25.08.2018, 16:30 | czytano: 2446

Muzykanci z Podhala ze "Zbyrkadłami" zakopiańskiego festiwalu

Fot. Emilia Goryl/Biuro Prasowe 50.MFFZG
W ramach 50 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem odbył się Międzynarodowego Konkurs Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych. Głównymi nagrodami były "Zbyrkadła".
W kategorii Ludowych Zespołów Instrumentalnych (kapel) "Zbyrkadło" za I miejsce otrzymała złożona z muzykantów z Podhala kapela 9SIYŁ, a jedno z trzech równorzędnych miejsc jury przyznało muzyce Macieja Obrochty z Kościelisk.
W kategorii Instrumentalistów Ludowych "Zbyrkadło" za II miejsce otrzymał Andrzej Gut-Mostowy. Natomiast nagrodę specjalną „Sabałowe gęśle” dla najlepszego instrumentalisty za wierność tradycji w zakresie stylu gry, instrumentarium i prezentowanego repertuaru jury przyznało Krzysztofowi Gocałowi z Zębu (na zdjęciu).

Wyróżnienie w kategorii Instrumentalistów ludowych zostali: Andrzej Budz - prymista Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej za grę w dawnym stylu, Sylvia Kozielec za kontynuowanie muzyki góralskiej poza ojczyzną i Adam Czyszczoń z Rdzawki za stylową grę na złóbcokach.

oprac. r/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl