22.11.2018, 10:01 | czytano: 5604

PiS nie stworzyło koalicji w powiecie nowotarskim. Poszło o stanowiska

arch. Podhale24
"Kurczowe trzymanie się władzy przez grupę polityków lokalnych sprawujących ją od trzech kadencji nie służy w najmniejszym stopniu budowaniu przejrzystości i wiarygodności w działaniu samorządu powiatowego" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Nowotarskiego.
Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło najwięcej mandatów w wyborach do Rady Powiatu Nowotarskiego, miało ich jednak zbyt mało, żeby samodzielnie rządzić. PiS proponował innym komitetom koalicję, ale nikt nie chciał współrządzić z przedstawicielami partii Jarosława Kaczyńskiego. Porozumienie o współpracy podpisały Prawica Powiatu Nowotarskiego, Razem Podhale Spisz Orawa i Podhalańska Wspólnota. Przedstawiciele PiS podejmowali próby rozmów na temat wejścia do koalicja, ale bezskuteczne. Nie pomogły mediacje z udziałem posłanki Anny Paluch. W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu przedstawiciele klubu Radny PiS w Radzie Powiatu Nowotarskiego przedstawili przebieg negocjacji.
Oto pełna treść oświadczenia:

"Oświadczenie Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Powiatu Nowotarskiego

Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość proponował współpracę koalicyjną Prawicy Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera jeszcze przed ostatnimi wyborami samorządowymi. W drugim dniu po wyborach doszło do spotkania Juliana Stopki, przewodniczącego Klubu Radnych PiS reprezentującego 12 nowo wybranych radnych PiS ze starostą Krzysztofem Faberem, przywódcą 6 radnych PPN. Wówczas Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało Prawicy PN następujące warunki współpracy koalicyjnej: trzech członków Zarządu Powiatu, w tym starosta, urzędujący członek zarządu oraz nieurzędujący członek zarządu dla PiS; dwóch członków zarządu, w tym wicestarosta i nieurzędujący członek zarządu dla PPN. Ta propozycja została ponowiona na spotkaniu, w którym ze strony PiS uczestniczyli Poseł Anna Paluch i Radny Julian Stopka. Z drugiej strony przybyli na spotkanie Krzysztof Faber, Bogusław Waksmundzki oraz Władysław Tylka, którzy oświadczyli, że z połączonych klubów Prawica Powiatu Nowotarskiego (6 radnych), Razem Podhale, Spisz, Orawa (8 radnych) oraz Wspólnota Podhalańska (3 radnych) utworzyli jeden klub Razem dla Powiatu i mają 17 radnych, czyli większość. W spotkaniu tym uczestniczyli ponadto Poseł Edward Siarka i Radny WM Marek Wierzba. Starosta Faber oświadczył, że klub Razem dla Powiatu oczekuje 3 miejsc w zarządzie, w tym starosty. Rozmowy miały być kontynuowane.

17 listopada b.r. doszło do kolejnego spotkania, na którym przedstawiciele PiS Radni Michał Borzęcki, Maria Domagała i Jan Komorek zaproponowali przedstawicielom klubu Razem dla Powiatu szeroką koalicję, w której klub Razem dla Powiatu miałby starostę i urzędującego członka zarządu oraz przewodniczącego rady powiatu, a klub Prawo i Sprawiedliwość wicestarostę i dwóch nieurzędujących członków zarządu. Również ta propozycja została odrzucona. Klub Razem dla Powiatu nie zaproponował również innego rozwiązania.
Uważamy, że wyborcy jasno wyrazili swoją wolę, by w Powiecie Nowotarskim rządziło Prawo i Sprawiedliwość, powierzając mandat radnego 12 kandydatom PiS. Koalicja zawiązana przez trzy kluby jest wypaczeniem woli wyborców, decyzją czysto polityczną, obliczoną na posiadanie władzy samej w sobie. Kurczowe trzymanie się władzy przez grupę polityków lokalnych sprawujących ją od trzech kadencji nie służy w najmniejszym stopniu budowaniu przejrzystości i wiarygodności w działaniu samorządu powiatowego. Wręcz przeciwnie, musi być odbierane jako rozpaczliwa chęć ukrycia realiów swoich działań. Taka postawa nie służy dobru lokalnej wspólnoty. Rolę opozycji w radzie powiatu będziemy pełnić z największą kompetencją, uczciwością i konsekwencją, na jaką nas stać.

Radni Powiatu Nowotarskiego Klubu Prawo i Sprawiedliwość".

opr. s/
zobacz także
komentarze
Pisior26.11.2018, 09:47
To co robi iPaluch ii Stopka i miejscowy PIS to jest żenujące i śmieszne w jednej z gmin jawnie poparli kandydata PSL na wójta przeciw komitetowi PPNT i jeszcze mają problem do całego świata tam bo się im udało , a w powiecie już nie.Trochę honoru!
Michał23.11.2018, 23:28
Jak Siarka znajdzie się na listach pis to głosuję na kukiza
do wyborców PISu23.11.2018, 16:59
Starosta Faber stawia na edukację, kulturę , kulturę Podhala, drogi itp. Za rządów Pana Stopki ............dopowiedzcie sobie sami. Nie stawiajmy na partię , stawiajmy na ludzi których widać po czynach. Chcecie komedii i bezprawia jak w sejmie, senacie, sądach........głosujcie dalej na PIS
młody23.11.2018, 14:56
PIS przegina coraz bardziej.Przykład porozumienie Turskiego z Babiczem w Czarnym Dunajcu. Jak można po czymś takim zaufać ?
do tak z boku23.11.2018, 11:37
liczy się rozwój, tylko ten rozwój wymaga wpływu na decyzje
bez objęcia stanowisk w zarządzie nie wpływ jest słabawy
dostrzegasz to?
inna sprawa że tytuł artykułu jest słabawy jak ten wpływ o którym pisałam powyżej

a prawda jest taka, ze gdyby PiSowi zalezało wyłącznie na stanowiskach to przystałby propozycję szerokiej koalicji, a nie przystał, za co należą się brawa, bo jest jeszcze coś takiego jak honor
Skała23.11.2018, 09:50
Tak wygląda właśnie partactwo duetu: Hamerski i Paluch. Mając większość tracą wszystko.PO i postkomuna podskakuje z radości.
EKKA23.11.2018, 07:49
A czemu Pis nie może stworzyć koalicji z innymi ugrupowaniami ,ponieważ oni z nikim się nie dogadają, bo nie uznają kompromisu jak,inaczej myślisz to jesteś be a jak myślisz tak jak my .t.j PIS to wtedy jesteś super ale nie możesz się sprzeciwić .Czemy Trzy ugrupowania mogły sie dogadać a Pis z jednym nie może ,Ludzie może już przejżelii na oczy i nie chcą rządów PIS trzeba sie nad tym zastanowić dlaczego
Polak i zarazem Europejczyk23.11.2018, 06:32
do tubuś - mieszasz człowieku. Po obiecującym wstępie twojego wpisu wychodzi, że nie rozumiesz mojego poprzedniego tekstu. Piszesz o rzeczach, których nie napisałem.
tak z boku22.11.2018, 23:51
PiS walczył o stanowiska - co pokazuje tekst powyżej
nie liczy się rozwój powiatu
bo "im się należały stanowiska"
nie ma róznic co do planów rozwoju
są tylko różnice w obejmowaniu stanowisk dla PiS
tubuś22.11.2018, 15:06
@Polak i zarazem Europejczyk:
Jesli rzeczywiście jesteś takim Europejczykiem, to powinieneś wiedzieć że Europa jest demokratyczna, wolna od uprzedzeń i nienawiści, ksenofobii,itd. Nie powinieneś był użyć określenia "zdradzieckie mordy", przy czym bardziej chodzi mi o "zdradzieckie" aniżeli o "mordy". Jeśli używasz słowa zdrada to znaczy że eliminujesz i wykluczasz czyjś światopogląd, bo uważasz że to szkodzi.
n22.11.2018, 14:46
pozyjemy zobaczymy oby ku chwale ojczyzny i miasta a nie prywaty
Polak i zarazem Europejczyk22.11.2018, 14:15
Najbardziej mi sie podoba u PISowców, że jak ktoś ich krytykuje, to znaczy że oni właśnie dobrze robią, bo to ich krytykują ci co stracili jakieś bliżej nieokreślone przywileje, ubeckie emerytury, lemingi, zdradzieckei mordy itd. Są tak pewni siebie, ale zaczyna się wszystko odwracać. Jak będą honorowi to w ogóle nie powinni z PIS, Solidarna Polska i "Gowinowcy" wystawiać kandydatów do Parlamentu Europejskiego w nadchodzących wyborach. Przecież Unia Europejska jest dla nich "be", zabiera nam suwerenność i takie tam pierdoły. To niech się tam nie pchają.
heavy metal z NT22.11.2018, 14:10
Do brawo "sprawdza się " o czym najlepiej świadczy 15 zatrzymanych przez ABW w aferze w Powiatowym Zarządzie Dróg.
Palec w Mikserze22.11.2018, 14:07
W życiu nie czytałem równie pokrętnych bredni, jak te wydalone przez klub PISu... Porażający brak logiki połączony z pogardą dla demokratycznych wyborów. Ale wiadomo - "im się przecież należy" - władza, synekury i inne frukty.."
tubuś22.11.2018, 13:53
@ kalkulator, retoryk, dziadek:
Wszystkiemu oczywiście jest winna osobowo i wyłącznie Anna Paluch; pewnie jeszcze odpowiada za odrę, świnkę, różyczkę i koklusz. Przeceniacie rolę jednostki w historii ludzkości, zapominając o olbrzymiej przewadze w negocjacjach jaką partii PiS dali wyborcy (pozycja PiS w negocjacjach była bardzo silna i mieli pełne prawo stawiać pozostałym ugrupowaniom korzystne dla siebie warunki - ktoś inny tu zawinił). Gdyby posłanka Paluch nie ingerowała to ho, ho, wszystko by było lepsze - już to widzę.
ol22.11.2018, 13:46
Należy pisać do Prezesa i przedstawić mu prawdę o jego posłance,może wtedy otworzy oczy i usunie ją w cień.Podesłać mu strony internetowe z Podhala i niech go oświec-i jaką to miłością ją darzą swoi.
pol22.11.2018, 13:14
Tam gdzie pojawi się panna Paluch ,tam wszystko przegrane.Mogła poczekać na Spiszu dopóki nie zawiąże się koalicja ,a ta zawsze ten łeb zadarty musi wsadzać tam gdzie nie trzeba.Czy Prezes nie widzi ile niechęci mają do niej miejscowi?
kalkulator22.11.2018, 12:48
Gdyby w negocjacjach nie uczestniczyła Pani Anna Poseł Paluch, to może coś by się wykluło a tak, to zdechło.
Loco22.11.2018, 12:29
PiS najbardziej stracił na głupim uporze i kłamaniu w żywe oczy. Najlepszy przykład to reforma sądu najwyższego - jedną ustawą wycofali wszystkie zmiany, bo twierdzą że doszli do wniosku, że zmiany te były niekonstytucyjne. Oczywiście nie miało to nic wspólnego z decyzją sądu UE, TSUE. Ciekawe że miesiącami każdy jeden polityk z PiS wyśmiewał, drwił i negował argumenty prawników, opozycji, sędziów, że ta reforma jest niezgodna z konstytucją. Teraz, jak w przypadku 27:1 znowu nam wciskają, że nic się nie stało. Co za durnie! No i pytam tych wszystkich głosujących na PiS - nie wstyd wam wspierać kłamców? Jasno na tym przykładzie widać że chcieliby robić co chcą, niekoniecznie w zgodzie z prawem, nie mieć żadnej kontroli, nadzoru nad sobą, a to z kolei potwierdza ich złe intencje, jeśli chodzi o Polexit. To są nieodpowiedzialni ludzie, zaślepieni władzą i pieniędzmi. Oni chcą dobrze dla siebie, nie dla nas ani nie dla Polski. I oni siebie nazywają patriotami! Ich wyborcy powinni się wstydzić za swoją nieroztropność i naiwność.
heavy metal z NT22.11.2018, 12:25
Faber ale już nie masz pleców w urzędzie marszałkowskim więc upadek jest bliski.
retoryk22.11.2018, 12:06
Za brak porozumienia PiS z Faberem i Waksmundzkim odpowiada wyłącznie poseł Anna Paluch. To jej awanturnicze usposobienie i zasada "kto nie ze mną ten przeciw mnie" sprawia, że niewielu poważnych i szanowanych ludzi prawicy chce z nią mieć do czynienia. I to się nie zmieni tak długo jak długo ta kobieta będzie twarzą i sternikiem PiS na Podhalu.
dziadek22.11.2018, 11:45
Brawo. W Powiecie i w Mieście nie będzie rządził PiS. Podhale, Spisz, Orawa przejrzało na oczy na czym polega "dobra zmiana" - dobra dla naszych. Gwiazda Pienin niech już myśli, co będzie robić po wyborach parlamentarnych, bo i wyborcy zmądrzeli i prezes guru też raczej już nie poprze, bo wręcz zaszkodziła PiS-owi swoją agitacją. A może już ludzie maja Pani dość, Pani Anno...? Nie dajmy im uciec również do Brukseli, przecież plują na Unię. No i może w końcu trzeba konkretnie rozliczyć pisowców. Za łamanie konstytucji po pierwsze...
wyborca22.11.2018, 11:28
Jak to jest że Poseł Edward Siarka i Radny wojewódzki Marek Wierzba którzy popierali i promowali kandydatów z Prawicy Powiatu Nowotarskiego nie stworzyli koalicji z PiS, a na szczeblu wojewódzkim i krajowym rządzą z PiS w koalicji.Masakra trzeba natychmiast powiadomić ich szefów partyjnych i nagłośnić to zdarzenie na całą Polskę.
coś za coś22.11.2018, 11:26
Należało zaproponować 3 miejsca od 1 do 3 na liście PiS do sejmu.
I prawdopodobnie była by koalicja.....
Krzysztof Faber22.11.2018, 11:24
Przed wyborami nie było żadnej propozycji współpracy. Wręcz odwrotnie były ciągłe taki na moją osobę wraz z wnioskiem o odwołanie mnie ze stanowiska starosty. Po wyborach były rozmowy ale przedstawiane propozycje wyglądały trochę inaczej niż to jest w stanowisku radnych PIS.
wyborca22.11.2018, 11:23
może by tak jakieś stanowisko w spółce skarbu panstwa i już by odtrąbili sukces
brawo22.11.2018, 11:22
Brawo panie i panowie samorządowcy
My wyborcy wskazaliśmy kto ma rządzić w powiecie
PiS nie rządzi w powiecie i tak niech zostanie
Ekipa Fabera Krzysztofa i Waksmundzkiego Bogusława sprawdza się i niech tak zostanie
daremne żale prużny trud22.11.2018, 11:11
Samorząd jest to decentralizacja władzy centralnej-tak mówią ojcowie
reformy samorządowej.Próba centralizacji jest to nieporozumienie!!!
obserwator22.11.2018, 11:09
Przegrałeś to mów, że wygrałeś (patrz 1:27).
Jest czarne to mów, że jest białe.

Na tę retorykę już ludzie coraz mniej się nabierają.
Wciskanie kitu, że jak jesteś przeciw PIS, to jesteś z gorszego sortu, zdradziecka morda, nie patriota itd. też nie wystarczy.
hec22.11.2018, 10:36
przegrali a powiedzą że wygrali, taka to retoryka pisu
Jasio22.11.2018, 10:31
Kochani radni PiS, jakby wyborcy chcieli aby w powiecie rządziło Prawo i Sprawiedliwość to wybrali by Waszych kandydatów. A tak to rządzi koalicja większościowa i z tym się trzeba pogodzić. Problem polega chyba na tym, że PiS-u nie dopuszczono do władzy i podhalańska kadrowa będzie się musiała tłumaczyć przed prezesiuniem za brak sukcesu. Bo niby 12 szabelek jest, a władzy nad powiatem nie dali. Jakby PiS sprawował w powiecie władze po raz trzeci to by była demokracja, a tak to jest wypaczanie woli wyborców i kurczowe trzymanie się władzy przez grupę lokalnych polityków. Hehehe
GłosowałemISięNieLiczę22.11.2018, 10:27
Wyborcy wybrali tak, aby nie rządził PiS. I ma nie rządzić. Tyle w temacie. Po co te wybory?
Anty PIS22.11.2018, 10:14
Przecież to jest oczywiste, ze PiS jest naturalnym anty-koalicjantem dla całej reszty przez swoje metody działania, głównie brak merytoryki i kompetencji do zarządzania czymkolwiek
do myślenia22.11.2018, 10:13
Ostatnie sprawy dotyczące tzw. "dobrej zmiany":
1. Nagrana na "taśmach" rozmowa premiera Morawieckiego, gdzie padło stwierdzenie, że Polacy to powinni pracować za miskę ryżu.....
2. Afera bankowa z Komisją Nadzoru Finansowego w głównej roli i tylko jakieś 40 milionów zł.....
3. Syn wiceprezesa PIS Mariusza Kamińskiego "przypadkiem" dostał pracę w Banku Światowym, a inni politycy "dobrej zmiany" twierdzą, że dzieci gdzieś przecież muszą pracować.....
4. Tak wstajemy z kolan, że pospiesznie "dobra zmiana" wycofuje się z ustawy o Sądzie Najwyższym jak tylko UE pogroziła palcem (podobnie było ze słynną ustawą o IPN).
5. Patrząc punkt wyżej to tak wstajemy z kolan, że stajemy się petentem Węgier.
6. Ceny prądu drastycznie poszły i pójdą jeszcze w górę.
7. W polskich miastach nie chcą "dobrej zmiany", jak widać po ostatnich wyborach. Przegrali wszystkie prestiżowe batalie o miasta, choćby tylko wspomnę: Warszawę, Kraków, Gdańsk, Łódź, Lublin, Rzeszów, Kielce, Częstochowę, Katowice a u nas nawet w Nowym Sączu!!!!!, Tarnowie, Nowym Targu itd..
TJ22.11.2018, 10:11
Nie szkodzi. I tak powiedzą że to wielki sukces i wygrana pisu. :-)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl