23.04.2018, 13:10 | czytano: 7236

Grzegorz Ratter o geotermii: "Przekonać nieprzekonanych". Śniadanie prasowe i rozmowa na temat poprawy jakości powietrza (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - To spotkanie rozpoczyna kampanię ocieplenia wizerunku i Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, i samej idei wykorzystania ciepła geotermalnego w Nowym Targu - powiedział dziś prezes MPEC Grzegorz Ratter, podczas spotkania z dziennikarzami.
W hotelu Casa zorganizowane zostało dziś śniadanie prasowe. Na spotkanie z dziennikarzami przyszli m.in. Paweł Ciećko wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Grzegorz Watycha burmistrz Miasta, Paweł Kupczak wiceprezes Zarządu Geotermii Podhalańskiej, profesor Zbigniew Doniec pulmonolog. - To spotkanie rozpoczyna kampanię ocieplenia wizerunku i MPEC, i samej idei wykorzystania ciepła geotermalnego w Nowym Targu - mówi prezes MPEC Grzegorz Ratter, organizator spotkania.
Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej będzie dziś gościem na sesji Rady Miasta. Zaprezentuje radnym projekt pn. "Rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej w ramach przyznanej dotacji dla MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska". W skrócie - chodzi o koncepcję doprowadzenia do Miasta ciepła geotermalnego.

- Chcę zaapelować zaapelować do radnych o pozostawienie sporów i ponad podziałami politycznymi - zjednoczenia sił na rzecz poprawy jakości powietrza. Żeby zobaczyli tę szansę, jaka jest przed nami. Dostaliśmy dużą dotację na sieć geotermalną. To 10,5 mln zł. Ale bez pomocy polityków i radnych możemy nie wykorzystać tych pieniędzy w pełni - tłumaczy Grzegorz Ratter.

Skąd ta nieufność i mowa o podziałach? Prezes przypomina, że kilka miesięcy temu podczas wyjazdowego posiedzenia członków wszystkich komisji Rady Miasta, odwiedzono zarówno Geotermię Podhalańska, jak i MPEC. Pojawiły się wtedy głosy podważające opłacalność geotermii.

- Kiedyś sam powielałem te stereotypowe slogany, że geotermia jest dla bogatych. Teraz wiem, że tak nie jest. Zmieniłem zdanie, bo poznałem wyniki analiz. Wcześniejsze analizy pochodziły z lat 90-tych i oparte były na starych danych. Teraz opłacalność naszej inwestycji opieramy na dwóch elementach. Pierwszym jest dotacja, drugim - sposób poprowadzenia magistrali, czyli na obiektach, które są na końcach tych linii - dodaje prezes MPEC.

Pierwsza magistrala poprowadzona będzie od osiedla Topolowego, ulicą Krzywą - gdzie podpięty zostanie budynek Urzędu Miasta, Zespołu Szkół Nr 1 i lodowisko. - Odpowiadając od razu na pytanie "po co", skoro ma powstać nowa hala lodowa - otóż ten obiekt nadal będzie wykorzystywany, chociaż zmieni się jego funkcja - dodaje Grzegorz Ratter.

Druga magistrala pobiegnie ul. Podhalańską, Szaflarską, sieć obejmie Halę Gorce, starostwo powiatowe i Szkołę Podstawową numer 5. Gdy linie zostaną poprowadzone - okolicznym mieszkańcom - niejako przy okazji - będzie łatwiej podjąć decyzję o podłączeniu się do magistrali.
- Chcemy przekonać nieprzekonanych - dodaje prezes miejskiej spółki. Przypomniał, że przed Wielkanocą MPEC wysłało ponad 400 ankiet do mieszkańców ścisłego centrum Miasta, badając zainteresowanie przyłączeniem się do sieci ciepłowniczej. Dziś mija termin odsyłania ankiet. Na razie do spółki dotarło ok. 60 odpowiedzi. - Każdy zainteresowany otrzyma pełną analizę kosztów. Wyliczenia dokonywane będą indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego - precyzuje Grzegorz Ratter.

Burmistrz Grzegorz Watycha też mówił o grupie sceptyków w łonie rady. Ich ostrożność, czy nawet sprzeciw wobec przejścia na ogrzewanie geotermalne wynika z obaw o ceny tego źródła ciepła. Wspomniał też o trudnościach w przekonaniu ludzi do zmiany przyzwyczajeń. - Niektórzy mówią wprost: że dopóki się da, to będą palić tym, czym palą - zauważa burmistrz Miasta.

Profesor profesor Zbigniew Doniec mówił o potrzebie kompleksowego działania. - To nie jest takie proste. Nie mieszkamy pod szklanymi kopułami. To, że w jednym miejscu jest czyste powietrze nie oznacza, że ono sobie "nie przejdzie" dalej, a do nas nie przywieje tego zanieczyszczonego od sąsiadów. - Ale wierzę, że uda się nam to zmienić - podkreśla pulmonolog, reprezentujący rabczański Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, członek Rady Naukowej Ministra Zdrowia. Przypomniał, że w Rabce-Zdroju powstała Koalicja na Rzecz Czystego Powietrza dla Dzieci. To inicjatywa m. in. władz samorządowych i Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, mająca na celu prowadzenie wspólnych działań służących wypracowywaniu, a następnie wdrażaniu efektywnych rozwiązań służących radykalnej poprawie stanu środowiska, w tym jakości powietrza.

Spotkanie zorganizowała na zlecenie MPEC Firma Projektowo Reklamowa Niedzielski z Krakowa.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zenuś06.06.2018, 17:37
Nie rozumiem niektórych, przecież to chyba dobrze, że w Nowym Targu zaczyna się zmiana na lepsze.
Nie mogę patrzeć na te domy, z których wydobywa się żółty dym.
Myślenie przedpotopowe tych, którzy sądzą, że niczego to nie zmieni, radzę poczytać więcej książek.
uowiecka z dzwoneckiem26.04.2018, 18:36
Niek ze wrescie robiom cosik, a nie ino godajom i godajom!
janusz andrzej26.04.2018, 12:49
kain i abel nic nie zrobil
jolka26.04.2018, 12:42
Co oni mu chcą na zdjęciu włożyć do ust?
Analityk25.04.2018, 19:21
Najpierw muszą siebie sami przekonać. Sto kilkanaście metrów do sieci ciepłowniczej i już drugi raz mi odmówili.
besala24.04.2018, 21:05
Należy pamiętać, że burmistrz Watycha natchniony został do wspierania geotermii przez posłanke Paluch (orędowniczkę myśliwych i wycinającego puszczę Szyszki). Nie o powietrze i ekologię w tym może chodzić, ale o pieniądze! Zamiana ekologicznego gazu na ekologiczną geotermię! A burmistrz Watycha niewiele robi, aby zlikwidować setki kopciuchów, w których spala się wszystko. Przecież ani na Grel, ani na Kowaniec, ani na inne, odległe od centrum osiedla sieć geotermalna nie dotrze w ciągu dziesięcioleci! I nie miejska kotłownia jest przyczyna smogu, bo ona musi spełniać wysokie normy, ale prywatne domy i ruch samochodowy. Przyciągnięcie Ale z Szaflar do Miasta sieci ciepłowniczej nie poprawi powietrza, ale finanse geotermii. I o to chyba w tym zamieszaniu chodzi. I jeszcze można udawać przed mieszkańcami, że sie walczy ze smogiem.
kuba24.04.2018, 10:17
Urząd Miasta i Starostwo od dawna ogrzewane jest gazem, czysto i ekologicznie. MPEC pali węglem w środku miasta i chce spalać go więcej podłączając nowych użytkowników. Ciekawa logika.
daro24.04.2018, 07:17
po co wydawać publiczna kase na śniadanie dla dziennikarzy, skoro tylko jedna relacja się w mediach pojawiła? tylko p24 podeszło poważnie do sprawy, a reszta - na żarełko się załapała?
PasterzPPP23.04.2018, 23:41
@ciekawy
Zapomniałeś, że jak samorządowa szkoła podepnie się do samorządowego MPECu, to samorządowa szkoła da zarobić samorządowemu MPECowi a nie spółce gazowej.
Jak będą prowadzić linie ciepłownicze przez zgazyfikowane tereny to nie wieszczę dużego zainteresowania. Kto chciał podpiął się do gazu, a zmieniać na MPEC to tylko kłopot a podejrzewam, że cena będzie podobna.
mądry ekolog23.04.2018, 22:23
Geotermia musi potanieć znacznie i być tańszą od innych źródeł ciepła. Inaczej nikt nie będzie chciał się do niej podłączyć . Walka geotermii ze smogiem na Podhalu polega na ciągłym podnoszeniu cen geotermii. Tak nic się nie zrobi. Skoro państwo uważa ,ze lepiej wydawać na leczenie ludzi , niż mając takie bogactwo nie wykorzystać go , tylko truć się i ludzi , no to na nic programy Morawieckiego . Pierwszy punk i najważniejszy powinien spowodować obniżkę ciepła geotermalnego .
Bazyl i szejk23.04.2018, 22:11
Eee to zwykłe bicie piany, trzeba ocieplać wizerunek, bo niedługo będzie on jeszcze gorszy. Jak nie zobaczę konkretnych liczb to nie uwierzę.
ciekawy23.04.2018, 22:03
P24 dnia 15.12.2016, 09:39 Prezes MPEC o wykorzystaniu wód geotermalmych w Nowym Targu: "korzystne rozwiązanie"
cyt. "Należy w tym miejscu również zaznaczyć, iż obecna cena energii cieplnej oferowana przez ?Geotermię Podhalańską? jest około 6 % niższa niż ta, którą proponuje MPEC Nowy Targ i będzie sukcesywnie się zmniejszać".
To własnie grzanie na blokach, przy takich temperaturach jak wczoraj czy dziś, powoduje sukcesywne zmniejszanie się tej ceny.

W komentarzu @skok na kasę, słusznie zauważono:
"... To jest klasyczny skok na kasę, kasę mieszkańców bloków, pod pozorem efektu ekologicznego. Cała południową część (praktycznie połowę) miasta ogrzewa kotłownia węglowa, która spełnia wszystkie norny i pomimo że spala setki ton miału, to z komina wychodzi dym mniej szkodliwy niż z jednego paleniska domowego. Efekt eko, którym się będą chwalić to te kilkaset ton miału, który nie odpowiada nawet na 10% smogu nad miastem ale pochwalić się będzie można. A syf jak wisi tak wisiał będzie w powietrzu. Tym bardziej, że jak powiedziano, tam gdzie jest doprowadzony gaz nie będzie geotermii. A frajerzy z bloków zapłacą, po przecież sobie kozy w pokoju nie postawią i nie wytną grzejników..."

Do tych z bloków dołączą budynki użyteczności publicznej (ogrzewanych gazem), finansowane z pieniędzy publicznych (więc zapłacimy wszyscy).
Zatem, co potwierdza obecny pomysł przyłączania tych budynków, nie chodzi o żadną ekologie i czyste powietrze a tylko o skok na kasę.
Kontekst jest taki, musimy podpiąć budynki ogrzewane gazem i bloki ogrzewane spełniającą, z nawiązką, wszelkie norny ekologiczne kotłownią, bo jak nie to przepadnie 10,5 mln zł a to by była niegospodarność.
Jeżeli MPEC chce uzyskać efekt ekologiczny to niech podepnie za te 10,5 mln, budynki prywatne wzdłuż tych ulic o których mówi Prezes i zlikwiduje kilkadziesiąt palenisk węglowych, a te ogrzewane gazem oraz bloki spółdzielni, niech sobie podepnie na końcu, to dostanie bonusa.

Profesor Zbigniew Doniec ma rację mówiąc - "Nie mieszkamy pod szklanymi kopułami. To, że w jednym miejscu jest czyste powietrze nie oznacza, że ono sobie "nie przejdzie" dalej, a do nas nie przywieje tego zanieczyszczonego od sąsiadów".
Pomysły Prezesa i Burmistrza nie są w żaden sposób racjonalne. Likwidacja ekologicznych-gazowych palenisk i kotłowni MPEC, i zamiana ich na inne eko-geotermalne, za 10,5 mln, nie da żadnego efektu ekologicznego, jeżeli wokół będą nadal truły same kopciuchy.
abc23.04.2018, 17:26
medialnie zaistnieli i tyle!!!
czy ktoś może rzucić jakieś wyliczenie i wziąć za nie odpowiedzialność?
odpowiedzialność żeby było komu później powiedzieć co się myśli na jego temat w razie"wpadki"?
na razie wszyscy "fachowcy" pływają.
abc do mieszkaniec23.04.2018, 17:22
grzeją aby przekonać nas do taniej geotermii!!!
blokers23.04.2018, 16:53
do mieszkańca
Odpowiedź jest prosta. MPEC wywinduje maksymalnie ceny za CO by przy ogrzewaniu z geotermii ludziska z bloków nie dostali szoku. W mieszkaniach można kaloryfery pozakręcać jak kto ma głowice term. i mu się chce. Na klatkach brak głowic kaloryfery grzeją na maksa na zewnątrz 25 C. Gdzie jest administracja spółdzielni. Nowy prezes zapewne w zmowie z MPEC.
robole23.04.2018, 16:33
Przyszli ,zjedli,pogadali jest fajnie,czyli bez zmian
derr23.04.2018, 16:20
Szybciej działajcie do jasnej ciasnej! Ile można czekać?
Opop23.04.2018, 15:57
Zapraszam na ulice ogrodowa i proszę zobaczyć dym z domu rodzinnego jednego z włodarzy tego miasta który się w powyższej kwestii wypowiada. Niech sobie u siebie zmieni sposób myślenia.
kG23.04.2018, 15:44
Jeśli dobrze zrozumiałem to planowane jest przed wszystkim podpięcie instytucji, które obecnie ogrzewane są gazem, tak? A mieszkańcy, będą mogli się podłączać "przy okazji", wzdłuż planowanej magistrali. Gdzie tu jest logika? Zamieniamy jedno ekologiczne źródło na drugie? No przecież tak smogu nie da się zlikwidować. Smog to kopcące kominy domów jednorodzinnych starego miasta (i nie tylko). I do tych ludzi należy dotrzeć i dać im pod sam dom alternatywę dla węgla.
MPEC nie będzie wcale dużo tańszy od gazu (o ile w ogóle). Oczywiście jest to jeszcze bardziej komfortowe i bezpieczne paliwo w użytkowaniu niż gaz, ale nie ma sensu powielać źródeł ekologicznych tam gdzie już są. Bo są miejsca, gdzie ludzie chcieliby już odejść od węgla, ale nie maja żadnej opcji.

Niestety wciąż pokutuje przekonanie z dawnych lat, że gaz jest drogi i tylko bogaci go używają. Na dzień dzisiejszy oczywiście jest to bzdura i w wielu przypadkach ogrzewanie gazowe, ze względu na optymalizacje i sterowanie, wychodzi taniej.
Przykre, że ludzie, którzy są tak zaawansowani technologicznie w innych dziedzinach życia, chodzą codziennie do kotłowni ładować węgiel łopatą do pieca bo chcą się umyć w cieplej wodzie. Trwanie w XIX wieku, żeby zaoszczędzić 100 zl miesięcznie?
Jola23.04.2018, 14:49
Burmistrz ma nowego doradcę ?
sdsds23.04.2018, 14:48
Nie widzisz? Je.
edek23.04.2018, 14:30
Co ta smieszna blogerka robi na takim spotkaniu?
Jaro23.04.2018, 14:21
Jeśli chcemy mieć czyste powietrze musimy za to zapłać. Zawsze to co dobre kosztuje. Obawiam się że dyskusja z tymi którzy najwięcej robią szkody będzie skazana na niepowodzenia. Jak przekonać kogoś kto świadomie podjął decyzje ze palenie go nie kosztuje nic i ogrzeje się odpadami. Jest to nierealne. Musi być jakaś systemowa decyzja w jaką stronę idziemy. Niestety nie wszystkich będzie stać ale jest system jak ktoś ma problem niski dochód należy mu pomóc. Generalnie trzymam kciuki choć obawiam się że w nowotarskim piekiełku może być różnie z szansą na realizacje. Tych mądrych co ich dziadek palił oni palą i ich dzieci i wnuki będą palić może być trudno przekonać. Ale jestem optymistą miejmy nadzieje że coś w tym mieście w końcu drgnie dla dobra i zdrowia nas wszystkich
zibi23.04.2018, 14:08
Burmistrzu co z dadacjami na gaz i inne cisza a tyle było obiecane Wybory się zbliżają!!!!!!!!!
bobby23.04.2018, 14:06
Najlepszym ociepleniem wizerunku byłoby rzeczywiste obniżenie cen a nie kampanie i inne kombinowane analizy i zestawienia, które przecież można naciągać; każdy to wie.
mieszkaniec23.04.2018, 13:50
Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego kaloryfery w blokach w N.Targu są nadal gorące? Temperatury ponad 20 stopni, a oni grzeją jak najęci. Potem się dziwić że czynsz ciągle rośnie, skoro ogrzanie małego mieszkania to kwota rzędu 1500-1800 zł na rok !
gratulacje23.04.2018, 13:49
to fajnie ale pytanie dla czego poprzedni rzadzacy mpecem nic nie robili no nic nie wszyscy maja pojecie o tym aby powietrze było czyste gratulacje
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl