalaczach albo czyms mocniejszym chociaz dla wiekszosci mary to narkotyk...
Aktualnie robie to sporadycznie raz na miesiac/dwa i jedyne z czym walcze to z rzuceniem syfu jakim jest tyton ;).
Merry jest nielegalna poniewaz ktos ma z tego kase! nie mowiac juz o przemysle farmaceutycznym ale to kwestia paru lat ;) nie pozdrawiam ludzi ktorzy nie maja o tym ZIELONEGO pojecia a wypowiadaja sie na ten temat :)
;-)24.03.2018, 16:26
Jak rozpoznać, że nasze dziecko pali trawkę?
- Po dymie wydobywającym sie ze smoczka.
StraightXEdge24.03.2018, 16:12
Tak czy inaczej jesteś po prostu narkomanem.Jesteś słaby,szukasz tanich podniet.Do takich jak Ty czuję tylko pogardę.Nawet mi Cię nie szkoda.
Sarcastaball24.03.2018, 14:52
@StraightXEdge13
Żyły nigdy nie ruszę, bo nie pozwolą mi na to własne zasady. Moje emocje i moja dusza mają sie dobrze. A co do odurzania się - to moja sprawa, dla czego to robię i nic Ci do tego.
Jonell24.03.2018, 14:27
Ale Polska to zacofany kraj. W wielu krajach to zioło to lek. Ludzie tam palą marihuanę codziennie przez całe życie i są zdrowi i długo żyją. Dopalacze owszem- syf ale Marihuana SAMO ZDROWIE
leming doskonały24.03.2018, 13:47
do : StraightXEdge
Pieprzysz głupoty jak potłuczony - nie znam osób uzależnionych od marychy a palących marychę znam wielu. Kto Ci powiedział, że potem idzie żyła ??? Sam paliłem i to dużo i przestałem - teraz sporadycznie raz na 2-3 tygodnie i nic się nie dzieje.
StraightXEdge24.03.2018, 13:00
@Sarcastaball
Kiepsko z tobą,skoro musisz się codziennie odurzać jakimś syfem.Kaszlesz podczas choroby?Narkomania to właśnie choroba.Choroba duszy i emocji.Najpierw trawa potem żyła-
to jest kwestia tylko paru lat.
leming doskonały24.03.2018, 12:50
Dobrze, że są maszynki do robienia papierosów i bibułki, bo można zrobić dżointa a'la papieros i oficjalnie na ławeczce w rynku zapalić a jakby co, to można kupić perfumy - dezodorant cannabis i zapach się straci :)
fobia24.03.2018, 12:44
zacząłem palić w wieku 17 lat, prawie codziennie, do mniej więcej 2010 roku, czyli jakieś 13 lat. w między czasie skończyłem szkołę, studia, zdobyłem pracę, założyłem rodzinę, kupiłem mieszkanie... z dnia na dzień, powiedziałem sobie że już mi się nie chce. przez kolejnych 8 lat zapaliłem może z 5 lolków. nasuwa się pytanie, czy faktycznie marihuana jest miękka, czy to ja byłem twardy...?
jjjozek24.03.2018, 12:29
W Stanach Zjednoczonych - kraju, gdzie narkotyki zwalczane są najbardziej radykalnie i system policyjny jest najbardziej rozbudowany jeśli chodzi o ściganie środków odurzających, trawkę - czyli marichuanę można kupić normalnie, w pełni legalnie, w sklepie. Uznano po prostu, żże jest niegroźna. A u nas za to pakują nastolatków do więzień. Policja se może nabiiać statystyki, bo ujawnienie=skazanie i ładnie wygląda na papierze. Patologia i debilizm.
A jak chleją wódę, po której im odbiera rozum i dzieją się różne nieszczęscia - to uważane jest za niewinny wybryk, bo wóda taka swojska,tate pił, dziadek pił i ksiądz dobrodziej też się lubi napić, więc co tam, że se młody z kolegami golnie po kryjomu, znaczy że normalny chłop, nie żaden gej, czy inny kujon...
Sarcastaball24.03.2018, 11:50
Nonsens. Włosy mi pachną normalnie, bo je myję, oczy mam bielutkie, czasem zdarzy się, że coś się tam pojawi, ale to normalne. Kaszlę tylko podczas choroby. Nigdy nie doświadczyłem zaburzeń motoryki, chyba, że po alkoholu. A palę marihuanę prawie codziennie.
No ale skoro jest to be, to idę do sklepu po 0,7. Przecież po alkoholu ludzie wcale nie robią się agresywni. Alkohol jest super. Pijcie alkohol, dużo alkoholu, wyjdzie Wam na zdrowie. Nigdy do tej pory nie słyszałem, żeby ktoś zabił kogoś tylko przez marysię. To nie tak, że ostatnio nawet w naszej okolicy doszło do zabójstw po alkoholu.
Znieść limit wiekowy na alkohol, trzeba odciągnąć młodzież od tej ohydnej i złowrogiej marihuany!!
Śliczny24.03.2018, 10:54
Jak byłem młody(przed którąś wojną nie pamiętam)),naturalne było palenie trawy na jesień,wiosnę na nieużytkach.Teraz żadnej nie wolno palić.Takie czasy :(.
magda24.03.2018, 10:52
dzieci już palą zioło w drugiej klasie podstawówki -rodzice oczywiście niczego nie zauważają - bo nikt z tymi dziećmi normalnie nie rozmawia.
ANA24.03.2018, 10:37
Zakazać dopalacze ustawą!!!!
Może Cię zainteresować