03.01.2019, 18:00 | czytano: 7816

Przepadły dziesiątki milionów złotych na budowę obwodnicy Chochołowa. Winny brak zgody

Informację o tym przekazał na sesji Rady Gminy Czarny Dunajec wójt Marcin Ratułowski.
Przedstawiciele gminy spotkali się przed Świętami Bożego Narodzenia z dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Martą Maj. Ta poinformowała ich, że w związku z tym, że gmina Czarny Dunajec nie mogła dojść do porozumienia w sprawie przebiegu obwodnicy Chochołowa, ZDW wycofał pieniądze na finansowanie tej inwestycji. - Mam do przekazania smutną informację. Z uwagi na brak jednoznacznych decyzji wójta gminy Czarny Dunajec, mojego poprzednika, przepadła nam dotacja w wysokości 66 milionów złotych. Środki nasze poszły na inne zadania. Oznacza to, że obwodnica Chochołowa w najbliższych latach nie powstanie - poinformował Marcin Ratułowski.
- Gmina nie zadziałała, jak powinna działać w tej sprawie. Poprzedni wójt nie podjął stanowczej decyzji, który wariant powinien być realizowany - dodał.

Przypomnijmy, iż od kilku lat mieszkańcy tej miejscowości nie potrafili dogadać się między sobą, który wariant przebiegu obwodnicy wybrać. Gmina przeprowadziła w tej miejscowości głosowanie wśród mieszkańców, ale żadna z propozycja nie uzyskała wyraźnej przewagi. Ostatecznie wobec braku zgody i jednoznacznego stanowiska władz gminy, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wycofał się z realizacji tej inwestycji.

r/
zobacz także
komentarze
dróżnik07.01.2019, 13:35
do fk - nic nie przyznałem tylko napisałem, że większych głupot jak twoje to od dobrych kilku lat nie czytałem.
Prawdomówny05.01.2019, 21:27
Taaaa najlepiej na poprzedniego wójta zwalać wine. Oto właśnie polityka obecnego wójta! Budować swoją władzę na wywyższaniu się i obwinianiu pana Babicza .typowa zagrywka jak w kampanii wyborczej gdzie by się człowiek nie obrocil to pan ratułowski pretensje do pana Babicza i wychwalanie siebie pod niebiosa.ciekaw jestem ile gaf jeszcze pojawi się w tej kampanii i niewykorzystanych szans. Czas pokaże. Jedna już jest że światełkami. Oszednosc ?może lepiej było że swojejwypłaty przeznaczyć? żeby ludzie mogli poczuć magię świąt w swoich miejscowościach a nie wciskać kit.
z gumolastego05.01.2019, 10:06
ten nowy wójt, to się chociaż wypowiedzieć potrafi i prawdę powiedzieć, a nie ściemniać, że jestem za tym, żeby droga była. W jednym zdaniu potwierdził, to co myśmy Chochołowiany od dawna wiedzieli, że jak wójt nie zdecyduje którędy ma pójść droga, tylko będzie unikał podjęcia decyzji i wzięcia za nią odpowiedzialności, to kasa przepadnie. nowy wójt już pokazał, że umie podjęć natychmiast decyzję, np. z tym zwolnieniem jednego dyrektora. Gdyby był taki wójt w poprzedniej kadencji, to droga już by była zrobiona. Mam nadzieję, że nowe władze sejmiku wrócą do tematu. Panie radny Piczura, teraz czas na Pana znajomości. Jak się Pan z dobrej strony pokarze, to na jesień wybory do sejmu. A i dodam wójcie, że skocznie w Chochołowie nie funkcjonują. Czas zabrać się za Pana Z.
Mieszkaniec04.01.2019, 18:46
Zwolnić wszystkich z domów w Chochołowie .To ich wina że tak się stało.
Rudy04.01.2019, 18:42
Stasiu jest najlepszy Wszystko zrobi, jest mistrzem nad mistrzami żaden wójt jemu nie dorówna On jest najlepszy zostanie prezydentem kiedyś Stasiuuuuu brawo
Białka - vita04.01.2019, 16:05
A to Chochoły... Wypisz wymaluj jak Balczanie... Tez zaprzepaścili dzięki niektórym pazernym, 65 milionów na kanalizacje i oczyszczalnie...
Ale oliwa sprawiedliwa i Białce sie przeleje - bo w drodze "ochrona środowiska".... Nie be puscanio do rowu do Natury 2000....
fk04.01.2019, 13:07
@dróżnik
Sam przyznałeś,że trzeba być bardzo "zdolnym" aby zaprzepaścić w ciągu 1,5 miesiąca kilka lat starań poprzedniej ekipy.I jeszcze raz podkreślam droga jest wojewódzka, obwodnicę budować będzie województwo i to radni wojewódzcy decydują co będą budować, a nie wójt jakiejś gminy na Podhalu.
Monika góralka z Orawy04.01.2019, 12:00
aha ....-----______ ma racje !!!!
aha04.01.2019, 10:09
Przestańcie się kłócić i przerzucać winę! W Polsce nie ma żadnego prawa. Nikt za nic nie odpowiada. Droga o takim znaczeniu powinna być wybudowana przez władze krajowe. Drogę trzeba zaprojektować, wywłaszczyć właścicieli ziemi i zaraz im zapłacić i wybudować drogę bez żadnej niepotrzebnej dyskusji.
Zachowuję spokój.04.01.2019, 10:08
@kogitator - no to skoro dla właściciela taka święta, to świętą pozostanie. A pieniądze nie były "na Chochołów" tylko "na drogę". Nie dogadaliście się to nie ma co szukać winnych tylko w piersi się uderzyć i ... żyć w korkach i smrodzie.
Były Dyrektor04.01.2019, 10:02
Aby mówić o przepadłych pieniądzach to trzeba było najpierw je mieć na koncie . To wszystko jest tylko propagandą . Poza tym mamy to nieszczęście że nasza droga należy do ZDW Kraków - najgorzej zarządzane drogi wojewódzkie w Polsce . Był parę lat temu przeprowadzony taki ranking opublikowany w gazecie " drogowiec " i takie wyniki ogłoszono. Z resztą wystarczy się przejechać po Podhalu by widzieć że już nawet drogi gminne ( nie wspomnę o powiatowych ) są w dużo lepszym stanie niż drogi wojewódzkie. Dlatego Pani Dyrektor woli zwalać winę na byłego wójta . Tak najlepiej zakryć brak kompetencji .
dróżnik04.01.2019, 07:47
do fk - co ty piszesz? Przeczytaj się raz jeszcze. Wszystkie negocjacje, koncepcje, uzgodnienia, zebrania wiejskie itd. dotyczące przebiegu obwodnicy były prowadzone przez ostatnie kilka a być może kilkanaście lat kiedy wójtem był poprzednik. I teraz nowy wójt w ciągu niecałych półtora miesiąca miał wszystko uzgodnić itd..Większych głupot jak ty piszesz od lat nie czytałem.
Wojtek04.01.2019, 07:36
Stasek, gratuluję Ci, popieram..
Tu Manek04.01.2019, 06:11
@Pniok trafił w sedno, takie metody do tej pory zawsze były skuteczne.POdobnie budowano węzeł w Poroninie a pamiętacie co robiono by most w Białym Dunajcu nie powstał ? Stare ubeckie metody, skłócić ludzi a reszta niech myśli, że to ich wina.
Łololo04.01.2019, 06:03
Do Chochołowion
No jest jy z witowa ale siedzi na wasym to jus
Jest powstancym takim jak wy
pniok03.01.2019, 22:39
I co się tak pienicie ? Tym - na samej górze, właśnie o to chodziło ! Numer stary jak historia budowy zakopianki , z którą było tak samo . Co się robi , jak nie ma kasy na nową drogę? , jak jest wiele innych potrzeb gdzie ta kasa bardziej sie przyda ? Ogłasza się jakieś negocjacje , dopuszcza się do głosu właścicieli gruntów i problem sam się rozwiązuje. Potem w świat idzie informacja , że to jakieś " buraki broniące swojej ojcowizny " - zniweczyły ambitne plany władz , a przecież nikt nikogo nie będzie uszczęśliwiał na siłę . Tyle ...
fk03.01.2019, 22:08
Nieładne jest takie zwalanie winy na poprzednika.Przecież decyzja zapadła teraz kiedy wójtem jest Pan Nowy Wójt tzn że jego nieudolność przyczyniła się do takiej decyzji. A swoja drogą od kiedy to decyzje jakie zadania są w budżecie województwa małopolskiego zależą od Wójta jakiejś Gminy.Radni wojewódzcy decydują o kształcie swojego budżetu i to jakie zadania będą realizowane tylko od nich zależy.Może przypomnieć kto przejął władzę w województwie małopolskim.Do Piczury, Wierzby i Barnasia pukać o obwodnicą Chochołowa a nie do Pana Babicza.W ich rękach decyzje jakie województwo prowadzić będzie inwestycje.
Fan politycznej propagandy03.01.2019, 22:03
Sprostowanie do mojej wcześniejszej wypowiedzi. Sprawdziłem różne źródła prasowe i znalazłem na poparcie mojej wcześniejszej wypowiedzi dwa artykuły ze strony 24tp.pl i Gazety krakowskiej (można szybko znaleźć w internecie). Jest tam napisane, że finansowanie z ministerstwa wynosiło od 36% do 50%. Nie znalazłem nigdzie finansowania z gminy aż w 90%.

A teraz wracając do obwodnicy. Może to była specjalna zagrywka polityczna "starego wyjadacza", bo jakby wygrał wybory to kontynuacja projektu, a jakby przegrał to niech się młody wstydzi. Polityka jest strasznie brudną grą.
Loko03.01.2019, 21:41
Pisalem juz tu ze Nowy Targ bedzie miastem granicznym. Od trzech stron otoczony drogami wiejskimi uslanymi rondami a od polnocy bezkolizyjna dwupasmowa zakopianka. Za 5 lat dotrze cywilizacja do NT i sie na nim zatrzyma na wieki
p.03.01.2019, 21:34
a mogło im się żyć ciszej i spokojniej
Luckyluk03.01.2019, 21:33
Ale Pan Babi na odchodne coś koło 60tysi chapsnoł.Sie pism za co?!!
stasek03.01.2019, 21:06
brawo górale tak dalej trzymać :) góral z góralem nigdy się nie dogadają !! ja bym jeszcze asfalt zwinął co przez wieś leci i żwirkiem wysypał .
Do: fan politycznej propagandy03.01.2019, 20:24
I tu się grubo mylisz bo na skocznie 90% dała gmina ale jak ktoś nie zna prawdy to będzie pisał takie brednie jak ty... A stary wójt może i był za którymś wariantem ale i tak nic z tym nie zrobił chociaż miał dużo czasu...
zapłakany03.01.2019, 20:14
E dajcie spokój! To wszystko wina nowego Wójta bo wygrał, bo zwalnia nierobów, złodziei, pijaków, oszustów no i wyłączył ŚWIATEŁKA I DZIECI PŁACZĄ... aaa no i że śnieg kurzy to też wina Wójta. Pozdro
Pigwa03.01.2019, 20:08
Jako osoba postronna mogę świadomie powiedzieć , winni są mieszkańcy. Jeżeli nie potrafią się dogadać, nic na siłę, są tacy co potrafią i pieniądze dostaną. Krótka piłka, tacy są górale teraz będą szukać winy u wszystkich tylko nie u siebie
abc03.01.2019, 20:00
no i po ptokach jak to się mówi!!!
obwodnicę szlag trafił, a teraz dojdzie do kłótni = kto winien?
Pola03.01.2019, 19:45
W Chochołowie nic nie jest proste bo poprostu mieszkańcy mają jedną zasadę nie bo nie i basta . Kanalizacja nie obwodnica nie ale za to majom skocznie które były potrzebne jak wrzód na *** całej gminie Czarny Dunajec
Monika Górolka z Orawy03.01.2019, 19:19
Powinni zrobić obwodnice Pekelnika i Cz. Dunajca i Rogozna , fajnie by nam sie do pracy jezdziło Hej.
kogitator03.01.2019, 19:11
@ ty nieważny:
Skoro dla kogoś ten niby to kawołecek pola był tak ważny, to ten ktoś powinien odpowiednio sowicie właścicielowi (z dziada pradziada) za ten kawołecek zapłacić, nie po urzędowych stawkach tylko tyle ile właściciel sobie każe. Własność prywatna powinna być święta.
Druga sprawa to to, że pieniądze na Chochołów mają iść na Chochołów, a nie że przepadają - jak tak można? Robią z mieszkańców Chochołowa obywateli drugiej kategorii.
Chochołowion03.01.2019, 18:44
@ty nieważny Nie mieszaj i nie siej zamętu.Chcieliśmy oddać ziemie ale po zachodniej stronie,głosowanie było i większość była za zachodnią stroną ale po temu Koniówka sie nie zgodziła,doszedł problem borów że natura 2000 i jeden biznesmen z Witowa co tu przystał i miesza
ty nieważny03.01.2019, 18:30
To nie ktoś, tylko ludzie z Chochołowa są winni. Co zamknąć całą wieś. To górale z dziada pradziada i dla nich kawołecek pola, czytaj gruntu, to ojcowizna, której w żaden sposób nie wolno oddać, sprzedać itp. A, że mamy XXI Wiek, to ta wiś jest jeszcze w IXX. Jak chcieli to tak mają. Będą nadal samochody jeździć przez centrum wsi, będzie niszczał skansen, będą się wściekać jak teraz po sylwestrowym wyjeździe z Zakopanego. Ale tego już się, jak widać nie da odkręcić. Współczuję tym mieszkańcom.
Fan politycznej propagandy03.01.2019, 18:25
Z tego co pamiętam stary wójt zdecydował, który wariant ma być realizowany. Był za tym wariantem, który pozytywnie zaakceptował ZDW (chyba wariant wschodni). Wariant znany był od 27.05.2018. Winę całkowicie ponosi pan Ratułowski, bo nie ważne kto zaczyna projekt ważne kto kończy. Nowy wójt powinien powiedzieć, że przeprasza wszystkich z chochołowa (i nie tylko), że będąc zajętym "zwalnianiem" ludzi i szukaniem oszczędności zaprzepaścił 65 mln zł (dla porównania koszt wyklętej skoczni w Chochołowie 6 mln zł, z czego połowa z Ministerstwa Sportu, a druga połowa z budżetu gminy). Znając nastawienie ludzi po wczorajszych korkach powinni podziękować nowemu wójtowi za to, że nie będzie lepiej przez najbliższe lata.
nieważny03.01.2019, 18:13
ktoś powinien za to siedzieć, ktoś był decydentem, no i poszło się paść parę ładnych milionów , zamiast tego barana który tego nie dopilnował
Zobacz pełną wersję podhale24.pl