06.06.2018, 11:52 | czytano: 2277

Geotermia wchodzi do Poronina

Fot. Robert Miśkowiec
Około 40 odbiorców na ulicach Piłsudskiego i Tatrzańskiej w Poroninie zostanie podłączonych w tym roku do sieci geotermalnej z ciepłą wodą. Niestety, z powodów ekonomicznych na ciepłą wodę spod ziemi może liczyć tylko ta miejscowości w całej gminie.
Poronin korzysta z sieci geotermalnej, bowiem gmina na własny koszt zajęła się zaprojektowaniem sieci na terenie miejscowości. Geotermia Podhalańska otrzymała gotową dokumentację i znalazła środki na budowę sieci. Koszt prac to 2,5 mln zł.
Wojciech Ignacok, prezes geotermii powiedział na sesji Rady Gminy Poronin, że roboty już się rozpoczęły i potrwają do końca wakacji. Jak dodał, są plany rozwoju sieci geotermalnej na terenie Poronina we współpracy z gminą. - Jesteśmy na to otwarci. Dla nas jest istotne podłączać kolejnych odbiorców i utrzymywać ceny, a te już od dwóch lat obniżamy - dodał.

Na pytanie o rozwój sieci w kierunku Stasikówki i dalej Bukowiny Tatrzańskiej, prezes Ignacok odpowiedział, że jest to mało prawdopodobne rozwiązanie, bowiem sama Bukowina leży wysoko i nie byłoby opłacalne pompować tam ciepłą wodę. Dotyczy to również pozostałych miejscowości w gminie Poronin.

Podczas dyskusji radni mówili, że mieszkańcy wahają się czy wybrać geotermię czy gaz. Apelowali, by geotermia wyszła z informacją do ludzi, tak jak robi to obecnie spółka gazownicza, która aktywnie namawia mieszkańców do przejścia na błękitne paliwo.

Czy geotermia się opłaca? Prezes mówił, że aktualnie roczny koszt ogrzania i dostarczenia ciepłej wody użytkowej do domu jednorodzinnego o pow. 200 m.kw. to wynosi ok. 5000 zł brutto.

r/
zobacz także
komentarze
paul08.06.2018, 09:50
A kiedy Nowy Targ przystąpi do geotermii, obietnice burmistrza Watychy, i chyba się skończy na obietnicach, a smog jak był tak będzie.
użytkownik geotermii i ekolog07.06.2018, 16:11
Całe wieki słyszy się marketingowy głos - będzie więcej odbiorców , to będzie taniej . I co panie Ignaciak . Ani jednego słowa prawdy z pana strony . Jest coraz drożej . Walczy pan ze smogiem , bo podnosi pan ceny i jak tu wierzyć w to co się opowiada tu i ówdzie . Na Podhalu powinny być preferencyjne ceny tego medium skora ma tu być czyste powietrze . cały czas macie pod górę . Albo na początku drogie zagraniczne rury , albo drogi gaz do uzupełniania strat ciepła , albo itd. Nic ku temu by to ciepło z ziemi było tańsze i ogólnie dostępne . Jeden wielki przekręt . Złapaliście kolejnych "jeleni" w Poroninie i w Nowym Targu .Zobaczymy czy spuścicie z ceny ?
Fumfel07.06.2018, 06:21
5000 ?? żart ? czy kogoś pogięło ?za tą cenę to wolę węglem palić. Zapomniałem prezesom się należy. Pensyjki zapewne po 15 tys na miesiąc to i trzeba ludzi podoić z kasiorki
Pietrek06.06.2018, 18:54
@ ja. Mam gaz, turbo kominek,solar (jest taniej ale szału nie ma) Warunek. Setki podłączeń,(będzie taniej) i geotermia OK.
echo geotermii06.06.2018, 13:39
Nie dajcie się nabrać . Oni nawet tego nie mogą zapewnić , co już podpisali umowy . Podpiszesz Ignaciakowi , jesteś jak w studni .Możesz wołać i tak nikt nie słyszy .
ania06.06.2018, 12:26
i tak oto NAJbrudniejszą gminą zostanie BUCOvina , no ale za to ma tur de balooon . Już teraz jak jedziesz koło osławionego harnasia i term można zrzygać się taki smród z szamba
ja06.06.2018, 12:03
i szybko wyjdą jak dostaną rachunek :) bierzcie gaz .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl