15.12.2018, 11:12 | czytano: 9583

46-latek aresztowany za znęcanie się nad rodziną

Sąd Rejonowy w Nowym Targu aresztował na trzy miesiące 46-letniego mieszkańca jednej z miejscowości w gminie Jabłonka za przemoc psychiczną i fizyczną wobec swojej rodziny.
- W tym przypadku rodzinny dramat trwał wiele lat - informuje mł. asp. Dorota Garbacz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Tymczasowy areszt jest niejednokrotnie stosowany poza innymi środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania. Zdarzają się przypadki, kiedy wdrożenie procedury „Niebieskiej Karty” oraz prowadzone w tym zakresie działania hamują zjawisko przemocy.
Funkcjonariusze na terenie powiatu nowotarskiego od początku roku wypełnili 269 formularzy „Niebieskiej Karty”. W 197 przypadkach procedura „Niebieskiej Karty” wdrożona była na terenach wiejskich, a 72 na ternie miasta. Ofiarami przemocy najczęściej były kobiety w wieku do 65 roku życia. Natomiast sprawcami najczęściej byli mężczyźni. Łącznie za stosowanie przemocy zatrzymano 117 mężczyzn i 1 kobietę. Najczęstszym rodzajem stosowanej przemocy jest przemoc psychiczna, następnie fizyczna i seksualna.

Przemoc wobec osoby bliskiej bardzo rzadko ma charakter jednorazowy, a z biegiem czasu staje się coraz gwałtowniejsza i bardziej dotkliwa. Życie w sytuacji stresu, strachu, braku poczucia bezpieczeństwa, w poniżeniu, czy bezradności pociągają za sobą ogromne konsekwencje. Dlatego w pomocy ofiarom bardzo ważna jest współpraca służb, instytucji i organizacji pozarządowych. Coraz częściej ofiary nie wstydzą się szukać pomocy i chętniej zwracają się do instytucji z prośbą o wsparcie. Niestety zdarza się, że osoba doznająca przemocy boi się składać zawiadomienia o przestępstwie i zeznawać przeciwko oprawcy. Nic dziwnego, bo są to bardzo trudne i osobiste problemy. Nic jednak nie usprawiedliwia aktów przemocy. Brak reakcji i kary tylko rozzuchwala sprawcę. Dlatego należy szukać pomocy i nie wstydzić się o nią prosić. Tylko stanowcza postawa ofiary, która podejmuje decyzję o współpracy, może przerwać krąg przemocy i uwolnić się od cierpienia. Nie bądźmy również obojętni na przemoc wobec innych. Reagujmy, jeżeli jesteśmy świadkami czyjejś krzywdy, bo możemy niejednokrotnie zapobiec tragedii.

Zgodnie z art. 207 Kodeksu Karnego kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeżeli czyn popełniony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli następstwem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 lat.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Madness mad20.12.2018, 13:06
Rodzina chciała chyba więcej pieniędzy gdyż sam znam chłopa i powiem tak uczciwy, sumienny i pracowity. Chłop nie bił dzieci co najwyżej nakrzyczał albo ostatnio dał synowi szlaban.
Golden Life16.12.2018, 19:25
Nie powinni go tak traktować fajny chlop z niego uczynny robotny tylko rodzina nie rozumie jego problemów .
kogitator16.12.2018, 01:33
Anka:
Głupia sprawa, znowu wyjdę na mentora, ale jest problem: otóż jeśli tak jak utrzymujesz rąk do pracy brakuje od lat, to ja bardzo przepraszam, ale w takim razie ręce do pracy - jeśli tych rąk brak - zyskują na wartości, czyli pracodawcy podnoszą tym rękom do pracy płace (i odwrotnie, gdy rąk do pracy jest za dużo - płace maleją). To jest ABC wolnego rynku. A zatem pracodawcy już dawno powinni byli podnieść płace; jeśli tego nie zrobili, to albo tych rąk do pracy jest dużo więcej aniżeli ofert pracy, albo pracodawców rachunek ekonomiczny nie puszcza, więc niech wycofają się z działalności, ktoś inny niech wejdzie w ich miejsce, ktoś kto da ludziom większe płace.

Anty-lewak:
Przykro mi bardzo, ale przenosisz dyskusję o smogu i jakości polskiej żywności do tematu o przemocy w rodzinie. Mów co chcesz, wątek ekonomiczny leży u podstaw problemów w niejednej rodzinie na Podhalu i w Polsce. Ponadto nie wiem z jakiej racji wmówiłeś sobie że ja uważam że ziemia jest płaska (płaska to ona będzie jak zagniemy przestrzeń i inne koncepty science fiction, czarne dziury i podróżowanie w czasoprzestrzeni bez przemieszczania się) albo że według mnie państwo powinno dać każdemu pracę - państwo pracy dać nie może, ale może stworzyć lepsze warunki po temu, aby firmy na większą skalę zaczęły zatrudniać Polaków za większe pieniądze - państwo dysponuje takimi mechanizmami.
NOWY TARG15.12.2018, 22:49
Realia@ ma rację lekarz,policjant, urzędnik i cała ta reszta na państwowym stołku to się łatwo radzi 8 godzin i do domu 2dni wolne w tygodniu (weekend) wyplata 3200 na rękę minimum do6000zl i więcej, jest też druga grupa ktora narzeka,że utrzymuje tę pierwszą z se swoich podatków są to wszyscy właściciele firm, prywaciarze krótko mówiąc, jest też 3 grupa ktora pracuję dla 2 grupy i która niema nic wspolnego z 1 i 2 grupą ponieważ te grupy narzekają, że wszystko drożeje, ale to ta 3 vrupa ma najgorszej bo nie ma ani stołka panstwowego,ani nie prowadzi interesu więc 12zl na godzinę to niewiele a zeby zarobić 3200 to ile godzin trzeba pracować fizycznie? A na 6000 niema szans taka jest prawda
ANTY_LEWAK15.12.2018, 22:32
@kogitator

He, he.
Smogu broniłeś i dawałeś wrzutki 'eko'-pseudonaukowe.
Teraz bronisz 'dziada' wrzucając znowu nietrafione argumentu o braku pracy.
Mielisz ozorem byle tylko mielić, jesteś znawcą wszystkich tematów, od psychologi i socjologi po wiejską biochemię z elementami oszołomstwa.

Jesteś takim futurystycznym 'januszem', tylko marudzisz, a to Cię koncerny trują, a to państwo nie dało wszystkim pracy jak za komuny, a i ryby dla ciebie za cieżkie bo dużo rtęci, a to ziema za płaska.
Realia15.12.2018, 21:50
Praca na Podhalu jest, tylko taka, że starczy na mieszkanie a na jedzenie już nie. Nie bez powodu chętnych brak. Ach ci teoretycy budżetu domowego z garstki zawodów typu lekarz albo z kwaterami czy interesami po rodzicach.. :):) To nie zagranicą czy komuna, że się idzie do pracy i się z niej utrzyma z rodziną :) Dlatego są potrzebni imigranci bez rodzin po czterech w pokoju na zupkach chińskich. To dobry pomysł na artykuł, sonda zarobków, wynajmowanych mieszkań i cen żywności...
alik15.12.2018, 15:12
Do kogitator:)

Targnięcia się na własne życie , które są na wysokim poziomie w rejonach górskich w stosunku do innych regionów kraju spowodowane są stanem psychicznym z uwagi na braki w występowaniu pewnych pierwiastków chemicznych /polecam poszukać sobie opracowań naukowych/. Na Podhalu zawsze można znaleźć pracę ?lepszą lub gorszą tylko trzeba CHCIEĆ.
W naszym kraju zawsze będzie ŹLE jak sprawca BĘDZIE MIAŁ WIĘKSZE PRAWA od POSZKODOWANEGO, który w swojej obronie zmuszony jest do UCIECZKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anka15.12.2018, 12:41
kogitator, o czym Ty bredzisz? Akurat na Podhalu rąk do pracy brakuje od lat!!! Nie ma możliwości, by chłop w wieku 46 lat tej pracy sobie nie znalazł, jeśli tylko pracować mu się chce!
Obserwator15.12.2018, 12:08
Przemoc na Podhalu, ponoć nic takiego się nie dzieje, tak twierdzi władza
kogitator15.12.2018, 11:29
Targnięcie się na własne życie ma najczęściej co najmniej kilka powodów, a każdy z nich jest równie dużego kalibru, wśród nich depresja związana z brakiem pracy lub zagrożeniem braku pracy lub nagłej utraty środków do życia. Ja nie twierdzę że gdy poprawimy w państwie polskim ten jeden parametr to nagle zapanuje powszechna szczęśliwość i już nikt nie będzie się nad nikim znęcał, jednak z całą pewnością jakaś radykalna poprawa na rynku pracy w dużym stopniu zmniejszyłaby skalę tej przemocy. Bieda jest powodem i problemem. Lepiej eliminować przyczyny aniżeli administrować łagodzeniem skutków przemocy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl