10.09.2018, 12:57 | czytano: 8168

Nowa atrakcja w Nowym Targu - zabytkowa wieża wodna przy dworcu już otwarta (zdjęcia)

Przy dworcu PKP w Nowym Targu odbył się Piknik Kolejowy. Okazją do zabawy i świętowania było uroczyste otwarcie świeżo odrestaurowanej wieży wodnej - zabytku techniki z przełomu XIX i XX wieku, który teraz stanowić będzie nowy obiekt muzealny na mapie miasta.
By podkreślić wyjątkowość miejsca i zabytku sprzed ponad stu lat, wydarzenie zorganizowano w stylu retro - nie brakło zatem parowego pociągu, muzyki i strojów z epoki. - Jeszcze nigdy nie przemawiałem w takiej scenerii - mówił burmistrz Grzegorz Watycha, witając gości, kiedy za jego plecami akurat przejeżdżała lokomotywa parowa.
-Wszyscy, jak sięgniemy pamięcią jeszcze rok, czy dwa lata wstecz, pamiętamy, że budynek gubił się gdzieś w zaroślach zapuszczony i zapomniany. Sam często zastanawiałem się, przechodząc, cóż to jest? Dziś cieszy oko, a dzięki temu projektowi zyska drugie życie i stanie się istotnym punktem na mapie Nowego Targu. W moim odczuciu, jest to pierwszy etap rewitalizacji całego rejonu dworca kolejowego. Drugim będzie otwarcie dworca PKP, umowa z wykonawcą już jest podpisana, a dofinansowanie unijne przyznane. A trzecim – otwarcie zupełnie nie zabytkowego, ale współczesnego hotelu, który powstaje z drugiej strony – mówił burmistrz Grzegorz Watycha przypominając też o innych, już wykonanych inwestycjach: placu parkingowym i ścieżce rowerowej, która właśnie tutaj rozpoczyna swój bieg Szlakiem wokół Tatr. Dość znamienne jest też to, że spory jej fragment wiedzie właśnie po dawnym nasypie kolejowym.

Zanim uroczyście przecięto wstęgę i udostępniono wieżę wodną dla zwiedzających, głos zabrał ks. Henryk Paśko, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej, na terenie której leży rejon dworca kolejowego. - Za chwilę poświęcę ten budynek, mając nadzieję, że spełni swoje teraz już muzealne zadanie i stanie się ciekawym obiektem dla naszego miasta, w naszym mieście - mówił. - Cieszy zapowiedź pana burmistrza, że w podobnym, pięknym stylu wykonana zostanie renowacja dworca. To jest świadectwem gospodarskiej troski i ludzkiej mądrości.

Chętnych do zwiedzania zabytkowego obiektu, w którym zachowano oryginalne elementy wyposażenia wnętrza związane z obsługą wieży wodnej – nie brakowało. Dla większości, była to pierwsza w życiu wizyta w tym miejscu. Ekspozycję dotyczącą historii linii kolejowej Nowy Targ – Sucha Hora otwierał kierownik Muzeum Podhalańskiego, Robert Kowalski, który przybliżył słuchaczom mechanizm działania wieży wodnej, ale również przywołał wiele ważnych informacji dotyczących historii kolei w Nowym Targu. Dzięki mnogości akcentów z okresu międzywojnia, uczestnicy eventu mieli okazję przenieść się dzisiaj w czasie dokładnie do tego okresu, kiedy wieża wodna w najlepsze pełniła swoją pierwotną funkcję, dworzec tętnił życiem, na peronach spotkać można było góralki z koszykami pełnymi jaj i owoców, a z pociągów wysiadali eleganccy podróżni.

W inscenizacji i zabawie retro wzięli udział aktorzy Teatru KTO, Śwarni oraz Mali Śwarni. Muzyczną oprawę zapewnił zespół New Market Jazz Band. Przejażdżka pociągiem retro z Chabówki do Nowego Targu połączona była z Nowotarskim Narodowym Czytaniem fragmentów „Przedwiośnia”, w którym wziął udział burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha oraz członkowie Związku Podhalan.

Źródło: miasto Nowy Targ, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Szarak14.09.2018, 18:36
@Jasiek 57
czytelnik1103 napisał że podczas tej uroczystości pocięto flagę, a ja jeszcze raz to napiszę że tam pocięto wstęgę a nie flagę i po pocięciu tej wstęgi powstały mniejsze wstęgi gdyż nie spełniały wymogów określonych w ustawie żeby były flagami. Przytoczył Pan wpis z ustawy ale nic Pan nowego nie napisał czego ja nie napisałem wcześnie a wręcz zgrabnie Pan pominął zapis o proporcjach (5:8) flagi co jest bardzo istotne. I tak protestujący nieśli według mnie olbrzymia wstęgę bo z flagi ta wstęga miała tylko barwy narodowe, aby być flagą to musiała by mieć o ile się nie mylę rozmiar 100m/62,5m lub 5m/3,1m a nie 100m/5m jest różnica i to olbrzymia. Także dla jednych kawałek szmaty w barwach narodowych jest flagą a dla innych nie, gdyż traktują to jako profanację. To jest moje zdanie więcej tego tematu nie będę ciągną bo to nie ma najmniejszego sensu, pozdrawiam życzę miłego dnia :)
Jasiek 5714.09.2018, 10:36
Każdy widzi co chce i każdy ma prawo w demokracji wyrażać swoje zdanie tylko jest jeden szkopuł ,że trzeba znać ogół przepisów i umieć je zastosować . Czytelnik 1103 ma rację bo jak nazwać wycięty odcinek ze wstęgi który znosi znamiona flagi a do tego ma jeszcze barwy narodowe.
Czy protestujący którzy nieśli flagę dł.100m szer 5 m nieśli wstęgę , czy na stadionach rozwijają flagę czy wstęgę. Panie Szarak sam musi sobie Pan/i udzielić odpowiedzi. jeszcze przytoczę przepis dla jaśniejszego rozumowania: W art. 4 ust. 1 ustawy dokładniej określone są barwy RP: Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Dodatkowo w ust. 2 tego artykułu podano, że: przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
Szarak11.09.2018, 23:41
@czytelnik1103
Choćbyś nie wiem co pisał i co wymyślił to tam została pocięta wstęga a nie flaga. Idąc Twoim tokiem myślenia to jakbyś miał starą koszulkę w kolorze biało/czerwonym i chciałbyś z niej zrobić szmatę do podłogi to z automatu
wyrok i wiezienie :)
Przeczytałem tą ustawę z 2016 i chyba jestem ślepy bo nigdzie się nie doczytałem co pozostaje z pociętej wstęgi lub kawałka czegoś innego w kolorze biało/czerwonym. No chyba że czytałem coś zupełnie innego :)
neron11.09.2018, 19:16
chleba i igrzysk
sylwek11.09.2018, 13:31
Ach ta radośc na twarzach .... i te rączki w kieszeniach. sama szczerwość wychodzi
czytelnik110311.09.2018, 12:32
Do Szaraka
Proszę sobie przeanalizować ustawę z 2016 r ,co pozostaje z wstęgi pociętej na kawałki.
ergo sum11.09.2018, 08:38
Królowa kiczu nie zawiodła :)
Joasa11.09.2018, 08:10
Henryk z Grzegorzem zajadali się kiełbaskami. Widać, że się lubią.
ja1610.09.2018, 20:09
ale mi to atrakcja! Najwiekszą "atrkcją" jest brak kasy biletowej i jakiej kolwiek obsługi kiedy będą kasy biletowe???
a było pieknie10.09.2018, 19:56
czemu wycieli księdza H.Paśko z foto
berek10.09.2018, 19:41
Na dwunastym zdjęciu Asterix?
Miastowy10.09.2018, 18:26
W końcu! Zapewne niejeden co bardziej rozgarnięty nowotarżanin (nie marudy od wstążek) od dłuższego czasu ostrzył sobie na to muzeum ząbki :).

Teraz pora na muzeum drukarstwa.
wicek10.09.2018, 16:11
ciekawym ile te otwarcia kosztują miasto ??????
Panowie włodarze mają darmową reklamę przed wyborami.
Ulka10.09.2018, 15:59
otwarcie wieży huczne, z pompą a zapomnieli zatrudnić pracowników, przyjechałam rano, a tu żadnych ludzi, informacji . godzin otwarcia, pocałowałam klamkę. Kto tam jest szefem. kto za to odpowiada?
Szarak10.09.2018, 14:12
@czytelnik1103
Flaga Polski
Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

źródło Wikipedia
resztę zapraszam do lektury i nie myl wstęgi z flagą bo to jest różnica.
you 5710.09.2018, 14:10
w 1978r na otwarcie elektrycznej kolei do zakopanego wraz z zespołem "hyrni"śpiewaliśmy na peronie "Elektrycno koli nie zasłoni Tater, z kominów nie dymi choć pyndzi jak wiater.Czasy się zmieniają i wracamy do tego co wtedy było złe ale miało duszę.
miotonik10.09.2018, 14:01
czytelnik to jak ten Smerf Maruda,choć by miodem d.wysmarował,to nie ten miód
z10.09.2018, 13:45
Sama impreza dość przyjemna, wybrańcy (tzw VIPy) przejechali się pociągiem Retro, pospólstwo dostało kiełbasę (wyborcza) całkowicie za darmo a wszystko to filmował dron Ptasiego Radia ;)

ps. autor fotografii powinien udać się na kurs podstawowy...gdzie jest horyzont, proporcje kadru, obcinanie nóg, itd ? Dramat!
czytelnik110310.09.2018, 13:06
Piękne uśmiechnięte twarze mocodawców tnących flagę. Odsyłam wszystkich do ustawy o barwach narodowych i fladze państwowej.Prokurator powinien postawić zarzuty za niszczenie flagi gdyż jej długość ustawa nie określa.
Rok niepodległości a Ci tną wszystko co popadnie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl