07.01.2019, 08:20 | czytano: 6762

Śniegu coraz więcej. Jest nakaz usuwania go z dachu

Fot. Czytelnik
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o spoczywającym na nich obowiązku odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu - czytamy w komunikacie przesłanym przez Joannę Paździo, rzecznika prasowego Wojewody Małopolskiego.
Na zdjęciach lodowe sople na budynkach w Nowym Targu i nowotarscy strażacy, którzy pomagają usunąć nawisy z budynków użyteczności publicznej.

Fot. Szymon Pyzowski

- Należy systematycznie oczyszczać i udrożniać chodniki przy nieruchomościach stanowiących Państwa własność lub zarządzanych przez Państwa. Dotyczy to również nieruchomości niezabudowanych i niezamieszkanych. Śnieg należy składować na skraju chodnika tak, by nie powodował utrudnień zarówno w ruchu pieszym, jak i kołowym. Zabrania się wyrzucania śniegu i lodu na ulicę - przypomina burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. - Jednocześnie przypominam o obowiązku usuwania nawisów lodowych z dachów budynków w celu wyeliminowania zagrożenia dla życia i zdrowia przechodniów.

Właściciel lub zarządca nieruchomości zostanie pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej za zdarzenia będące następstwem niewywiązania się z powyższych obowiązków. Ponadto przypadki niewywiązywania się z wyżej wymienionych obowiązków będą zgłaszane policji. Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

oprac. r/
komentarze
Grześ09.01.2019, 19:30
A Burmistrz straszy i ostrzega a na muzeum sople że hej. Chodnik tez zasypany i nic się z tym nie da zrobić?
mieszkanka ulicy Kowaniec09.01.2019, 17:33
Panie Burmistrzu należy zakazać firmie odśnieżającej jezdnie wrzucania śniegu na chodniki dla pieszych, czyżby to było dozwolone w Nowym Targu?
nowotarzanka07.01.2019, 19:43
nadzor budowlany nic nie wie nie zna przepisow prawa budowlanego nadzor budowlany do likwidacji
Sopelik07.01.2019, 19:25
Nie głosować na niego więcej! Sopel ma rację!
Prorok07.01.2019, 18:09
A markety są już kontrolowane? Szczególnie te na ludźmierskiej bo jak wiemy to te biedaki nawet na życiu ludzi zaoszczędzą. A czy nadzór budowlany wie że tam jest następna kondygnacja na paliczkach? Żeby nie było tragedii następnej jak z Katowic lub Koszalina że kontrole były ale żadnych uchybień nie stwierdziły aż ktoś zginie.
sopel07.01.2019, 17:59
Ja mieszkam w bloku, ale współczuję mieszkańcom domów, bo to chyba wizja kogoś niezbyt zdrowego, żeby sie ludzie po dachach mieli wspindrać i sami zrzucać śnieg z soplami... Przecież nie każdy jest mlody i zdrowy, a nawet niejeden młody i zdrowy by nie wiedzial jak sie za takie coś zabrać. Co, kursy jakieś może miasto organizuje? Jak usuwac ten śnieg z dachów? Może niech burmistrz sam sie spindra po dachach zimą, jak lubi takie rozrywki :-)
Takie rzeczy powinny być rozwiązane przez odpowiednie służby, w końcu ludzie płacą podatki. To zastanawiam sie na co te podatki idą? Może na bzdury, typu dachy kawiarenek, badziewiaste rzeźby straszące na rynku, czy robienie kolejnych wizualizacji obiektów niemożliwych do zaistnienia, typu hala lodowa. Z tego, co pamiętam, wizualizacja sprzed paru lat kosztowała niemało, oj niemało, a hali jak nie widać, tak nie widać, co zresztą nic dziwnego, skoro nawet gruntów nie ma pod nią. Dziwne tylko, ze na takie rzeczy pieniądze sie znajdują, ale na podstawowe usługi dla mieszkańców - to ni mo! ...Dobry gospodarz? -To sobie niech każdy sam odpowie.
jacek07.01.2019, 17:31
Brakuje straży miejskiej którą niestety zlikwidowano...by wystawiali mandaty tym którzy nie odśnieżają swoich chodników i nie usuwają sopli z dachów...
smoczek07.01.2019, 17:10
to może już lepszy ten smog , gdzie on teraz jest?
Downtown07.01.2019, 15:02
Bardzo nie podobają mi się wypowiedzi Pana burmistrza. Nie dosyć że każda moja wolna chwila w trakcie tych obfitych opadów jest zdominowana usuwaniem śniegu z chodnika który jest przed moją posesją, ale do mnie nie należy, że jestem fizycznie przemęczony przerzucaniem ciężkiego śniegu kilka razy dziennie nagarnianego przez pług na mój podjazd, to jeszcze zamiast dziękuję, słyszę od burmistrza groźby. To może wyjaśnię Panu burmistrzowi, dlaczego rzucam i pryzmuję śnieg na jezdni a nie na chodniku: przede wszystkim dlatego że kiedy już miasto zdecyduje się śnieg wywozić z ulic to robi to wyłącznie z jezdni, nigdy z chodnika. Po drugie, taka ilość śniegu na chodniku się po prostu nie zmieści bez ograniczenia jego funkcji. Zatem albo śnieg albo piesi. Ponadto, mam swoje lata, na dach nie wyjdę, żeby lodem, czy śniegiem się tam zająć a specjalistycznej firmy też nie zatrudnię, bo kiedyś tak robiłem - zostawały zarysowania po łopacie, dziury po toporku, itp., co wymagało dodatkowych kosztów i żmudnych napraw dachu. Jest zima, jest śnieg, są sople i lód, jest też ubezpieczenie. To musi wystarczyć.
Januszek07.01.2019, 13:55
Takiego to mądralijskiego burmistrza sobie miastowi wybraliście!! Pogratulować!!
Absurdy07.01.2019, 13:32
Ciekawe jak mam zrzucić śnieg z dachu hak pod moim domem zaparkowane są auta obcych ludzi. Mam im zrzucić na dachy???
Di07.01.2019, 13:00
Miasto nie odśnieża chodników, za które jest odpowiedzialne.Nie wywozi tez zalegającego na nich śniegu,mało tego jadące pługi zgarniają śnieg z jezdni na chodnik odśnieżony przez mieszkańców Skandal!!!!!!
Do burmistrza07.01.2019, 12:33
Burmistrzu, może trochę wypadałoby się powstrzymać z tym straszeniem mieszkańców a dać przykład i samemu się wywiązać z obowiązku nałożonego na Pana i uporządkować miasto ze śniegu.
Jak do tej pory to mieszkańcy wywiązują się dużo, dużo lepiej niż Pan, Starosta i GDDKiA
sopel07.01.2019, 12:31
Pan burmistrz mówi że "śnieg należy składować na skraju chodnika tak, by nie powodował utrudnień zarówno w ruchu pieszym, jak i kołowym. Zabrania się wyrzucania śniegu i lodu na ulicę" tylko zapomniał powiedzieć jak to zrobić, skoro nie ma miejsca. Trochę realizmu panie burmistrzu. Przy tej ilości śniegu nie ma fizycznych możliwości aby zastosować się do pana wymagań. Dam panu łopatę, niech pan pokaże jak pan to robi.
rower07.01.2019, 10:33
Pierwsze pozbierajcie śnieg z chodników, żeby zrobić miejsce na ten śnieg z dachu. Banda pajacy....
Mieszkanka07.01.2019, 10:20
Jaka firma w nt odśnieża dachy lub osoba prywatna mająca taterniczy sprzęt?
Spod giewontu07.01.2019, 09:34
Oj żeby tak chcieli wprowadzić zakaz użytkowania budynku, najlepiej na całe warszawskie ferie. Była bym ja wdzięczna losowi :)
dziadek07.01.2019, 09:23
Powinna to robić straż pożarna, przynajmniej tam, gdzie jest duże zagrożenie, tak, jak wykonuje czynności podczas powodzi itp. Kto prywatnie ma możliwości usunąć śnieg z dachu, albo sople ? Kogo stać na wynajęcie specjalistycznej firmy do takich prac?
AL Sopel07.01.2019, 09:14
Nad Allmedicą na kolejowej to metrowe wiszą sople.. Czyżby im brakowało klientów :P
Góral07.01.2019, 08:29
A co jeżeli z Tego obowiązku nie wywiązuje się miasto albo powiat.?? Też mam to zgłaszać na policję?? Kto wtedy dostanie mandat??
Zobacz pełną wersję podhale24.pl