25.04.2018, 22:00 | czytano: 4256

Michał Rubiś: "Strefa Płatnego Parkowania funkcjonuje dobrze"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Strefa swoje założenie spełniła. Wywołała rotacje samochodów w Rynku i na ulicy Długiej - mówi dyr. ZG ZiR. Radni proponują kolejne udogodnienia, ale także zastanawiają się nad poszerzeniem SPP na inne ulice. Burmistrz uważa, że to niepotrzebne i przestrzega przed protestem właścicieli sklepów w centrum.
Strefa Płatnego Parkowania funkcjonuje od półtora roku. Od pół roku rolę parkingowych przejęły parkometry.
- W I kwartale tego roku dochody z tytułu funkcjonowania strefy to 102 tys. zł, a koszty - 36 tys. zł. W tej kwocie są wynagrodzenia - bo jest dwóch pracowników do kontroli i pracy w biurze - i koszty bieżące - tłumaczył radnym z Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju, Michał Rubiś.

Koszty zakupu parkometrów już się zwróciły.

Jak wymieniał dyrektor Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji, kierowcy gotówką zapłacili ponad 92 tysiące zł, kartami płatniczymi 832 zł, sms - 424 zł. Są też tzw. "opłaty dodatkowe", czyli karne w wysokości prawie 7 tys zł. W sumie ok. 700 kierowców zostało ukaranych za brak biletu. 520 już zapłaciło. Wobec pozostałych toczy się procedura egzekucyjna.

Radni nie kryli zadowolenia, podkreślając "dochodowość" przedsięwzięcia, ale radny Andrzej Rajski przypomniał, że "kiedyś dochody z parkingu w Rynku to był milion zł. do kasy miejskiej".

- Strefa Płatnego Parkowania funkcjonuje dobrze, ludzie się przyzwyczaili, jest większa dyscyplina - podsumowuje Michał Rubiś. - Jak inni zobaczyli, jaki jest porządek przed naszymi domami też chcą mieć strefę u siebie. Chcą jej ci z ulicy Sokoła, Ogrodowej, Kolejowej i Harcerskiej. Może warto poszerzyć strefę - zaproponował radny Włodzimierz Zapiórkowski.

Zapędy te stopuje burmistrz Nowego Targu. Grzegorz Watycha przypomina, że powstać ma parking dwupoziomowy przy ul. Kościuszki. - Rozszerzenie SPP sprawi, że ludzie będą unikać centrum. Nowy parking "przejmie" pracowników z banków, urzędów i sklepów w centrum i na obecnej SPP będą miejsca - tłumaczy. - Rozszerzając strefę sprawimy, że ludzie wybiorą bezpłatne parkingi przy galeriach, a sklepy w centrum stracą klientów - argumentuje i dodaje, że niedawno rozmawiał z niezadowolonymi kupcami z Rynku, którzy skarżą się, że utrudniając osobom zmotoryzowanym znalezienie miejsca parkingowego, zniechęca się je do robienia zakupów w centrum Miasta.

Parking przy ul. Kościuszki ma być przez 5 lat - bezpłatny.
Na uwagę radnego Grzegorza Grzegorczyka, że powinien zmienić się system poboru opłat na minutowy, wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek odpowiedział: - Poczyniliśmy już przygotowania i wystąpimy do Rady Miasta, by można było minutowo naliczać czas, dopłacając za kolejne minuty postoju.

Andrzej Rajski zgłosił pomysł "karty miejskiej", którą można by było płacić za parking, ale i za basen, ślizgawkę, wejście na mecz, czy na koncert.

Inna sprawa to parkingi w Rynku. Od 1 lipca wszystkie miejsca postojowe będą administrowane przez ZGZiR. To ważna wiadomość, bo kierowcy nie mając świadomości, że na głównym placu jest dwóch administratorów - w momencie przeparkowania auta - byli narażeni na mandaty karne (inny parking oznacza nową opłatę).

Przy okazji dyskusji na temat bałaganu komunikacyjnego w centrum, Andrzej Swałtek zwrócił uwagę na ulicę Krzywą: - Tam się nie da przejść. Auta stoją po dwóch stronach drogi. Jeżdżą i ruch jest jak nie wiem. Zakazy są, ale nie są respektowane - zauważył radny.

Wiceburmistrz Wojtaszek obiecał uporządkowanie sytuacji na Krzywej. Przypomniał, że tę trasę komunikacyjną czeka rewitalizacja oraz duża inwestycja przygotowywana przez MPEC, które poprowadzi tamtędy magistralę ciepłowniczą. Po zakończeniu prac ulica Krzywa ma zmienić swój wygląd.

s/
zobacz także
komentarze
Kłamca28.04.2018, 17:58
Radny Grzegorz Watycha zebrał 1500 podpisów przeciwko strefie płatnego parkowania. Burmistrz Grzegorz Watycha utworzył pierwszą w mieście strefę płatnego parkowania.
ToJa27.04.2018, 18:45
Brawo, brawo, brawo bo to jedyny "sukces" pana burmistrza. ( Na majuskuły na pewno nie zasługuje).
lb27.04.2018, 08:00
@Bolek - wlasciwie to na to co piszesz dosc czesto wpadam piechota, ale w sumie czemu mialbym sie tobie tlumaczyc. jak piszesz - strefa to nie moj problem. ani teraz, ani za chwile. co do reszty o ktorej piszesz - NT to ani miasto turystyczne, ani duze miasto, tutaj problemy komunikacyjne WOGOLE nie powinny sie pojawic. a jak sie pojawily to nie naprawi sie ich strefa parkowania. ale widocznie taki swiatowiec jak ty, wie lepiej. pewno, jak sie problemy komunikacyjne zwieksza, bedziesz optowal za zwiekszeniem cen strefy. powodzenia zatem, ja plakac nie bede za kolega :)
bar mleczny26.04.2018, 19:03
Ale pieprzcie.Grube tyłki. Zapomnieliście do czego nogi służą?
Bolek26.04.2018, 16:02
@lb - ale skoro nie bywasz w centrum, w rynku, to po co się wypowiadasz? Zazdrościsz, ból d...??? Skoro nikt za tobą dzisiaj nie płacze, to i po rozszerzeniu strefy też nie będzie płakać. Po co komu klient któremu żal 2-3 zł na zaparkowanie samochodu? Czy taki sęp da 5-10 za kawę, czy loda? Nie, więc wypad! Strefy istnieją we wszystkich cywilizowanych krajach jakie zwiedziłem, bo porządkują ruch, o co u nas nie można się od lat doprosić i mamy to co mamy, czyli bajzel. I jakoś ani handel tam nie zamiera, ani ludzi nie ubywa, a wręcz przeciwnie. Przestań pieprzyć...
Emeryt26.04.2018, 15:07
W sklepach na rynku chyba taniej jak w ,,biebrze,,? Taki tam ruch.Muszę to sprawdzić.(1000 m. 10 min.do rynku, ,,centrum,, nogami z każdego najdalszego miejsca w ,,mieście,, N.Targ).
jpd26.04.2018, 12:50
mieszczanka...te, /.../- część tych "blokusów na zasiłku" kupiłaby cię razem ostatnią cegłą i pantalonami i nawet zbytnio nie nadwyrężyło by to ich budżetu...więc jak już dotrze do ciebie że twoja mania wyższości to jedynie stan twojego umysłu - to może załapiesz że tylko dzięki tym ludziom którzy prowadzą interesy w rynku i okolicach(często z bloków) masz za co "wungiel" kupić i opłacić internet - /.../
lb26.04.2018, 10:05
więcej udogodnień, oł jeach!!!! :D
ja do rynku przestalem jezdzic, nie musze, nie chce, nie bede. ktos tu pisze - ze to pracownicy, ktorzy pracuja w okolicach rynku okupuja miejsca parkingowe - alez tak, bo tylko oni tam przyjezdzaja! oczywiscie, mozna ich zapedzic do chodzenia piechota (na rowerze to ja bym jednak nie ryzykowal, zycie nie warte tych smiesznych pensji :P), ale jakos nie sadze ze to poskutkuje. moze trzeba wszystkie sklepy i urzedy przeniesc w cholere od rynku i wtedy problem sam sie rozwiaze. nawet zadne strefy parkowania nie beda potrzebne :) ja bym wolal rakie udogodnienie. przy okazji wlasciciele domow w okolicy beda miec w koncu swiety anielski spokoj...
mieszczanka26.04.2018, 09:17
Dlaczego o strefie parkowania na Starym Mieście wypowiadają się blokusy siedzące na zasiłkach mający ogromne parkingi na osiedlach i brak problemów z parkowaniem. Poszerzać strefę natychmiast!
baciok@26.04.2018, 08:53
Chcę wydać jakieś pieniadze w rynku to musze jeszcze za to zapłacić. Jaka logika. Polityka parkingowa w mieście bez żadnej myśli. Żeby ożywić centrum to wokół rynku kilka ulic z parkometrami, trochę dalej bezpłatne parkingi( np przy lodowisku),
Przy takim podejści i przy wybudowaniu 2 centrów handlowych centrum NT bedzie martwym miejscem. Już w tej chwili będąc w w jakims centrum handlowym w Krakowie mijam co chwilę kogoś z Podhala.
kolo26.04.2018, 08:17
Popieram stanowisko Pnioka. Mieszkam na Długiej nie objętej płatną strefą i to co się dzieje przed moim domem to jest jakaś MASAKRA. Należy poszerzyć strefę albo ją zlikwidować.
nt26.04.2018, 07:30
Pan Rubiś niech powie ile w błoto wyrzucono pieniędzy za sztuczny śnieg i trasę na kole która była 2 dni...a nie chwali sie kasa z parkometrów
Michoł26.04.2018, 07:17
No chyba mnie trafi! Tak strefa funkcjonuje doskonale, ale tego że na ulicach w pobliżu rynku nie objętych strefą jest po prostu armagedon to nieważne! Kościelna, Krasinskiego, Sobieskiego, Harcerska muszą wejść do strefy!!! Jak długo będziemy walczyć o możliwość wydostania się z garażu, albo znalezienia w okolicy miejsca do zaparkowania dla klienta? Wszystko obstawione przez cały Boży dzień! Od 6 do 16-18 igły nie wciśniesz. Do pracy radni!
Obserwator26.04.2018, 07:15
"Andrzej Swałtek zwrócił uwagę na ulicę Krzywą: - Tam się nie da przejść. Auta stoją po dwóch stronach drogi. Jeżdżą i ruch jest jak nie wiem. Zakazy są, ale nie są respektowane -" jeśli tak jest to dlaczego nie zadzwonił na policję? gdzie jest policja, tym bardziej, że to centrum a nie zad*** do którego nie można dojechać.
pniok25.04.2018, 23:08
Całe centrum miasta MUSI być objęte strefą płatnego parkowania ! Nie widzicie że obecnie , ulice w centrum , nie objęte strefą stały się całodziennymi , bezpłatnymi parkingami dla przyjezdnych ? Pracownicy sklepów, banków , biur czy knajp okupują wszystkie ulice w koło rynku. I tak jest dzień w dzień ! Ja ,w porze obiadowej nie mogę zaparkować pod swoim domem- bo nie ma gdzie ! mało tego nieraz nie nogę wyjechać z bramy ! Tak to ma wyglądać ? Przypomnijcie sobie PO CO miała być uruchomiona strefa płatnego parkowania?
Nomen omen25.04.2018, 22:58
Może i jestem prosty chłop, ale wytłumaczy mi ktoś jak to jest, że kiedyś nie było SPP i na kwartał było 250 tys. złotych do kasy, a dzisiaj jest tyle miejsc płatnych i do kasy wpada zaledwie 75 tysięcy?

Podobnie z targowicą. Zamiast przynosić dochody, to się okazuje, że przynosi dużo mniejsze niż poprzednia.

Jeszcze chwilę i miasto zamiast zarabiać będzie przynosić straty.
ISIS25.04.2018, 22:54
Zostaw Joannę IS w spokoju. Nie wypowiadała się na temat SPP i reformy oświaty. Są ważniejsze problemy np. kolor wstążek na drzewie.
Ja25.04.2018, 22:50
Wprowadzony system zapłaty za parking to jakaś kpina. Przekroczenie o minutę lub dwie czasu powoduje przyjście osoby kontrolującej i naliczanie dodatkowych opłat !
missk25.04.2018, 22:31
Rynek powinien być wyłączony z ruchu a stać się miejscem spotkań. Dawno minęły czasy, że rynek był miejscem handlu wszystkim czym się da. Tak samo nie powinien być węzłem dla MZK bo rynek nie jest celem podróży do miasta lecz dworzec PKS
pyszny25.04.2018, 22:29
Patrzcie kogo wybraliście:
" W procesie wprowadzania SPP zapominano całkowicie o koszcie, jaki za to zapłacą mieszkańcy, przedsiębiorcy, a ostatecznie nasz samorząd, kiedy zniszczymy życie społeczne i gospodarcze w centrum miasta. Panie Burmistrzu, dobry gospodarz nie może do takiej sytuacji dopuścić! Nikt nam tego w przyszłości nie daruje.

Jestem pewien, że można wypracować rozwiązania, które rozwiążą problem parkowania w centrum Nowego Targu, a nie będą miały tak negatywnych skutków dla mieszkańców.

Mając na uwadze przedstawione powyżej zastrzeżenia i to, że zdecydowana większość mieszkańców i przedsiębiorców naszego miasta jest tak krytycznie nastawiona do organizacji strefy w tym kształcie, wnoszę o unieważnienie prowadzonego postępowania i podjęcie w trybie pilnym niezbędnych działań w celu wycofania się z wprowadzenia jej w naszym mieście.

Z poważaniem
Grzegorz Watycha"
Przypominam też o jego "genialnej " Iskrzyńskiej Steg która robi naloty na firmy, NIGDY mimo wprowadzonej reformy nie wypowiedziała się na temat oświaty...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl