01.12.2018, 17:00 | czytano: 3097

Pamięci dyrektora Barabasza (zdjęcia)

Fot. Regina Korczak-Watycha
ZAKOPANE. Na ścianie budynku Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara odsłonięto tablicę poświęconą Stanisławowi Barabaszowi, pierwszemu dyrektorowi Szkoły Przemysłu Drzewnego.
W uroczystości udział wzięli wnukowie dyrektora Barabasza, uczniowie i absolwenci szkoły oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz instytucji, które współtworzył.
Stanisław Barabasz to postać w historii Zakopanego wyjątkowa. Narciarz, architekt, etnograf był pierwszym dyrektorem Szkoły Przemysłu Drzewnego, która w późniejszych latach została przekształcona w dzisiejszą szkołę plastyczną. Jak podkreślał wicedyrektor Marek Król, to właśnie Barabaszowi szkoła zawdzięcza swój profil, który promuje regionalną sztukę i rzemiosło.

Barabasz był również współzałożycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem.

Po odsłonięciu tablicy, w Galerii Strug odbył się koncert orkiestry smyczkowej Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem pod kierunkiem Cezarego Wagnera oraz otwarcie wystawy poświęconej Stanisławowi Barabaszowi, jego działalności pedagogicznej i społecznej.

rkw/ zdjęcia Regina Korczak-Watycha
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl