20.04.2018, 10:34 | czytano: 3028

Polsko-słowacka współpraca się opłaca (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. Remonty zabytkowych kapliczek, muzeum na kołach, wirtualny spacer czy budowa ścieżek rowerowych – w Euroregionie „Tatry” rozdano unijne euro na 33 polsko-słowackie projekty.
Wczoraj w Nowym Targu, z udziałem przewodniczącego Euroregionu Bogusława Waksmundzkiego oraz samorządowców z Podhala, odbyła się uroczystość podpisania umów.
Wybrane do realizacji transgraniczne przedsięwzięcia dotyczą ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz rozwoju turystyki. Umożliwią one m.in. modernizację obiektów dziedzictwa historycznego i kulturowego, budowę ścieżek rowerowych i edukacyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz kultywowanie zanikających tradycji i rzemiosła. Na ten cel przyznano środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 2 mln euro.

Z euro skorzystają gminy i instytucje z terenu powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, limanowskiego, myślenickiego i gorlickiego, a po stronie słowackiej z Kraju Preszowskiego i Żylinskiego.

Przykładem takiego przedsięwzięcia będzie unikatowy produkt na polsko-słowackim pograniczu w postaci dwóch muzeów na kołach mieszczących się w odnowionych wagonach kolejki wąskotorowej, zlokalizowanych po stronie polskiej w gminie Czarny Dunajec, a po stronie słowackiej w miejscowości Orawska Leśna.

Przykładem wsparcia dla renowacji zabytkowych obiektów jest odrestaurowanie dwóch historycznych wozów strażackich, tzw. sikawek konnych, które następnie eksponowane będą przy remizach OSP Limanowa i OSP Łososina Górna. To też renowacja 32 zabytkowych kapliczek i krzyży w gminie Czarny Dunajec, mieście Trzciana, gminie Kościelisko, mieście Twardoszyn oraz gminie Tokarnia.
Unijne pieniądze zostaną też przeznaczone na nowe technologie. Miasto Nowy Targ przygotuje wirtualny spacer w technologii 3D, który dzięki wykorzystaniu mobilnych gogli umożliwi „zwiedzającemu” m.in. zapoznanie się z tradycjami pasterskimi pogranicza polsko-słowackiego. W Szczawnicy i w słowackiej Leśnicy zamontowany zostanie system 22 kamer, dzięki którym w obu miejscowościach możliwy będzie cyfrowy podgląd miejsc o szczególnej wartości przyrodniczej i kulturowej.

Wsparcie otrzymają też transgraniczne imprezy m.in. Polsko -Słowackie Ciesielskie Śpasy przygotowywane przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.

Źródło: Euroregion „Tatry, oprac. r/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
GazDa21.04.2018, 22:30
Super sprawa
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl