05.10.2018, 12:33 | czytano: 5013

W Chochołowie otwarto muzeum torfowisk (zdjęcia)

Gmina Czarny Dunajec, jako pierwsza uczyniła atrakcję turystyczną z największego podziemnego skarbu Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, czyli torfowisk.
W piątek w Chochołowie, w ponad stuletnim, odremontowanym budynku dawnego ośrodka zdrowia, otwarto muzeum torfowisk - Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego. Można tu zobaczyć, dotknąć i powąchać torf oraz poznać mieszkańców torfowisk. Muzeum jest interaktywne - o ziołach rosnących na torfowiskach opowiada wirtualna baba, żyjące tu organizmy można obejrzeć pod mikroskopem, można wziąć udział w quizie, obejrzeć zdjęcia, zobaczyć jak torfowiska zachowują się podczas deszczu, obejrzeć symulację powodzi, filmy. Ciekawą atrakcją jest ruchoma rosiczka, czyli mięsożerna roślina żyjąca na tym terenie.
Za unijne pieniądze, które gmina pozyskała na ten cel z programu Interreg Polska - Słowacja, wyremontowany został również wagonik kolejki wąskotorowej, który można zwiedzać na terenie zakładu produkcji torfu w Podczerwonem. Wszystkim marzy się, żeby w przyszłości uruchomić całą kolejkę i podróżować nią na wycieczki wgłąb torfowisk.

W otwarciu muzeum wzięli udział przedstawiciele gminy Czarny Dunajec, strony Słowackiej - Muzeum Orawskiego w Dolnym Kubinie, które było partnerem projektu, przedstawiciele Euroregionu Tatry, Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Tym wszystkim instytucjom i organizacjom, w imieniu gminy czarny Dunajec, podziękował za pomoc przy realizacji projektu sekretarz Michał Jarończyk.

Gmina Czarny Dunajec szuka teraz administratora muzeum, licząc, że prowadzenia muzeum podejmie się któraś z lokalnych organizacji. Muzeum ma być czynne codziennie, a przede wszystkim w weekendy.

r/ zdj. Robert Miśkowiec
komentarze
BUDOWLANIEC05.10.2018, 12:36
Zdzichu zrobił to i jest
Zobacz pełną wersję podhale24.pl