15.08.2018, 22:33 | czytano: 4736

Abp Marek Jędraszewski: "Nie pozwólcie, by szydzono z godności człowieka"

zdj. Szymon Pyzowski
LUDŹMIERZ. - Nie pozwólcie, by szydzono z godności człowieka! Brońcie jej! Brońcie tej godności, brońcie ludzkiego życia swoją miłością do Boga, do siebie nawzajem i do owoców waszej miłości małżeńskiej, jakimi są wasze dzieci - mówił do małżonków abp Marek Jędraszewski podczas Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu.
Kustosz sanktuarium w Ludźmierzu, ks. Jerzy Filek przywitał wszystkich czcicieli Matki Bożej Ludźmierskiej, w tym rowerzystów z Podhala, którzy okrążyli Polskę, pokonując 3500 km, a dziś byli obecni na uroczystości. Nawiązał do przyjaźni podhalańsko-amerykańskiej wyrosłej z faktu, iż mnóstwo górali wyruszyło za ocean za chlebem i wolnością. Mówił, że owocuje ona także dzisiaj m.in. poprzez obecność zespołu góralskiego „Ślebodni" z Chicago oraz Rycerzy Kolumba, którzy prosili o poświęcenie sztandaru.
W homilii metropolita krakowski podkreślił, że Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to dzień, w którym chcemy dziękować Bogu za wielkie cuda Jego miłości. - Najpierw za ten jakże piękny i wspaniały świat. Piękny także tutaj na tej wielkiej podgórskiej równinie zamkniętej czworobokiem gór: Tatr, Gorców, Pienin i masywu Babiej Góry. Patrzymy na to piękno poprzez owoce ziemi, które przynieśliście w postaci traw, ziół, warzyw, owoców. Chcemy za to, co Bóg daje nam w swej szczodrobliwości bardzo dziękować.

W dalszej części homilii metropolita wyznał, że, zbliżając się do ołtarza, świadomie tak długo błogosławił obecne na uroczystości dzieci. Pragnął tym samym wyrazić całą miłość, jaką Kościół ma do dzieci, ucząc się od Chrystusa tego, że nie wolno najmłodszych od Niego oddzielać. - W znaku krzyża kreślonym na czołach waszych ukochanych, najdroższych dzieci chciałem oddać najwyższy szacunek dla was, drodzy rodzice i małżonkowie. Bo przez to kim jesteście, uczestniczycie w tajemnicy Bożej miłości. Każde bowiem poczęte dziecko jest owocem małżeńskiej miłości, która współdziała z Bożą stwórczą miłością. W momencie poczęcia, kiedy tworzyły się pierwsze materialne struktury waszych dzieci, Bóg obdarzał je nieśmiertelną duszą. Co za cudowne i niezwykłe współdziałanie miłości Boga i miłości człowieka.

Hierarcha przypomniał, że człowiek stworzony jest na Boży obraz i podobieństwo, a to przejawia właśnie w tym, że jest powołany z miłości do miłości. Najpełniej w swym życiu urzeczywistniła to Maryja, bo Ona najbardziej ze wszystkich ludzi kochała Boga. W tym jest dla nas i wzorem i wezwaniem. Arcybiskup podkreślił, że pięknym odblaskiem miłości Maryi do Boga jest wizerunek Matki Bożej Ludźmierskiej z delikatnym uśmiechem na twarzy.

Następnie zwrócił się do małżonków i do rodziców obecnych na Eucharystii. - Tylko zapatrzeni w Ojca, który jest w niebie i tylko urzeczywistniający to Boże podobieństwo i Boży obraz, który w sobie macie, drodzy małżonkowie i rodzice, tylko wtedy możecie ocalić siebie przed wielkimi zagrożeniami tego świata, który w imię tzw. „miłości" chce za wszelką cenę przekreślić Boży zamysł wobec człowieka co do kobiety i mężczyzny, tworząc niewytłumaczalne i nie dające się usprawiedliwić przez ludzki rozum ideologie, które za wszelką cenę chcą zatrzeć różnice między kobietą a mężczyzną.
Na zakończenie metropolita krakowski wezwał do dziękczynienia Maryi za to, że jest Królową naszej ojczyzny i za to, że jest Gaździną Podhala. - Chcemy także dziękować Jej za ciągłą opiekę nad nami, opiekę, która tak przemożnie ukazała się w roku 1920, właśnie 15 sierpnia, kiedy pod Warszawą ateistyczne wojska bolszewickie zostały odparte sprzed pól naszej stolicy. Ocalała Warszawa. Ocalała Polska. Ocalała Europa, a myśmy wtedy i dzisiaj mogli wysławiać Tę, która została przez Boga dana nam ku naszej obronie. Niech nas broni, niech nas wspomaga, Ona - Śliczny Kwiat, Ona - Najpiękniejsze Dzieło Bożej Miłości, Ona - Wniebowzięta.

źródło: Archidiecezja Krakowska, opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski
zobacz także
komentarze
do zniesmaczony komentarzami21.08.2018, 11:58
Nie ma jak pustosłowie.
zniesmaczony komentarzami18.08.2018, 17:37
tak czytam te komentarze i co jeden to,,madrzejszy"to jest tak jak w przyslowiu przygadala graca gracy o obaj jednacy ludzie wiecej szacunku dla innych i wiecej krytyki dla siebie moze wtedy cos sie zmieni w tym naszym kraju
czester17.08.2018, 10:26
@ Polak Katolik & ... & nie zdrajca, etc.
Zrozumcież wreszcie że takie dzielenie, etykietkowanie i antagonizowanie Polaków jakie Wy tutaj uprawiacie jest niesłychanie niebezpieczne dla Polski, której obywatelami się mienicie być. Od tych słownych utarczek typu PiS to dawni aparatczycy PZPR (tak już dawno nie jest, bo to jest partia młodych ludzi, bardzo często kobiet), a PO to koło Rosji (niby dlatego że nazwisko "Komorowski" brzmi jak "kołorosji" - infantylizm tych kłótni poraża, naprawdę) jest niesłychanie blisko już do stworzenia sobie swojej własnej definicji patriotyzmu i nazwanie wszystkich inaczej myślących Polaków zdrajcami ojczyzny, a to jest przepis na wojnę domową w tym kraju.
też katolik17.08.2018, 08:19
do Polak katolik i nie zdrajca - Ja nie wiem czy aby za zdradę nie uważać temu, że tak dziwnie jakoś upadabniamy się do naszych wschodnich sąsiadów, tak dziwnie w ostatnich 3 latach co rusz szampany z radości otwierają na wschodzie. A te 42% poparcia to wg telewizji publicznej? Bo nie wiem, nie oglądam przynajmniej od 2,5 roku.
Polak katolik16.08.2018, 22:31
Normalnie jestem zaszczycony że aż tylu się ujawniło. Cóż mogę wam Powiedzieć PIS ma 42%.
***16.08.2018, 22:21
Brawo Polak katolik!!!! Doprawdy, żal mi tych ludzi, którzy nie widzą prawdy... Precz z POpaprańcami!!!
Nie zdrajca16.08.2018, 22:16
Do Polak katolik super to ująłeś widać że zabolało tą resztę. Teraz tylko spotkajmy się na wyborach i odsuńmy raz na zawsze zdrajców Polski. A i niech w końcu wyłączą ten TVN bo myślałem że kościół pierze mózgi ale TVN robi to lepiej.
Harnaś16.08.2018, 22:01
Przeradzają mnie te zajęcia, ludzie obudźcie swoją świadomość
czester16.08.2018, 20:48
@ Jana:
Gdybyśmy jako wierzący mieli cokolwiek do powiedzenia w tych sprawach, to należałoby wpływać na Kościół aby zaczął uczyć przyszłych kapłanów normalnego wysławiania się, bez mentorstwa i zmanierowania.
też katolik16.08.2018, 14:20
do Polak katolik - kilka rzeczy przypomnę, które w trakcie rządów twojej partii wyszły:
- podzielenie Polaków na "lepszy sort" (te 19% społeczeństwa, które głosowało na PIS w ostatnich wyborach) i "gorszy sort" (sam policz procenty) - to takli katolickie w mieniącej się katolicką partii,
- stodoła warta ok. milion zł, której nie było w oświadczeniu majątkowym ministerialnym (jak to się ma do zegarka ministra w rządzie PO??????????)
- nagrody, które się "należały" ministrom w rządzie Szydło (jak to się ma do ośmiorniczek, które nasi Rodacy grillują oprócz kiełbasy i kalmarów, powszechnie na wczasach nad Adriatykiem),
- ustawa o IPN, z której trzeba było szybciutko się wycofywać, jak co poniektórzy na Świecie tupnęli nóżką (ale przecież "wstajemy z kolan"),
- kilkanaście/kilkadziesiąt miliardów Euro mniej w nowym budżecie unijnym na lata 2021-2027,
- jedna z najsłynniejszych stadnin koni na Świecie w Janowie, z nadwyżką finansową w ostatnim roku rządów PO, znajduje się teraz w trudnej sytuacji finansowej,
- 9 prezesów w jednej spółce państwowej odkąd dobra zmiana przejęła władzę (są spółki z mniejszą też liczbą zmian prezesów np. 5),
- reformę sądów firmuje prokurator z poprzedniego ustroju (ależ chichot losu),
- reforma edukacji, gdzie w 7 klasie szkoły podstawowej kumulują się materiały z dwóch roczników szkolnych,
wierzący16.08.2018, 10:59
Mienisz się "chrześcijaninem" i słuchałeś tak, jak niegdyś "piotrowski" słuchał Św. Ks. Jerzego Popiełuszkę, żeby zaraz potem - zabić słowem.
Masz wewnątrz wrodzoną nienawiść, nie wiesz, że dobroć zawarta w sercu naszego Pasterza przewyższa znacznie wszelkie najpiękniejsze i cudowne słowa. Od kamiennego serca wszelkie słowa się jedynie odbijają. Zmień swoje wnętrze i zacznij wierzyć.
Pokazałeś Panie tego świata wyłącznie nienawiść bijącą z wnętrza, którą prawdziwy chrześcijanin musi chociaż ukryć - po co się chełpisz brakiem elementarnego szacunku?
Jana16.08.2018, 10:22
Abp nudził jak na Turbaczu. Gadanie o niczym. Do dziś pamiętam kazania Tischnera czy Macharskiego. Szkoda. Sami nas oddalają od Kościoła prowadząc msze 3 godz.
TJ16.08.2018, 10:12
@ Polak katolik - odpowiem ci cytatem W. Kussowskiego:
Wzięli antysemitów, komuchów, złodziei i zwykłych chamów, umyli, przebrali w garnitury, skropili wodą brzozową i nazwali to PiS. Mnie nie przekonali, niech się wstydzi kto głosował.

Ten cytat pięknie pokazuje jak różni się twoja perspektywa od faktów, jak łatwo człowieka zmanipulować, wmówić mu że jest dobrze, że się o niego dba, pokazać wroga, sprzedawczyka. A tutaj kolejny cytat z tego samego autora, który wyjaśnia twój przypadek:

Im dłużej obserwuję sytuację w Polsce, tym wyraźniej widzę, że tego się raczej nie da posklejać. Twardy elektorat PiS to ludzie, którzy nigdy się nie odnajdą w demokracji. Tam jest taka bolszewicka zajadłość, że bliżej im do fanatyków islamskich niż cywilizacji zachodu.

Dlatego podobają się wam standardy Korei Płn., dlatego dbanie o relacje z zachodem, budowa mocnej pozycji Polski w Unii, wielkiego pan-europejskiego organizmu zdolnego przeciwstawić się potęgom USA i Chin, to dla was zdrada. Wy chcecie potęgę Polski budować na kilku rakietach za biliony, jednym 50-letnim okręcie podwodnym, 30-letnich australijskich statkach ze złomu i równie starych samolotach i helikopterach w czasach kiedy Rosja buduje supersoniczne pociski, a USA rozpoczynają kosmiczny program wojen gwiezdnych. Serio?
Loco16.08.2018, 09:49
@ Polak katolik
Człowieku nie rozśmieszaj mnie - minister Błaszczak mówi o sodomitach - to jest poszanowanie godności człowieka? Pawłowicz, Tarczyński i inni bluzgają, ubliżają przeciwnikom i to jest poszanowanie człowieka, kultura polityczna? Nie interesują mnie przekonania, preferencje tych ludzi, ale to są ludzie! Pisiaki szanują tylko was, zaczadzonych kadzidłem, bo ich wybieracie na urzędy, gdzie czują się ważni i mogą się nachapać. Ta partia dba o Polaków? Chyba o swoich, a że ich za mało, to jeszcze 500+ dają z nie swojej kieszeni żeby zdobyć głosy - to jest właśnie komuna - wszystkim po równo. Sprzedawczyki? Kto? Chyba ci co służbom specjalnym Izraela pozwalają dyktować tekst ustawy następnie uchwalonej przez polski Sejm i podpisanej przez prezydenta. To są sprzedawczyki. PiS pokazał jak dba o niepełnosprawnych, jak dba o pracowników budżetówki, jak dba o emerytów i rencistów. Gdzie jest podwyższona kwota wolna od podatku? Gdzie uczciwe umowy o pracę? Miała być reforma sądów. I co? Było szybciej, jest wolniej, ale wyroki zapadają po myśli ministra Ziobro. Poszliśmy w stronę Białorusi i Korei Północnej - to jest poprawa? Miało być lepiej, to czemu wszystko zdrożało i ciągle drożeje? Uszczelnili VAT, zyskali 600 miliardów i co? Kto na tym skorzystał? Przestań się ośmieszać i nie reklamuj partii Prostactwo i Siermięga. Nikt myślący na tą partię kolesi nie zagłosuje, bo niczego nie zbudowali przez 3 lata, a jedynie potrafią rozwalać, bluzgać, kłamać i brać kasę, bo im się należy. Takich szkodników to za komuny nawet nie było. Ale ładnie klęczą w kościołach, to takim jak ty wystarczy.
Do Polak katolik16.08.2018, 09:08
Ja pie.......... Takiego fanatyzmu nawet za komuny szukać ze świeczką. Podwyżki cen 30% konstytucja ,sądy /bez kom./ służba zdrowia bez reform,ZUS podniesiony i tak bez końca można wymieniać. A ty piszesz o godności człowieka? Jakiej ? Tej za 1500 na rękę przy wypłacie czy tej z bezrobocia w kwocie kieszonkowego dla gimnazjalisty w średnio zamożnych rodzinach. W jednym się z tobą zgadzam .Prawdy nie da się zagłuszyć. I dlatego ulice są pełne tych co to ta prawdę odczuli na własnym portfelu.Są tez tacy którym się to podoba. Ich problem polega na tym że IM SIĘ NALEŻY!!! Mam nadzieję że nie długo.
115KM16.08.2018, 08:14
@Polaku katoliku - PiS to najgorsze zło, które nas nawiedziło w młodej polskiej demokracji. Wyprowadzi nas z Unii i zobaczysz, co będziemy znaczyć sami, bez sojuszu z zachodnią Europą, i całym światem mając za sąsiada Rosję. PiS dba o swoich aparatczyków, a 500+ zamyka usta takim jak Ty. Konsekwentnie skłóca Polaków, a takim narodem łatwiej się steruje. Łamie konstytucję, na którą przysięgał i odpowie kiedyś za to.
Wojtek16.08.2018, 07:40
do Polak katolik - brawo !
Wicher16.08.2018, 07:27
Zdjęcie nr 15 To ' Harnasie " od Tuska ! :)
Drygi sort16.08.2018, 04:39
Katoliku .Twoj teks to już szydzenie. Jak posłanka Paluch w czasie bytnosci byłego Prezydenta w Nowym Targu rozdawała gwizdki (sama też gwizdała) nawet w czasie występu dzieci to jest nie szydzenie ? to dobry przykład ? jestem w tym ,,gorszym sorcie '' ale nie komuchem i takim tekstem jak ,,Polak katolik"" nie chce obrażać. A teraz stań przed lustre , zdejmij maskę z twarzy i odpowiedz sobie kim jesteś ?
Chrześcijanin15.08.2018, 23:48
Kazanie Księdza Arcybiskupa było beznadziejne - o niczym. To przykre , że się nie przygotował. Daleko Mu do Świętej Pamięci Kardynała Macharskiego, oj daleko ! Całe nabożeństwo trwało prawie 3 godziny . To za stanowczo za długo ! Do tego poświęcenie sztandaru Rycerzy Kolumba - to jakaś groteska ! Znam tych ludzi - święci nie są. O co im chodzi ? Ja myślę, że wystarczy czynić dobro na co-dzień, a niech inni ludzie ich ocenią. Nie jest dobre, jak ktoś sam się chwali, ę jest dobry.
Polak katolik15.08.2018, 22:57
Nie będzie szydzenia z godności człowieka gdy będzie rządził PIS. I nie dajmy szydzić z PIS-u bo to jedyna partia Polska która o Polaków dba. Za chwile Trole będą atakować ale prawdy nigdy nie zagłuszą. Niech żyje Polska prowadzona przez Polaków a nie komuchów i sprzedawczyków niemieckich.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl