26.05.2018, 15:12 | czytano: 4385

Arcybiskup Marek Jędraszewski w Nowym Targu na bierzmowaniu i uroczystościach patriotycznych (zdjęcia)

zdj. Joanna Adamik
NOWY TARG. - Chrześcijanin jest powołany do tego, by zwyciężać razem z Chrystusem i razem z Nim królować w domu Ojca bogatego w miłosierdzie - mówił abp Marek Jędraszewski podczas bierzmowania w parafii pw. św. Katarzyny. Po mszy, metropolita krakowski wziął udział w uroczystościach związanych z 70. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Metropolita krakowski rozpoczął homilię od rozważania słów I czytania. Przywołał scenę zesłania Ducha Świętego na oczekujących w Wieczerniku apostołów i mowę św. Piotra, którą wygłosił on do Żydów w Jerozolimie.
- Mówił z wielką mocą i zdawał sobie sprawę, że ta treść nie podoba się słuchaczom, bo w jakiejś mierze ich oskarżał. Zarzucał im, że zdradzili Chrystusa i wydali Go poganom, którzy skazali Go na krzyż i na nim zamordowali (...) Chciał, by stanęli w prawdzie, która wyzwala.
Arcybiskup wspomniał o Edykcie Mediolańskim, ogłoszonym przez Konstantyna Wielkiego w 313 roku, wprowadzającym wolność wyznania i kończącym czas prześladowań. Przed wydaniem tego dekretu, cesarz miał widzenie, w którym zobaczył jaśniejący krzyż i napis „w tym znaku zwyciężysz". Metropolita zwrócił uwagę na fakt, że zawieszone na piersiach kandydatów krzyże są nie tylko pamiątką bierzmowania, ale przede wszystkim wyrazem miłości Boga do człowieka. - Ci wszyscy, którzy przyznają się do krzyża i go bronią, odnoszą duchowe zwycięstwo.

Metropolitę przywitał ks. proboszcz Zbigniew Płachta, który, nawiązując do obecnej na Eucharystii grupy rekonstrukcyjnej, podkreślił istotę wolności duchowej i narodowej. Po zakończonej liturgii, poprosił bierzmowanych, aby zatrzymali się pod, znajdującym się obok świątyni, krzyżem katyńskim, wspominając z wdzięcznością poległych za Ojczyznę Nowotarżan.

Przed udzieleniem błogosławieństwa, arcybiskup wraz z wiernymi modlili się za tych, którzy zginęli w obronie wiary i Ojczyzny. - Nigdy jeszcze tak nie kończyłem uroczystości bierzmowania, a jestem biskupem już 21 lat. Trudno, żebym nie przeżywał razem z wami tej pamięci i tego zobowiązania, które płynie do nas z tamtych dalekich już lat i żebym nie czuł się zobowiązany, by to, co najświętsze w naszych sercach bronić, strzec, kochać i przekazywać dalej jako wielką wartość.

Spotkanie obok Krzyża Katyńskiego zorganizowała Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ".

Archidiecezja Krakowska, opr.s/ zdj. Joanna Adamik
zobacz także
komentarze
do tubylec28.05.2018, 12:52
A niechże się odsunie! Płakać z tego powodu nie zamierzam.
tubylec27.05.2018, 10:22
Gwiazda Pienin powinna warunkować swą ewentualną obecność na tego typu uroczystościach uzyskaniem gwarancji od organizatorów, że nikt nie będzie na danej uroczystości sekowany, oraz że dana uroczystość nie będzie wykorzystywana przez organizatorów do antagonizowania, ale obawiam się że gwiazda Pienin jest politykiem starej daty i będzie mieć kłopot ze zrozumieniem, że na takiej uroczystości powinien być i burmistrz, i starosta i ona. Natomiast wcale nie jestem pewny czy Kościół powinien się mieszać w politykę, no ale to jest mój prywatny pogląd.
góralka27.05.2018, 09:26
Brawo Księże Arcybiskupie! Brawo Prawdziwi Patrioci! Rotmistrz Pilecki to była niesamowita Postać i należy jej się szacunek od wszystkich Polaków
A za głupców, piszących bzdury na tym forum - trzeba się modlić...
były fan Pis-u27.05.2018, 06:33
Aferzystka od liczników obecna a parcie na szkło jak było tak jest tylko jak trzeba odpowiadać na niewygodne pytania to jakoś nie umie ,nie chce nie potrafi ucieka
Ale was już nie ma!27.05.2018, 00:11
Im bardziej boli tym więcej ubeków.
ocena z Orawy26.05.2018, 22:41
Gwiazda pieni chce przycic afere licznikową w wodach polskich za co ONA odpowiada !!
tubylec26.05.2018, 20:37
@ javu:
No to wobec tego rodzi się inne pytanie: czy Arcybiskup nie powinien przypadkiem również odsunąć się od takich imprez? Czy nie powinien przybyć tylko na bierzmowanie?
Burok26.05.2018, 19:56
javu dobrze mówi .
Dziabąg26.05.2018, 19:05
Oczywiście Gwiazda Pienin obecna. Tyle do zrobienia w tym kraju a oni się za nasze pięniadze tylko patrzą lansować. Darmozjady!
javu26.05.2018, 18:44
a kto powiedział ze burmistrz czy przewodniczący maja chodzic na wszystkie uroczystości religijne ico tam sobie grupy pamięci i inni patrioci wymysla urząd jest swiecki i powinien odsunąć się od takich imprez
dejavu26.05.2018, 16:50
czekam teraz na wpis Morawy- gdzie jest przewodniczący
I wpis grupy Pamięc gdzie jest Burmistrz
Zobacz pełną wersję podhale24.pl