30.08.2018, 19:12 | czytano: 3718

Dyrektor "Rabcia" odebrał od marszałka gwarancję dofinansowania budowy siedziby teatru (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
NOWY TARG. Goszczący dziś w Mieście wicemarszałkowie Stanisław Sorys i Wojciech Kozak przekazali dyrektorowi teatru umowę gwarantującą przyznanie unijnego dofinansowania dokończenia budowy nowoczesnej siedziby "Rabcia". Będzie to nie tylko lokum dla teatru, ale nowoczesne centrum kulturalne dla mieszkańców i kuracjuszy.
Nową siedzibę zaprojektowano jako obiekt czterokondygnacyjny: parter i trzy piętra.
Dyrektor placówki Zbigniew Wójciak podkreśla, że od lat teatr boryka się z trudnościami lokalowymi. Obecnie scena teatru mieści się w budynku należącym do parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. Sala jest niewielka, scena ciasna, drewniane ławki dla widzów także nie stwarzają nawet pozorów komfortu.

Budowa nowej siedziby rozpoczęła się w lipcu 2017 r. Bryła budynku jest gotowa. Prace sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Pierwszy etap, który objął budowę budynku w stanie surowym z dachem oraz wykonanie dróg, placów i chodników pochłonął ponad 3 mln zł.

Wydatki planowane na lata 2018/2019 mają być pokryte z RPO Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Małopolskiego. To kwota 6 mln zł. Kolejne 8 mln zł ma pochodzić z budżetu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu.

- Teatr Lalek „Rabcio” choć działa od prawie siedmiu dekad do dziś nie doczekał się siedziby z prawdziwego zdarzenia. Teraz, dzięki unijnemu dofinansowaniu, aktorzy będą mogli nareszcie pracować w odpowiednich warunkach i prezentować nowe sztuki dzieciom oraz ich rodzicom. Na ten cel przeznaczamy 6 mln. Pieniądze pochodzą z puli przeznaczonej na rewitalizację, dzięki której nie zmienia się mnóstwo małopolskich miast - mówił wicemarszałek Stanisław Sorys wręczając dyrektorowi "Rabcia" umowę gwarantującą przyznanie unijnego dofinansowania.

W nowej siedzibie teatru znajdzie się m.in. ruchoma scena teatralna, która będzie mogła być dostosowana do potrzeb konkretnego spektaklu. Na potrzeby spektakli będzie można wykorzystać ciekawe rozwiązania multimedialne, dzięki zamontowanemu laserowemu projektorowi. Nowa sala będzie też klimatyzowana, a spektakl będzie mogło w niej oglądać aż 220 osób. W budynku dodatkowo będzie miejsce na pracownie scenograficzne, w których teatralni konstruktorzy będą mogli tworzyć nowe rekwizyty i lalki o zróżnicowanych technikach animacji. Zostanie tam przeniesiona też administracja i pracownia techniczna, które aktualnie mieszczą się w drewnianym budynku przy ul. Podhalańskiej 6, pochodzącym jeszcze z czasów II wojny światowej.

Przewidziano także miejsce dla dzieci i dorosłych, którzy będą mogli rozwijać swoje teatralne pasje podczas prowadzonych przez cały rok zajęć i warsztatów.
Całkowita wartość projektu to ponad 13,5 mln zł. Spektakle w nowej siedzibie teatru będzie można oglądać już pod koniec 2019 r.

Podczas spotkania podkreślano zaangażowanie starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera w przygotowanie inwestycji i pozyskiwanie na nią funduszy. W samym przekazaniu umowy prócz marszałków, starosty Fabera wzięli udział także członek zarządu powiatu Bogusław Waksmundzki, przewodniczący Rady Powiatu Jan Krzak i radny wojewódzki Stanisław Barnaś.

s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
k31.08.2018, 09:54
Nareszcie...... tyle im to obiecywali .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl