23.09.2018, 13:10 | czytano: 5356

Szymon Fatla i Mariusz Wcisło - jedni z najmłodszych kandydatów do Rady Miasta i Rady Powiatu Nowotarskiego

NOWY TARG. Trzon stowarzyszenia Wolnościowe Podhale postanowił zawalczyć o mandaty radnych. Jeden - miejskiego, drugi - powiatowego. Średnia wieku kandydatów w tych wyborach to 49/50 lat. Szymon Fatla ma 25, a Mariusz Wcisło 26 lat.
To taktyczny manewr? Takie oskrzydlenie samorządu na dwóch szczeblach?
Szymon Fatla:- Może to tak wyglądać, ale to raczej naturalna konsekwencja kilku okoliczności. Głównie naszych zainteresowań. Mnie zawsze bardziej ciągnęło do tych miejskich, a Mariusza szerzej do tematów regionalnych.

Skoro Mariusz Wcisło nie protestuje, to - jakimi to "szerokimi regionalnymi tematami" chcesz się zająć? Jakie sprawy będące w zakresie kompetencji Rady Miasta - Ciebie zainteresowały. Nad czym chcesz pracować?

Mariusz Wcisło: - Co do motywacji warto byłoby podkreślić nasze doświadczenie zawodowe plus wykształcenie. Szymon jest inżynierem PK z kilkuletnią praktyką zawodową, co będzie naturalnym atutem w kontekście realizacji zadań infrastrukturalnych na terenie miasta. Ja z kolei pracuję w dziale prawno-podatkowym, w zespole merytorycznie odpowiedzialnym za wsparcie inwestorów z wykorzystaniem szerokiej gamy dostępnej pomocy publicznej w Polsce - zwolnienie z CIT w SSE, zwolnienie z podatku od nieruchomości, dotacje, analizy lokalizacyjne pod kątem inwestycji, współpraca przy tworzeniu studiów sektorowych. Uważam, że nabyte kompetencje i doświadczenie będą mogły zostać wykorzystane w praktyce w działaniach powiatu z obszaru chociażby rozwoju przedsiębiorczości. Zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian dotyczących chociażby nowej ustawy strefowej, czy z punktu widzenia nowej perspektywy unijnej.

Szymon Fatla: Zgadza się. Mariusz ma rację. Pracuję zawodowo, zbieram doświadczenia. Moje wykształcenie jest związane z szeroko pojętym transportem. W Radzie Miasta chciałbym korzystać z doświadczeń zawodowych, jak i zebranych przez 4 lata pracy w Stowarzyszeniu Wolnościowe Podhale.
Co chciałbym robić? Trochę tych tematów jest. Postaram się to skonkretyzować.
Przede wszystkim chciałbym powalczyć i zebrać w Radzie Miasta poparcie dla zwiększenia udziału obywateli w rządzeniu Miastem. To temat, który jest zaniedbany od kilkunastu już lat, a sprawia, że udział mieszkańców w decydowaniu sprowadza się do skreślenia nazwisk kandydatów na karcie do głosowania – raz na 4 lata. Moje pomysły to:
- zmiana w Statucie Miasta, by uchwałę obywatelską można było zgłosić z mniejszą liczbą podpisów, obecne 500 sygnatur mieszkańców zamieniłbym na 150.
- wprowadzenie innowacji na skalę kraju, czyli konsultacji obywatelskich w formie powszechnego głosowania, dotyczących najważniejszych miejskich spraw i inwestycji. Takie głosowania mogłyby się odbywać regularnie co rok lub dwa, a na kartach znalazłoby się od kilku do kilkunastu pytań.
- poprawienie obecnej formuły Budżetu Obywatelskiego – być może należałoby rozdzielić projekty od instytucji pozarządowych, szkół itd. od projektów zgłaszanych przez osoby prywatne.

Z racji swojego wykształcenia chciałbym także się udzielić i wspomóc proces modernizacji i poprawy funkcjonowania MZK. Jako radny mógłbym być wsparciem dla władz Miasta i dyrektora MZK w tym zakresie. Włączyć w te działania trzeba także mieszkańców i wszystkie grupy działające na rzecz sprawnego transportu publicznego.

Będę postulował całkowite zniesienie opłaty targowej. Do tej propozycji chciałbym również przekonać jak najszersze grono radnych ze wszystkich ugrupowań. Nowy Targ musi dać jasny sygnał, że chce handlu i chce go wspierać.

Mariusz Wcisło: Moje działania to:
- wzmacnianie kompetencji zawodowych uczniów szkół średnich oraz studentów PPWSZ poprzez wzmacnianie relacji na linii nauka – biznes. Uczniowie nabieraliby kompetencji przydatnych na obecnym, dynamicznym rynku pracy, natomiast pracodawcy mieliby okazję wyłapać potencjalnych przyszłych pracowników w swoich firmach. Jest to istotne w szczególności z perspektywy problemów ze znalezieniem obecnie pracowników o odpowiednich kompetencjach oraz odpływem młodzieży z terenu powiatu do większych ośrodków (Kraków, Katowice, Warszawa). Na dzień dzisiejszy, uczniowie opuszczając mury szkoły, wychodzą wyposażeni w wiedzę teoretyczną, która w dużym stopniu nie ma żadnego zastosowania w życiu zawodowym. Jak zrealizować ten cel? Poprzez koordynację i nadzór nad zawiązywaniem odpowiednich umów na linii szkoły – przedsiębiorstwa, gwarantujących realizację dodatkowych praktyk (obejmujących nie tylko uczniów techników czy szkół branżowych), udostępnianie odpowiednich zasobów przez starostwo dla prowadzenia akademii biznesowych z zakresu m.in. finansów, marketingu, technologii produkcji.

- wzmocnienie rywalizacji sportowej młodzieży, poprzez przywrócenie regularnych, międzyszkolnych rozgrywek sportowych w najpopularniejszych dyscyplinach w regionie.

- zadbanie o odpowiednią współpracę na linii Miasto Nowy i gminy ościenne Targ – Powiat Nowotarski, w szczególności w obszarze promocji regionu oraz utrzymania i rozbudowy infrastruktury na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie Miasta Nowy Targ
- odpowiednie kształtowanie polityki budżetowej powiatu (uczestnicząc w pracach Komisji Budżetowej), w szczególności opiniowanie programów i rozwiązań od strony finansowanej, analizowanie i ocena wydatków i dochodów powiatu, zapewniając jak największą efektywność wydatkowania pieniędzy publicznych

- zwiększenie transparentności - informowanie za pomocą mediów społecznościowych o bieżących planach rozwojowych oraz uchwałach Rady

Szymon Fatla: - Dodałbym jeszcze w zasadzie jeden punkt, zbliżony do projektów Mariusza. Chciałbym, by Miasto zaczęło rzetelniej informować mieszkańców poprzez Internet o swoich działaniach. W tym momencie mamy stronę internetową pamiętającą jego początki i profil facebookowy informujący głównie o miejskich imprezach. Mieszkańcy powinni dostawać konkretne, dobrze podane informacje nt. budżetu miasta, wydatków, działań, inwestycji w formie np. infografik. Nie kierujmy się tylko urzędniczą logiką i suchymi przepisami tylko wyjdźmy z informacją do ludzi, tak by czyli, że traktuje się ich poważnie nie tylko podczas kampanii wyborczej...

Wrócicie do Nowego Targu czy będziecie "radnymi z doskoku"?

Szymon Fatla: Ja jestem mieszkańcem Nowego Targu cały czas i chce również w Radzie Miasta zawalczyć o to, by młodzi ludzie mieli przed sobą dobrą przyszłość na Podhalu.

Mariusz Wcisło: Jestem mieszkańcem powiatu nowotarskiego. Pracuje w Krakowie od poniedziałku do piątku, ale mam mega elastyczny tryb pracy, wiec nie mam problemów z pojawianiem się tutaj w tygodniu. Doskonale zdaję sobie sprawę z obowiązków związanych z pełnieniem funkcji radnego, więc pomimo szeregu obowiązków zawodowych, będę robił wszystko, aby sprawować mandat aktywnie.

rozmawiała Sabina Palka
komentarze
K.26.09.2018, 14:55
@Perfidia

Chyba sobie żartujesz. Kto ma decydować o Mieszkańcach, jeżeli nie sami Mieszkańcy? To wyjątkowa perfidia.. nie brać za nic odpowiedzialności, a później wołać "to wina radnego, i wszystkich wokół, tylko nie moja!!"

Homo sovieticus..
100%26.09.2018, 11:50
Powodzenia!
..25.09.2018, 10:34
Wysyp wyborczych pirerdów. Młodzi chcą i nie są w stanie nic robić. Większych głupot nie można było wypisać. Mamy swobodę działalności gospodarczej i każdy może zająć się czym chce. Nikt młodym nic nie zabrania. A może się mylę? Chcą coś robić dla miasta , Niech robią. SPOŁECZNIE. Jakiś problem dla chcącego? Problem jest taki że nie dość że nie opierzeni to jeszcze parcie na koryto przysłania zdrowy rozsądek. Z ich doświadczeniem to co najwyżej pampersy sprzedawać.a nie do samorządu się pchać.
Perfidia25.09.2018, 09:19
Bardzo asekuracyjny model polityki! Jak coś nie wyjdzie tak było zapowiadane to mówi się wtedy: To mieszkańcy w referendum tak chcieli! Skrajna nieodpowiedzialniść.
Popieram24.09.2018, 15:51
Nowy Targ to miasto dla emerytów.
Bez młodych zginie więc jeżeli są jacyś którym się chce tu mieszkać i pracować to mają mój głos
mieszczka24.09.2018, 15:48
Straż miejska w Mieście to darmozjady były. Wożenie poczty do radnych to za mało. W piecach paliły się śmieci, bezdomni spali na rynku, monitoring miejski służył tylko do ustalenia sprawców przestępstw a nie ich zapobieganiu.
Chłopaki zainicjowały likwidację ale sami tego nie zrobili za likwidacja była większość mieszkańców.
<24.09.2018, 13:40
Wazelina aż kapie z tego artykułu. Jak kogoś pogięło to może na nich zagłosuje?
wyborca24.09.2018, 12:07
@franek chyba czytać nie potrafisz... Jak mieszkają w Krakowie, jak np. Szymon powiedział wprost, że jest mieszkańcem Nowego Targu i na Podhalu też pracuje?
franek24.09.2018, 09:42
Mieszkają w Krakowie i jak mają takie doświadczenie nich startują na radnego w Krakowie mają tam jeszcze możliwość zlikwidowania Straży Miejskiej takim programem na pewno wygraliby wybory. Mieszkańcy Krakowa mają dość Straży Miejskiej...
cioteczka24.09.2018, 07:34
Powodzenia !!!! Chłopaki maja pomysł dużo chęci i ambicji teraz tylko kwestia wykazania się, macie mój głos :)
asa24.09.2018, 07:15
Dalej maryjusz i szimon jest jeszcze sporo do likwidacji straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja, nadzór budowlany, sanepid. zus, krus,wopr,topr, gopr, straż graniczna, wojsko, itd. roboty dla takich ekonomistów i inżynierów nie zabraknie
pytanie24.09.2018, 03:54
A co ze słynnym audytem w MZK, który Ci panowie z wolnościowego Podhala mieli robić na początku tej kadencji? Przerosło, czy czasu brakło?
:)23.09.2018, 23:04
:)
r23.09.2018, 21:08
niech pierwsze wzmą szmate albo moppa
uwaga ślisko23.09.2018, 20:34
@czytelnik, zapomniałeś dopisać, ...następnie zorganizować referendum zwolnić ich z pracy na wzór SM pod pretekstem że zbędni są. Następnie niech "orzełki" wytłumaczą swoim dzieciom (o ile je mają) że nie kupi mamusia lub tatuś czekoladki ponieważ przez jakichś tam "piiiiii" stracili pracę.
bujamy to my a nie nas23.09.2018, 20:26
Żaden z nich!!!!!
szara eminencja23.09.2018, 20:21
@bt Ciekawi mnie twój komentarze, bo 25 i 26 to są dorośli mężczyźni, i chyba zapomniałeś że niektórzy jeszcze dekadę temu w tym wieku mieli na utrzymaniu czteroosobowe rodziny.
Poza tym jakież to niebywale trudne obowiązki mają ci radni, że radzą sobie z nimi dzisiaj radni z wykształceniem zawodowym, to inżynier sobie nie poradzi? :) Wole dać głos na młodych, nie skażonych komunistycznym betonem, z otwartymi umysłami.
Profesor23.09.2018, 19:54
@Student
Widocznie nie wszyscy studenci żerują na rodzicach siedząc na studiach jak pasożyty. Są tacy, którzy pracują by się utrzymać samemu i zdobywać doświadczenie zawodowe. N
Kierownik23.09.2018, 19:54
Najśmieszniejsze są osoby które płaczą że popołudniu i w nocy nie ma Straży Miejskiej. Ale i tak ich przecież nie było bo pracowali do 15, czy 18... więc
kalkulator23.09.2018, 19:41
do : xyz

"Nie ma SM od 4 lat na czym miaato zaoszczędziło 4 MILIONY ZŁ! 4 000 000 zł za nieudaczników."

Heh - a Szanowny Pan Jan Radny Łapsa z kasy miasta pobrał diet radnego na kwotę ok 200.000 zł DWIEŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH - a czy czymś szczególnym się wykazał ???
avivat23.09.2018, 19:31
Słowa, słowa, słowa....
xyz23.09.2018, 18:20
Dobrze że Straży Miejskiej nie ma bo po co miastu było 10 nieudolnych chłopa /.../? Nie ma SM od 4 lat na czym miaato zaoszczędziło 4 MILIONY ZŁ! 4 000 000 zł za nieudaczników. A od gonienia za wandalami jest POLICJA
Leonardo23.09.2018, 18:18
Hehe ja ich znam i nigdy na nich nie zagłosuje. /.../
nosacz23.09.2018, 18:17
Klasyczne komentarze o braku straży miejskiej. Tyle lat minęło, a tu dalej tylna część ciała piecze.
Stanisław23.09.2018, 18:15
Strona internetowa miasta pamięta chyba jeszcze lata 90te. Dla większości ludzi, zwłaszcza młodych jest ona nieczytelna. Nie mówiąc już o turystach, którzy nie znajdą tam żadnych informacji.
Student23.09.2018, 18:15
''(...)Szymon Fatla ma 25''
'' Szymon jest inżynierem PK z kilkuletnią praktyką zawodową, co będzie naturalnym atutem w kontekście realizacji zadań infrastrukturalnych na terenie miasta''

Jaką kilkuletnią praktyką zawodową?! Ledwo spod skrzydeł Politechniki wyszedł! :/
youngblood23.09.2018, 18:14
Już dawno powinni patrolować pieszo miejskie ulice i dołączyć do szeregów policji która miała przejąć obowiązki zlikwidowanej straży. To chyba któryś z tych panów nie dotarł do studia tv Kraków na dyskusję z burmistrzem F. bo... nie mógł. Widać już nabrali odwagi. Jeśli są odpowiedzialni za swoje realizowane pomysły to wysłać ich na nocne patrole po osiedlach i dzienne w centrum miasta za minimum krajowe. Nie muszą nic robić bo przecież mówią że straż nic nie robiła. Niech tylko wykażą się odpowiedzialnością.
Izabella23.09.2018, 17:37
Słabe to pomysly. Zresztą to panowie stoją za likwidacją Straży Miejskiej. Ciekawe jak teraz odnoszą się do tego że na mieście jej brakuje.
z23.09.2018, 17:27
Panowie na stronie miasta wszystko można znaleźć, zwłaszcza kwestie związane z budżetem, w zakładce władze lokalne jest zakładka budżet miasta. Tak gadać żeby gadać
KacPer23.09.2018, 16:49
A w sprawie "zwiększenie transparentności" to panowie z PO czy z PiS bo jakoś to ukrywają.
jolka23.09.2018, 16:07
młoda, świeża krew się przyda!!! jestem za!!! trzeba na tych młodych zagłosować.
ciekawe23.09.2018, 15:56
Konsultacje z mieszkańcami to może świetny pomysł, ale kto za to zapłaci? Bo rozumiem, że w formie głosowania. Trzeba więc uprzedzić mieszkańców, że o tyle mniej- mam na myśli koszty obsługi konsultacji- będzie do wydania na ewentualne projekty. Dziś trudno jest namówić ludzi do głosowania na budżet obywatelski, a co dopiero na coroczne konsultacje. Chyba, że kandydat zadeklaruje, że sam albo z grupą wspierającą jego pomysł, obsłuży je za darmo.
abc23.09.2018, 15:18
chyba już gdzieś to słyszałem?
i wyszło to zwykle!
9,1023.09.2018, 15:08
:.....by młodzi ludzie mieli przed sobą dobrą przyszłość na Podhalu:. To za mało by tylko młodzi ludzie mieli przyszłość.
KG23.09.2018, 15:05
Czas na młodych, a kandydaci, którzy osiągnęli już wiek emerytalny niech pomyślą raczej o odpoczynku i zadbają o zdrowie. Ci w średnim wielu, jeśli potrafią coś dobrego dla mieszkańców i miasta zrobić, niechaj startują. Wyborcy - mam nadzieję - potrafią racjonalnie zagłosować.
czytelnik23.09.2018, 14:48
Niech zaczną pracować , założą rodzinę , wtedy zobaczą jak się żyje i z czym trzeba się uporać .Na razie mama opiekuje i żyje się lekko
Kazik23.09.2018, 14:36
Oj ile tu słodzenia chłopakom którzy przyczynili się do likwidacji Straży Miejskiej i teraz na mieście dewastowane są donice, kosze , toi toi przy drozkach.
Juliusz23.09.2018, 14:29
romantycznie się zrobiło
Ala23.09.2018, 14:24
Super chłopaki. Powodzenia!
janusz23.09.2018, 14:20
Bardzo dobry pomysł z tymi konsultacjami. Raz do roku pospolite ruszenie w Mieście, ludzie by zdecydowali czego rzeczywiście chcą.
bt23.09.2018, 14:05
Są za młodzi jak na takie obowiązki.
bsasdd23.09.2018, 14:04
Czas wreszcie żeby zaczęli rządzić młodzi, a nie stare dziadki z PRL co od lat nic dobrego nie wnieśli. Szymona co nieco znam. Gościu z przysłowiowym "jajem. Materiał jak najbardziej na radnego
Tako prowda23.09.2018, 14:04
W końcu konkrety a nie obiecanki cacanki i gruszki na wierzbie leśnych dziadków.
adam23.09.2018, 13:58
Kropla drąży skałę. Mam nadzieję, że w końcu chłopaki osiągną wyborczy sukces i zaczną zmieniać Miasto i region od środka.
Matematyk23.09.2018, 13:50
Konkretnie i ambitnie ale czy realnie? Z drugiej stront inni ciagle obiecują to samo i nic z tego nie robią
Lotos23.09.2018, 13:43
Panowi już pokazali że likwidacja Straży Miejskiej to był błąd. To co proponują ma jest mgliste jak opcje forsowane przez ich komitety i panią Michalska.
Wybroca23.09.2018, 13:29
Wreszcie jakiś głos rozsądku, plus pomysłu na poprawę tego o czym nie mówili wszyscy przedstawiający program. Miasto się wyludnia, młodzi wyjeżdżają, kto inny ma o to powalczyć jak nie właśnie Ci młodzi, którzy wiedzą dlaczego tak się dzieje? Obaj Panowie mają mój głos.
miejski23.09.2018, 13:23
Młodzi konkretnie i z realnymi pomysłami, które można wdrożyć a nie wicie rozumicie, tu zbudujemy tam zrobimy a po wyborach po temacie bo za srogie obietnicw. niech młodzi rządzą a nie stare dziadki bez pomysłu a ich jedyne działanie w Radzie to zbieranie pensji radnego
Savage23.09.2018, 13:22
Brawo wy !!!!Wreszcie młodzi ludzie ! Drodzy nowotarzanie dajmy im szanse
Znajoma23.09.2018, 13:18
Powodzenia chłopaki!
Wyborca z dworca23.09.2018, 13:18
Powodzenia panowie, trzymam za was kciuki!
Dobra zmiana23.09.2018, 13:15
Wcześniej miałem wątpliwości że to dobry wybór. Teraz już nie mam, bo młodzi mają charakter i trzeba to docenić