31.03.2018, 16:47 | czytano: 4556

Najpiękniejszy orawski koszyczek wielkanocny (zdjęcia)

Fot. Łukasz Sowiński
Za nami kolejna edycja Konkursu na najpiękniejszy, tradycyjny, orawski koszyczek wielkanocny. Jest to wydarzenie, które budzi coraz większe zainteresowanie wśród Orawian i gości.
Konkurs odbył się Wielką Sobotę w Skansenie - Muzeum Orawski Park Etnograficznyw Zubrzycy Górnej, w znajdującym się na jego terenie kościółku pw. Matki Bożej Śnieżnej. Oprócz samego konkursu, odbyło się także tradycyjne święcenie pokarmów, a uczestnicy i gości mogli posłuchać opowieści o tradycyjnych orawskich zwyczajach związanych z Wielkanocą. W tym roku przedstawiciele muzeum mówili o motywie wody w kulturze ludowej Orawy i jej roli w obrzędowości. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty tradycyjnego barwienia jaj.
Do tegorocznego konkursu zgłoszono 28 koszyczków. Główne nagrody otrzymali: Anna Grobarczk z Zubrzycy Górnej, Magdalena Kozak z Jabłonki i Maria Polańska z Zubrzycy Dolnej.

Przyznano też wyróżnienia, które otrzymali: Jakub Burda, Matylda Opach, Martyna Spyrka, zespół Małolipnicanie, Krystyna Kluska, zespół Małolipnicka Rodzina Kolpinga, Daria Wilk-Juraszek, Adaś Kowalczyk, Dominika Misiniec i Krystyna Filip.

r/ zdjęcia Łukasz Sowiński
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl