21.12.2018, 17:29 | czytano: 6601

Nowy most na zakopiance w Białym Dunajcu gotowy do otwarcia

zdj. GDDKiA
W piątek nowo wybudowany most na zakopiance w Białym Dunajcu przeszedł pomyślnie próby obciążenia i w sobotę 22 grudnia o godzinie 11.30 będą po nim mogli przejechać pierwsi kierowcy.
To jednak jeszcze nie koniec inwestycji. Będą jeszcze trwały prace wokół obiektu do czerwca 2019 r., ale ruch po nowym moście będzie się odbywał. Wykonawca rozbierze w tym czasie most tymczasowy, który swoją rolę już spełnił.
Nowy most ma konstrukcję łukową, bez podpór w nurcie rzeki, obustronne chodniki, długość ok. 58 metrów i szerokość 18 metrów. Zmieni się też otoczenie, po przebudowie dojazdów po obydwu stronach obiektu. Przebudowane zostały już kolidujące z inwestycją sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej czyli : urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna, sieci gazowe, urządzenia melioracyjne i hydrologiczne. Mury oporowe na dojazdach od strony Krakowa zabezpieczą korpus drogi. Powstaje system odwodnienia terenu, kanalizacja deszczowa oraz urządzenia podczyszczające. Wykonane zostanie nowe oświetlenie drogowe, a nowy most zostanie zabezpieczony przed korozją.

Stary most z 1930 r. w Białym Dunajcu nie nadawał się do remontu ze względu na zły stan techniczny. Procedury związane z projektowaniem nowego mostu i uzyskiwaniem decyzji koniecznych do wybudowania takiej przeprawy przez rzekę Biały Dunajec, w miejscowości o tej samej nazwie, rozpoczęły się w 2008 r. Na każdym etapie procedur były protesty kierowane do różnych instytucji przez jedną rodzinę i Stowarzyszenie Obrony Podhala.


26 czerwca 2013 r. został wprowadzony ruch wahadłowy na moście w Białym Dunajcu, na drodze krajowej nr 47, popularnie nazywanej „ Zakopianką „. Wprowadzenie ruchu wahadłowego spowodowane było bardzo złym stanem technicznym mostu i zaleceniami opinii eksperckiej. Stan techniczny mostu był cały czas monitorowany. Dokonywano doraźnych zabezpieczeń obiektu, by mógł odbywać się po nim ruch pojazdów.

W listopadzie 2015 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy GDDKiA O/ Kraków i właścicielami działek, w myśl którego nieodpłatnie udostępnią działki na dojazd do mostu tymczasowego, na czas budowy nowego obiektu. Właściciele udostępniający działki zobowiązali się w porozumieniu także do tego, że nie będą podejmowali działań prawnych mogących przedłużać procedury administracyjne.

13 kwietnia 2016 r. została podpisana umowa pomiędzy GDDKiA Oddział w Krakowie a Przedsiębiorstwem Inżynieryjnym IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa, na zaprojektowanie i budowę nowego mostu.
16 listopada 2016 r. dwie siostry z protestującej przeciwko inwestycji rodziny podpisały porozumienie z GDDKiA Oddziałem w Krakowie, w którym zobowiązały się cofnąć skargę kasacyjną i nie podejmować jakichkolwiek działań prawnych mogących przedłużać postępowania administracyjne, ani innych przeszkód w realizacji inwestycji. Oddział GDDKiA w Krakowie zobowiązał się do budowy nowego mostu w starym śladzie. Rozpoczął się proces projektowania i uzyskiwania wszystkich przewidzianych prawem dokumentów.

W marcu 2018 r. rozpoczęła się budowa mostu tymczasowego, na który przełożono ruch, rozebrano stary most i przystąpiono do budowy nowego.

Źródło: GDDKiA, r/
zobacz także
komentarze
50 % PIS22.12.2018, 10:48
Znowu wina PISu
dowcipniś22.12.2018, 10:34
@kk : ona tam sama się wprosi. Kto wie czy już nie czeka na otwarcie
kk22.12.2018, 07:27
Nie zapomnijcie zaprosić na otwarcie
Pani poseł!!!
gajowy21.12.2018, 22:57
Gratualcje dla firmy ze Skoczowa.Kazdego dnia widać było postęp w robotach.Aż miło było popatrzeć.
Gdyby tak jeszcze inne firmy patrzyły jak się pracuje i jaki mieli kłopoty po powodzi letniej.
BRAWO brawo .
brawo, brawo , brawo PIS21.12.2018, 22:20
Brawo PIS, brawo Zjednoczona Prawica - udało się wreszcie wybudować ten feralny z powodu oporu kilku osób , które blokowały jego budowę i truły swoich sąsiadów przez siedem lat spalinami stojących w korkach samochodów . Ale jest i jest to najlepszy dla kierowców prezent siateczny i noworocznym . Armagedon się skończy -wreszcie . Brawo!
Sabina21.12.2018, 22:04
Tylko dlaczego nie ma barierek pomiędzy ulica a chodnikiem? Bo bardzo ruchliwa droga i wykonawca powinien o tym pomyśleć.. Żeby nie było jakiegoś wypadku... Auta jeżdżą szybko
Loko21.12.2018, 20:10
Wstege powinna przecinac baba co wlazla do koparki przy blokadzie budowy poprzedniego mostu, a nie psuedo politycy co nic nie maja wspolnego z ta budowa.
Burok21.12.2018, 18:34
Super ! . I od strony Zakopanego postawić przed mostem ekrany żeby właścicielom sklepu ruch samochodowy nie przeszkadzał i żeby było bezpieczniej , a nie jak do tej pory zatoczka handlowa przed mostem
manfred21.12.2018, 18:10
W końcu dla mnie to koniec pewnego dziadostwa przez które krew mnie niejednokrotnie zalewała od stóp do włosów. Kurde ja nie mam włosów.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl