03.06.2018, 15:54 | czytano: 8566

Odsłonięto pamiątkową tablicę, poświęconą pamięci poległych w obronie Ojczyzny (zdjęcia)

zdj. Krzysztof Garbacz
NOWY TARG. Z udziałem władz Miasta i radnych oraz zaproszonych gości odsłonięta została tablica, na której umieszczono wspomnienie osób, które zginęły na przestrzeni ostatnich stu lat, a zasłużyły się w walce o obronę Ojczyzny, lub służyły naszemu krajowi.
Na umieszczonej na głazie tablicy oddany jest hołd - w setną rocznice Odzyskania Niepodległości - powstańcom listopadowym, styczniowym, wielkopolskim, śląskim, warszawskim, żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej, I Legionu Piłsudskiego, uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzom Wojska Polskiego, konspiracji, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, Służbie Zwycięstwu Polski, Narodowym Siłom Zbrojnym, Zrzeszeniu WiN, Żołnierzom I Pułku Strzelców Podhalańskich, więźniom politycznym i stan wojennego, ofiarom Katynia i Smoleńska.
W uroczystości obok Kopca Wolności wzięli udział wszyscy burmistrzowie i kilku radnych. Nie było tych, którzy uznali, iż postawienie tego pomnika nastąpiło w okolicznościach naruszających prawo.

Wydarzenie miało charakter paramilitarny. Wśród gości był ksiądz kapelan, reprezentant Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, który odczytał list od biskupa Józefa Guzdka.

Oto on:
"Czcigodni Księża, Szanowni Państwo.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Kopca Wolności i Tablicy Pamiątkowej w Nowym Targu. Nie mogę być obecny pośród Was osobiście,dlatego przesyłam pozdrowienia i łącze się z Wami w modlitwie.

W 1910 roku mieszkańcy Nowego Targu poprzez usypanie kopca upamiętnili 500. rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem. W tym geście wyrazili pragnienie wolnej i niepodległej Ojczyzny. Sen o odzyskaniu wolności spełnił się 11 listopada 1918 roku dzięki ofiarności i przelanej krwi naszych Ojców.

Kopiec Wolności w Waszym mieście przez dziesięciolecia przypominał o Rodakach,którzy nie szczędzili swoich sił, krwi a nawet życia dla wielkiej sprawy wolności Ojczyzny. Zniszczony przez komunistyczną władzę w 1972 roku, został odbudowany w 1991 r. kiedy to ,,Solidarność" upomniała się o upamiętnienie chlubnych kart naszego narodu.
Pragnę wyrazić wdzięczność tym wszystkim,którzy zatroszczyli się, aby Kopiec Wolności w Nowym Targu był widocznym i czytelnym symbolem umiłowania Ojczyzny dla współczesnego pokolenia.

Łączę się z Wami w ofierze Eucharystycznej dziękując Bogu za dar Niepodległości.W modlitwie, przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi, Hetmanki Żołnierza Polskiego,polecam wszystkich uczestników tej uroczystości,prosząc o głęboką i serdeczną miłość do Ojczyzny.

Wszystkim zgromadzonym z serca błogosławię.
bp Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego".

s/ zdj. Krzysztof Garbacz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
z06.06.2018, 21:44
to legia cudzoziemska Viva la
Do, tubuś05.06.2018, 21:38
Hucpa to była 3 czerwca w Nowym Targu.
tubuś05.06.2018, 12:01
Sen o odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918 skończył się zamachem na demokrację w 1926 roku, klęską 1 września 1939, tragedią Powstania Warszawskiego i półwieczem komuny - oto są owoce tak strasznie tutaj celebrowanej rocznicy. Uważajmy, bo PiS chce z tej okrągłej rocznicy zrobić wielką hucpę podczas kampanii wyborczej w jesieni.
zdegustowany04.06.2018, 22:53
Teatrzyk żałosnych marionetek. Jeden udaje burmistrza, drugi historyka, trzeci rzeźbiarza, czwarty patriotę no i pochowani po kątach klakierzy uciekający przed obiektywem fotografa. Wstyd czy zimna kalkulacja, że jak poleci ten burmistrz, no to zjazd do bazy ... Bum, bum, bum odsłonięto to coś na wskroś prawa, kompetencji i zwykłej przyzwoitości. Miał być bal, miał być szpan, a wyszło jak zwykle tragicznie źle - erzac cholera nie życie. Upsss, zapomniałem jeszcze o pewnej Smerfetce, która zapewne nie wie w jakim charakterze się tutaj znalazła i komu poświęcona jest ta tablica, ale nie zapomniała o finezyjnym zawieszeniu małej wstążeczki na szyi rozjechanej kury - POTOMNYM.
Śmieszne i żałosne04.06.2018, 22:16
Jacy inicjatorzy taka zabawa, a gdzie relacja z uroczystości w ogrodach kościelnych, szumnie zapowiadana. Dlaczego ten tablico-obelisk nie został poświęcony? Żaden z księży nie dał się zbałamucić? Cala publika zmieściła się pod trzema odpustowymi kramami. Żałosne to, jakże żałosne, i tyle.
osioł04.06.2018, 19:23
ech dobrze sie i..... o cudzym chlebie nieszanowanie pieniedzy z podatkow za lat kilka czkawką sie im odbije jak ich dzieci zadłuzone po uszy......juz dzisiaj noworodek otrzymuje 25tys długu na start plus bierzace zadłuzanie takie imprezy z pieniedzy podatnikow to jak te premie rzadu......
besala04.06.2018, 19:05
No i stało się! W sprzeczności z prawem i dobrymi obyczajami postawiono pomnik, który nie będzie upamiętnial bohaterów, ich ofiarności i heroizmu, ale przede wszystkim będzie pomnikiem pychy, próżności, megalomanii i wyrachowania Grzegorza Watychy! Nie pamiętam aby obecny burmistrz kiedykolwiek był zainteresowany historią regionu, aby inicjowal jakieś działania dla upamiętnienia kogokolwiek lub czegokolwiek. Nadchodzi jednak kampania wyborcza i nadarzyła sie okazja do wydrapania swojego nawiska na pamiatkowej tablicy ((obelisku, pomniku?), do nadstawienia piersi po jakiś medal, do pokazania swojego "patriotyzmu". Żałosne i kompromitujące.
gdzie jest generał04.06.2018, 16:43
do @ osła
Nie zazdrość bo jaka władza malowana takie ordery i tacy generałowie. 16 wrz 2015 - Honorowy Złoty Krzyż wręczył Pułkownik ZP Pawłowi Adamowiczowi Prezydentowi Gdańska w imieniu Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej .Chłopie wszystkim dają ta blachę Morawie dal sam Generał bo pasuje do tego towarzystwa , szkoda że go nie awansował do pułkownika a Zapolskiego na Jenerała.Czy wy Ludzie nie widzicie jak z was wala zrobili ,tyle pieniędzy na koszt Miasta a tu przyjechali generalicja z stowarzyszenia o pomnik odsłaniali .Panie Przewodniczący i reszta radnych Bogu niech będą dzięki że nie dałeś się wciągnąć w tą szopkę .Przynajmniej wy uratowaliście honor Miasta!, że nie daliście się wciągnąć w tą manipulację . Do tej pory na innych portalach piszą generał bez ZP, to jest oszustwo bo ci w szarych mundurach nie są mianowani przez Prezydenta tylko sami się mianowali .
osioł04.06.2018, 14:44
ponoc były medale sami sobie poprzyznawali jakie to medale i dlaczego o tym cicho kto je opiniował znowu sami sie poklepuja towarzysze po plecach
aort04.06.2018, 14:16
Co to za nowomowa!?
Obelisk to jest SŁUP a nie głaz. Obelisk jest wysoki, smukły, ostro zakończony, najczęściej ma 4 proste ściany i zwęża się ku górze.
To jest psucie polszczyzny, o ironio, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Patriota dba o język ojczysty i nie przeinacza go dla jakichś doraźnych, lokalnych gierek politycznych.
pol04.06.2018, 11:31
o boże , znów ten mąciciel morawa
hwk04.06.2018, 11:03
to nie tablica tylko obelisk prywatny ok 3 ton wagi postawiony na miejskim.Kto za to zapłacił i ile dowiemy się niedługo
partyzant04.06.2018, 10:53
Podobne inicjatywy powinny być uzgadniane z konserwatorem zabytków lub kimś kto ma jakieś pojęcie o wyglądzie godła państwowego. Ten ptak na głazie to parodia orła białego. Takie "partyzanckie" akcje upamiętniania na siłę bohaterów dla lansowania kilku przebierańców bez poczucia smaku bardziej obrażają tych co polegli niż oddają im hołd. Pan burmistrz i urząd miasta skoro objęli już patronat nad całą akcją powinien zapoznać się z projektem i skorygować, liczenie na gust i poczucie estetyki Pana Morawy jest daleko idącym zaniedbaniem. Osoba bez gustu co widać po odświętnych stylizacjach Pierwszego Partyzanta Nowego Targu nie powinna zajmować się kształtowaniem wizerunku miasta.
tubuś04.06.2018, 10:40
Jedno wielkie targowisko próżności.
mieszkaniec04.06.2018, 09:53
Miło byłoby widzieć napis od mieszkańców Podhala. A tak szczytny cel ... podszyty autopromocja paru osób.
Na odsłonięciu wystarczyło tylko te 5 osób z grawerki na kamieniu
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN04.06.2018, 09:09
W tekście pani redaktor zabrakło Księżom Kapelanom Wojska Polskiego,a to widnieje na Tablicy
Wicher04.06.2018, 08:54
Pytanie do Morwy ! Co robił jego ojciec po wojnie gdy w tym czasie " Ogniowcy " nie złożyli broni bili bolszewika i byli torturowani w kazamatach UBeckich ! ?
strzelec04.06.2018, 07:46
Czemu nie było syna AK, syna Orła Białego, naszego Bolesława?
tubylec03.06.2018, 22:51
@fx
Wszystko fajnie, tylko że są plany tak gigantycznego rozkręcenia tych obchodów 100-lecia, zrobienia z tego takiego ogromnego wydarzenia za ogromne pieniądze wszystkich (i tych co są za i tych co są przeciw, pieniądze wszystkich obywateli pójdą na to z budżetu RP) że możemy ośmieszyć się na arenie międzynarodowej, a tymczasem tej opcji która akurat rządzi Polską chodzi li tylko o cyniczne odwrócenie uwagi społeczeństwa od bardzo ważnych problemów narastających w Polsce i obok Polski.
Proponuję żeby każdemu Polakowi wydać przed 11 listopada specjalne naczynia na łzy - jedni będą opłakiwać ofiary powstań, a drudzy będą lać łzy z rozpaczy że tak marnuje się pieniądze z budżetu RP.
avivat03.06.2018, 22:45
~do Marek
Zgadza się, to były Legiony Polskie. No cóż.....
f/x03.06.2018, 22:04
Sąsiad na sąsiada zły za poglądy. W rodzinach też dochodzi do sprzeczek na tle kto za kim a kto przeciwnie. to samo w kraju jedni drugich nie cierpią i namawiają pozostałych do nienawiści . W takim małym miasteczku jak Nowy Targ to samo część za część przeciw i opluwanie. A prawie sami katolicy. Do czego to zmierza ??? Ok chcą stawiać pomniki pozwólcie im chcecie wy stawiać czy coś upamiętniać drudzy nie wtrącajcie się w to i nie przeszkadzajcie ,a małym kroczkami może kiedyś dojdziemy do jakiegoś zjednoczenia Zacznijmy od siebie.
tubylec03.06.2018, 21:56
@ Jacek:
W jaką Ty stronę kierujesz swoje myślenie? W kierunku 'gloria victis', czyli chwała pokonanym? Mamy do końca świata i jeden dzień świętować porażki? Bodaj najgorszym aspektem tych wszystkich pomników, obelisków i tablic jest to, że programują nas do myślenia o umieraniu, bohaterskim oczywiście, za ojczyznę. A może byś tak wreszcie zaczął myśleć o życiu w wolnej ojczyźnie, pracowaniu w niej i dla niej, o dbaniu o to żeby się ona rozwijała? Już dość Twoi rodzice, dziadkowie i pra-pradziadkowie wylali krwi w przeróżnych powstaniach dla ojczyzny. Gloria Victis Stop!
Marek03.06.2018, 21:24
Na tablicy jest bardzo poważny błąd. Nie było formacji wojskowej pod nazwą Legiony Józefa Piłsudskiego. Zapytajcie Roberta.
Burok03.06.2018, 21:05
A Orzeł na Tablicopomniku jakoś tak krzywo i złośliwie się usmiecha
emeryt03.06.2018, 20:47
Antoni grzebie w pularysie , bo myślał że za ofiarą pójdą ...
Wojtek03.06.2018, 20:10
Oj nowotarżanie, paskudni jesteście, tylko krytykujecie i nic dalej nie widzicie tylko na odległość swojego złośliwego rozumku.
Jacek03.06.2018, 20:01
Nie mnie oceniać czy słusznie czy nie -postawiono obelisk według mnie trzeba upamiętniać i przypominać historię aby przynajmniej w małych procentach zachować pamieć o tych którzy oddali życie za Polskę . Ciekawy jestem ilu dzisiaj było by na to stać!!!! Sam się zastanawiam nad sobą .....czy poświęciłbym się ??? Jesli chodzi o ofiary Tupolewa nie przeszkadza mi to że tam są ujęte,nie jestem pisowcem ani POowcem jestem Polakiem i gó...no mnien to obchodzi co jedni i drudzy wypisują. Mam dosyć tych głupich ich podziałów. Jedni nie są warci drugich.Mydlą oczy jacy to oni happy. Jeśli się orientuje to pan Morawa jest zagorzałym PISowcem a jego wróg nr 1 rodzina państwa Neckarz jest zwolennikiem Pisu O co chodzi??? Rozłam ?? Na każdym szczeblu władzy tylko opluwania i wyszydzania z konkurencji. W TV co kanał inne wiadomosći inne poglądy,inna historja, pranie mózgów. W imię czego ??? W imię władzy!!
Poprzednia władza sprzedawała wszystko co dawało dochód obecna uważa że wie lepiej jak ,,uszczęśliwić "Polaków
czas na zmiany03.06.2018, 19:26
Najpiękniejszy jest ten orzeł wieńczący pomnik. To bardzo ambitne dzieło jakiegoś lokalnego rzeźbiarza? Czy może dzieło twórcze samego radnego Pustówki w asyście równie estetycznej Stegowej lub samego Watychy? A może sam kamieniarz podjął inicjatywę, że da radę? I to ma być świadectwo naszej pamięci o Niepodległej? Przecież na lata będzie straszyło przyszłe pokolenia brakiem gustu i poszanowania narodowych świętości, do których należy również polskie godło! To profanacja orła. Raczej namiastka przypominająca kurę. Ludzie, gdzie myśmy stracili swoje aspiracje i ambicje - Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ? Czy naprawdę spadliśmy do ligi baranów na Rynku? Już mnie nic nie dziwi, tylko szokuje ta skłonność do wydmuchanej celebracji, do dziwactw, krętactw i kompromitujących wszystkich Nowotarżan sytuacji. Wstydu nie mają ...
Jx03.06.2018, 19:22
Niech się bawią póki mogą.
cc03.06.2018, 18:50
ciekawe czy kto pamieta jak to bylo z tym kopcem wolnosci
Szarak03.06.2018, 18:07
Po co wszędzie na siłę są pchane ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku a już między partyzantów, żołnierzy ginących w walce za Ojczyznę to pasuje jak pięść do nosa. Jeszcze trochę to ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku będą wypisywane na budowie w tablicach informacyjnych obok inwestorów i wykonawców.
amen03.06.2018, 17:50
..od POwietrza, głodu, morawy, ognia i wojny - wybaw nas Panie
tubylec03.06.2018, 17:49
Ponieważ do okrągłej rocznicy jest jeszcze prawie pół roku, róbmy wszystko co się da, aby przynajmniej nieco ostudzić nadmierne zapały do tych obchodów. Cały dziewiętnasty wiek byliśmy czymś w rodzaju dzisiejszych Kurdów i tak jak Kurdów dzisiaj rozgrywa sobie kto chce i jak chce, tak i nas wtedy rozgrywano. Po 1918 roku byliśmy państwem buforowym, efemerydą do czasu aż Niemcy się pozbierają, co nastąpiło w 1939 roku. Wcześniej te sławetne legiony Piłsudskiego targnęły się na raczkującą jeszcze demokrację w 1926 roku. Do dziś trwa spór czy Powstanie Warszawskie było pomyłką czy prowokacją, zgoda jest tylko co do jednego że niepotrzebnie zginął kwiat polskiej inteligencji. I teraz my to wszystko świętujemy, chwała pokonanym, tylko że sąsiednie kraje z politowaniem kręcą głowami na widok tego naszego świętowania na swego rodzaju Titanicu jakim obecnie jest nasza Polnische Wirtschaft. Od wzniosłości do śmieszności tylko jeden krok, nie róbmy go!
bez zgody03.06.2018, 17:11
przebierańców było wielu ,a swięcone było
rebeliant03.06.2018, 16:49
Jedna wielka mistyfikacja i maskarada. I wszyscy grają tutaj poprzebieranych patriotów. Tylko gdzie się podział naród? A po co im jakiś naród.
Cyceron03.06.2018, 16:43
O tempora, o mores!
Szary03.06.2018, 16:37
Szacunek i pamieć dla czynu niepodległościowego !
amanda morwa03.06.2018, 16:32
raz, dwa , trzy - start
szuser03.06.2018, 16:22
Jakim ofiarom Smoleńska? Co wspólnego mają ofiary katastrofy lotniczej z
zamordowanymi powstańcami, żołnierzami i partzantami. Nic wspólnego.
A każdy kto twierdzi, że mają, to " w lecie w kożuchu chodzi " jak mawia Jarosław Kaczyński
STAŚ03.06.2018, 16:14
Dobrze, dla potomnych !
Ciekawe, jak będzie, za 20, 50 lat ?!! Jak będzie, komentowane, co działo się na przestrzeni 100-tu lat ???
Jaki król, każdy widzi03.06.2018, 16:11
No to się odsłonili.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl