29.05.2018, 20:58 | czytano: 5934

Dubeltowe "proszę wyłączyć mikrofon"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Dwukrotnie podczas poniedziałkowej sesji, przewodniczący Rady Miasta zarządził wyłącznie mikrofonu osobie, która zapisała się do głosu. Andrzej Rajski zastosował ten "środek ograniczający" wobec Tadeusza Morawy i Macieja Zapolskiego-Downara (na zdjęciu).
Gorszące sceny rozgrywające się na sali obrad, a polegające na obrzucaniu się przez mieszkańców złośliwościami, a nawet obelgami poskutkowało tym, że w maju ubiegłego roku przewodniczący RM podjął decyzję, że "sesje nie będą miejscem na uprawianie polityki historycznej".
- Punkt wystąpienia mieszkańców zapisanych do głosu został wprowadzony po to, żeby mogli oni na sesji powiedzieć o swoich bolączkach dotyczących miasta. Wydaje mi się, że wprowadzanie elementów rozgrywek, wzajemnych oskarżeń, bez względu na to, jak kto chce to wykorzystać, nie powinno mieć miejsca na sesji - argumentował rok temu Andrzej Rajski. - Jeżeli się radni ze mną zgodzą, to nie będę dopuszczał do takich dyskusji na następnych sesjach - zaproponował, a radni się z nim zgodzili.

Osobom chcącym zabrać głos na sesji, każdorazowo przypomina się, że ich wystąpienie ma dotyczyć spraw istotnych dla Miasta i mieszkańców i że mają 3 minuty na zaprezentowanie swojej sprawy.

Podchodzący w poniedziałek do mównicy Tadeusz Morawa zapytany czego dotyczyć będzie jego wystąpienie, odparł, że "rozgłaszaniu nieprawdy". Między nim, a przewodniczącym Rady Miasta wywiązała się dyskusja. Andrzej Rajski uznał, że to nie jest zapowiedź wystąpienia "w sprawie istotnej dla Miasta".

Mimo to Tadeusz Morawa wszedł na podium i zaczął czytać swoje przemówienie. Zdążył jedynie zaapelować do przewodniczącego RM, by ten "jeśli ma honor - wyłączył się z prowadzenia sesji na czas, w którym przedstawiana będzie sprawa dotycząca jego osoby". Andrzej Rajski nie czekał na dalszy ciąg przemówienie, zlecił wyłączenie mikrofonu i zarządził kwadrans przerwy w obradach.


Wychodzący z sali radni mieli okazję jeszcze usłyszeć kilka zdań o tym, że Tadeusz Morawa ma pretensje do Andrzeja Rajskiego o jego wypowiedź w trakcie posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju na temat jego książki. "Publicznie naruszył pan moje dobra osobiste, stawiając się poza prawem. Uznał pan moje prace dotyczące Podhala jako bezwartościowe historycznie" - wołał nowotarżanin. Wobec braku zainteresowania radnych jego wystąpieniem, Tadeusz Morawa opuścił mównicę.

Gdy po kwadransie radni wrócili na salę obrad i wznowiono sesję, głos zabrał kolejny mieszkaniec. Maciej Zapolski-Downar postanowił zrobić radnym wykład na temat pomników i obelisków. - Przyszedłem, bo mnie wywołał do tablicy pan przewodniczący swoim artykułem w Podhale24 (sic!). Chciałem się wytłumaczyć i powiedzieć o co chodzi. Pokażę przykłady obelisków i tablic w okolicy naszego miasta i kraju - oświadczył i zaprezentował szereg zdjęć pomników.

Zwracając się do Andrzej Rajskiego, Maciej Downar mówił: - Pan by to zakwalifikował jako pomnik, ja uważam że to obelisk. Każdy interpretuje jak uważa. Ja myślę że to obelisk, a pan przewodniczący uznałby to za pomnik - powtarzał.

- Po pierwsze to nie był "mój artykuł". Ja tylko wyraziłem tam swoje zdanie. Po drugie, jeżeli stawiamy sobie coś na terenach prywatnych, to to Rady nie obchodzi. A jeśli coś stawiane jest na terenach miejskich, w przestrzeni publicznej, to Rada Miasta ma prawo do zabrania głosu - tłumaczył przewodniczący RM.
- Pan ma prawo interpretować jak chce. Ja mam inne zdanie. Każdy widzi to co chce zobaczyć. Zdaniem pana przewodniczącego to jest pomnik, moim zdaniem ten kamień to obelisk - upierał się mieszkaniec miasta.

Przypomnijmy chodzi o głaz postawiony kilkanaście dni temu obok Kopca Wolności. Pisaliśmy o tym w artykule Nowy obelisk w Mieście....

- Pomnik to według definicji dzieło rzeźbiarskie stworzone dla upamiętnienia osoby, czy zdarzenia. Może to być obelisk, kamień. Ja nie mam nic przeciwko stawianiu pomnika, czy tablicy, ale jeżeli jest to robione na terenie miasta, w przestrzeni publicznej, to muszą takie rzeczy być przez Radę Miasta uzgadniane - powtarzał Andrzej Rajski.

Słowne przekomarzanie trwało jeszcze przez chwilę, zanim przewodniczący RM uznał, że czas wystąpienia minął. Ponieważ Maciej Zapolski-Downar nie zamierzał zakończyć swojego wystąpienia - znów padły słowa "proszę wyłączyć mikrofon". Wtedy wydarzyło się coś dziwnego - mieszkaniec podszedł do stołu prezydialnego i usiłował coś jeszcze powiedzieć - nachylając się wołał: "robi pan krzywdę miastu". Zareagował wiceprzewodniczący RM Jacenty Rajski, który wstał z miejsca i powstrzymał w ten sposób mężczyznę przed dalszymi słownymi atakami.

Gdy emocje opadły, głos zabrał Jacenty Rajski prosząc, by nie używać wobec kamiennego głazu określenia "obelisk". - To nie jest obelisk. Obelisk to kilkumetrowej wysokości kolumna, blok skalny, charakterystyczny dla starożytnych budowli. Proszę nie używać więc tego określenia dla opisu tego głazu - zaapelował radny.

Sabina Palka
zobacz także
komentarze
niech się święci 3 czerwca02.06.2018, 18:10
Kto Pomnik budował Potomnym,
kto kładł pracę na fundament?
to Grzegorz, Tadeusz, Maciej i Marek.
Dziś dla was ,przy was ,od was
zaczyna się pomnika życiorys ?
Pamięć nazwisk naszych słowem ozdobnym
notuje w podziw zasług naszych dla Miasta ,
notuje normy naszej cnoty dla potomnych,
i włącza nas w piękny obraz pamięci.
Bo to jest pamięć ogromna piękna i potomna, służąca
mieszkańcom Nowego Targu i będą
na chwałę Grzegorza , Tadeusza, Macieja i Marka
ordery Macieja jak dzwony grać !
Bo my Polsko twoje córy i syny , i nasza sława
nigdy nie zginie!
bo postawiliśmy mocny fundament w którym stoi,
potomność nowego prawa dla nas, bez was.!
cyceron02.06.2018, 07:59
No i cacy. Wbrew obiektywnym przesłankom o naruszeniu prawa będą święcić, będzie pokropek, będzie feta. Ale tym razem za pieniądze publiczne. Zmienili nawet nazwę. Już nie mówimy o pomniku, obelisku ale o tablicy. Zabezpieczono nawet ewentualna reakcję nadzoru budowlanego włączając w tę szopkę Starostwo Powiatowe. Jednym słowem szajba kompletna jak za komuny. Historia zatoczyła koło.
bilans strat31.05.2018, 22:40
@zdrowy nurt - nie idź tą drogą! Brniesz na oślep, jak bohaterowie pomnikowych wydarzeń. Mówię Ci jeszcze raz, że wystarczająco mocnym argumentem w tej konkretnej sprawie są zapisy w prawie i ich respektowanie. W obecnej sytuacji możemy bowiem przyjąć, że jeżeli w tak banalnych i prostych rozwiązaniach nie stać burmistrza na właściwe procedury, to mogę sobie wyobrazić jak wygląda naciąganie przepisów w poważnych sprawach? Co gorsza przy założeniu tej samej bierności i akceptacji większości radnych, którzy nauczyli się kalkulować i stosować ślepy konformizm, załatwiając coś dla siebie - strach się bać i myśleć o przyszłości miasta. Śmiem twierdzi, że cały ten system układów, metod, zwyczajów odziedziczonych po poprzedniku został jedynie udoskonalony i udekorowany kolorowymi wstążeczkami. Pytanie czy tylko na tyle stać Nowotarżan? Czy takie są ich aspiracje? Czy to im wystarcza? Jeżeli tak, to sama wymiana ludzi nic tu nie pomoże. Zawsze może być jeszcze gorzej. A przecież jakość samorządu zależy wyłącznie od wyborców. Dzisiaj jaki koń jest każdy widzi. Miał być gniady rumak, nawet ze skrzydłami ... lecz jest chyba kulawy kucyk.

Druga paranoja jest poza naszym zasięgiem, więc szkoda energii na roztrząsanie ordynacji. Skupmy się na tej bliższej, z którą możemy jeszcze coś zrobić.
zdrowy nurt31.05.2018, 20:21
@bilans strat: z kluczysz i lawirujesz. tak jest jak się nie posiada argumentów , a chce się za wszelką cenę coś powiedzieć .W jednym sie zgadzam , ,że tą władzę samorządową ., podobnie jak poprzednią ekipę MF należy jak najszybciej odsunąć od władzy i korytka . Tu masz rację , ale oni tak łatwo nie dadzą się . Ludzie którzy osiągają sto kilka głosów są przy tzw. władzy w trzydziestu kilkutysięcznym mieście to jest paranoja i taką paranoję mi chodzi.
bilans strat31.05.2018, 18:38
@przedstawiciel zdrowego nurtu mieszkańców - zdumiewające, ale czy przestrzeganie prawa jest zaprzeczeniem demokracji? Ciekawa teza. Wystarczy przecież przeczytać ze zrozumieniem wpisy @tropem niedorzeczności, by śmiało stwierdzić, że właśnie z paranoją mamy do czynienia, a zatem z tym zdrowiem też chyba już nie najlepiej. A katastrofę to mamy prawie od czterech lat i najwyższa pora, by ten eksperyment dyletanctwa zakończyć, zanim nie będzie za późno.
Marek31.05.2018, 18:24
Nazwisko Watychy znadze sie na obelisku między tymi dwoma oszołomai. Proponuje nazwac go Pomnik Głupoty.
tropem niedorzeczności31.05.2018, 16:23
I jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć, a który dobitnie pokazuje kto tutaj rozmija się z prawdą - prawo budowlane i kwalifikacja tego typu obiektów do małej architektury. Niby wszystko gra. Niepotrzebne jest pozwolenie na budowę ani zgłoszenie, ale jak przebrniemy przez kolejną nowelizację ustawy, to znajdziemy potwierdzenie jego zastrzeżenia obejmującego wyjątki.

Pierwsza uwaga to obowiązek zgłoszenia do nadzoru budowlanego faktu chęci postawienia obiektu małej architektury w miejscu publicznym. I to jest obowiązek, szczególnie burmistrza, którego nazwisko widnieje na tablicy.

Druga uwaga to sposób posadowienia, bo jeżeli obiekt jest trwale związany z gruntem i posiada fundament, no to mamy problem. Niestety nie da się go zakwalifikować do niepołączonego trwale z gruntem, czyli traci uprzywilejowany charakter małej architektury.

I w tych dwóch przypadkach, jeżeli nie spełniamy wymogów prawnych mówimy o samowoli budowlanej, czyli nielegalności.
przedstawiciel zdrowego nurtu mieszkańcówów31.05.2018, 16:06
To co dzieje się na sesjach RM , królewskiego miasta , to paranoja i zaprzeczenie demokracji . Tacy ludzie jak A. Rajski , nie powinni nigdy zasiadać w RM. To co prezentuje to tłumienie krytyki ze strony mieszkańców . Nikt tu nie jest nieskazitelny , a przewodniczący najbardziej . Jak słyszę chciałby zostać burmistrzem w kolejnej kadencji , a to już byłoby wielkie nieporozumienie , gdyby został wybrany . niestety w królewskim mieście już i nie takie rzeczy się działy , a przykładem pięciokrotny wybór *** MF .Więc wybór *** Rajskiego także może się zdarzyć , a to dla miasta byłoby katastrofą Platformy nie obywatelskiej i liberalnego totalitaryzmu tu na pewno mieszkańcom nie potrzeba .
Jesienny liść31.05.2018, 14:21
Upływającą kadencja Watychy ma twarz MOrawy i tego drugiego przebierańca. Zapamiętamy przy urnach.
Logika31.05.2018, 08:43
Lelumpolelum@ no to akurat jest proste, rada głosuje w imieniu swoich wyborców. Od tego jest, aby było prościej.
tropem niedorzeczności31.05.2018, 08:43
No i rzecz najważniejsza, obejmująca wszystkie poprzednie kwestie statutowe, drodzy panowie o jawności mowa:

§ 112
1. Działalność organów gminy jest jawna.
2. Ograniczenia jawności mogą wynikać jedynie z ustaw.
3. Jawność działania organów obejmuje w szczególności:
1) prawo do uzyskiwania informacji,
2) prawo wstępu na posiedzenia rady i jej komisji,
3) prawo dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów z posiedzeń rady i komisji oraz zarządzeń i decyzji Burmistrza działającego jako organ
wykonawczy gminy oraz oświadczeń składanych przez radnych i pracowników samorządowych na mocy odrębnych przepisów.
tropem niedorzeczności31.05.2018, 08:35
Formalnie również do przestrzegania zapisów Statutu Miasta jest również, albo nade wszystko jest burmistrz Miasta.

Przypomnijmy o powinnościach:

§ 109
Burmistrz wykonuje:
1) uchwały Rady,
2) jemu przypisane zadania i kompetencje,
3) zadania powierzone, o ile ich wykonywanie ? na mocy przepisów obowiązującego prawa - należy do
niego,
4) inne zadania określone ustawami i niniejszym Statutem.

Które jak widać nijak nie mają się do chciejstwa kogokolwiek i uzurpowania sobie innych praw na majątku i w przestrzeni publicznej Miasta:

§ 109
Burmistrz wykonuje:
1) uchwały Rady,
2) jemu przypisane zadania i kompetencje,
3) zadania powierzone, o ile ich wykonywanie ? na mocy przepisów obowiązującego prawa - należy do
niego,
4) inne zadania określone ustawami i niniejszym Statutem.
tropem niedorzeczności31.05.2018, 08:31
A teraz drodzy panowie, tak ochoczo wypisani na tablicy pamięci, ku pamięci pychy, o możliwościach i obowiązkach wynikających z prawa. O czym śmiem twierdzić powinni wiedzieć i burmistrz, i był radny.

Można było skorzystać z jednego z przywilejów jakie to prawo daje mieszkańcom, zgodnie ze Statutem Miasta Nowy Targ:

§ 53
1. Inicjatywę uchwałodawczą posiadają:
1) grupa co najmniej 3 radnych,
2) komisje rady,
3) burmistrz,
4) kluby radnych,
5) przewodniczący rady,
6) grupa co najmniej 500 mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze i wpisanych do stałego
rejestru wyborców.
tropem niedorzeczności31.05.2018, 08:12
A teraz o słowach i ich znaczeniu. Idąc dalej, aż się prosi drogi panie Zapolski sięgnąć po wiedzę innych. Na przykład pomnik. Zatrzymajmy się na chwilę i zdefiniujmy o czym mówimy, a raczej mielimy jęzorem po próżnicy.

Otóż pomnik - jest dziełem rzeźbiarskim lub rzeźbiarsko-architektonicznym, posągiem, kamieniem pamiątkowym, obeliskiem, płytą itp., wzniesioną dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego. (tyle słowniki, lub aż tyle)

I małe dopełnienie wiedzy:
Pomnikiem nazywane są także:
- krzyż, płyta lub tablica z napisem, stawiane na grobie (nagrobek, pomnik nagrobny);
- coś, co ma wartość historyczną, naukową, estetyczną, i co jest reprezentatywne dla swojej dziedziny, epoki (pomnik historii);
- przedmiot będący symbolem lub świadectwem czegoś (np. upływającego czasu - w tym znaczeniu będzie występował pomnik przyrody).

I proszę nie naginać już swojego cwaniactwa, bo to jest żenujące.
tropem niedorzeczności31.05.2018, 08:00
Jeden z panów inicjatorów mówił o rekonstrukcji . Przypominam zatem czym ona jest. Otóż drogi panie jest ona przywracaniem określonej struktury zniszczonej w wyniku niekorzystnych działań lub czynników. Przywracaniem! Proszę zatem powrócić do prezentowanych fotografii, które miały udowodnić dlaczego w tym miejscu, dlaczego tak i w takiej formie. Wyszło trochę śmiesznie panie Morawa, nieprawdaż?
Psychol31.05.2018, 07:55
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN i MO
cyceron30.05.2018, 21:14
Żenujące jest w tym wszystkich to, że dyletanci próbują tłumaczyć innym dyletantom rzekome sedno problemu. Panie Downar, daj pan spokój. Skończcie z tą błazenadą. Naprawdę pańskie śmieszne wywody o tym na czym pan się absolutnie nie zna nie są żadnym potwierdzeniem ani pana racji, ani tez prawd, które pan próbujesz przekazać innym. Trochę to jest tak jak z tymi dziwnymi przebierankami i udawaniu kogoś, kimś się nie jest. Kogoś, który dużo mówi o świadectwie prawdy łamiąc prawo. Niech pan to w końcu zrozumie, bo nie jest to fizyka kwantowa. Nikt wciągnięty w tę waszą paranoję nie jest przeciwny stawianiu takich, czy innych pomników. Wręcz przeciwnie!. Ale w poszanowaniu upamiętnianych bohaterów z przeszłości, aż się godzi szanować obowiązujące normy wolnego samorządu. Przecież nic nie stało na przeszkodzie, by Watycha zanim rozpoczął kampanię wyborczą w tak nieprzyzwoity sposób, przedłożył Radzie stosowny projekt uchwały i uzyskał jej akceptację mając większość radnych za sobą (!). Ale nie. Wspólnie wybraliście drogę na skróty, po cichu i pod pretekstem "Niepodległej". I to jest skandaliczne, bo albo burmistrz bezkrytycznie uległ niedorzecznym opowieściom rekonstruktorów, albo sam zagwarantował wam bezkarność nie posiadając niezbędnych uprawnień w tej konkretnej sprawie. Jedna i druga sytuacja stwarza poważne niebezpieczeństwo zniszczenia samorządu i odzyskanej wolności. Proszę zatem się nie podpierać grobami przeszłości i nie szargać pamięci ludzi, dla których Ojczyzna była wartością bezwzględną. Tak samo zresztą jak wszystkie Małe Ojczyzny, o które mamy dbać z taką samą pieczołowitością jak onegdaj chłopcy z karabinami w ręku. Opamiętajcie się. Wystarczająco społeczeństwo jest podzielone i zantagonizowane.
Ale Błazny30.05.2018, 21:07
Mam nadzieję że wybory niebawem!
Szok30.05.2018, 20:49
Pretorianie JIS. Prowokują za srebrniki. Taka rolę otrzymali od siostry basen.
k30.05.2018, 15:49
Nie mam pytań...... Lubię Macieja i nie bardzo chce mi się wierzyć w jego złą wolę. Do Rajskiego też nie miałem dotychczas zastrzeżeń. A tu taka szopka.....
Edek30.05.2018, 11:53
Pisowcy już tak mają
x30.05.2018, 10:31
ale to smieszne walczyc o wladze ale z sensem
pol30.05.2018, 09:51
maciej zwariował
Lelumpolelum30.05.2018, 08:23
Nie rozumiem tego kompletnie, taki pomnik jest dla potomnych żeby nie zapomnieli i żeby jakoś upamiętnić bohaterów którzy zginęli za nasz kraj i czemu nie można poprostu zrobić głosowania obywatelskiego na temat tej tablicy pamiątkowej, czemu radni głosują za ponad 40tyś mieszkańców Nowego Targu?
miasteczkowy30.05.2018, 06:09
To dowodzi jednego: nieważne jaki garniturek zawiesisz na sobie i tak słoma z sandałów wystaje. Jakie miasteczko tacy przedstawiciele.
Deo30.05.2018, 06:06
Ci dwaj panowie z wyłączonym mikrofonem to naprawdę mają jakieś problemy ze sobą. Po co to wikłać się w takie nieustanne utarczki? Normalni ludzie to cenią sobie spokoj i życzliwość. A tu jad i hejt leje się strumieniami, bo ktoś śmiał pomyśleć inaczej, przedstawić inny punkt widzenia, myślę że słuszny, w końcu chodzi o miejską działkę na której panowie samowolnie coś sobie postawili. W sprawie książki to nie wiem, bo nie czytałem, ale chyba mamy wolność wypowiedzi w tym kraju, skoro się Rajskiemu nie podobała, to chyba nie miał obowiązku chwalić autora? No dziwne i niespotykane akcje ci panowie wyczyniają...
Jaś29.05.2018, 22:09
Chociaż na koniec kadencji Przewodniczący wreszcie zrozumiał, że na sali obrad to On rządzi i nie warto było klaskać jak Watycha ogłaszał wspólną deklarację Naszego Miasta o dopuszczaniu mieszkańców do głosu z byle czym i byle tylko zaistnieć. No i masz kij ma dwa końce i ten sam Watycha za każdym razem zawłaszcza coraz więcej kompetencji Rady używając sobie nawet na osobie Przewodniczącego. A to klepniemy przesunięcia budżetowe, a to wepchniemy jakiś bubel, jakąś uchwałę pisaną na kolanie z błędami, postawimy bezprawnie jakiś pomnik , a to wypuścimy rządową NTvK z paszkwilem ... No, no ale chłopcy zaczynają się bawić. I wcale to nie kwestia wyborów, tylko braku charakteru i choroby, która nazywa się władzą.
Kil29.05.2018, 22:00
Wataha Watychy. Stegowa ich wypuszcza na Rajskiego
Magda29.05.2018, 21:32
Asterix i Obelisk
Czy to takie trudne?29.05.2018, 21:24
Żadne apele, żadne interpretacje, żadne odtwarzanie czegoś co zaginęło. Wszystko to wyjaśni Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu Ul. Jana Kazimierza 22, od godz. 8 do 16.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN29.05.2018, 21:03
Tadeusz Morawa commented on an article.
8 godz. ?
/..../

Proszę ten tekst przesłać na adres redakcji. Moderator.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl