06.09.2018, 22:30 | czytano: 7431

90 tysięcy kosztować ma zadaszenie kawiarenek na Rynku (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Już cztery miesiące temu wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg przyznała, że plandeki jako forma zadaszenia kawiarenek na Rynku "nie sprawdziły się". Czyszczenie płacht jest trudne i kosztowne. Dodatkowo materiał się naciąga, a w zagłębieniach zbiera się woda lub śnieg. Stąd pomysł, by budynki przykryć blachą. Inwestycja kosztować ma 90 tysięcy.
Brud i gołębie
Podczas posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju, skarbnik Miasta przedstawił radnym wniosek o zatwierdzenie zmiany przeznaczenia rezerwy celowej zaplanowanej w budżecie na remonty gminnych obiektów. Chodzi o 50 tysięcy zł, które przeznaczone zostaną na wykonanie dachów obu kawiarenek. - Zastosowane pierwotnie rozwiązanie w postaci przykrycia kawiarenek plandeką - nie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Na plandekach osiada smog, a ich czyszczenie jest bardzo trudne i kosztowne. Ponadto dachy stały się siedliskiem gołębi i istnieje konieczność instalacji zabezpieczeń, które będą chronić obiekty przed szkodliwym działaniem tych ptaków - argumentował Łukasz Dłubacz. - Wykonane zostaną również rynny w celu właściwego odprowadzania wód opadowych. Koszt wykonania dachów na dwóch kawiarenkach to kwota 90 tys zł netto - VAT zostanie w całości odliczony. Pozostała kwota, czyli 40 tysięcy pochodzić będzie ze środków zaplanowanych na wykupy nieruchomości i wypłatę odszkodowań za nieruchomości przejęte pod miejskie inwestycje - tłumaczył.

Schody się kruszą i "woda leje się do piwa"

We wniosku do radnych, podpisanym przez burmistrza Grzegorza Watychę czytamy, iż "Miasto uzyskuje z kawiarenek bardzo wysokie dochody. Dzięki budowie kawiarenek rozwiązany został problem braku toalet w Rynku po jego rewitalizacji. Kawiarenki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a po ich wybudowaniu zauważalny jest na Rynku znacznie większy ruch turystów i mieszkańców, stąd konieczne jest utrzymanie jego infrastruktury na jak najwyższym poziomie."

Radny Andrzej Rajski zwrócił uwagę, iż także schody wymagają naprawy. - Sa w nie najlepszym stanie: wyszczerbione, ubite, kruszą się. To może być niebezpieczne - mówił przewodniczący Rady Miasta.

- Był niedawno robiony przegląd obiektów, wykonawca ma usunąć te usterki - zapewnił burmistrz Grzegorz Watycha.

Inny radny poskarżył się, że woda, która zbiera się na plandece pokrywającej kawiarenki leje się gościom do kufli w piwem.
Kalkulacja kosztów

Radny Paweł Liszka poprosił, by raz jeszcze przypomniano - ile kosztowało postawienie obiektów i co zostanie w ramach planowanej inwestycji zrobione. - Wydane zostało 350 tysięcy netto na jedną kawiarenkę. Wykonane zostanie deskowanie, położona będzie na to blacha plus zabezpieczenie i orynnowanie - wyjaśniał skarbnik Dłubacz. I dodał, że "kawiarenki są w okresie gwarancji, a z umowy z wykonawcą wynika, iż dobudowa dachu nie naruszy zasad gwarancji ".

Wiceburmistrz Nowego Targu kolejny raz przekonywała radnych z Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju, że pomysł zainwestowania miejskich pieniędzy w budowę obiektów gastronomicznych był dobrym rozwiązaniem. - Utrzymane toalet w naszym budynku w Parku kosztuje 100 tysięcy zł. rocznie. Dzierżawcy kawiarenek w Rynku płacą Miastu 120 tysięcy rocznie czynszu i utrzymują toalety, które pełnią funkcję publicznych toalet. My nie musimy wydawać tych stu tysięcy, a jeszcze dochodzą pieniądze z samej dzierżawy - argumentowała Joanna Iskrzyńska-Steg.

Spośród członków komisji 10 było za budową dachów i przeznaczeniem na ten cel części środków z rezerwy celowej, 2 było przeciw, 1 radny wstrzymał się od głosu.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
nie ślepy11.09.2018, 00:06
Ceratę to się w socjalizmie kładło na stołach! A "geniusze" projektanci wymyślili na dach! Pamiętam jakie były zachwyty rządzących miastem nad tą niby "lekkością" dachu...Więc już wiemy jakie będą to lekkie dachy...po dodatkowe 45 tyś! No mistrzostwo świata! W ten sposób za chwilę braknie piasku na pustyni przy takim rządzeniu. A jeszcze czekają w niedługim czasie zapewne na wymianę już sypiące się deski w tych kawiarenkach?! Będzie pewnie znów po przynajmniej 50 tyś od sztuki...?
koza do hpg10.09.2018, 09:37
Pani Poseł Paluch jak nic nie mogła zrobić to użyła gwizdka. Wystarczy chcieć.
Grzesiu09.09.2018, 20:28
Joanna Bube
okłamany cztery lata temu09.09.2018, 08:24
Po czterech latach chaosu w Nowym Targu - każdy, byle nie Watycha i jego ekipa.
hpg08.09.2018, 23:34
@koza: Przepraszam, ale co może więcej zrobić radny opozycyjny? Przypominam, że burmistrz Watycha był popierany przez większościowy klub radnych. Z formalnego punktu widzenia radny może zrobić tyle, co zrobił radny Liszka. Drugie, co może zrobić (i co właśnie robi), to zawalczyć o fotel burmistrza, żeby zrobić lepiej, skuteczniej oraz oszczędniej.

Oczywiście, że masz prawo oczekiwać od lokalnych polityków więcej, ale też nie możesz, po pierwsze kłamać, a po drugie wymagać nierealistycznych rzeczy. Ta sprawa pokazuje, że z 21 radnych znalazło się 8, którzy myśleli rozsądnie lub mieli jakieś wątpliwości, a pozostali? Nie dbali o interes Miasta, tylko o to, żeby burmistrz należący do ich komitetu miał sukces i mógł w ten sposób udowodnić, że zmiana na fotelu burmistrza wyszła Miastu na dobre. A jak jest, to każdy widzi. Wniosek stąd, że Ci co popierają obecnie burmistrza Watychę zasługują na odsunięcie od władzy. A tacy ludzie, jak Paweł Liszka na swoją szansę.
anarchista08.09.2018, 20:21
No i mamy defekt i katastrofę w jednym. Właśnie Nowotarżanie mogą zobaczyć owoce radosnej twórczości czcigodnego tercetu burmistrzowskiego, wsławionego wyjątkową nieudolnością i brakiem kompetencji. Mało tego, wszędzie nasza władza w obawie o własne tyłki zasłania się teraz swoją bezwolną większością Rady, niezdolną do jakiejkolwiek niezależnej oceny. Może już dość tych bzdur o wizjach i wizualizacjach. Właśnie zdarza się okazja, by przy urnach rozliczyć to towarzystwo z wszystkich głupot na jakie narazili nas mieszkańców przez ostatnie cztery lata. Na szczęście wszystkimi umowami, papierami z tego okresu zajmą się odpowiednie służby ...
KNT08.09.2018, 18:45
Dziura zabita dechami ,
pytanie08.09.2018, 14:01
Ja mam pytanie do Joanny. Czy wie ile kosztuje m2 lokalu w rynku w Nowym Targu. To co płacą dzierżawcy to ułamkowa kwota realnej ceny. Może ktoś nam wytłumaczy dlaczego podnajemcy dostali te lokale po kosztach. Toalety tu nic do rzeczy nie mają. Natomiast ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Często,gęsto są niedostępne a to z powodu awarii wody a to się zatkały a to jakieś inne cuda wianki. I trzeba biegać do parku.
baciok@08.09.2018, 12:14
Do nick Tak bo wy. Coś ty taki światowy. My też byliśmy na zachodzie, wschodzie, północy, południu. Piliśmy kawę i jedliśmy ciastka. Nie jesteśmy ciemniokami.
do Tak bo wy08.09.2018, 11:15
Jaka cywilizacja? Co za bzdury opowiadasz? nie powinno dojść do wyboru takich budynków. To co się sprawdza na przykład w Grecji /a tam smogu nie ma i zima nie trwa pół roku/ nie sprawdza się u nas. Koszty tych budynków są nawet na pierwszy rzut oka ,tak wysokie że wręcz nierealne. Nie wiem czym się kierował Pan Burmistrz i jego doradcy o radzie nie wspomnę bo średnio rozwinięta rozwielitka nie miała by problemu z oceną tej inwestycji. Gdyby te budy zafundowała nam ekipa Marka Fryźlewicza to pewnie prokurator trzymał by na nich łapę. Głupie pomysły jak już się przytrafia rządzącym to od tego jest rada i po to wybieramy radnych żeby ich nie dopuszczać do realizacji.
Tak bo wy08.09.2018, 09:29
Tak bo Wy wszyscy tu komentujący nie jedliscie tam.nigdy lodów ani nie piliscie kawy w tych kawiarenkach, i nigdy nie byliście na zachodzie a nawet i wschodzie i nie widzieliście po co jest centrum, a po to żeby tetniło życiem, żeby ludzie mieli się gdzie spotkać, tego wymaga cywilizacja. Ucywilizujcie się w końcu a nie narzekajcie bo aż wstyd jak się czyta te wypociny krytyczne
inspektor08.09.2018, 08:05
To wykonawca i projektant zrobili błąd i koszty W RAMACH GWARANCJI
powinny obciążyć ich .Przewrotne jest stwierdzenie że jak naprawimy ich błędy za nasze pieniądze to nie utracimy gwarancji .
sylwek07.09.2018, 22:50
Ktos powinien za to odpowiedzieć. cały czas Miasto dokłada do tych kawiarenek. Z nich nie ma zysku tylko same starty. A i kiedy był przetarg na najemcę to Miasto wybrało tańszego oferenta - podczas gdy był gość który dawał więcej kasy . Może powinny sie jakieś słuzy zainteresować tym czy przypadkiem ktos z "publicznych" korzyści nie ciągnie. Burmistrz Watycha najwyraźniej się nie przejmuje wydawanie pieniędzy na "byle co"
Ze zrozumieniem07.09.2018, 21:17
Ludzie ludziska czytajcie czasem ze zrozumieniem nie że kosztują 90 tysięcy tylko to jest pula zabezpieczona a wszystko rozstrzygnie przecież przetarg..nowotarscy dekarze do boju
ona07.09.2018, 20:41
nad orkanem nie bylo dachu a tak brutalnie rozprawiono sie z pomnikiem zmieniajac tozsamosc miasta a nad budami obskurnymi sie rozczulac wyburzyci basta
Michal07.09.2018, 19:31
Zgroza jak trwoni się publiczne środki..eh nic dodać nic ująć
besala07.09.2018, 17:49
Mądrzy radzili burmistrzowi, żeby za odstąpienie od pobierania należnych podatków chętni do prowadzenia kawiarni na Rynku wybudowali je swoim kosztem. Miastu zostałoby prawie 900 tysięcy w kasie i nie ponosiłoby kolejnych kosztów związanych z remontami. Czy dochód z dzierżawy tych kurników przykrytych linoleum pokryje koszty ich remontów? Gdyby taka sytuacji zdarzyła się w poprzedniej kadencji to znalazłaby swój koniec w CBA (to tak dla przypomnienia aktywności ówczesnej opozycji, do której należał także i obecny burmistrz).
koza do hpg07.09.2018, 17:08
Dobrze. Ale był nie skuteczny. Co to znaczy próbować ogłosić przetarg. Albo się przetarg ogłasza albo i z racji tego wszelkie inne działania są nie wskazane. Albo się próbuje i skutku nie ma żadnego. Przypomina mi to kota próbującego złapać mysz w rękawiczkach. Włosów z głowy nie rwał to wystąpienie uszło mojej uwadze. Co nie znaczy ze temat można było położyć odłogiem. Można było sprawę nagłośnić w mediach i twardo stać przy swoich racjach i monitować temat do skutku. Sory. Ale zgłoszenie wniosku formalnego to żaden wyczyn. Choć i tak ma u mnie plusa za dobre chęci. Znalazł się jeden Liszka co miał inne zdanie w kwestii budy i w efekcie g......zwojował . Nie wiem czy wiesz ale cale to towarzystwo ma reprezentować nasze interesy. To ja mam do ciebie pytanie. Jak to się ma do nieskutecznych lokalnych polityków. Ja od nich oczekuję więcej .
edek07.09.2018, 16:24
na szpital dajcie a nie na bzdety, koszmarna niegospodarność, mało kawiarni na rynku i wokół? po co te budy?
hpg07.09.2018, 13:52
@koza: Kłamiesz! W protokole Nr 20/2016 z XX Sesji Rady Miasta Nowy Targ z dnia 21 marca 2016r. jak byk stoi, że radny Liszka był jedną z głównych osób oponujących budowie kawiarenek przez miasto. Sugerował rozpisanie przetargu na prowadzenie kawiarenek wraz z ich budową. Jest nawet jego wniosek formalny, aby przesunąć pieniądze na drogi, a na kawiarenki rozpisać przetarg. Tutaj jest odpowiedni cytat:

"Radny Paweł Liszka jeszcze raz stwierdził, że nie zgadza się na to, aby miasto
finansowało budowę tych obiektów skoro nie ma pieniędzy w budżecie na realizację zadań budżetu obywatelskiego lub gdy chce się budować nową drogę czy wykonywać inne drobniejsze zadania. W związku z tym złożył wniosek o przesuniecie kwoty 500 000 zł na dział rozbudowa dróg publicznych gminnych. Dodał, że trzeba spróbować ogłosić przetarg, a jeśli nikt się nie zgłosi to do tematu można wrócić za dwa miesiące."

Rada w głosowaniu odrzuciła poprawkę p. Liszki stosunkiem głosów: 2 głosy za przy 13 głosach przeciw i 6 głosach wstrzymujących się.

Rzucanie fałszywych oskarżeń jest karalne, szczególnie podczas kampanii wyborczej. Internet nie zapewnia anonimowości, więc należy się liczyć ze słowami.
koza07.09.2018, 12:27
Jakim cudem w takim razie burmistrz dostał absolutorium?? Panowie i panie RADNI? wszyscy na forum zgodni co do bubli zwanych kawiarenkami. źle zainwestowaliście nasze podatki/ żeby nie napisać dobitniej/ to fora ze dwora. Tym razem to nie wina tylko Joanny- wstążki ale cała RADA ponosi za to odpowiedzialność. A szczególnie Liszka. Bo PIS ponoć walczy z rozdawnictwem i niegospodarnością. Jakoś włosów z głowy nie rwał jak przepychali te budy za cenę sporej luksusowej willi.
nowotarżanka07.09.2018, 11:59
Na kościele dach jest tańszy niż w Rynku
jon07.09.2018, 11:28
paranoja
nowtarzanin07.09.2018, 11:26
Miasto nie ma pieniedzy na sport dla dzieci aby dofinansowac tenis stołowy KS .Gorce a takie pieniadze wydaje na bezsensowne inwestycje wspierając prywatnych przedsiembiorców cos tutaj nie gra /.../
W ogóle za takie pieniadze te bary to porażka.

Rodzic
n07.09.2018, 11:26
blacha jest tyle innych lzejszych materialow tez mi znawca od pokryc dachowych prosze pani
..07.09.2018, 10:45
Skoro kawiarenki cieszą sie tak ogromnym zainteresowaniem TO DLACZEGO nie jest podniesiony czynsz. z tego co pamiętam przetarg wygrały osoby wskazane palcem a nie te które dawały najwyższą cenę najmu. Dla mnie od początku /wybór projektu cena realizacja itd aż po błędy konstrukcyjne i inne wady tych pożal się boże kawiarenek/ to sprawą powinien zająć się prokurator.
avivat07.09.2018, 10:31
Hola, hola, 700 tys. netto, czyli 861 tys. brutto. Pytanie czy dachy to 90 tys. netto czy brutto? Szaleństwo trwa. A tłumaczenie pani JIS to jest jakby co najmniej dziwne. Gdyby kawiarenka "toskańska" została wydzierżawiona temu który faktycznie wygrał przetarg kwotowo - to mielibyśmy przychody dwukrotnie wyższe. Kruszenie schodów w tak krótkim czasie, to dramat patrząc ile kosztowała jedna kawiarenka. Pytanie? Jakie lipne (tanie) materiały zostały zużyte do wykonania? Jakoś nie idzie to w ślad za ceną.
gue07.09.2018, 09:45
Pani v-ce burmistrzowa musi dbac zeby jej do talerza nie kapalo, i dlaczego ten lokal np jest przypisany do tej Toscanii, kto wycenil taki koszt pokrycia, kto bedzie wykonawca, za duzo tajemnic
Gruby07.09.2018, 08:55
Mysliciele
Biznesmeni wielcy
z tych wlodarzy
prezes07.09.2018, 08:50
Joanna słodko wydaje Pieniążki nas podatników, ale koledzy jej bronią rękami i nogami. Ja bym jeszcze zainstalował na jednym dachy te piękne kozły co stoją na rynku. Będą triumfalnie ukazywać potęgę, głupotę i brak gustu
ja07.09.2018, 08:46
gdzie mozna dokładnie znaleźć kosztorys i jak firma go zrobiła ? dlaczego nie zrobić przetargu na pokrycie ? myślę że 1/3 tej ceny by spokojnie wystarczyła .
brak zgody na marnotrawienie pieniędzy07.09.2018, 08:46
To kolejny przykład niegospodarności obecnej władzy w Mieście, 350 tysięcy + 45 tys. = 395 tysięcy razy dwie kawiarenki 790 tysięcy - za taką kwotę, to można kupić działki i wybudować dwa niezłe domy. Jak można było zgodzić się na cos takiego? Ciekawe co będzie trzeba za chwilę tam zmieniać? I kto za to zapłaci - My Mieszkańcy
Felc07.09.2018, 08:39
@Dekarz Gdzie masz po 28zł za arkusz malowanej blachy??? Podaj namiary bo wszędzie po 65zł średnio. Pochwal się kolegowi po fachu albo nie siej zamętu
takitam.07.09.2018, 08:27
stragany, budy jarmarczne... wyburzyc to szkaradztwo.
kibel07.09.2018, 08:07
a nie miały kosztować po 7 tys na jeden dach
skąd była ta fachowwo określona kwota
piotrek07.09.2018, 07:55
za 90 tyś. to siedem takich bud by pokrył blachą, kto tu robi przewałkę ?
Dociekliwy07.09.2018, 07:50
Zadaszenie będzie całego rynku??
Kto to będzie robił, że robocizna taka droga?
Blacha pewno kosztuje z 5tys., catering z VT kolejne 5tys, to reszta ...
Nigdy więcej PO07.09.2018, 06:15
Średnio rozgarnięty właściciel domu z tarasem wie , że kupione brezentowe zadaszenie w kształcie domku nie nadaje się w naszym klimacie do postawienia nawet na lato. Pierwszy deszcze zweryfikuje ,że tkanina tak położona nie wytrzyma deszczu.Pytanie kto to projektował i dlaczego nikt mu nie wybił z głowy tego poronionego pomysłu? Drugie pytanie ile kosztował ten brezent bo podejrzewam ,że był droższy od blachy?
Dekarz07.09.2018, 01:00
90 tys jak arkusz blachy malowanej nie cale 28 zl,te 2 budy nie sa tyle warte co to pokrycie dachowe,dajcie polowe z tych 90 tys to w dwa 2 wam te budy zrobie
kochający prezes te07.09.2018, 00:21
Sprzedam merola i dam Dżoanie i na dachy bedzie
fryta06.09.2018, 23:18
Brawo włodarze , dobrze ze wybory tuz tuż
kiero06.09.2018, 23:15
Lepiej niech znikną auta z Rynku to przedsiębiorcy sami stworzą ogródki przy lokalach. Rynek nie powinien być jednym wielkim skrzyżowaniem!
To się nazywa "gospodarność...06.09.2018, 23:14
Czyli w sumie wychodzi 790 tys. zł za całość. Czyli za dwie budy zbite z desek i blachy. Brawo.
bzium06.09.2018, 23:12
nie rozumie tego ktoś dierzawi plac a miasto ma zrobic stragany jak na targowicy ?? no K.... co to ma być .. ps. jest kilka klubów która można wesprzeć ...
hary06.09.2018, 22:56
45 tyś za płaski daszek , z czego będzie ta blacha ze złota ?
ferari06.09.2018, 22:49
Przecież to są prywatne knajpy na miejskim.Pani Jo Anno,wice układy z italiańcem z la coś tam?Często tam,za często tam Pani bywa.
baciok@06.09.2018, 22:47
Za te dwie jaty 90 000zł. Ja .................. Sprawa tych kawiarenek nadaje sie do prokuratury i CBA.
Miłośnik kawy06.09.2018, 22:45
Czyli wydano już 2x350 tysięcy złotych netto = 700 tysięcy złotych na budowę kawiarenek. A przecież poprzednie kawiarenki należące do nowotarskich biznesmenów wyglądały dobrze i nie kosztowały podatnika nic, bo ci biznesmeni sami za nie zapłacili. I jeszcze płacili Miastu czynsz. Też mieli toalety. No to na czym polegał ten interes (budowa nowych kawiarenek) dla nas mieszkańców Nowego Targu. Ponadto , z tego co pamiętam, zorganizowano przetarg na dzierżawę tych nowych kawiarenek i najlepszą cenę dał pewien przedsiębiorca z Nowego Targu, ale dziwnym trafem nie wygrał. Co do toalet w parku to tam korzystający nic nie płacą. Natomiast w rynku się płaci. Myślę, że w XXI wieku nie powinno się płacić za toalety w Rynku.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl