NOWY TARG. Zgodnie z coroczną tradycją, starosta nowotarski Krzysztof Faber zaprosił współpracowników, przedstawicieli różnego rodzaju służb i instytucji oraz mieszkańców, na Spotkanie Noworoczne, podczas którego wręczył wyróżniającym się osobom medale i wyróżnienia.
W swoim przemówieniu (w całości poniżej), starosta pogratulował wszystkim samorządowcom z terenu powiatu wyboru na stanowiska radnych, wójtów i burmistrzów. - To okazane zaufanie wyborców jest dla nas równocześnie zobowiązaniem do wytężonej pracy, tyle przed nami wyzwań w czasie wcale niełatwym dla funkcjonowania samorządów – mówił. Krzysztof Faber wymienił też najważniejsze dokonania powiatowe w minionym roku oraz złożył zebranym noworoczne życzenia. Centralnym punktem Spotkania Noworocznego, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, było wręczenia Medali Pamiątkowych Podhala. W tym roku tym wyróżnieniem zostali uhonorowali: Urszula Sięka, Barbara i Andrzej Pichniarczykowie, Katarzyna Wiwer, Rafał Monita, Aeroklub Nowym Targ i Mała Armia Janosika (sylwetki wyróżnionych - poniżej). Późniejszą atrakcją był był występ stuosobowego zespołu Mała Armia Janosika z Raby Wyżnej pod kierownictwem Damiana Pałasza. Podczas uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu wyróżniono również osoby zaangażowane w realizację systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży SZS na terenie powiatu.
r/ zdj. Michał Adamowski
Przemówienie starosty Krzysztofa Fabera:
Szanowni Państwo
Za nami kolejny rok – szczególny, bo rok podsumowań i rok oceny naszej pracy samorządowej poprzez wyniki wyborów lokalnych i regionalnych władz. Dzisiaj korzystając z okazji tego spotkania chciałbym kolejny raz pogratulować wszystkim osobom, które zostały wybrane do rad miast, gmin, powiatów oraz wójtom i burmistrzom. To okazane zaufanie wyborców jest dla nas równocześnie zobowiązaniem do wytężonej pracy – tyle przed nami wyzwań w czasie wcale niełatwym dla funkcjonowania samorządów.
Za chwilę będziemy uczestnikami wspaniałego koncertu, na który z niecierpliwością oczekujemy, ale pozwólcie Państwo, że bardzo syntetycznie przedstawię sprawy, którymi żył Powiat Nowotarski i te, z którymi przyszło nam się zmierzyć w minionym roku.
Jednym z podstawowych zadań powiatu jest utrzymanie na właściwym poziomie stanu infrastruktury drogowej. W 2018 roku nakłady na inwestycje i remonty dróg wyniosły niemal 13,5 mln złotych. Ze środków Unii Europejskiej pozyskano ponad 1,8 mln złotych, z budżetu państwa – ponad 400 tys. złotych. Współpracujące gminy przekazały środki w wysokości prawie 3 mln złotych. Pozostałe kwoty to środki powiatu – ponad 8 mln złotych.
W ramach zeszłorocznych inwestycji w miejscowości Rdzawka zbudowano nowy most wraz dojazdami. Całkowity koszt wykonanych robót wyniósł ponad 2 460 tys. złotych. Rozbudowano drogi powiatowe w Lipnicy Małej i Rabie Wyżnej. Inwestycje te to kompleksowe rozbudowy obejmujące również budowę chodników, kanalizacji deszczowej i poprawę nawierzchni. W ubiegłym roku rozpoczęto kolejne duże przedsięwzięcia – rozbudowy dróg w Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej, Skawie i Szaflarach. Inwestycje te będą kontynuowane w roku 2019.
Niezmiernie ważnym dla nas zagadnieniem jest również stan finansowy i standard usług oferowany przez Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Jesteśmy dumni z tego, że sprawne zarządzanie Szpitalem przynosi oczekiwane efekty finansowe, ale przede wszystkim zapewnia pacjentom usługi na coraz lepszym poziomie. Szpital nieustająco rozwija swoją bazę lokalową i wyposażenie. W zeszłym roku rozpoczęto kompleksową termomodernizację całego obiektu z wykorzystaniem technologii bazujących na odnawialnych źródłach energii. Wartość tej inwestycji to ponad 13 mln złotych. Zakończenie jest planowane na październik br.
W ubiegłym roku przebudowano i wyposażono również szpitalny Oddział Psychiatrii z Pododdziałem Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych za kwotę ponad 3 mln złotych. Szpital po kilkuletniej przerwie ponownie wynegocjował kontrakt na otworzenie Oddziału Neurochirurgii i świadczy tam usługi od połowy ubiegłego roku. Wyposażenie tego oddziału w sprzęt medyczny kosztowało ponad 500 tys. złotych. Na sprzęt niezbędny w pozostałych oddziałach szpital wydatkował ponad 3,5 mln złotych. Zaznaczyć jednak należy, że wydatki Szpitala w dużej części są pokrywane ze środków pozyskiwanych przez aktywną Dyrekcję Placówki ze źródeł zewnętrznych. Do wspomnianej termomodernizacji szpital uzyskał dofinansowanie w wysokości niemal 4 mln złotych. Na projekt "Zapewnienie opieki koordynowanej w zakresie kardiologii..." warty 18 mln złotych pozyskano ze źródeł zewnętrznych prawie 50% tej kwoty. Również pokaźne kwoty zostały zdobyte na zakup sprzętu dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz na projekty obejmujące działania profilaktyczne, rehabilitacyjne i badania.
Powiat to także dbałość o szkolnictwo ponadgimnazjalne. Co roku staramy się podejmować działania służące poprawie bazy lokalowej szkół, aby tworzyć atrakcyjna ofertę edukacyjną dla młodych ludzi przyciągając ich nie tylko jakością kadry i poziomem kształcenia, ale też bazą materialną. W ubiegłym roku całościowe nakłady na modernizację placówek oświatowych wyniosły ponad 5 mln 200 tys. złotych. W ramach tych nakładów między innymi zakończona została budowa sali gimnastycznej przy zespole Szkół w Rabce- Zdroju dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystki w kwocie 1 872 900 złotych. Wykonano także dokumentację geologiczno-inżynierską niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu.
Powiat ponad standardową działalność edukacyjną stara się pozyskiwać dodatkowe środki na projekty dające uczniom nowe kompetencje i kwalifikacje ułatwiające im późniejsze funkcjonowanie na rynku pracy. W ramach takich projektów powstały 4 centra kształcenia zawodowego. Dzięki nim uczniowie uczestniczą w dodatkowych kursach zawodowych, stażach, wizytach zawodoznawczych. W różnych formach dokształcania biorą udział również nauczyciele. Wydatki projektowe na ten cel w ubiegłym roku wyniosły 940 tys. złotych z czego aż 90% pochodziło ze źródeł zewnętrznych.
W ramach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą Małopolska Chmura Edukacyjna wyposażone zostały w nowoczesny sprzęt audiowizualny i do transmisji danych 2 szkoły: Zespół Szkół w Rabce (sprzęt o wartości blisko 220 tys. złotych) oraz Zespół Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu (135 tys. złotych). Pozyskany sprzęt w 90% został sfinansowany ze środków UE i budżetu państwa. Na bazie tego wyposażenia prowadzone są dodatkowe zajęcia rozwijające on-line z udziałem krakowskich uczelni wyższych.
Dzięki Programowi Komisji Europejskiej Erasmus plus uczniowie naszych szkół zdobywają nowe kompetencje zawodowe biorąc udział w wydarzeniach projektowych w różnych krajach Europy. Łączna wartość działań zrealizowanych w ramach tego programu to ponad 58 tys. euro - w 100% finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
W 2018 roku realizowaliśmy także projekty społeczne. W ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych na Podhalu zorganizowano wydarzenia rekreacyjno - edukacyjne dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin z subregionu podhalańskiego.
Przystąpienie do Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami pozwoliło na pozyskanie za pośrednictwem Powiatu Nowotarskiego ze środków PFRON łącznie 275 572,50 złotych na realizację dwóch projektów: zakup autobusu dla dzieci niewidomych i słabo widzących w Rabce - Zdroju oraz mikrobusu dla podopiecznych przytuliska prowadzonego przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Grywałdzie.
Dzięki programowi „Stabilne zatrudnienie - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej” udało się pozyskać środki w kwocie ponad 50 tys. złotych na doposażenie trzech stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych zatrudnionych w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu.
W Muzeum im. Władysława Orkana zorganizowano 5 wystaw czasowych, w tym wystawę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt. „Władysław Orkan w drodze do Niepodległej”. Niecodziennym wydarzeniem ramach „Nocy Muzeów” było zorganizowanie „Spotkania z Marokiem” – wykładów, prezentacji zwyczajów, muzyki i filmów poświęconych ludom Sahary. W 2018 roku Muzeum odwiedziło ok. 10 500 turystów. Zorganizowano 84 warsztaty malarstwa na szkle i zabawki drewnianej. Przeprowadzono 278 lekcji muzealnych.
` Tymczasem Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu zorganizowało zajęcia dla ok 1000 osób, realizując odpowiednio 125 i 63 godziny tygodniowo zajęć kulturalnych i sportowych. Ogólnie podopieczni PCK zdobyli kilkaset nagród w międzynarodowych, krajowych oraz lokalnych konkursach plastycznych. Powiatowe Centrum Kultury jest też organizatorem na terenie powiatu "Małopolskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego dzieci i młodzieży Szkolnego Związku Sportowego", w którym Powiat Nowotarski zajął 2 miejsce w roku szkolnym 2017/2018 w województwie małopolskim, ustępując wyłącznie Miastu Kraków.
Interesującym przedsięwzięciem Powiatowego Centrum Kultury w 2018 roku był mikroprojekt "Polsko Słowackie Ciesielskie Śpasy" dofinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry. W trakcie wystawy będącej przedmiotem projektu, zorganizowanej w Chochołowie, można było na żywo zobaczyć budowę domu góralskiego, prezentacje rzemieślnicze twórców ludowych z Polski i ze Słowacji. Punktem kulminacyjnym wydarzenia były zawody cieśli i msorzy.
W związku z przypadającą w ubiegłym roku 100. rocznicą odzyskania niepodległości Powiat Nowotarski aktywnie uczestniczył w wydarzeniach upamiętniających ten doniosły jubileusz.
Za pośrednictwem Powiatowego Centrum Kultury wydaliśmy książkę pt. "Zapomniane Kresy. Spisz, Orawa, Czadeckie w świadomości i działaniach Polaków 1895 – 1925” autorstwa Jerzego M. Roszkowskiego sfinansowaną przez Fundację PZU. W ramach promocji publikacji urządzano wieczornice oraz spotkania patriotyczne w różnych miejscach powiatu. W związku z obchodami 100-lecia niepodległości w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu miały miejsce dwie wystawy: „Ojcowie Niepodległości Biało – Czerwony Szlak – Moja Niepodległa” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz „Józef Piłsudski a Związek Nauczycielstwa Polskiego”.
Materialnym efektem powiatowych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości jest ławka zamontowana przed budynkiem Zespołu Szkół nr 1 im. Wł. Orkana w Nowym Targu - historycznego „Sokoła”. Jest to pomnik upamiętniający tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego w formie multimedialnej ławki. Realizacja projektu ostała dofinansowana z Programu Ministra Obrony Narodowej pn. „Ławka Niepodległości dla samorządów”.
Przedstawiając Państwu efekty naszej pracy, pragnę równocześnie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tych wszystkich przedsięwzięć na rzecz poprawy infrastruktury drogowej, jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, podnoszenia jakości opieki zdrowotnej, wspierania kultury, pomocy osobom niepełnosprawnym, wspierania rodziny, poprawy dostępności do usług publicznych. Nasze sukcesy są zawsze wynikiem pracy zespołu i konsensusu.
Nowy rok 2019 przed nami - pełen nowych planów i zamierzeń. Życzę Państwu i sobie zdrowia i sił do ich realizacji - wszelkiej pomyślności!
***
Urszula Sięka pełniła funkcję v-ce Dyrektora w Gimnazjum Nr 2 im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Targu. Obecnie jest nauczycielem matematyki, prezentuje wysoki poziom przygotowania merytorycznego, metodycznego i pedagogicznego.
W sposób profesjonalny organizuje prace nauczycieli, co przekłada się na osiągnięcie bardzo wysokich rezultatów uczniów w wielu konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi Pani Urszuli Sięki, gimnazjum jako jedyna jednostka obwodowa została zakwalifikowana dwukrotnie do realizacji Wojewódzkiego Program Zdrowotnego w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia we współpracy z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie. Od 2008 roku realizuje zadania określone w Zintegrowanej Polityce Bezpieczeństwa – akcji prowadzonej przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, czego rezultatem było uzyskanie tytułu lider projektu „Szkoła promująca bezpieczeństwo”.
Z dużą rozwagą podchodzi do rozwiązywania spraw trudnych. Na szczególną uwagę zasługuje jej umiejętność rozwiązywania konfliktów i występowania w charakterze mediatora.
Sprawuje opiekę nad różnymi projektami. Do najważniejszych należy Małopolski Projekt „Mieć wyobraźnię Miłosierdzia”, który przyniósł szkole nagrody i wyróżnienia: w roku 2017 gimnazjum zostało laureatem nagrody głównej tego konkursu tj. wyjazdu młodzieży do Rzymu.
Pani Urszula Sięka podejmuje skuteczne działania służące rozwojowi uczniów i podnoszeniu jakości pracy szkoły, czego rezultatem jest nagrodzenie placówki w kwietniu 2016 roku przez rodziców i uczniów w ogólnopolskim konkursie certyfikatem „Zadowolony konsument” potwierdzającym najwyższą jakość oferowanych usług edukacyjnych.
Dzięki zaangażowaniu młodzieży corocznie organizuje „Szlachetną Paczkę”, uczestniczy w akcji „Dziewczynka z zapałkami”. Jest członkiem zarządu Fundacji im. Adama Worwy.
Jako doświadczony pedagog z wieloletnią praktyką zyskała sobie szacunek i uznanie zarówno grona pedagogicznego, jak instytucji wspierających oświatę w naszym powiecie.
Państwo Barbara i Andrzej Pichniarczykowie pełnią funkcję zawodowej rodziny zastępczej typu pogotowia rodzinnego od 2006 roku. W latach 2006 - 2009 pełnili też funkcję niezawodowej rodziny zastępczej niespokrewnionej z dzieckiem dla dwóch dziewczynek.
Bycie pogotowiem rodzinnym to zajęcie zdecydowanie nie dla każdego. To praca dla osób o szczególnych predyspozycjach i determinacji do tego, by pomagać tym najmłodszym, bez względu na wszelkie okoliczności. Osoby decydujące się na to, by pełnić funkcję pogotowia rodzinnego muszą liczyć się z tym, że:
- ich praca trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu,
- trafiają do nich dzieci z tzw. interwencji, co znaczy, iż o każdej porze dnia i nocy do ich drzwi domu mogą zapukać funkcjonariusze policji aby powierzyć ich opiece dziecko,
- pod ich opieką może jednocześnie przebywać troje dzieci, a w szczególnych sytuacjach nawet więcej,
- pobyt dziecka w ich rodzinie co do zasady powinien trwać krótko, to znaczy do 4 miesięcy. W praktyce oznacza to, że bardzo szybko następuje bolesne pożegnanie z małym człowiekiem, którego dopiero co sie poznało,
- do pogotowia trafiają najczęściej niemowlęta lub dzieci małe, do 3 roku życia. Jak można zatem łatwo się domyślić – opieka nad trojgiem niemowląt jednocześnie oznacza całkowitą rezygnację z własnego życia, podporządkowanie funkcjonowania całego domu ich potrzebom.
Z pewnością wymienione powyżej aspekty służą jedynie zarysowaniu problemów, z jakimi mierzą się osoby, które mają chęć, motywację, ale przede wszystkim – odwagę do tego, by podjąć się takiej odpowiedzialnej misji.
Czy zatem wiele jest takich osób? Absolutnie nie! Państwo Barbara i Andrzej Pichniarczykowie są jedyną rodziną pełniącą funkcję pogotowia rodzinnego na terenie powiatu nowotarskiego. Od przeszło 12 lat sprawują opiekę nad małymi dziećmi dając im prawdziwy, bezpieczny dom pełen ciepła, serdeczności i bliskości, przygotowując je do dalszej drogi, często w kierunku adopcji.
W ich życiu pojawiało się i odchodziło łącznie sześćdziesięcioro troje dzieci. Każde dziecko pamiętają bardzo dobrze, znają jego imię, datę urodzenia, wiedzą jaki jest jego dalszy los. O każdym mówią z uśmiechem i z miłością. O każdym mówią „ nasze dziecko”.
Katarzyna Wiwer jest śpiewaczką, pedagogiem śpiewu, animatorem kultury, absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej, prowadzącą aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą.
Rafał Monita to teoretyk muzyki, menadżer kultury, krytyk muzyczny, wydawca, tłumacz, fotograf. Ukończył studia muzyczne w Akademii Muzycznej w Łodzi, następnie studia podyplomowe Zarządzanie Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Public Relations w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
W 2006 roku założył Oficynę Artystyczną Astraia, której celem jest wydawanie wartościowej literatury, a także organizowanie przedsięwzięć kulturalnych i promocja muzyki. Wydawnictwo to promuje szczególnie kulturę Pienin i Spisza.
Państwo Katarzyna Wiwer i Pan Rafał Monita stworzyli i organizują dwa odbywające się na terenie powiatu nowotarskiego festiwale: Letni Festiwal Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy oraz Festiwal muzyki dawnej Barok na Spiszu.
Festiwal Muzyka nad Zdrojami jest imprezą muzyczną odbywającą się cyklicznie od 2008 roku w okresie letnim w uzdrowisku goszczącym w tym czasie wielu kuracjuszy i turystów. Ideą festiwalu jest wzbogacenie letniej oferty kulturalnej tego znanego i coraz prężniej rozwijającego się uzdrowiska o koncerty prezentujące muzykę poważną w bardzo dobrych wykonaniach, zróżnicowaną stylistycznie i dostosowaną potrzeb melomanów, spędzających letnie miesiące w Szczawnicy i okolicach.
Festiwal Barok na Spiszu jest inicjatywą kulturalną zapoczątkowaną w roku 2012 i mającą na celu promowanie wspaniałych zabytków baroku znajdujących się na terenie polskiego Spisza. Wystrój kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu, Nowej Białej to barokowe perły, jednak wciąż jeszcze mało znane. W tych właśnie wnętrzach odbywają się koncerty muzyki barokowej w wykonaniu artystów specjalizujących się w muzyce dawnej na kopiach instrumentów z epoki.
Aeroklub Nowy Targ jest stowarzyszeniem działającym w Nowym Targu od 2001 roku, spadkobiercą pięknej tradycji lotniczej Podhala – zapoczątkowanej przez Aeroklub Tatrzański w 1957 roku. Jego historia nierozerwalnie wiąże się z powstaniem w 1991 roku w Nowym Targu Ośrodka Szybowcowych Lotów Falowych Aeroklubu Polskiego. Szybownicy z całego kraju w lotach falowych nad Tatrami zdobyli do dzisiaj około 260 warunków do odznaki diamentowej za przewyższenia wysokościowe powyżej 5 000 metrów.
Od chwili, kiedy Aeroklub Nowy Targ pełni rolę głównego użytkownika lotniska odbywają się tam m.in. coroczne rodzinne pikniki lotnicze skupiające tysiące widzów pasjonujących się podniebnymi atrakcjami, w tym największy z okazji 80-lecia oraz 85-lecia powstania nowotarskiego lotniska, corocznie Podhalański Piknik Modelarski RC Air Show, zawody makiet szybowców, zawody Pucharu Polski modeli sterowanych mechanicznie, jedyne w Polsce zimowe zawody balonowe, koncerty plenerowe, zawody szybowcowe, zgrupowania Samolotowej Rajdowej i Nawigacyjnej Kadry Narodowej, Samolotowe Rajdowe i Nawigacyjne Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski oraz Puchar Świata w modelarstwie kosmicznym oraz wiele innych przedsięwzięć.
Stowarzyszenie udostępnia swoją infrastrukturę na liczne imprezy sportowe takie jak: Bieg Podhalański imienia Jana Pawła II, miejskie i powiatowe zawody w biegach przełajowych dla dzieci i młodzieży. W zimie na lotnisku funkcjonują trasy narciarskie.
Aeroklub Nowy Targ współpracuje od lat z wieloma jednostkami wojskowymi, którym udostępnia każdego roku infrastrukturę lotniskową na cele szkoleniowe.
Szeregi Stowarzyszenia zasilają m.in.:
- Tadeusz Wiśniowski – znakomity nauczyciel oraz instruktor modelarstwa lotniczego, wyróżniony wieloma nagrodami i odznaczeniami, członek honorowy Aeroklubu Nowy Targ,
- Rafał Sonik – sportowiec, przedsiębiorca, filantrop i pilot samolotowy. Pierwszy i jedyny Polak, który wygrał najbardziej wymagający na świecie Rajd Dakar w klasyfikacji quadów,
- Kamil Stoch - najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski, złoty medalista olimpijski i wielokrotny mistrz świata. Uczeń-pilot szybowcowy.
- Dawid Kubacki – skoczek narciarski urodzony w Nowym Targu. Brązowy medalista olimpijski oraz mistrz świata w klasyfikacji drużynowej. Uczeń pilot - szybowcowy.
Podstawowymi celami Aeroklubu Nowy Targ są między innymi: pielęgnowanie narodowych tradycji lotniczych, pielęgnowanie polskości, jako czynnika rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; podejmowanie oraz wspieranie inicjatyw szkolenia, edukacji, wychowania, krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży w powiązaniu z lotnictwem
i modelarstwem lotniczym; promowanie i organizowanie wolontariatu w działalności lotniczej.
Mała Armia Janosika to największa góralska kapela na Podhalu licząca obecnie ponad 140 osób w wieku od czterech do sześćdziesięciu sześciu lat. Kapela z Raby Wyżnej wykonująca muzykę ludową, folkową, muzykę z pogranicza Bałkan oraz Karpat założona została w 2015 roku przez Pana Damiana Pałasza - skrzypka zespołu InoRos i Zwyk. Trzon zespołu stanowią dzieci oraz młodzież, którzy pod okiem swego nauczyciela krok po kroku rozwijają umiejętności w grze na skrzypcach i basach góralskich.
Małej Armii Janosika to grupa artystyczna, zainspirowana w swojej twórczości kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiąca wyjść poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnych pasji.
W swoim dorobku ma cały szereg występów podczas wydarzeń ważnych nie tylko dla swojej społeczności lokalnej, ale i całego kraju. Z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku zrealizowała wideoklip ku czci Św. Jana Pawła II pt. „Siła jest w jedności” oraz koncertowała w Krakowie. W styczniu 2017 r. kolędowała dla Kardynała Stanisława Dziwisza żegnającego się z funkcją Metropolity Krakowskiego. W ubiegłym roku Zespół wziął udział w koncercie z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Ich wielkości artystycznej nie da się ująć słowami, więc zapraszamy do zaprezentowania się na scenie.