Szczawnica świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła już w piątek. Przez trzy dni odbywały się przeróżne uroczystości, każdy mógł znaleźć coś dla siebie: od mszy świętej i apelu poległych po Bieg Niepodległości i festiwal pieśni patriotycznych.
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczęły się odsłonięciem "Krzyża Legionistów" przy tablicy upamiętniającej mieszkańców Szczawnicy walczących w I wojnie światowej. Autorem krzyża, którego pomysłodawcą był Pieniński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, jest miejscowy rzeźbiarz - Marek Dziedzina.
Złożono także wiązanki kwiatów na grobie żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej na Przysłopie.Inaugurację obchodów Święta Niepodległości uświetnił hymn państwowy wykonany przez uczniów szczawnickich szkół oraz orkiestra dęta działająca przy OSP .
W ramach obchodów rocznicy 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została także otwarta okolicznościowa wystawa "Szczawniczanie w walce o Niepodległą". Przybyłych do muzeum gości przywitała dyrektor Barbara Węglarz, która przybliżyła historię Pienin i jej mieszkańców w latach 1914 – 1918. Następnie odbyło się przedstawienie przygotowane przez Chór Uniwersytetu III Wieku pod dyrekcją Ewy Zachwiei z towarzyszeniem zespołu "Juhasy".
W sobotę niepodległość Polski uczczono na dwa zgoła różne sposoby: rano na promenadzie nad Grajcarkiem wystartował Bieg Niepodległości, natomiast wieczorem w remizie OSP odbyły się Szczawnickie Zaduszki, wspominające i upamiętniające zasłużonych Szczawniczan, także tych walczących w legionach. Zaduszki organizowane są od wielu lat przez Zespół im. Jana Malinowskiego pod kierownictwem Pani Anieli Krupczyńskiej.
Natomiast niedzielne obchody rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem wiązanek na starym placu kościelnym, przemówieniem burmistrza Grzegorza Niezgody oraz apelem poległych. Następnie w szczawnickim kościele parafialnym odbyła się msza święta za Ojczyznę.
JD/ fot. UMiG Szczawnica, Zbigniew Lach, JD