26.11.2018, 16:04 | czytano: 5833

Powiat wybuduje dwie hale sportowe w Nowym Targu

Rozbudowa Zespołu Szkół nr 1 z Nowym Targu z budową hali sportowej, budowa hali przy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, ciąg dalszy budowy siedziby Teatru Lalek „Rabcio” oraz adaptacja istniejącej sali gimnastycznej na sale lekcyjne w Zespole Szkół w Rabce-Zdrój – to najważniejsze inwestycje powiatowe zaplanowane na 2019 rok.
O priorytetach na 5-letnią kadencję i 2019 rok mówił starosta nowotarski Krzysztof Faber w przemówieniu wygłoszonym podczas zaprzysiężenia i wyborów, w wyniku których ponownie objął stanowisko starosty.
W przemówienia podziękował wszystkim radnym, którzy oddali na niego swój głos. - Mam świadomość zaufania, którym mnie obdarzyliście i zrobię wszystko, aby w swoich działaniach nie zawieść państwa – zadeklarował. - Satysfakcje sprawie mi fakt, że po dwunastu latach bycia starostą to zaufanie zarówno wyborców jak i państwa jest tak znaczące. Każdy z was tak jak i ja uzyskał mandat zaufania swoich wyborców. Zostały nam wytyczone także konkretne zadania mające na celu rozwiązanie lokalnych problemów, jak również problemów istotnych dla całego powiatu. Wokół tych spraw musimy skupić nasze działania.

Zapewnił o woli współpracy ze wszystkimi radnymi dla dobra powiatu. - Sądzę, że zdobyte doświadczenie w pracy samorządowej pozwoli mi sprawnie kierować starostwem – podkreślił.

Starosta przypomniał, że po wyborach trzy bezpartyjne komitety zawarły porozumienie o współpracy. Uzyskały one w sumie 67% głosów wyborców. - Świadczy to dobrej ocenie dotychczasowych naszych działań jako koalicji i daje mandat na przyszłość. Została stworzona stabilna większość, która ma szansę działać na rzecz lokalnego rozwoju, ponad partyjnymi wskazaniami i rozgrywkami. Naszą współpracę chcemy oprzeć na wzajemnym zaufaniu, wspólnym rozwiązywaniu problemu i wypracowywaniu dobrych rozwiązań dla powiatu. Wierzę, że także inni radni włączą się w te działania – mówił.

Mówiąc o priorytetach rządów Krzysztof Faber stwierdził, że bardzo ważną sprawą dla powiatu jest szpital. - Cieszy fakt, że szpital w bieżącej działalności się bilansuje ,rozbudowuje bazę, poszerza swoja działalność. Co rok realizuje większy kontrakt, a także podwyżki płac dla pracowników. Jest naprawdę szpitalem specjalistycznym. W dalszym ciągu prowadzone będą działania mające na celu poprawę dostępności usług medycznych. Zwiększenie ilości usług medycznych jednak nie zależy to od nas tylko od NFZ. Niemniej będziemy dążyć do ich zwiększenia. Także poprawa jakości obsługi medycznej jest uwarunkowana bazą, nowym sprzętem. W tym zakresie wiele zostało zrobione, ale w dalszym ciągu będziemy prowadzić intensywne działania – zapewnił.

Podkreślił, że nadal będzie kładł nacisk na pozyskiwanie środków zewnętrznych, które przyczynią się do rozwoju powiatu.

Istotnym problemem do rozwiązania w obecnej kadencji jest – jego zdaniem - sprawa funkcjonowania naszych szkół ponadgimnazjalnych związanych z reformą edukacji. - Dlatego konieczne są działania mające na celu zaspokojenie potrzeb edukacyjnych młodzieży naszego powiatu. Rozbudowa Zespołu Szkół nr1 z budową hali sportowej (na zdjęciu) i budowa ostatniej hali przy naszych szkołach tj. przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym – poinformował.

Ważnym działaniem będzie także prowadzenie regulacji spraw własnościowych powiatu zwłaszcza w regulacji dróg. -W dalszym ciągu dołożymy starań, aby współpraca z Podhalańską Wyższą Szkołą Zawodową układa się jak najlepiej, rozwój szkolnictwa wyższego w naszym powiecie jest szansą dla młodzieży, ale również szansą dla powiatu i miasta Nowy Targ – powiedział.

Za ważny element warunkującym rozwój powiatu uznał dobrą współpracę pomiędzy samorządami. - Będziemy utrzymywać i rozwijać wypracowane formy współpracy na linii starostwo-burmistrzowie-wójtowie w zakresie remontu dróg powiatowych, występowania o środki z UE na wspólne zadania powiatu i gminy. Ważnym elementem tej współpracy powinna być także koordynacja wspólnych działań gmin z terenu powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego – obiecał.

Starostwo ma się również skupić na promocji powiatu oraz rozwój turystyki i agroturystyki. - W zakresie uregulowania spraw dotyczących Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica ważne będzie kontynuowanie wspólnych działań z wójtami mających na celu pozyskanie terenów przy zbiorniku dla gmin. Należy wykorzystać walory naszego regionu, a zwłaszcza postawić na rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej wokół Zalewu Czorsztyńskiego - stwierdził.

Krzysztof Faber zapewnił, że podejmowanie działań istotnych dla powiatu będzie się poprzez konsultacje z radnymi, burmistrzami, wójtami i poprzez szeroką debatę publiczną. - Będziemy dążyć do pobudzenia aktywności społecznej w dyskusjach, debatach o kierunkach rozwoju naszego powiatu. Ufam, że nasze działania będą służyły dobru powiatu. Aby to jednak mogło być zrealizowane musimy wszyscy wspólnie i aktywnie działać na rzecz rozwiązywania spraw istotnych dla naszej społeczności – zapewnił.

Wyraził również nadzieję, ze Rada Powiatu Nowotarskiego będzie do problemów podchodzić merytorycznie z chęcią rozwiązywania ich, odsuwając na bok kwestie polityczne. Jeszcze raz dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem i zapewniam, że dołożę wszelkich starań abyśmy osiągnęli wspólny sukces – zakończył.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
do HARDCORE NY27.11.2018, 07:26
Lodowisko to zdaje się miało budować miasto .........
kis spod sobla27.11.2018, 05:51
a jakie plany co do współpracy z czołowym przedsiebiorcą budowlanym ze Skawy realizującym wszystkie duże inwestycje zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych hiihi, czy dalej bedzie kontynuowana dla dobra powiatu????
do abw w nowym targu26.11.2018, 23:07
Czemu tak twierdzisz?
abw w nowym targu26.11.2018, 21:08
SsS
lepiej żeby ta bursa nie stała bo to jedno wielkie badziewie
SsS26.11.2018, 19:30
Trzymamy Pana Starostę za słowo !!!!! Raz już obiecał i zamiast sali stoi Bursa na terenie sosw !!!!!!!
HARDCORE NY26.11.2018, 19:21
A kaj hala lodowa?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl