14.09.2018, 14:14 | czytano: 2621

Kampania wyborcza na sesji Rady Miasta Zakopanego

Fot. Marcin Szkodziński
Podziękowania dla burmistrza Zakopanego za realizowane projekty i spór o zadłużenie miasta. Kampania do wyborów samorządowych w Zakopanem nabiera tempa.
Radni po zmianach w programie sesji i wręczeniu nagród oraz podziękowań przeszli do interpelacji, które zamieniły się w wyborczą kampanię. Rozpoczął ją Jan Topór Jasica, który przez kilkadziesiąt minut wymieniał realizacje, jakie miały miejsce w jego okręgu wyborczym. Nie zapomniał także o podziękowaniach dla burmistrza za realizację. Swoją przydługą wypowiedź argumentował tym, iż wcześniej nie zabierał głosu, dlatego w środę 12 września pozwolił sobie na kumulację czasu wypowiedzi.
Miła atmosfera na sesji skończyła się jednak wraz z pytaniem radnego Zbigniewa Szczerby o zadłużenie miasta. Pytanie to zostało odebrane jako atak i rozpoczęła się ponad godzinna dyskusja.

- Otrzymałem zadłużenie w okolicach 50 mln zł i rozpoczętą inwestycję hali sportowej na ul. Chramcówki, do której dodałem 10 mln. Musiałem na to wziąć kredyt, bo nie były zagwarantowane tam żadne środki. Budynek komunalny na Kamieńcu za ok. 10 mln też nie miał żadnej dotacji i został zrobiony z budżetu miasta – tłumaczył się Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Radni chcieli jednak szczegółowych kwot. - Chcemy wiedzieć w jakiej kondycji fizycznej miasto zostawimy po naszej kadencji. Ładnie to brzmi, że wskaźnik zadłużenia mamy na poziomie 60%, ale trzeba to dokładnie powiedzieć mieszkańcom – mówił radny Łukasz Filipowicz.

O planowanym zadłużeniu miasta pod Giewontem poinformował radny Bryjak. Z wyliczeń wyszło mu, że w 2018 roku dług miasta będzie wynosił 90 mln zł, a w 2019 roku sięgnie 109 mln zł. Kwot tych jednak nie potwierdza burmistrz tłumacząc, że ostateczna kwota zadłużenia będzie znana dopiero po rozstrzygnięciu wszystkich przetargów.

Leszek Dorula wskazał także, że za wysokość zadłużenia nie jest odpowiedzialny on sam, lecz radni, którzy uchwalają budżet. - Zadłużenia mogłem mieć mniej niż na początku, ale wy to uchwaliliście. Złotówki bym z banku nie wziął, bo nie mam prawa, a obowiązki wobec was. Teraz w rok wyborczy wam się zmieniło, a przez 3 lata było dobrze? - pytał burmistrz Zakopanego.
Przedstawione zostały także realizacje, jakie przez trzy lata kadencji powstały w mieście, a także zewnętrze środki pozyskane na ich realizację. - W historii zakopanego nigdy nie było takiego wzbogacenia. Przez całe 8 lat poprzedniej kadencji pozyskanych było 8 mln zł. Przez 3 lata mocnej naszej pracy otrzymaliśmy ponad 60 mln zł, nie licząc 9 mln zł na zakup Palace – zaznaczył Dorula.

Burmistrz wspomniał także, że jest szansa na pozyskanie kolejnych 30-40 mln zł.

ms/
zobacz także
komentarze
kupiec17.09.2018, 17:00
Dorula ....i spółka .... koncz wascie nie czyńcie wiecej wstydu ......
wasze 4 lata rozpoczeliście od kłamstwa wsprawie Gubałówki a dalej to juz staczaliscie sie w bagno ......
Skała17.09.2018, 10:03
do @ kogitator
Co za brednie wypisujesz! PZPR ściągała najbardziej wartościowych ludzi? Otóż najbardziej wartościowych ludzi to komuniści wymordowali lub zamknęli w więzieniach. Zeszmacili całą polską elitę i wychowali kanalie które potem okradały naród (uwłaszczenie na polskim majątku,afera FOZZ, Amber Gold i inne). Skutki działań komunistów będziemy odczuwać jeszcze bardzo długo. Zapewne twoja przeszłość jest raczej wstydliwa skoro ich bronisz i relatywizujesz. Próbujesz nawet zrównać z dobrą zmianą PIS-u....
kogitator16.09.2018, 21:40
@ Skała:
Obawiam się masz błędne wiadomości odnośnie historii Polski w latach 50-tych i 60-tych dwudziestego wieku. Podobieństwo PZPR do obecnego POPIS jest wręcz uderzające - wszystkie te partie w początkowym okresie ściągały do siebie najwartościowszych Polaków, no jak było potem to już inna sprawa.
Wyzbądź się nienawiści, zwłaszcza że dotyczy ona ludzi którzy od 30 lat nie rządzą Polską, większość z nich już nawet nie żyje - co Ci przyjdzie z tego że będziesz tak non stop tkwił w tej swojej zapiekłej nienawiści do czegoś/kogoś czego/kogo już dawno nie ma?
Skała16.09.2018, 09:09
do @ kogitator
Jak możesz pisać, że PZPR była lustrzanym odbiciem nas Polaków? Nie znasz historii? Byli to Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji. Narzędzie dominacji i zniewolenia Polski przez Związek Sowiecki. Tylko ludzie bez honoru i godności się tam pchali.
kogitator15.09.2018, 23:23
@ Skała:
Czy dawniej PZPR, PO, czy teraz PiS, to są wszystko lustrzane odbicia nas, Polaków. Tacy jesteśmy jak te partie na które bezmyślnie głosujemy.
Skała15.09.2018, 22:11
@ kogitator
PZPR też była inna na początku , dlatego obecny wicestarosta Jerzy Zacharko tak ochoczo wstąpił w jej szeregi i mocno się zaangażował... potem pokłócił się z czerwonymi kolegami i zmienił front. Z Donatowiczem jest wg ciebie tak samo?
kogitator15.09.2018, 13:56
@ Zakopiańczyk:
Czy ci panowie którym zarzucasz zmianę politycznych barw byli liderami Platformy Obywatelskiej? Czy byli przynajmniej w zarządzie PO? Czy mieli jakikolwiek wpływ na podejmowane przez Platformę Obywatelską decyzje?
Zupełnie inna była PO w 2001 roku gdy powstawała, i proszę nie atakować szeregowych jej członków za błędy w kierownictwie partii.
Zakopiańczyk15.09.2018, 11:18
do @ pracownik UM
Tak, to prawda, Dorula to prosty chłop bez wykształcenia. Ale pokazał, że jest o niebo lepszy od wykształconych teoretyków i cwaniaków jak Filipowicz, czy Donatowicz -pseudonim Loczek, który skacze z kwiatka na kwiatek - wcześniej PO, teraz cholewki smoli do Bąka i mocny jest tylko w gadaniu.
pracownik UM14.09.2018, 20:38
Zakopane zasługuje na Dorulę. To On udowodnił, że niepotrzebne jest wyższe wykształcenie, nie potrzebna znajomość języków obcych (nawet języka polskiego), nie trzeba mieć doświadczenia w samorządowej pracy administracyjnej, wystarczy obiecać parę popularnych działań i zadłużyć miasto w okresie przedwyborczym, więc o co chodzi ? Ludzie do urn bo nie ma wyboru. Myślę jednak, że czas na odpowiedzialność jeszcze przyjdzie nie w tej kadencji to może za pięć lat.
kogitator14.09.2018, 17:36
Jest szansa na pozyskanie kolejnych milionów, tak? Bo pan Burmistrz spotkał świętego Mikołaja, który już dał mu prezenty, ale sprytny pan Burmistrz wykorzystał okazję i umówił się ze Św. Mikołajem na kolejne prezenty, tak? Ale uwaga! Tylko pan Burmistrz jest w dobrej komitywie ze Św. Mikołajem, dlatego jak zagłosujecie na inną opcję to mikołajkowych prezentów nie będziecie mieli.