05.10.2018, 11:08 | czytano: 3839

Jeden karnet na wszystkie podhalańskie wyciągi? To możliwe

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Podczas trwającego Międzynarodowego Forum Górskiego padła zapowiedź utworzenia ogólnopodhalańskiego karnetu narciarskiego. Mówił o tym Andrzej Gut Mostowy z Małopolskiej Izby Turystycznej. Według zapowiedzi, w najbliższych tygodniach przedstawiony ma zostać wielki projekt porozumienia 10 największych stacji narciarskich.
- Turystyka to podstawa życia na Podhalu, podstawowa gałąź gospodarki. Ta sytuacja się rozwija, ale potrzebuje w tych czasach profesjonalnego podejścia, by być nadal konkurencyjnym wobec innych regionów. Tworzony jest produkt turystyczny - jako wartości materialne i niematerialne danego regionu, które mogą być celem przyjazdu na Podhale. Chodzi tu zarówno o produkt w znaczeniu szerokim, jak i pojedyncze elementy. Ten pierwszy czyli produkt jako teren atrakcyjny ma duże znaczenie, bo turysta podejmując decyzję o wyjeździe najpierw podejmuje decyzję gdzie chce wyjechać, a dopiero na drugim etapie interesuje go konkretny hotel, czy miejsce. Dlatego utrzymanie atrakcyjności turystycznej subregionu ma bardzo istotne znaczenie - podkreślał i przypomniał, że elementem który w ubiegłym roku spowodował znaczny wzrost popularności naszego terenu było utworzenie projektu góral-ski, czyli wspólnej karty narciarskiej dającej możliwość możliwość korzystania ze stacji narciarskich Szymaszkowa, Suche, Harenda i Witów. Potem wspólny karnet (tatry-ski) zaproponowało sześć kolejnych stacji narciarskich - trzy z Białki Tatrzańskiej oraz stacje w Jurgowie, Czarnej Górze i Czorsztynie.
- Mogę państwo dziś zdradzić wielką tajemnicę, że są prowadzone od kilku miesięcy rozmowy pomiędzy pomiędzy góral-ski a tatry-ski i można oczekiwać, że w tych tygodniach podpisane zostanie porozumienie i stworzony zostanie jeden ogólnopodhalański karnet narciarski. To jest przełomowe wydarzenie z punktu widzenia współpracy i pewnego wyobrażenia o góralach, że nie potrafią się dogadać. A jednak pokażemy, że potrafią się porozumieć - mówi Andrzej Gut Mostowy.

Nazwa nowego projektu nawiązywać ma do poprzednich nazw. Karnet ma być ważny dłużej, niż jeden dzień. Co ważne - porozumienie jest otwarte na wszystkie inne stacje narciarskie.

Jubileuszowe, dziesiąte Międzynarodowe Forum Górskie przebiega pod hasłem "Podhale ku niepodległości i nowemu obliczu gospodarczemu". Spotkania i wykłady poświęcone są zarówno tradycjom i historii, jak i szeroko rozumianej turystyce.

Podczas pierwszego dnia swoje wystąpienia nawiązujące do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosili m.in. prof. Stanisław Hodorowicz, dr Przemysław Stanko, mg Lesław Dall, dr hab Jerzy Roszkowski oraz dr hab Anna Mlekodaj.
W drugiej części programu odbyła się dyskusja na temat rozwoju dróg krajowych oraz połączeń kolejowych na Podhalu, oraz rozwoju sieci gazowej oraz geotermalnej.

s, pk/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
głos rozsądku09.10.2018, 16:34
Przecież jest już jedna karta na wszystkie wyciągi, termy, komunikację, hotele i prawie wszystko inne. Karta płatnicza.
2901200006.10.2018, 17:32
celnicy juz sie ciesza
kogitator05.10.2018, 23:44
Gdybym miał korzystać z jakiegoś konkretnego wyciągu, to wolałbym zapłacić bezpośrednio i wprost temu konkretnemu wyciągowi, ponieważ mam obawę że przyjeżdżający z innego wyciągu z karnetem będą postrzegani jako zjeżdżający za pół darmo i przez to gorzej traktowani. To trochę tak jak z kartą na muzea w Londynie czy Paryżu - jest na niej parędziesiąt obiektów do zwiedzenia, a wiadomo że ja będę w stanie w czasie mojego pobytu zwiedzić tylko np. dziesięć takich muzeów, więc wolę płacić oddzielnie w każdym muzeum i taniej mnie to wyniesie, a i lepiej będę traktowany przez obsługę bo bezpośrednio im płacę.
Fan JT05.10.2018, 20:13
Widzę dwóch specjalistów z Nowego Targu ale Janusza nadprezesa od zarządzania strategicznego i znawcy ogrzewania geotermalnego brak. Duuuuża strata , niepowetowana, dyskusja musiała upaść. I członków grupy nie widać, nie ma nikogo ze szpitala , z wodociągów, z mpecu, ajaj.
No ni ma widoków. By to jasny pieron, jak godo M.Daniec. Miny chyba zrzedły. Ale moze bedom wiertać. Haj.
jestem za05.10.2018, 17:26
I tu się mylicie z badań wynika że działa tu mechanizm synergii-
jest to dodatkowa atrakcja i wygoda dla narciarzy.
Problem tyko w tkwi w jednorodnym systemie na bramkach
na wszystkich stacjach .
Dla regionu to szansa i kolejny fantastyczny PRODUKT TURYSTYCZNY.
atrakcja turystyczna05.10.2018, 16:24
Pierwsze uporajcie się ze wszendobylskim smrodem z kominów. Moi znajomi którzy przyjechali z zagranicy pierwsze z czym im się kojarzy Polska zimą to smród z komina. Tubylcy tego nie czują bo już przywykli do tego w jakim syfie żyją.
stachu05.10.2018, 15:04
Nie wiem po co komu takie spendy urzędasów co rok się spotykają,debatują a nic z tego nie wynika a firmę która to organizuje rozgonić na 4 wiatry
Tadek05.10.2018, 13:31
Szału frekwencji nie widać , gdyby nie młodzież , było by pusto.
Nie widzę nikogo ze Stacji Narciarskich z Podhala .???
xxx05.10.2018, 11:58
w pl to nie możliwe więc nie piszcie głupstw :)
alfredo05.10.2018, 11:53
a co z wyciągami w Nowym Targu ????? Porządnymi wyciągami , nie chodzi mi o te dwie śmieszne górki
jo05.10.2018, 11:31
górale nigdy sie nie dogadaja , a tu chodzi o konkretne pieniadze więc nawet jak powstanie taki plan to szybko upadnie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl