31.12.2018, 10:40 | czytano: 3818

Straż Miejska wróci do Nowego Targu? Burmistrz: "Nie zakładam reaktywacji, ale tego rodzaju wnioski się pojawiają"

arch. Podhale24
NOWY TARG. - Wpłynął postulat, by eko-patrol działał także w godzinach wieczornych, a nie jak teraz tylko telefon alarmowy z sekretarką automatyczną nagrywającą zgłoszenia. Będzie analizowany ten postulat, chociaż nierozerwalnie wiąże się ten temat z pojawiającymi się wnioskami dotyczącymi reaktywacji Straży Miejskiej. Wiem, że nowotarżanie też o tym rozmawiają - mówi burmistrz Grzegorz Watycha.
- Ja sam nie zakładam tej reaktywacji, ale wraz z tematami parkowania w mieście, czy kontroli palenisk - często zdarzają takie głosy i wnioski, że "przydałaby się Straż Miejska". Mieszkańcy sami zdecydowali, że Straży Miejskiej nie ma w Nowym Targu. Funkcjonujemy w oparciu o to, że tematami drogowymi zajmuje się Policja, a my wspieramy komendę finansując dodatkowe patrole, czy też zakupy sprzętu dla Policji - w ten sposób zachęcając jeszcze bardziej do tego, by te służby były bardziej lokowane na mieście i reagowały na nieprawidłowości. Co do zakresu zadań Wydziału Ochrony Środowiska - wydział został wzmocniony, ale trzeba jeszcze bardziej go wzmocnić kadrowo, żeby te interwencje i kontrole były przeprowadzane szybciej. Chociaż eko-patrol z nowym samochodem z pomarańczową latarką pojawia się w różnych częściach Miasta, jest zauważalny i myślę, że przyniesie dobry efekt - dodaje.
Optymizmu burmistrza nie podziela mieszkanka Nowego Targu, która podczas sesji mówiła m. in.: - Była kiedyś Straż Miejska, która nie odpowiadała tym mniej zdyscyplinowanym. Dziś jak szłam do Urzędu Miasta, to na nieodśnieżonym chodniku nogi można połamać. Jak nie ma bata, to nikt nie robi tego, co powinien. Jak była SM to nawet dwa razy dziennie przychodzili i upominali, bo im zależało na bezpieczeństwie. A co robi młodzież w Rynku? W nocy można oszaleć od hałasu, chuliganeria do 3 nad ranem, rozbijanie butelek - wymieniała Barbara Zamorska - Kostela.

Z kolei Lesław Mikołajski poprosił o informację, jak Urząd Miasta zamierza skłonić ludzi do odśnieżania chodników przed swoimi domami. - Przy Św. Anny, czy Nadwodniej ludzie szli po opadach śniegu po jezdni, bo 90 procent chodników było nieodśnieżonych. Dawniej Straż Miejska pukała do drzwi, a jak teraz Urząd ma zamiar egzekwować ten obowiązek od mieszkańców - pytał radny.

- Na pewno jakiś komunikat pojawi się na stronie UM i poprzez media poinformujemy mieszkańców o obowiązku wynikającym z przepisów prawa. Problemy z odśnieżaniem pojawiły się, bo ludzie się odzwyczaili od śniegu. Opady przyszły dopiero w okresie świątecznym i wtedy pojawiły się zgłoszenia, ale z Waksmundzkiej, Szaflarskiej, Ludźmierskiej, czyli ulic powiatowych, czy fragmentu drogi wojewódzkiej. Jak dłużej chodniki nie będą odśnieżane, to będziemy się zwracać do Policji o interwencje - odpowiedział wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Danuta Szokalska-Stefaniak zwróciła uwagę na inny problem dotyczący zbierania śniegu z ulic. - Odśnieżarka jedzie, ale stoją na jezdni samochody. Zastanawiam się jak to zrobić, żeby te samochody stały na posesjach właścicieli, a nie na chodnikach, czy drogach. Proszę by się nad tym zastanowić. Jestem za tym, żeby wszystkich mieszkańców karać. Po to była potrzebna Straż Miejska - podsumowała radna.
Temat SM pojawił się jeszcze raz, gdy radna Danuta Sokół rzuciła Szymonowi Fatli uwagę na temat tego "co on zrobił dla wzmocnienia budżetu miasta". - Ponad 800 tysięcy zł zaoszczędzone co roku na Straży Miejskiej to realna kwota - powiedział krótko radny Fatla, który był członkiem Wolnościowego Podhala, stowarzyszenia które zainicjowało 4 lata temu konsultacje społeczne w sprawie likwidacji SM.

Przypomnijmy - o likwidacji Straży Miejskiej w Nowym Targu zdecydowali w lipcu 2015 roku miejscy radni. Był to wynik konsultacji społecznych, w których 71% mieszkańców spośród oddających głos - opowiedziało się za rozwiązaniem miejskiej formacji mundurowej. Chociaż konsultacje nie były dla władz Miasta wiążące, to jak tłumaczono "wypełniając wolę mieszkańców" uchwała ws. likwidacji SM została poddana pod głosowanie na sesji. Za likwidacją było trzynastu radnych, przeciw - siedmiu. W ten sposób formacja przestała istnieć 1 grudnia 2015 roku.

s/
zobacz także
komentarze
zakopion04.01.2019, 12:34
@ zakopion : jestem tu i widzę wasze białe rękawiczki na co dzień . Na miejscu waszego pracodawcy , to nie wytrzymałbym długo. Miałem z tym nieróbstwem przez wiele lat do czynienia pracując w urzędzie i nigdy nie mogłem zrozumieć tej tolerancji wobec tego zjawiska , stąd moje uwagi na temat białych rękawiczek. Pierwsze co burmistrz Dorula , którego cenie powinien zrobić to odebrać samochód , a jeżeli już to powinien on służyć tylko w super wyjątkowych sytuacjach , a reszta to nogi , nogi i nieustanne spacery . To może byście wreszcie coś zobaczyli i nie oszukiwali swojego szefa sprytnymi bajeczkami jacy jesteście zapracowani .
kogitator03.01.2019, 18:07
Porządek publiczny nie jest sferą działalności człowieka, która nadaje się do tego aby regulowały go reguły konkurencyjności. Zasady rynkowe nie nadają się do policji, edukacji, zdrowia, sanepidu, itd. Wolny rynek sam wszystkiego nie załatwi, państwo też jest potrzebne ze swoimi instytucjami, np. policją, która jako instytucja państwowa zawsze będzie ważniejsza od straży miejskiej.
zakopiańczyk03.01.2019, 09:00
Komentarz do wypowiedzi "białe rękawiczki". Jak nie masz pojęcia o rzeczywistości to najlepiej nie zabieraj głosu. Tyle roboty ile Straż Miejska ma w Zakopanem to nie ma chyba nigdzie! Szczególnie w okresie świątecznym, w ferie i każde wakacje ze względu na turystów . Ale żeby mieć o tym pojęcie trzeba być mieszkańcem i obserwować to codziennie!
wojtek03.01.2019, 05:36
Bardzo dobrze, że zlikwidowali Straż Miejską. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć np. na wywożenie śniegu z miasta, a wtedy problem odśnieżania chodników zniknie i wszyscy będą zadowoleni. Na takie instytucje jak SM wydawanie naszych pieniędzy to marnotrawstwo.
taki tam02.01.2019, 19:55
Kochani nowotarżanie. Nie dorośliście do tego, żeby mieć Straż Miejską.
Tyle w temacie.
Piotr31.12.2018, 21:18
Błędem było zlikwidowanie, należało tylko ograniczyć uprawnienia zwłaszcza te drogowe !!!
terka31.12.2018, 20:18
Jak czytam te wypowiedzi i patrze na nieudolnosc wlodarzy mojego miasta krew mnie zalewa.Takie male to miasto i w kazdej dziedzinie problem!Lenistwo mieszkancow jest obezwladniajace.Jak odsniezyles chodnik przed domem i przejechal plug wyjdz jeszcze raz i odsniez!Ludzie!Po opadach sniego samochody powinny byc usuniete z poboczy pod kara .Wiecej zdecydowanch kar,konsekwencji i miasto bedzie mialo pieniadze!i jeszcze na temat smogu!Nie moge pojac jak to sie stalo ze 2 panie zadecydowaly na co bardziej potrzebne sa pieniadze!Piece czy remonty!Jakie bedzie to miasto zalezy od nas wszystkich!
Kierowca31.12.2018, 18:53
Straż Miejska niech wróci ale po to -
Karac właścicieli psów za ich odchody
Pieszych za niedozwolone przejścia
Rowerzystów za jazdę po chodnikach
Łapać wandali nocnych
Pomagać w potrzebie
Mieszkanka31.12.2018, 16:20
A znajdą głupich żeby ujadać się z ludźmi za 2 tys na rękę? Ludzie głosowali przeciw straży bo jest po prostu niepotrzebna, nie ma jej kilka lat i miasto zaoszczędziło kilka milionów. A te pieniądze biorą się z naszych kieszeni!
Karolina31.12.2018, 16:20
ale nie było referendum tylko konsultacje i to obecny burmistzr podjął decyzje o likwidacji strazy miejskiej. Tak na prawde to była totalna pomyłka. Tyle kasy trzeba było zapłacić na odprawy , a po co było likwidować?
białe rękawiczki31.12.2018, 16:16
Panie burmistrzu jak pana szanuję , tak niech pan nawet nie rozważa tego wariantu . Znowu organizować tych *** strażników , tylko po to by byli i nic nie robili? To bezsens. Popatrzyć trzeba jak się bywa w Zakopanem , co ci tam wyprawiają . Wożą sie samochodami , a jak coś niebezpiecznego to zwijają majdan . Tak było i w mieście ... Jak już , to niech pan zleci zamówienie dużej ilości białych rękawiczek dla tych ***.
miejscowy31.12.2018, 14:56
Po co Wam SM. W Szczawnicy jest i udają, że nie widzą by nie wystraszyć gości i klientów sklepów. A zapomniałem, przeprowadzają rano dzieci do szkoły, ale że wracający smarkacze rzucają zlodowaciałymi śnieżkami do jeżdżących aut, to już nikt nie widzi.
PiterQ31.12.2018, 14:36
Ha ha ha kto wam przyjdzie do pracy w SM jak to robota sezonowa?
UBOT31.12.2018, 14:16
Straz Miejska hmm tak jak ktoś napisał wyżej,to była *** i tyle w temacie...
balbus31.12.2018, 14:13
Nie ma sensu na reaktywacje Straży Miejskiej skoro pracują od 8 do 15 -tej.
To pieniądze wyrzucone w błoto, podejrzewam że miasta nie stać na tak intratne miejsca ,,pracy"..Jak ma być to godziny pracy powinny być co najmniej do 22 -giej,samochody służbowe nie do podwożenia żon do pracy i na zakupy itd.
Jacek31.12.2018, 14:10
Niech wróci straż miejska!!Bo parkują gdzie popadnie!!I kontrola dymiacych kominów!!!
podatnik31.12.2018, 13:49
Wystarczy egzekwować od policji ich obowiązki!
manipulacja31.12.2018, 13:46
71% BIORĄCYCH UDZIAŁ W REFERENDUM mieszkańców
aga31.12.2018, 13:13
i bardzo dobrze niech wróci
blokówka31.12.2018, 13:11
Dygresja n/t odśnieżania> powstała fajna obwodnica wschodnia, nowe rondo, ale...zapomniano o odśnieżaniu chodników :((( Ku pamięci przechodniów!!
benio31.12.2018, 13:09
Jak dobrze pamiętam, to radna Szokalska i Sokół były ZA likwidacją. Teraz takie mądre, bo w szeregach rady pojawił się jeden z organizatorów akcji likwidacyjnej i próbują rozmywać odpowiedzialność, a to rada miasta podejmuje uchwały!
nowotarżanin31.12.2018, 13:02
Do Szymona Fatli - może Pan ma jakieś pomyśly jak egzekwować to co robiła Straz MiejskA. mówienie o 700 tysiącach oszczędności to jakaś bzdura. Te pieniądze zostały zjedzone przez Policję i Eko - Patrol a jak jest to każdy widzi. 700 tysięcy rzekomo zaoszczędzone nigdzie nie widać policji nie widać za pieniądze samorządu, a eko patrol to rózowe światełko w tunelu który jest mało sprawny i w zasadzie bezużyteczny.
rob31.12.2018, 12:58
Pani Barbara chyba trochę za bardzo popłynęła wyciągając wniosek, że nocne chuligaństwo i hałasy są przez to, że nie ma SM. O ile dobrze pamiętam SM w Nowym Targu nie miała nocnych patroli
besala31.12.2018, 12:38
Likwidacja SM była w poprzedniej kampanii obietnicą wyborczą burmistrza. Obiecywał po jej likwidacji zwiększoną ilość patroli policji w centrum miasta, na co miały pójść też pieniądze przeznaczane wcześniej na miejskich strażników. Z obietnic udało się burmistrzowi Watysze zlikwidowanie straży! Policjanci w centrum miasta nadal są nieczęstymi gośćmi. Jakkolwiek SM lub jakaś podobna służba jest w mieście potrzebna to jednak ze względów ambicjonalnych obecny burmistrz będzie jej przeciwny! Najważniejsze jest dobre samopoczucie władzy, obywatel nie musi mieć pomocy w rozwiązywaniu wielu codziennych problemów (sąsiad uporczywie spalający śmieci, parkujący na wyjazdach i trawnikach, dzikie wysypiska śmieci itp.).
Anty Bolek31.12.2018, 12:01
Może jeszcze ZOMO ,godz.policyjną ,podwyżki dla radnych i będzie fajnie , a 500 tys.dodatkowe na wymianę pieców odrzucone w głosowaniu nad budżetem .
WSTYD .
tomasz31.12.2018, 12:00
jeżeli chodzi o odsnieżanie chodników przy posesjach to naprawdę jest fatalnie ale przecież moga urzędnicy wziąść mandaty i przejść się ulicami żeby postraszyć opornych a przy okazji się dotlenić ,jeżeli chodzi o reaktywację SM tych *** to zamiast ich wynając do upominania lub karania prywatna instytucję podobno się do tego pali były szef parkingu niedoszły radny panB
Zbyszek31.12.2018, 11:58
A od kiedy to straż miejska interweniowała w nocy? pracowali do 15 czy 16 i nic ich nie obchodziło.
Nieudolność Burmistrza powodem ogromnego smogu w m31.12.2018, 11:51
Jestem za powrotem SM w NT. Burmistrz kompletnie sobie nie radzi z porządkiem w mieście.
Tylko bardzo wysokie kary pieniężne i kontrole SM przyczynią się m.in. do tego, że ludzie powoli przestaną palić smieciami. Ale do tego trzeba konsekwecji w karaniu i kontrolowaniu.
Burmistrz jest tak nieudolny, że jednak czarno to wszystko widzę, a Nowy Targ jest w pierwszej 10-ce nabardziej zanieczyszczonych miast w Polsce!!! Brawo Burmistrz Watycha!!!
Zak31.12.2018, 11:38
Od czego jest wydział transportu i drogownictwa odpowiedzialny za chodniki?
jacek31.12.2018, 11:35
a ja uważam ,że największy sukces ostatnich kilku lat to likwidacja Straży Miejskiej, dlatego głosowałem na Nasze Miasto i G.Watychę. To co oni wyprawiali pod przywództwem MF wołało o pomstę do nieba
ToJa31.12.2018, 11:33
Kiedy burmistrz przywróci straż miejską będzie miał dwa sukcesy: opłaty parkingowe i SM - innych jakoś nie mogę się dopatrzeć! Wprowadzenie opłat parkingowych wcale nie polepszyło możliwości zaparkowania, a wprowadzenie SM będzie służyło w...u mieszkańców.
A jedyna droga przejazdowa z zachodu na wschód ( i vw ) dalej pozostaje jedyną!
ja31.12.2018, 11:31
jak już miała by powstać to taka żeby coś robiła ( nie tylko zabezpieczała procesje kościelne )
staszek31.12.2018, 11:29
A jak jest mój dom następnie kilka metrów działki miasta i chodnik do tej działki miasta przy należący! to kto ma odśnieżać ja się pytam ?
Miastoea31.12.2018, 11:20
W kwestii odśnieżania chodnika przynależnego posesji to nie widzę aby sprzątano go na Harcerskiej , na Szafarskiej tuż przy rynku. By sypano piaskiem czy nawet solą drogową przed znajdującymi się tam instytucjami.
Co mnie rusza i mówiąc bez ogródek cholera bierze na sytuację w której odgrnięty chodnik i podjazd zostaje zasypany grubą hałdą śniegu spod lemiesza auta odgarniajacego śnieg. Wypadałoby zostawiać auto na ulicy jako przeszkodę aby moja praca nie szła na marne, nie zamieniała się w syzyfową.
gazdaII31.12.2018, 11:10
kto czuje się źle w Nowym targu niech to miasto opuści .
anty31.12.2018, 11:08
jak dzwoniłem na straż miejską że jakiś cymbał zaparkował na wjeżdzie do mojej posesji to ani raz nie przyjecjali !!!
Iga31.12.2018, 11:06
Głosowałam za likwidacją SM nie dlatego,że była niepotrzebna, tylko dlatego,że ci strażnicy to byli po prostu nieroby, nie można się było doprosić o jakąkolwiek interwencje
Paradoks31.12.2018, 11:03
I tu się pojawia jeden z polskich absurdów: Jak trzeba odśnieżać, to chodnik pod domem jest prywatny, a jak się chce tam wypić piwka, to już miejsce publiczne...
ZA A NAWET PRZECIW31.12.2018, 10:58
Po co mi Straż Miejska - teraz nie muszę np. chodnika odśnieżać ! A co, kto mnie zmotywuje lub ukara ?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl