30.11.2018, 12:52 | czytano: 7784

Od grudnia na pasażerów MZK czekają spore zmiany

NOWY TARG. Miejski Zakład Komunikacji wprowadził nowy cennik, ustalił nowe strefy i rodzaje biletów. Pojawią się kolejne biletomaty i możliwość zakupu biletu przez aplikację na telefon. - Uprościliśmy cennik, by był czytelny i zrozumiały dla pasażerów. Wprowadzona została taryfa gminna i miejsko-gminna oraz bilet godzinny i trzygodzinny, których ważność liczona jest od momentu skasowania - wyjaśnia dyrektor Robert Chowaniec.
Drożeją bilety jednorazowe z 2,60 zł na 3 zł z obrębie jednej gminy i z 3,20 zł na 4 zł bilety międzygminne. MZK uprościł jednak taryfikator i od jutra pasażerowie będą mieć do wyboru dwa bilety jednorazowe - gminny i miejsko-gminny. Pierwszy, w cenie 3 zł, uprawniać będzie do poruszania się przez 60 minut w obrębie jednej gminy, drugi - w cenie 4 zł - w obrębie wszystkich gmin. MZK wprowadziło również bilety 3-godzinne, karnety 10-przejazdowe i bilety 30-dniowe. Te ostatnie, czyli miesięczne, tanieją - na jedną linię z 78 zł na 60 zł, międzygminne z
- Bilet gminny pozwala na korzystanie z autobusów linii na terenie jednej jednostki administracyjnej, czyli albo całego Miasta, albo całej gminy Nowy Targ, czy gminy Szaflary. Z kolei bilet miejsko-gminny obowiązuje na całym terenie obsługiwanym przez MZK. Przykładowo na bilecie gminnym można przejechać w ciągu godziny trwania jego ważności - z Waksmundu do Łopusznej, Klikuszowej do Ostrowska, z Kowańca na Bór, czy Szaflarską - tłumaczy Robert Chowaniec.

Pojawiły się nowe biletomaty.

- Bilety można będzie kupować w biletomatach stacjonarnych w dwóch starych lokalizacjach, czyli obok MOK i w Rynku - to jest Rynek 2. Ale takż kolejne cztery - Rynek 1, Szaflarska obok dawnego CPN, koło Dekady i obok dworca kolejowego. Wkrótce kolejny biletomat stanie obok przystanku między szpitalem, a cmentarzem. Od poniedziałku można będzie w nich kupować bilety godzinne lub trzygodzinne. Proszę zwrócić uwagę na ten trzygodzinny bilet. Wprowadzony został z myślą o osobach, które przykładowo maja sprawę do załatwienia w urzędach miejskim, gminnym, czy w starostwie, albo jadą gdzieś na określony czas i wiedzą, że zdążą wrócić w ciągu 180 minut. Tak to skalkulowaliśmy, żeby było taniej, żeby zamiast kupować dwa jednorazowe bilety, kupić jeden, którego cena stanowi 70 procent dwóch biletów jednorazowych i zamiast płacić 8 zł, zapłacić 6.

Zakład odpowiedział na prośby młodych ludzi o ułatwienie zakupu biletów poprzez aplikacje w telefonie.

- Tak. Tu także od poniedziałku 3 grudnia "wchodzimy w nowoczesność". Posiadacze smartfonów będą mogli poprzez aplikacje na swoich urządzeniach kupować bilety. Podpisana zostaje umowa z firmą mPay, która przygotowała aplikację do płatności mobilnych, pozwalających na zakup biletów elektronicznych MZK. Od nowego tygodnia będzie to już działać, będziemy tę formę zakupu mocno promować. Ponadto w kasie MZK przy Konfederacji Tatrzańskiej też już można dokonywać zakupów biletów bezgotówkowo.

MZK ogłaszał nabór na stanowisko kierowców. Pojawili się chętni?

- Są nowi kierowcy. Zatrudniono dwie osoby, a więc możemy śmiało planować przyszłość, bo bez kierowców firma transportowa nie może sprawnie funkcjonować. Skoro mowa o kierowcach, to chcę powiedzieć o jeszcze jednej sprawie. Podpisaliśmy umowę z nowotarską firmą Kegel-Błażusiak, która szyje ubrania służbowe dla naszych kierowców z logo naszego zakładu. Przed świętami Bożego Narodzenia powinny być te ubrania gotowe. To umowa barterowa, ubrania dostaniemy za reklamy na dwóch autobusach.
W zakładzie nie jest jednak dobrze, od miesięcy trwa zagrożenie strajkiem.

- Ta sytuacja także się normuje. Wskazany został przez załogę mediator. Kolejne spotkanie zaplanowane jest w grudniu. Myślę, że to się wszystko dobrze poukłada. Zaplanowany na przyszły rok budżet zakłada podwyżki dla pracowników, bo nie chodzi tu tylko o kierowców, ale i o mechaników, czy dyspozytorów. Nie mogę powiedzieć jakiego rzędu planowana jest podwyżka, bo kwota jeszcze nie jest pewna, a poza tym najpierw muszą się o tym dowiedzieć sami zainteresowani. Ale idzie to w dobrym kierunku, bo jest dobra wola u wszystkich stron, byśmy doszli do porozumienia.

Rozmawiała S.Palkar/
Może Cię zainteresować
komentarze
ziomal198614.12.2018, 10:32
Na bilecie gminnym z Klikuszowej do Ostrowska ni chu chu nie dojedzie, bo trzeba na teren miasta wjechać. Tylko bilet miejsko-gminny i raczej na 3 godziny, bo nie wiadomo jak przesiadki wypadną, i czas dojazdu.
Z tego co wiem to ludzie są zadowoleni z biletu 3-godzinnego.
pasażer03.12.2018, 11:29
3 zł za bilet czyli podwyżka aż 40 gr na 1 bilecie myśle że to bardzo dużo a standard podróży żaden. Pan kierowca MZK to istny "PAN" całego świata tak się zachowują
Tik,Tak02.12.2018, 14:19
Taki z niego człowiek PO jak z Tak, taka karta do ładowania telefony :)
Dla mnie to PIS ja nic hehe :)
etam02.12.2018, 12:32
ja nie jeżdżę MZK do Gronkowa jedzie około z dworca ponad 45 minut , masakra jak długo
Tak, tak01.12.2018, 18:46
@podziękowanie za głos
Masz całkowita rację, Robert Chowaniec to człowiek PO.
Podziękowanie za głos30.11.2018, 23:11
Może to jakaś zmowa bo tam gdzie PO wygrało np Kraków łódź Warszawa Gdańsk to wszędzie podwyżki.
Marcin30.11.2018, 22:56
Dlaczego z Niwy nie jeżdżą autobusy na Ludźmierską i odwrotnie. Przecież tu jest tylu uczniów uczęszczających do ZSKJ nr 3. Jedyny autobus to 6.45 do dworca i resztę z buta do LO nr II. I w szkole jesteś przed czasem, bo zajęcia zaczynają się o 7.30
Brawo30.11.2018, 20:57
Watycha Watycha Śmieci MZK zaraz będą ścieki i woda. Jak to mówiło PO by żyło się lepiej.
ktos30.11.2018, 20:42
do babcia rencistka: na stronie mzk jest informacja że dotychczas zakupione bilety będą obowiązywać przez cały grudzień który jest okresem przejsciowym
babcia rencistka30.11.2018, 18:21
mam kupione 10 biletow dotychczasowych,i co teraz.ciekawe czy mozna je wykorzystac czy przepadna
ciekawska30.11.2018, 17:46
NAREEEESSSZZZCIE!
Szkoda tylko, ze pociag NT-ZAKO kosztuje 4 zł a ceny jednrazowego biletu tutaj jednak dosc wysokie.
Ale cieswzy, ze miesieczny stanial.
Pan dyrektor preznie działa, fajnie :)
mm30.11.2018, 17:40
najdroższe bilety w polsce
PiterQ30.11.2018, 17:15
A w Jaworznie autobusy elektryczne, e-bilet 1,70 zł, miesięczny na wszystkie linie 60 złbilet roczny na wszystkie linie po mieście (90 tys. mieszkańców) 180 zł. Nie nie pomyliłem, sprawdziłem na stronie PKM Jaworzno, linku nie podam bo regulamin nie pozwala.
Goś30.11.2018, 15:41
Jakikolwiek kurs nocny na Kowaniec! Po 22 nie ma żadnego kursu... Skoro busiarzom się opłaca nawet do Raby takie nocne kursy robić, to miasto powinno taki choć jeden w mieście zorganizować.
Zbychu30.11.2018, 15:27
Miło, że MZK nareszcie próbuje coś zmienić w funkcjonowaniu. Żeby być rynkowym, generować zysk trzeba się dostosować do potrzeb pasażerów. Sugestie komentatora me zet ka bardzo trafne. Pasażerki też. Popieram. Trzeba nastawić się na słuchanie, być otwartym na sugestie nawet młodocianych pasażerów. Info dotyczące rozkładów jazdy to podstawa, nie można bagatelizować sprawy. Może nawet ogłosić konkurs pomysłów i spróbować znaleźć najlepsze rozwiązania. Nie wystarczy korzystać z dofinansowania gminy itp, i dalej marnować potencjał. Sprawna komunikacja publiczna rozwiąże wiele problemów nie tylko stricte komunikacyjnych (korki, zanieczyszczenie powietrza, brak miejsc parkingowych, wykluczenie niemobilnych ect.)
Uważam, że samorządy też powinny się w tej kwestii bardziej wykazać niż dotychczas. Działajcie z polotem. Trzymam za Was kciuki.
Pierwsze kroki bardzo pomyślnie rokują, nie ukrywam, że liczę na więcej niż podwyżki cen biletów.
Wer30.11.2018, 15:24
Umiecie tylko narzekać nic wam ludzie nie pasuje dajcie szansę nowemu dyrektorowi widać że facet chce coś zrobić dla tego mzk nie od razu wszystko zrobi A chodź zrobi to i tak będziecie narzekać bo tylko tyle umiecie
pasażerka30.11.2018, 13:02
Warto dodać miasto do jakdojade.pl - podstawowa apka do wyszukiwania połączeń. Niby MZK jest w Google Maps ale tam przystanki potrafią być zdublowane, jeden wielki misz masz co jest kompletnie nieczytelne. jakdojade to podstawa!
em zet ka30.11.2018, 13:00
1. Kiedy nowy, normalny rozkład?
2. Kiedy rynek przestanie być węzłem przesiadkowym zamiast dworzec PKS?
3. Kiedy linie z rozkładem będą dostosowane do pasażera a nie na odwrót?
4. Kiedy pojawią się normalne nazwy przystanków a nie archaizmy typu Kowaniec Dom Dziecka, gdzie on nie istnieje od xx lat? Nazey należy dostosować do dzisiejszych realiów!

Jak MZK dalej będzie miało linie takie jak teraz, rozkłady w stylu jedzie raz na ruski rok, informację pasażerską która nie istnieje i wieczne spóźnienia to nigdy korki w NT nie znikną.

No i te kursy skrócone do Rynku gdy Rynek od dawna nie jest celem podróży - miasto się rozrosło i wiele instytucji czy sklepów wynosi się na obrzeża jak np. Sąd
ff30.11.2018, 12:59
Nareszcie!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl