10.11.2018, 21:30 | czytano: 3559

"Aby nasza ukochana Ojczyzna była wolna, silna, otwarta i bezpieczna, a Polacy szczęśliwi i solidarni!"

zdj. Michał Adamowski
"Nawet w chwilach najcięższej próby, Polacy nigdy przed nikim nie byli na kolanach. Nie szczędzili w tych latach wysiłku, aby wnieść własny wkład w tworzenie nowej Europy. Europy, którą współtworzymy i której broniliśmy zbrojnie. Stulecie Niepodległości Polski jest najlepszym czasem, aby o tym przypominać" - mówił podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski .
Oto cała treść przemówienia:
"Bracia Podhalanie!
Sto cztery lata temu tymi słowami rozpoczynał się apel Komendy Drużyn Podhalańskich.
Cytuję:
"(...)Nadszedł ten czas, nadeszła ta burza, którą przeczuwaliśmy wszyscy. Wielka godzina wybiła. Poruszyła się cała Europa, wojska wszystkich państw stoją pod bronią. (...) Centrum wojny przenosi się siłą wypadków na nasze ziemie, na te biedne ziemie polskie, tylu ofiarami uświęcone, morzem krwi naszej rycerskiej uświęcone. (...)
Bracia! Po jednym, po dwóch, po dziesięciu – ruszajmy wszyscy do Krakowa. Tam dostaniemy broń i rozkazy. Naprzód w Imię Boga! "

5 sierpnia 1914 roku wyruszyli członkowie Drużyn Podhalańskich do krakowskich Oleandrów, a potem dalej. Ruszyło się "śpiące wojsko z pod Tatr", aby "Zjednoczyła się i zlała cała Ziemia Polska, od Tater po Warszawę. "

W I wojnie walczyło ok. 20 000 mężczyzn z Podhala, Spisza i Orawy. W samych legionach około 1000. Poszli starzy i młodzi, także najmłodsi - uczniowie nowotarskiego gimnazjum. Każda miejscowość naszego Regionu, ma swoich poległych w tej wojnie. Przypominają nam o nich : Kwatera Żołnierzy Legionów Polskich oraz odnowiona właśnie Kwatera Wojenna z lat 1914 - 23 na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu.

Polacy zjednoczyli się, aby "Sen O Niepodległej" przekazywany z pokolenia na pokolenie wreszcie się ziścił. W 1918 roku wybuchła biało – czerwona wolność, odrodziła się Polska!

Drodzy Mieszczanie, Szanowni Obywatele!
W Nowym Targu w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 r. Legioniści pod komendą majora Ottokara Brzozy – Brzeziny , przejęli od żołnierzy austriackich najważniejsze, strategiczne punkty i instytucje w mieście, poczynając od komendy wojskowej, znajdującej się w jednostce stacjonującej na Czerwonem.

Nazajutrz rano tj. 1 listopada w imieniu Rządu Polskiego w Warszawie, a z ramienia Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie władzę w mieście przejęli członkowie Powiatowej Organizacji Narodowej w osobach: dr Jana Bednarskiego, burmistrza Józefa Rajskiego, Michała Skalskiego oraz dr Ignacego Dziedzica. Delegaci PON udali się w otoczeniu całej Rady gminnej i tłumu publiczności do komendy stacyjnej, gdzie od majora Ottokara Brzozy - Brzeziny oraz towarzyszących mu oficerów odebrali ślubowanie posłuszeństwa Rządowi Polskiemu. . Majorowi Brzozie - Brzezinie powierzono obowiązki Komendanta Okręgu Podhalańskiego. Z gmachu starostwa i innych budynków administracyjnych obywatele spontanicznie usuwali czarne austriackie orły i zastępowali herbem polski, białym orłem. Wieczorem niemal całe miasto ozdobione było już flagami o barwach narodowych.

W bieżącym roku minęło pięćdziesiąt lat od śmierci generała Ottokara Brzozy – Brzeziny, współuczestnika nowotarskiego świtu niepodległości. Czecha z urodzenia, Polaka z wyboru; twórcy legionowej artylerii, żołnierza wojny polsko – bolszewickiej oraz obu wojen światowych. O jedynym Czechu w Wojsku Polskim, czterokrotnym kawalerze wojennego Krzyża Virtuti Militari, ks. płk. Bogdan Radziszewski w swej homilii powiedział: "był to "Syn Polskiej Ziemi, którego można nazwać bohaterem, który walczył i wywalczył nam wolność i niepodległość, a przy tym nigdy nie sprzeniewierzył się najważniejszym wartościom. (...) Do końca był wierny temu, co Polskę stanowi."

Miejscowa społeczność żywo reagowała na ówczesne wydarzenia polityczne, zwłaszcza dotyczące spraw polskich. Organizowano wiece dla poparcia naszych praw do Gdańska i dostępu do morza. Werbowano ochotników na front wschodni i organizowano na ten cel składki pieniężne. Deklarowano wyrazy poparcia wobec dążeń Polski do odzyskania Górnego i Cieszyńskiego Śląska, bo jako mieszkańcy pogranicza mieli bolesną świadomość trudności związanych z funkcjonowaniem takich regionów. Obudził się duch obywatelski w Polakach, wolność dodawała sił do działania, a do zrobienia było dużo, w bardzo krótkim, jak się okazało, czasie.

"Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem."
Najważniejszym elementem najpierw walki o Polskę, a potem jej budowy była jedność obywateli.
Wytyczone cele i ich realizacja stały się dla wszystkich najważniejsze i oczywiste.

Polacy w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości nie byli monolitem. Dzieliły ich dramatycznie : różnice ideowe, skrajnie odmienne wizje przyszłości Polski, ale Ojczyznę zawsze stawiali na pierwszym miejscu.

Mieli świadomość, że podziały osłabiają ich możliwości działania, że gdy nie są zjednoczeni stają się łatwym łupem dla wszystkich tych, dla których Polska była jedynie "bękartem traktatu wersalskiego".

Analiza dziejów dawnych i współczesnych dowodzi, że Polacy mieli odwagę, nawet w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili się wywiązywać z tego obowiązku , gdy chodziło o obronę ojczyzny jako największego dobra".

Dlatego nawet w chwilach najcięższej próby, Polacy nigdy przed nikim nie byli na kolanach. Nie szczędzili w tych latach wysiłku, aby wnieść własny wkład w tworzenie nowej Europy. Europy, którą współtworzymy od chrztu Polski, której broniliśmy zbrojnie i pod Legnicą, i pod Wiedniem, i pod Warszawą.

Stulecie Niepodległości Polski jest najlepszym czasem, aby o tym przypominać.
Dwadzieścia lat po pierwszej wojnie nastąpiła hekatomba drugiej. W jej wyniku staliśmy się PRZEGRANYMI ZWYCIĘZCAMI uwięzionymi przez sowiecki totalitaryzm. Politycznie byliśmy zamknięci za żelazną kurtyną, mieliśmy swój kraj, ale Ojczyznę pielęgnowaliśmy w sercach i znów czekaliśmy na nasz czas.

Przybliżył nas do "tego przełomu" wieczór 16 października 1978 roku, gdy Polak - kardynał Karol Wojtyła pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra w Rzymie jako nowo-wybrany Zwierzchnik Kościoła, papież Jan Paweł II.

Powiedział do zgromadzonych, że przybył z "dalekiego kraju". W sensie geograficznym odległość nie była duża, Polska leży w samym centrum Europy. W sensie politycznym była w innym wymiarze.

Czterdzieści lat temu za żelazną kurtynę wróciła nadzieja. Rok później Jan Paweł II przybył z pielgrzymką do Ojczyzny, także do Nowego Targu.

Dał nam siłę, odwagę i jedność.I co bardzo ważne pozwolił narodowi polskiemu "policzyć się".
To "policzenie" pokazało, że w zdecydowanej większości chcemy inaczej żyć, że wartości chrześcijańskie są dla Polaków bezcenne. Owocem tej jedności stała się "Solidarność", której powstanie spowodowało upadek systemu totalitarnego w Polsce i całym bloku wschodnim.

Od tego czasu jesteśmy wolni, ale...

Szanowni Państwo!
Zakończę swoje wystąpienie przywołując słowa Jana Pawła II :
Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać! Przychodzi jako dar, utrzymuje się przez zmaganie.
Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne. Całym sobą płacisz za wolność (...)

Słaby jest lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina. Godziny wciąż powracają na wielkiej tarczy historii (...)

Drodzy Nowotarżanie!
Szanowni Goście!

W przeddzień jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości życzę Wam, naszemu MIASTU, naszym rodzinom, aby nasza ukochana Ojczyzna była wolna, silna, otwarta i bezpieczna, a Polacy szczęśliwi i solidarni!

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Podatnik11.11.2018, 20:13
Ops
Jarko mnie nie interesuje, lepiej niech nasz burmistrz obniży cenę wody, mamy jedną z najdroższych w Polsce, dlaczego? Ano dlatego żeby nas doić, zresztą jak na wszystkim, doją i doją, a burmistrz nie jest z PiS , niesamowite no nie?
Ops11.11.2018, 12:35
Jarek mówi co innego -że wstajemy z kolan
1700zl miesięcznie11.11.2018, 12:30
Polska krajem dla wybrańców oraz kolebką kleru! !!!!!!
xxxx11.11.2018, 10:07
gadanie gadanie i obiecywanie , dzien pozniej zagarnianie kasy pod siebie a pieknych slowek nikt nie pamieta.
Wyborca11.11.2018, 09:42
@wyborca
Niestety nie pochodzę zSBckiej, UBckiej rodziny, Wole u wroga robić za 2 tys euro , niż u klapka za 2 TYS zl.
Tak wygląda dziś Polska.
@wyborca11.11.2018, 09:19
to kochany wyborco zostań biznesmenem i stwórz miejsca pracy
żeby ludzie zarabiali 5000zł albo zostań urzędasem szanującym suweren .
Prawda11.11.2018, 07:27
, Owocem tej jedności stała się "Solidarność", której powstanie spowodowało upadek systemu totalitarnego w Polsce i całym bloku wschodnim. ,,
Komuna i tak by padła , a bolek razem z soli. Był bezpiecznikiem dla Ubeko Sbkow i innych komuchow , i dlatego mamy to co mamy w Polsce, same urzędasy i niewolnicy. Polak polakowi wilkiem .
Wyborca11.11.2018, 06:03
Taaaaa i żeby ludzie dalej zarabiali 1500zł ,a urzedasy i miejscowe biznesmeny wykorzystali suweren, dość, jednak wybieram emigrację. Nie będzie Polaków, nie będzie Ukraińców, jak zaczniecie sami se robić, to zaczniecie ludzi szanować.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl