29.05.2018, 22:57 | czytano: 4759

Radna w obronie honoru ojca: "Kim są ci ludzie?"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Pod koniec sesji Rady Miasta głos zabrała Danuta Szokalska. Radna odniosła się do tekstu opublikowanego w Tygodniku Podhalańskim, w którym użyto zwrotu "zdrajca" w odniesieniu do Józefa Kurasia "Ognia".
- Te słowa to "Nie znajdziemy za to żołnierzy wyklętych, a Ognia fundatorzy uznają zgodnie za zdrajcę". Te słowa dotknęły i mnie, dlatego nie mogę przejść koło nich obojętnie. Lata 1939-47 to lata ciężkie dla Polski: młodzi ludzie chłopcy, dziewczęta 18-20-letni opuścili swe domy ruszyli do lasu jako partyzanci bronić swej Ojczyzny. Głodni, wychłodzeni, ukrywający się w ziemiankach walczyli, aby dziś Polska była Polską Niepodległą. Wtedy nie myśleli, że dziś w rocznicę 100-lecia Niepodległości będą nazwani „zdrajcami”, a nieraz i bandytami. Te słowa dotykają i mnie gdyż jestem córką partyzanta wyklętego formacji "Ognia" - mówiła radna.
- Ten żołnierz wyklęty odznaczony był Krzyżem Prezydenta przez Prezydenta Lecha Wałęsę, Krzyżem za Wolność i Niepodległość z Mieczem przez Prezesa Rady Ministrów gen. Jana Łokcikowskiego, odznaczony odznaką „akcji Burza” pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaką weterana walk o Niepodległość w 1995r., Krzyżem Armii Krajowej w 1995r. Czy te odznaczenia przyznano mu za zdradę, czy za to że był bandytą? Zmarł w listopadzie 1997r. Odprowadził go na wieczny spoczynek tłum ludzi, nad jego grobem i trumną pochyliło się kilkanaście sztandarów na których widnieją słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Czy Oni przyszli pożegnać zdrajcę? Pytam kim są Ci ludzie, którzy pod takimi słowami się podpisują? Gdy cała Polska oddaje honory żołnierzom wyklętym. Pytam: kim oni są? - zakończyła swoje wystąpienie Danuta Szokalska.

opr.s/
zobacz także
komentarze
SplówAK04.06.2018, 22:12
Takich jak /.../ Adiutant "Herkules" brał jednego za głowę drugiego za łeb i jednym uderzeniem sprawę załatwiał. Jak głosi legenda Człowiek który bił tylko dwa razy - raz pięści drugi raz w wieko trumny.
Nad wami wisi klątwa Majora "Ognia" i wy i tym wiecie - powiedziałem!!!
generał01.06.2018, 22:44
Na dodatek analizy faktu historycznego trzeba się nauczyć,a nie pisać wierutne bzdury.
generał01.06.2018, 22:41
Czytam i na myś przychodzi mi stwierdzenie.Paranoja!! Gdyby ojcowie i wujowie wstali z grobu,To wzięli by wycior i tak to pospolite ruszenie bandy czworga wyciorami wychmolili,żeby tylko grzmiało.Niepodległa to wolność ,a Was dopędza tylko maniactwo i głupota.
Z kim polemizujecie?01.06.2018, 21:59
Niebywałe, dwóch *** absorbuje tyle czasu i uwagi, tak wielu rozsądnych, zdawać by się mogło, ludzi.
Marek Tadek01.06.2018, 10:21
Przepraszam Pana Radnego Miasta G. Samoleja za użycie jego nazwiska w nieodpowiednim miejscu i życzę mu z okazji urodzin mniej stresujących chwil i dobrych wyborów.
Marek Tadek01.06.2018, 05:38
Kpina z historii. Członkowie "historycznej" grupy Pamięć pod różnymi linkami wypisuje bzdury i z bezradności i bezsilności atakuje T.Morawę sugerując, żeby zapadł się pod ziemie. Pani Nieckarz, Tomasiewiecz, Samolej, Błaszczyk, Dudor, Kania - jako osoby publiczne i znani głosiciele prawdy - oficjalnie i pisemnie zadeklarujcie swoje stanowisko. Wiem, że to trudniej niż mówić i pomawiać, ale to konieczne. W innym razie ludzie, którzy nie są tak tępi jak myślicie szybko zorientują się co jest grane. Już się połapali i nam przybywa sympatyków. Robić szum i zamieszanie i pomniejszać ciągle dobre imię AK na Podhalu to nie jest dobra droga. "Ogień" był człowiekiem zmiennym - należał do wszystkich możliwych organizacji /jak niektórzy z was/ ale zrobił coś, czego wy mam nadzieję nie zrobicie - współpracował z Sowietami, był ich informatorem i łącznikiem, pomagał NKWD aresztować Akowców - i to jest niewybaczalne i nie może taki człowiek być przykładem dla kogokolwiek. Popełnił też samobójstwo to też w jakim sensie nieodpowiedzialność, bo Tadeusz Morawa ps.44 też tak mógł zrobić ale wybrał życie. W najcięższym więzieniu komunistycznym nieludzko traktowany przesiedział 9 lat i 7 miesięcy. Komuniści pozbawili go majątku i do lat 90 tych nie mógł spokojnie bo ciągle był inwigilowany. Otaczali go najczęściej pod pozorem przyjaźni liczni jaszcze żyjący/jak trzeba to wymienię/ TW (tajni współpracownicy) oraz cała rzesza członków sekretarzy PZPR ( Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej). Odtajnianie akt umożliwia połapania się kto jest kto. Najczęściej Tajniak i PZPR- owiec obecnie pręży klatę do kolejnego awansu i kolejnego odznaczenia. Przykładem jest Pan publicznie znany nowotarżanom działacz społeczny w licznych organizacjach - Mister Kostecki ps. Kos, który od lat wprowadza w błąd nauczycieli z licznych szkół - podając się za Akowca i przedstawia dyplomy za walkę z okupantem niemieckim a ... urodził się w 1948r. Czy takie zachowania należy piętnować czy tolerować? Wojna się wprawdzie skończyła, ale takie postawy w Nowym Targu są liczne. Tajniacy, PZPR-owcy przejęli władzę w większości stowarzyszeń w Polsce. Trochę jeszcze czasu upłynie - za czym poznamy prawdę. Nie mniej - TYLKO PRAWDA MOŻE NAS WYZWOLIĆ
Pamięć31.05.2018, 22:43
Tadeuszu MOrawa synu AK WiN i MO zamilknij
nowotarżanin31.05.2018, 19:36
wszyscy starzy mieszkańcy Nowego Targu wiedzą kim był Herkules a także Kowboj i p B ze Sw.Anny i za co strzelali do herkulesa na Niwie
.....31.05.2018, 16:07
pochodzący z Podhala bohaterowie (w tym partyzanci i AK-owcy) w grobach się przewracają widząc co się wyprawia. zamiast okrywać ich chwałą, oddać przysłowiową minutę MILCZENIA, zniechęca się społeczeństwo do czczenia Ich pamięci. czy o taki efekt chodzi grupie Pamięć? o taki efekt chodzi synom AK-owców? Ludzie już nie mogą o tym słuchać, to wszystko jest antypatriotyczne, anty-polskie....
Kolega ze szkoły31.05.2018, 14:17
MOrawa przestań zatruwać atmosferę. Znikaj z przestrzeni publicznej. Zabierz ze sobą Grzegorza, Joannę i jej wstążki
ceper31.05.2018, 13:34
Morawa coś tu śmierdzi - może ktoś prześwietli twoją rodzinę a wtedy to dopiero będzie zabawa .
Ćwokiu31.05.2018, 11:36
MOrawa daj już spokój bo gdzie się nie pojawisz zostawiasz smród za sobą. Masz problem to do lekarza.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN31.05.2018, 10:42
W znajdującym się Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej odpisie z ,,dziennika" Józefa Kurasia,,Ognia" napisano o zabójstwie jedno zdanie,,23 VI wykonano egzekucje na 4 żydach w Maniowach.Lew{Jan Goleniowski-TM},Boguś{Bogusław Szokalski ,,Herkules,Kruk{Kazimierz Kuraś}.Zdobyto 5 par butów i bieliznę".
AK31.05.2018, 07:04
Szkoda,że nikt nie podał kwoty odszkodowania dla syna Ognia,bo to jest dopiero kompromitacja.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN31.05.2018, 06:55
Proponuję wszystkim gloryfikatorom ruchu ogniowskiego ,a w szczególności Pani Szokalskiej zapoznać się z pracą Pani Karoliny Panz doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego pt,,Zagłada Żydów nowotarskich i koniec tematu.
Partyzant30.05.2018, 23:10
Morawa zamknij się wreszcie, bo ktoś w końcu wyciągnie przeciwko twojej rodzinie ciężkie działa i dowiedzą się wszyscy jakim sposobem twój ojciec zdobył majątek po wojnie.
do pani jaga230.05.2018, 22:11
Chodzi o Tadeusza Morawę?
jaga230.05.2018, 21:53
Nie wiem, czy bym się tak chwaliła czyją jestem córką
Pożyteczni idioci30.05.2018, 20:44
Pani Danusiu ci ludzie są skończeni. Skonfliktowani i wyrzuceni z AK. Od trzech lat wspierani przez Joanną Steg. Robią czteroosobowe farsy przed Kopcem Wolności. Stegowa używa ich w walce z grupą Pamięć. Watycha to toleruje.
pi30.05.2018, 20:40
Patriota z 1 rzędu się cieszy
Marek Tadek30.05.2018, 19:17
Kto tu manipuluje Morawa czy Szokalska? Jeśli Morawa to autorytet znawcy historii leży w gruzach. A jeśli Pani Szokalska to albo córce wyklętego trudno pogodzić się z prawdą, albo nie zna reali. Korkuć zrobił krzywdę "wyklętym" i wsadził do jednego wora wszystkich - patriotów, bandytów i zboczeńców. Dlatego dzisiaj trudno córce wyklętego Szokalskiego pogodzić się z faktem mordowania Żydow w celach rabunkowych i innych pospolitych morderstw, które skrzętnie ukrył Korkuć. Ale jest szansa, bo syn naczelnika Auschwitz po latach przyjechał do Polski i przepraszał wszystkich pokrzywdzonych za czyny ojca, który dla niego był dobrym ojcem. Zbyszek nie pamięta ojca. To wielka tragedia dla tego człowieka. Jedni wmawiają mu, że to bohater - inni mówią, że bandyta. Jako syn chce wierzyć w dobre intencje ojca. Szkoda tylko, że fakty są dla niego niekorzystne...ofiary też chcą usłyszeć zwykłe przepraszam !!!
besala30.05.2018, 17:06
Sprawa ojca pani radnej wykracza poza pełniony przez nią mandat i cała rada nie powinna sie tym tematem zajmować! Od tego jest polemika prasowa, można opublikować sprostowanie, można od wydawcy domagać sie przeprosin, można póść do sądu. Załatwianie osobistych spraw na sesji jest zachowaniem dość dziwnym, ale nadchodzące wybory powodują wysyp dziwnych inicjatyw, wypowiedzi i manifestacji.

Pozwoli Pan że wyjaśnię: to oświadczenie odczytane zostało na końcu sesji w tzw. wolnych wnioskach. Rada nie zajmowała się tematem. Moderator.
kt30.05.2018, 16:31
do kr dobrze pan piszesz niech wszyscy wiedza i pan Tadeusz niech się podpisuje Tadeusz Morawa syn zolnierza AK,WiN i MO niech się nie wstydzi takie były czasy
Cenzor30.05.2018, 16:10
Tadeusz Morawa (senior) zatrudniony w Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Nowym Targu. W 1946 roku został przeniesiony do Komendy Wojewódzkiej MO w Krakowie. Zamieszkał tamże przy ulicy Jana Heweliusza 76.
Tadeusz Morawa (junior) w roku 2018 postawił sobie pomnik przy Kopcu Wolności! 3 czerwca będzie go odsłaniał. Jesienią zabierze go pod Zajazd Pan Tadeusz.
J-2330.05.2018, 15:36
Podzespół: Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Krakowie 1983-1990
Seria: Materiały operacyjne
Podseria: Sygnatura II
Opis zawartości
Nr rejestracyjny:
WUds.BP Kraków 1402/F/1955
Tytuł: Sprawa ewidencyjno-obserwacyjna dot. Bogusław Szokalski, imię ojca: Aleksander, ur. 06-02-1927 r. Kontrola operacyjna byłego członka oddziału pod dowództwem Józefa Kurasia ps. "Ogień".
Daty wytworzenia dokumentów
Data początkowa: 1947
Data końcowa: 1956
Posteriora: 1966
Opis zewnętrzny
Forma fizyczna:
Dokumentacja aktowa
Liczba tomów: 1
Informacje identyfikujące
Sygnatura IPN: IPN Kr 010/8458
Sygnatura dawna (wytwórcy dokumentów): 8581/II
Miejsce przechowywania
Nazwa archiwum: Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie
Panie Morawa Jak podawać to wszystko co jest w IPN nie manipulować ! Z skąd Pan wie że czasami Pan Szokalski nie miał rozkazu wejść w struktury MO .
Dlaczego jak Pan tak sądzi podając 1 wersję z IPN, przecież później go inwigilowano.Co jednym można było pracować na MO, w drugim nie, może dostał taki rozkaz sprawdzić kto pracuje na MO.
oburzony30.05.2018, 14:56
Wstyd! Wstyd! Wstyd! panie morawa, nie każdy musi się zgadzać z pana zdaniem! Jak można wyciągać nadal jakieś rzeczy przeciwko rodzinom i to nie ważne z której strony "barykady". Niechże się pan już w końcu zamknie i da innym żyć!
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN30.05.2018, 14:02
do kr
Mój św.pamięci Tata był na MO z ramienia WiN,a nie PKWN i tu jest różnica
kr30.05.2018, 12:26
Panie Tadku niech pan przestanie manipulować. Akta na B. Szokalskiego są założone w 1945 r. (początek i koniec). To tak jak u pana ojca, który też był funkcjonariuszem MO.
W tym samym IPN o p. Szokalskim piszą:
W skład sztabu, oprócz dowódcy, wchodzili
jego ofi cerowie i najbardziej zaufani współpracownicy. Funkcje zastępców dowódcy pełnili
Jan Kolasa "Powicher" i bratanek Ognia, Kazimierz Kuraś Kruk; szefem był Józef Sral Smak, kwatermistrzem jego syn Stanisław Sral Zimny; Stanisław Ludzia Harnaś i Bogusław Szokalski Herkules byli osobistymi adiutantami dowódcy, pełnili także funkcje łączników w okresach zimowego rozproszenia oddziału.

Wstyd mi za pana.
jola30.05.2018, 12:07
a ja pytam ile lat mial pan morawa wczasie tych wielkopomnych czasach
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN30.05.2018, 11:36
IPN Kr 0159/2134
Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Nowym Sączu [1975] 1983-1990
Tytuł: Akta Personalne i Kartoteka-Funkcjonariusz MO Szokalski Bogusław, imię ojca Aleksander, data urodzenia 06-02-1927 r.
x30.05.2018, 10:40
panie morawa daj pan juz spokoj bo pana wywody to nieprzystoja gorsi pan mlodziez
celina30.05.2018, 10:37
brawo Danusia wreszcie uslyszeli to co dawno uslysec powinni
WN30.05.2018, 10:10
Pyta pani radna kim są Ci ludzie, to prawdziwi patrioci.
Trzeba oddzielić ziarno od plew.
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN30.05.2018, 09:42
Jesteśmy obrońcami dobrego imienia Armii Krajowej .Ogniowcy nie brali udziału w Akcji Burza,bo to były działania Armii Krajowej.W tym czasie ogień nie miał żadnej działalności,chował się przed wydanym na niego wyrokiem właśnie Armii Krajowej.Rozpoczął współpracę z sowietami,podporządkowując się partyzantce komunistycznej Armii Ludowej.Ja bym dzisiaj nie powoływał się na Wałęse,ta sprawa odznaczeń to zasługa Mieczysława Wachowskiego.Na Podhalu w Akcji Burza uczestniczyli tylko żołnierze 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej to są fakty.Zastanawia mnie poco i komu mają służyć bajki wypowiadane na Sesji Rady Miasta.W wykazach żołnierzy 1 PSP AK nie figuruje Bogusław Szokalski .Opowiadanie ,że ogniowcy to uczestnicy Akcji Burza jest nieuprawnione,to takie jak woda w koszyku.
miasteczkowy30.05.2018, 08:14
A po co Pani czyta tą lewacką gazetę?
bil30.05.2018, 07:41
Ma Pani rację. To były straszne czasy.
ogień30.05.2018, 07:33
śpisoki
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN30.05.2018, 06:07
Ogień i jego ludzie nie uczestniczyli w Akcji Burza bo nie byli żołnierzami 1 PSP Armii Krajowej.Po co Pani radna rozgłasza te bajki.Ogień w okresie Akcji Burza współpracował już z sowietami NKWD-to są fakty.Wałęsa z Wachowskim rożne rozdawali odznaczenia.Na żadnym wykazie żołnierzy 1 PSP Armii Krajowej nie figuruje Bogusław Szokalski
janko30.05.2018, 05:47
"Gdy cała Polska oddaje honory żołnierzom wyklętym. Pytam: kim oni są? - zakończyła swoje wystąpienie Danuta Szokalska. -Pani Danuto-odpowiedź jest prosta-Tygodnik Podhalański to tuba propagandowa Komuchów i Liberałów których bandyckich działań przykładem jest 8 lat rządów(nierządów) PO i PSL!!!!Teraz plują na żołnierzy wyklętych!Mogą sobie podać rękę z Michnikową Gazetą Wyborczą która też pluje na wszystko co Polskie!!Cześć i Chwała Bohaterom!!Nie kupować tego brukowca!!
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN30.05.2018, 05:37
Ogień i jego ludzie nie brali udziału w Akcji Burza bo już wtedy kolaborowali z NKWD.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl