08.01.2019, 12:37 | czytano: 4863

Mieszkańcy chcą chodników, powiat tonuje oczekiwania

Arch. Podhale24.pl
Lipnica Mała, Ponice, Ochotnica Górna i Dolna, Skawa, Gronków. Mieszkańcy tych miejscowości chcą budowy chodników przy drogach powiatowych. Wnioski trafiły do władz powiatu, ale decyzji w tych sprawach nie podjęto.
Mieszkańcy dolnej części Lipnicy Małej chcą, by jeszcze w tym roku powiat wybudował chodnik przy głównej drodze. Wniosek w tej sprawie, w imieniu mieszkańców, złożył radny Jan Kuczkowicz. Chodzi o odcinek pobocza prowadzący w kierunku szkoły i kaplicy św. siostry Faustyny. - Rucha samochodów w ostatnich latach zwiększył się kilkakrotnie, co stanowi dużej zagrożenie szczególnie dla dzieci idących do szkoły i z niej wracających. Podążają tędy również osoby starsze zmierzające na nabożeństwa odbywające się w kaplicy. Jak wiadomo, odcinek tej drogi jest bardzo niebezpieczny, szczególnie z uwagi na ostry zakręt. Droga w tym miejscu nie posiada nie tylko chodnika, ale nawet bezpiecznego pobocza - odczytał fragment listu w tej sprawie, pod którym podpisali się mieszkańcy tej orawskiej miejscowości. Mieszkańcy chcą, by powiat kontynuował w tym roku, już rozpoczętą, budowę chodnika. - Nie czekajmy aż dojdzie do tragedii – dodają.
Nie była to jednak jedyna tego typu prośba, jaka pojawiła się na ostatniej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego. O zaprojektowanie i budowę kolejnych odcinków chodników w gminie Ochotnica Dolna apelowała radna Maria Łojas-Jurkowska, o chodnik w Ponicach pytał radny Bartosz Leksander, w Skawie – radny Adam Gracz, a w Gronkowie - Józefa Guziak.

Jednak starosta Krzysztof Faber tonuje oczekiwania. - Jak pojawia się nowa rada, to tych wniosków pojawia się bardzo dużo. Jednak nasza propozycja jest taka, że dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg przygotuje wykaz zadań możliwych do realizacji, a my potem zaprosimy wójtów tych gmin na spotkanie w tej sprawie, bo – przypomnę – żeby inwestycja mogła być realizowana, gmina musi ją w połowie współfinansować. I wspólnie zrobimy harmonogram prac. Bo ja jestem za robieniem wszędzie chodników, pytanie tylko, na ile nam starczy pieniędzy. Musimy w tej sprawie znaleźć konsensus – dodał, wyrażając nadzieję, że uda się to zrobić do marca.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Powiat nt11.01.2019, 22:35
Dyrektor Bielak to znakomity fachowiec. Więc on na pewno te chodniki zrobi. Wierzymy w niego.
z terenu08.01.2019, 21:33
Trochę cierpliwości radni...drogi i chodniki zostaną zrobione jak spłynie
dotacja na ten cel z Warszawy,którą nie tak dawno obiecywano...
Zgred08.01.2019, 20:22
Proszę zwrócić uwagę na to, że pieszy idący jezdnią, w nocy nie jest widoczny dla kierującego. Chodnik natomiast widać, bo jest on wzdłuż drogi. W zimie natomiast jest szansa, że samochód się odbije od krawężnika, a nie uderzy w pieszego jak to miało miejsce na początku zimy, o ile dobrze pamiętam w Bukowinie Tatrzańskiej.
obserwator08.01.2019, 15:17
dokladnie popieram ,,Chodnik"chodniki to najglupsza i niepotrzebna rzecz i wydatek bo ludzie i tak ida droga czy to zima czy to lato wystarczy ciagla linie namalowac jako chodnik i w zimie nie bedzie problemu z odsniezaniem bo wtedy plug moze szerzej odsniezyc wiec zastanowcie sie lepiej nad tymi chodnikami lepiej te pieniadze wydac na lepsze odsniezanie
Stanley Staywsiok08.01.2019, 15:15
Niech mieszkańcy dobrze się zastanowią. U nas postawili słupy energetyczne i musimy teraz płacić rachunki za prąd. A wcześniej wyciągało się świeczkę z piwnicy, a jak zgasła to było ciemno i się szło spać.
Chodnik08.01.2019, 13:51
Niech mieszkańcy dobrze się zastanowią. Oddadzą ziemię pod chodnik a w zimie będą odpowiadać za odśnieżanie chodników. A odniesiezyc chodnik który co chwilę zasypywany jest przez pług łatwo nie jest.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl