06.09.2018, 14:32 | czytano: 2958

Gmina dopłaci mieszkańcom do przydomowych oczyszczalni ścieków

Gmina Czarny Dunajec ogłosiła zasady, na jakich mieszkańcy mogą korzystać z dotacji do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. W ten sposób gmina chce częściowo rozwiązać swój największy problem.
Bardzo duża część gminy nie posiada bowiem kanalizacji sanitarnej. Mieszkańcy korzystają z szamb, których stan i szczelność w niejednym przypadku pozostawia wiele do życzenia. Również zbyt mała częstotliwość ich opróżniania może wskazywać na to, że ścieki zamiast w beczkowozie, nieczystości lądują w potoku.
Tam gdzie nie ma dostępu do kanalizacji, gmina proponuje możliwość skorzystania z dopłat to budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Teraz, dzięki uchwale przejętej przez Radę Gminy Czarny Dunajec, gmina dopłaci każdemu, kto zdecyduje się zainstalować taką oczyszczalnię przy swoim domu, od 6 do 8,5 tys. zł. Jej wysokość zależeć będzie od liczby domowników. Z dotacji nie mogą korzystać firmy, a zamontowana oczyszczalnia musi posiadać certyfikat jakości odnośnie skuteczności oczyszczania ścieków.

O przyznaniu dotacji będzie decydować kolejność wniosków. Te należy składać w urzędzie gminy. Wszystkie niezbędne informacje i wnioski, są na stronie internetowej urzędu oraz w siedzibie - w Referacie Ochrony Środowiska (p. 37).

r/
komentarze
Jaro07.09.2018, 07:43
Jakie dofinansowanie. Masz dom żyjesz masz obowiązek zapłacić za swoje nieczystości. Zwykłe egzekwowanie prawa. Pouczenie raz, jak ktoś dalej nie stosuje się karać i będzie porządek. Inna droga to zwykła anarchia czyli to co mamy dziś. Każdy robi co chce pali czym chce, ścieki leje gdzie chce, śmieci do lasu i mamy to co mamy. Wytłumaczenie bo nie stać mnie - a pod domem 4 auta i rajdowanie po biedronie kilka razy w tygodniu z pełnym koszykiem. Ot i całe realia Polskiego wydania dbania o środowisko
Ekonomista07.09.2018, 00:10
A gmina Nowy Targ chce z trzech wsi ciągnąć rurociąg do Dębna ciekawe jak to się opłaca.
Don Pedro06.09.2018, 19:35
Widać, że Radni Gminy Czarny Dunajec oraz ekipa rządząca w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec stara się pozyskać nowe głosy w wyborach, a przynajmniej nie stracić dotychczasowego poparcia.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków i dotacje do nich z gminy... Ciekawe... Kiedy w Czarnym Dunajcu remontowane były ulice, bodajże trzy lub cztery lata temu (mogę się mylić co do okresu), Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu wystosował pisma do mieszkańców, którzy nie byli podłączeni do sieci kanalizacyjnej. W pismach tych urząd "namawiał" do połączenia się do kanalizacji (ulice były rozkopane i łatwiej było się przyłączyć). Właściciele posesji niepodłączonych do kanalizacji - jak wynikało z pisma - mieli okazywać comiesięczną fakturę za wywóz nieczystości, pod groźbą kary grzywny za złamanie przepisów dotyczących ich wywozu. Mieszkańcy z dwojga złego wybrali podłączenie i z własnej kieszeni pokryli koszty podłączenia. Nie było dofinansowania, nie było również niższych kwot za przyłączenie, które przysługiwały mieszkańcom podczas pierwszych prac przy kanalizacji, kiedy w Czarnym Dunajcu budowano sieć.
W związku z czym rodzą się pytania:
1. Dlaczego urząd gminy nie wysyła pism wzywających do okazania rachunków za comiesięczny wywóz nieczystości oraz informacji o karach, które mogą grozić za ich niewywożenie?
2. Dlaczego urząd gminy dzieli mieszkańców gminy na równych i równiejszych (jedni muszą sami sfinansować podłączenia, a inni otrzymają dopłaty)?
oraz ostatnie kluczowe pytanie
3. Dlaczego urząd gminy nie podejmuje jakichkolwiek kroków w kierunku budowy sieci kanalizacyjnej miejscowości Gminy Czarny Dunajec, które takowej sieci nie posiadają?

Niestety są to pewnie pytania, na które nie otrzymam odpowiedzi lub na które odpowiedzi się domyślam...
PS Tak dla jasności uważam sieć kanalizacyjną za dobrodziejstwo i jestem zwolennikiem takich rozwiązań. Cóż wybory i trzeba jakoś ludzi zachęcić... Gmina Jabłonka, z którą tak bardzo rywalizuje gmina Czarny Dunajec już dawno nas wyprzedziła, tam chyba kanalizacja obejmuje wszystkie miejscowości i dało się to zrobić w dwa lata...
miki06.09.2018, 18:36
Znałem jednego Dunajcona. Ten co niedziela w kościółku, byle go widać dobrze było. A nocą szambo wylewał. Bo "panie, trza oszczędzać". A jakiś specjalnie biedny bynajmniej nie był. To sie nazywa własnie ludzka obłuda...
zeb06.09.2018, 14:53
Mają na to 65tyś tyle co nic.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl