17.10.2018, 12:14 | czytano: 3407

Polski Związek Narciarski będzie wspierał rozwój narciarstwa biegowego w gminie Nowy Targ

Fot. Michał Adamowski
Wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch i prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner podpisali porozumienie o współpracy.
Gmina Nowy Targ od kilku lat stawia na narciarstwo biegowe. Rejon Klikuszowej i Obidowej ma unikatowe warunki klimatyczne, dzięki którym śnieg zalega tu dłużej i nie trzeba śnieżyć stras. Uruchomiono już, cieszący się dużą popularnością, szlak narciarstwa biegowego na Turbacz czy sztucznie naśnieżaną pętlę na stadionie w Waksmundzie, zakupiono ratrak, gmina ufundowała stypendia sportowe dla narciarzy biegowych, a uczniowie szkół w gminie Nowy Targ zaczęli się uczyć jeździć na biegówkach. Teraz gmina rozpoczęła przygotowania do budowy Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej.
Prezes Apoloniusz Tajner gratulował władzom gminy realizowanych inwestycji oraz zadeklarował wsparcie we wszelkich zamierzeniach związanych ze sportami zimowymi, a w szczególności z narciarstwem biegowym.

- Skokami narciarskimi nie ma już potrzeby się specjalnie zajmować, natomiast bardzo szczególnie zajmujemy się teraz narciarstwem biegowym, w którym można osiągać sukcesy, czego przykładem jest Justyna Kowalczyk - mówił Apoloniusz Tajner. - Potrzebna jest też do tego bardzo dobra infrastruktura, trenerzy i dzieci.

Prezes dodał, że w temacie narciarstwa biegowego w całej Polsce dzieje się coraz więcej. - Tutejsze trasy, w Obidowej, mają bardzo długą tradycję i umiejscowione są w świetnym położeniu. A to co tutaj teraz powstaje, trasa utrzymywana, oświetlona, pozwoli miejscowym klubom sportowym trenować w dobrych warunkach. To zaś, myślę, że przełoży się na to, iż będziecie mieli więcej swoich przedstawicieli w kadrach narodowych. Cieszę, że ta trasa tutaj powstaje. I chciałbym tego pogratulować, bo to kapitalna sprawa. Macie nasze poparcie ze strony Polskiego Związku Narciarskiego - dodał.

Wójt Jan Smarduch powiedział, że budowa Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej ruszy już niebawem. W ogłoszonym przez Urząd Gminy w Nowym Targu przetargu wystartowały dwie firmy i na pewno - dodał - jedna z nich zostanie przyjęta. Stanie się to do dwóch tygodni.
W uroczystym podpisaniu porozumienia wzięli udział: prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, wiceprezes związku Wojciech Gumny, wójt Jan Smarduch, dyrektor Szkoły Mistrzowska Sportowego w Zakopanem Dawid Szeliga oraz sołtys Obidowej Zofia Faron.

Umowa przewiduje w głównej mierze wsparcie PZN przy budowie centrum, pomoc w organizacji zawodów narciarskich i wsparcie szkoleniowe. Związek będzie też popierał wnioski gminy Nowy Targ o wsparcie przy budowie kolejnych tras i realizacji projektów.

r/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Sędzia PZN21.10.2018, 23:50
Tak trzymać dalej. Niech te trasy będą początkiem lepszych warunków treningowych dla następców takich mistrzów narciarstwa biegowego i olimpijczyków, których wychowywał tu Leszek Koperniak i jego następcy. Dziękujemy za te wszystkie zawody biegowe w Obidowej i Klikuszowej przez te wszystkie lata i atmosferę. Niech ten nowy ośrodek narciarstwa biegowego kwitnie dzięki Gminie Nowy Targ i ludziom z nim związanym takich jak Zosia, Krzysiek i innym nie wymienionym tu, a działającym dla dobra polskiego narciarstwa biegowego.
biegacz19.10.2018, 09:18
Gratulację jestem dumny że mieszkam w Gminie Nowy Targ
mieszkaniec18.10.2018, 08:07
Brawo gmina Nowy Targ!
Ewa17.10.2018, 21:19
Rewelacja. Smarduch i Kolasa dobrze działają.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl